Çiftçinin Ufkunu Genişleten Şeyler

Çiftçilikte alakalı, öğrendiğinizde şaşırdığınız, ufkunuzu genişleten her türlü bilgiyi bu başlıkta paylaşalım.

Bilginin, çiftçilik ve hayvancılık ile alakalı olması yeterli. Sınırımız yok. Her konuda olabilir. Daha önce paylaşılmış bir konu da olsa linkini verebilir, mesaj ise alıtı yapıştırabilirsiniz.

Not: konu fikri alındır.

Formatın anlaşılması için birkaç örnekle flood yapıcam, mazur görün.

Ynt: Çiftçinin Ufkunu Genişleten Şeyler

Ineklerde ikizliğin istenmeyen bi durum olması.

Tam ayrıntısını bilmiyorum ama yavrularda kısırlığa sebep olduğu için istenmiyor diye biliyorum.

Nitrat azotunun buharlaşma kaybına uğramaması.

Tarlaya artığımız azotlu gübrelerden sadece 'amonyum'un buharlaşma kaybına uğraması,önştrat azotunun buharlaşma ile hiç kayba uğramaması da ilk öğrendiğimde ufkumu genişletmişti.

Uzmanların 'kurak şartlarda 33 ' lük nitrat kullanın' demesinin de sebebini anlamıştım böylece. Amonyum buharlaşsa bilemnştratı yam olarak verebiliyorduk bitkiye.

ankarada yıllar önce b, yaşlı arıcıyla tanışmış bikaç gün yardım etmiştim..

kendimi buldu nerden öğrendi bilmiyom.. yaban arısı tuzağı çok basit ve etkiliydi..

yarım litrelik su petlerini yarıya kadar şekerli suyla doldurup, kapağı inceden deliyodu.. ayrıntısını unuttum şimdi.. ama içine giren yaban/sarı arılar bi daha çıkamıyodu..

arılığın etrafına 5-10 tane koyardı her birinde onlarca dolardı.. baya şaşmıştım..

Flooda devam.

Açıktığında deliler gibi bağıran, ortalığı inleten koyunun, kurt yada çakal gibi bir yırtıcı tarafından yakalandığında hiç gıkının çıkmaması. Sadece öldürülürken değil, canlı canlı yeniyor dahi olsa bağırmaz koyun.

Keza keserken de durum aynıdır.

Işin içinde olanlara garip gelmeyebilir ama hayvancılık yapmayanların ufkunu genişletecektir bu bilgi.

UÖZKAN.77 link=topic=81755.msg970437#msg970437 date=1423855214' Alıntı:
ankarada yıllar önce b, yaşlı arıcıyla tanışmış bikaç gün yardım etmiştim..

kendimi buldu nerden öğrendi bilmiyom.. yaban arısı tuzağı çok basit ve etkiliydi..

yarım litrelik su petlerini yarıya kadar şekerli suyla doldurup, kapağı inceden deliyodu.. ayrıntısını unuttum şimdi.. ama içine giren yaban/sarı arılar bi daha çıkamıyodu..

arılığın etrafına 5-10 tane koyardı her birinde onlarca dolardı.. baya şaşmıştım..

Bu çok iyimiş :D bilmiyordum.

koyun kurdu görünce dili tutuluyodur.. o anki şaşkınlıkla önündeki kurda ateş edemeyenler duymuştum.. elinde tüfekle dona kalanlar vs.. normaldir :)

**

yılmaz öyle böyle değil.. 24 saat dolmadan şişeler yabani arı doluyo.. şekerli suya sirkemi katıyodu yada .. şişeyi özel bi şekilde mi deliyodu da arılar içinde hapis oluyodu unuttum şimdi..

ama hepsi şişeye hücum ediyo hiçbiri çıkamıyodu.. ayrıca bal arıları değil hep yabani arılar giriyo..

Traktör tarihindeki en önemli buluşun 'tepe kolu' olması.

Bir belgeselde izlemiştim. Tepe kolu olmadan önce, taşa takılan pullukların arka kısımları havaya dikilip sürücünün beynine vuruyormuş.

Belgeselde: 'tepe kolu icad edilmeden önce yüzlerce, hatta binlerce çiftçinin bu şekilde öldüğü yada ağır şekilde yaralandığı' anlatılmıştı.

Not: çok eski buharlı traktörlerde sürücü koltuğunun yan tarafta olmasının da sebebi buymuş.

Osmanlılar zamanında dikilen kiraz ağaçlarında mantarı hastalıklar görülmediği, bunun sebebi ise dikim yapılırken kok bölgesine kükürt tasi yerleştirildiği bilgisini öğrendiğimde çok sasirmistim.o donemde kukurtun faydasını kesfetmeleri ilginç gelmişti.

sebazios link=topic=81755.msg970434#msg970434 date=1423854936' Alıntı:
Ineklerde ikizliğin istenmeyen bi durum olması.

Tam ayrıntısını bilmiyorum ama yavrularda kısırlığa sebep olduğu için istenmiyor diye biliyorum.

eğer 1 erkek 1 dışi olursa sıkıntı disinin kisir olması dir oda erkek niyetine bakilir
ikiside dişi olursa sıkıntı yok

uc nokta aski sisteminin ferguson tarafindan icat edilen bir sistem oldugu. hep oyle gordugumuz icin bu boyledir diye kabul ettigimiz bir sey. ancak ilk bulanin getirdigi yenilik ve kullanisliligi dusununce basit cozumler ile tarimda ne kadar etkili isler yapilabilecegini dusundurur bana.

tam benim konum... yandı ortalık.

avdayken tavşan şaşırdı düştü içimize..
birimiz daha şaşırdı.. tüfeği ters çevirip Tavşanın kafasına vurdu..
tavşan bayıldı tüfekte kırıldı..

anladıkki tüfeği kırmamak..
Tavşanıda bayıltmamak lazımmış :)

oldumu yılmaz.. yoksa bu örnek dur devam edecem.

sebazios link=topic=81755.msg970448#msg970448 date=1423855929' Alıntı:
Traktör tarihindeki en önemli buluşun 'tepe kolu' olması.

Bir belgeselde izlemiştim. Tepe kolu olmadan önce, taşa takılan pullukların arka kısımları havaya dikilip sürücünün beynine vuruyormuş.

Belgeselde: 'tepe kolu icad edilmeden önce yüzlerce, hatta binlerce çiftçinin bu şekilde öldüğü yada ağır şekilde yaralandığı' anlatılmıştı.

Not: çok eski buharlı traktörlerde sürücü koltuğunun yan tarafta olmasının da sebebi buymuş.
Bulan ise Massey Ferguson un Ferguson isimli ortağı.
Orta kol hem denge hemde is güvenliği getirdi

Lamborghini traktörlerinin kurucusu olan italyanın, arızalanan ferrari otomobilindeki sıkıntının bir türlü giderilememesi yüzünden Enzo Ferrari ' ye ulaşması, Enzo Ferrari ' nin de 'bir traktör üreticisi bir ferrariyi eleştiremez' demesi ile, Lamborghini ' nin sahibinin mühendislerine ' Ferari ' den daha iyi bir spor otomobil üretin' talimatı ile, on yıllardır süren Ferrari-Lamborghini rekabetinin başlaması....
Bu hikayede alınacak çok ders var...

sinan35 link=topic=81755.msg970627#msg970627 date=1423870161' Alıntı:
Lamborghini traktörlerinin kurucusu olan italyanın, arızalanan ferrari otomobilindeki sıkıntının bir türlü giderilememesi yüzünden Enzo Ferrari ' ye ulaşması, Enzo Ferrari ' nin de 'bir traktör üreticisi bir ferrariyi eleştiremez' demesi ile, Lamborghini ' nin sahibinin mühendislerine ' Ferari ' den daha iyi bir spor otomobil üretin' talimatı ile, on yıllardır süren Ferrari-Lamborghini rekabetinin başlaması....
Bu hikayede alınacak çok ders var...
TOP GER DA KONUSU ACILMISTI AYNEN en cok satılan traktor markası dunyada jd dıye bılıyorum bırde dunyada en az bozulan ve wangel motorunu cıkaran marka da japon mazdaymıs japon mazdalar dunyada en az bozulan araclarmıs ama ne yazıkkı turkıyede tutulmuyolar anlamak guç

Yazın hararet yapmasın diye santrafüj e koşarken kaportayı açarız. aslında yanlış birşey. Kaput kapalı iken daha iyi soğutma sağlamakta. Fan havayı alır sağa sola dağılmaz direk ön panjurdan çıkar.