Buğdayda Azot ve Su İlişkisi

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

ÜST GÜBRELEME

Kardeşlenme başlangıcından sapa kalkma dönemine kadar yapılan gübrelemedir. Yağışı az olan yörelerde sulama yapılmaksızın yapılan yetiştiricilikle üst gübresi bir defada, yağışı yeterli olan veya sulama yapılan yörelerde üst gübreleme iki defada yapılmalıdır. Yağış veya sulama durumuna göre verilecek üst gübre (azotlu) miktarı değişmektedir.

Üst gübrelemeyi bir defada veren üreticiler kardeşlenme döneminin sonuna doğru, üst gübrelemeyi iki defada yapan üreticiler ilk üst gübreyi kardeşlenme ortasında, ikinciyi ise sapa kalkma döneminde vermelidirler. Yağışı çok az olan yörelerde üst gübrelemede verilecek azotlu gübre miktarı, tohum ekim döneminde verilen toprak altı gübresi ile de birlikte verilebilir

DİKKAT :
Yağışı yeterli olan yörelerde bazı yıllar ilkbahar başlangıç yağışları az olabilir, bu durumda ikinci üst gübre miktarı azaltılmalıdır. Azaltılmaması durumunda fazla azottan dolayı bitkinin su tüketimi artar ve topraktaki su miktarı kısa sürede tükenir ve buğdayda YANMA dediğimiz olay meydana gelir.

Yağışı yeterli olan yörelerde dekardan fazla ürün alınması düşüncesi ile gereğinden fazla azotlu gübre kullanımı bitkinin YATMA ‘sına neden olur ve PAS gibi hastalık etmenlerinin zarar derecesini arttırabilir.

Üst gübrelemede kullanılacak azotlu gübre çeşitlerinin belirlenmesi.
Üst gübrelemeyi bir defada yapan üreticiler %26 N CAN gübresini veya %46 N ÜRE gübresini tercih etmelidir.

Üst gübrelemeyi iki defada yapan üreticiler ilk gübrelemede ÜRE veya CAN kullanmalı, ikinci gübrelemede %26 N CAN veya %33 N Amonyum Nitrat kullanmalıdırlar.

Üreticilerin üst gübrelemede gübre cinsi belirlemede dikkat edeceği husus gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması ve havaların güneşli ve sıcak geçmemesidir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise ÜRE gübresinden büyük ölçüde azot kaybı amonyak ( NH3 ) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp %33 N Amonyum Nitratta nispeten az, CAN gübresinde ise çok az olur. Bunun için özellikle ikinci üst gübrelemede ÜRE kullanımından kaçınılmalıdır.
(Alıntıdır)

Ynt: Buğdayda Azot ve Su İlişkisi

rfn26 link=topic=81774.msg970709#msg970709 date=1423909924' Alıntı:
eline , emeğine sağlık. Grafik açıklıyor herşeyi :)

Dikkat edilirse YAĞIŞLI dönemde ortalama DEKARA (1000 m2) 13 kilo atılabilirken, YAĞIŞSIZ dönemde bu miktar dekara 8 kilo civarı.

Hırsa kapılıp çok atılınca sonuç hüsran....

Arslanlar 5070 link=topic=81774.msg970715#msg970715 date=1423910343' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler :) 13 ve 8 kilo ibresi saf azot oluyodu dimi yada yanılıyormuyum :)

Burada bizi ilgilendiren ÜRE ve 33 NİTRAT

****Üreticilerin üst gübrelemede gübre cinsi belirlemede dikkat edeceği husus gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması ve havaların güneşli ve sıcak geçmemesidir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise ÜRE gübresinden büyük ölçüde azot kaybı amonyak ( NH3 ) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp %33 N Amonyum Nitratta nispeten az, CAN gübresinde ise çok az olur. Bunun için özellikle ikinci üst gübrelemede ÜRE kullanımından kaçınılmalıdır.*****
(Alıntıdır)

Benim ögrenmek istedigim birsey var eger ikinci üst gubrelemede üre kullanırsak ne olur? Mesala bende center pivot var gunluk 11 mm. Sulama yapabilrim yani gubrelemeye basladıktan hemen sonra sulama ya baslıyabiliyorum.
Bu donemde atılan ürenin bitkiye etkisi nasıl olur?

unsal link=topic=81774.msg970736#msg970736 date=1423913774' Alıntı:
Benim ögrenmek istedigim birsey var eger ikinci üst gubrelemede üre kullanırsak ne olur? Mesala bende center pivot var gunluk 11 mm. Sulama yapabilrim yani gubrelemeye basladıktan hemen sonra sulama ya baslıyabiliyorum.
Bu donemde atılan ürenin bitkiye etkisi nasıl olur?
Sulama yaptığın için sıkıntı olmaz.gayet güzel olur

Unsal bey bugun okudugum bir makalede ure icin nemli topraga atildiginda isi yuksek ise toragin nemini alarak gaz haline gecerek kayboldugu yonundeydi. Sicak sartlarda ure kullanmayi planliyorsaniz kuru zemin uzerine uygulayip ardindan sulama ile eriyerek topraga gecmesini saglayabilirsiniz belki. Nemli topraga degil de kuru topraga atilmasinin daha uygun oldugunu okudum kisacasi ancak topraktaki kirec miktari pH sicaklik gibi cok fazla etmen soz konusu keske olsa da bir uzmana danissaniz diyecegim.

Konusunda uzman abilerime bi sorum var yeni konu açmak istemedim sorum şu;
Kar yağmadan önce üre atanlarin üzerine 20 gündür kar yagiyor şimdi bitki o üredeki azotu alabildimi alamadimi

fatihcastle link=topic=81774.msg974800#msg974800 date=1424717360' Alıntı:
Konusunda uzman abilerime bi sorum var yeni konu açmak istemedim sorum şu;
Kar yağmadan önce üre atanlarin üzerine 20 gündür kar yagiyor şimdi bitki o üredeki azotu alabildimi alamadimi
Toprak sıcaklığına bağlı olarak bu durum değişir.Üzerine kar yağdıysa azottan kayıp yaşanmamıştır.Fakat toprak sıcaklığı artmadığı yani 8 dereceleri görmediği sürece gübre yarayışlı duruma geçemez.

benimde şöyl bir görüşüm var pen pancardada bunu uyguluyorum ekini sularken güpreyi güpre tankıyla gönderiyorum iyi sonuç aldını düşünüyorum fakat bu benim yaptım dorumu yanlışmı.
ekinlerde genlde 2 güpre kullanılır bana göre bu çok yanlış neden topraklarımız kireçli 26 güprede kireçli oldu için uzun yıllarda topra zarar verir diye düşünüyorum halbuki 33 lük veye ürede kireç bulunmamaktadır bu güpreleri atsak daha güzel olur can 26 güprey ucuz fakat azot olarak düşük diyerlerini dozu az aolarak kullanırsak topramız ve mahsül için daha iyi olur diye düşünüyorum.
iç anadoluda oldumdan dolayı bizim burda tek seferde verirler şimdi burda yavaş yavaş uygulama deişmiye başladı güpre atıldıktan sonra ilaçlamayla sıvı güpre aatmaya başlanıldı

azoxystrobin link=topic=81774.msg974954#msg974954 date=1424762777' Alıntı:
Toprak sıcaklığına bağlı olarak bu durum değişir.Üzerine kar yağdıysa azottan kayıp yaşanmamıştır.Fakat toprak sıcaklığı artmadığı yani 8 dereceleri görmediği sürece gübre yarayışlı duruma geçemez.
Ozaman kar erirkende yikanarak diplere gidecektir kar önü gübre atmak zarar o zaman dogrumudur

benimde şöyl bir görüşüm var pen pancardada bunu uyguluyorum ekini sularken güpreyi güpre tankıyla gönderiyorum iyi sonuç aldını düşünüyorum fakat bu benim yaptım dorumu yanlışmı.
ekinlerde genlde 2 güpre kullanılır bana göre bu çok yanlış neden topraklarımız kireçli 26 güprede kireçli oldu için uzun yıllarda topra zarar verir diye düşünüyorum halbuki 33 lük veye ürede kireç bulunmamaktadır bu güpreleri atsak daha güzel olur can 26 güprey ucuz fakat azot olarak düşük diyerlerini dozu az aolarak kullanırsak topramız ve mahsül için daha iyi olur diye düşünüyorum.
iç anadoluda oldumdan dolayı bizim burda tek seferde verirler şimdi burda yavaş yavaş uygulama deişmiye başladı güpre atıldıktan sonra ilaçlamayla sıvı güpre aatmaya başlanıldı

fatihcastle link=topic=81774.msg974983#msg974983 date=1424769289' Alıntı:
Ozaman kar erirkende yikanarak diplere gidecektir kar önü gübre atmak zarar o zaman dogrumudur

Amonyum nitrat icin yikanma yuksek ancak, ure icin yikanma ile kayip cok dusuk, urenin icersindeki aktif maddenin cozunmus halinde pozitif yuklu olmasindan kaynakli. Kar onune ure atmakta sakinca yok, ancak amonyum nitratta buyuk kayip olabilir.

cem.ispir link=topic=81774.msg975060#msg975060 date=1424786321' Alıntı:
Amonyum nitrat icin yikanma yuksek ancak, ure icin yikanma ile kayip cok dusuk, urenin icersindeki aktif maddenin cozunmus halinde pozitif yuklu olmasindan kaynakli. Kar onune ure atmakta sakinca yok, ancak amonyum nitratta buyuk kayip olabilir.
Yani kar erirken nitratta erir ve bitki faydalanir diyosunuz ama toprak 8C den sogukken bitki beslenemiyor deniyordu

Konya /kulu 1000 metre kare icin analiz yapma sansim yok 26 can 980 tl 33 luk 1070 tl kredi kartina 6 ay taksitli alacam
Arkadaslar cahilligime verin bbir sorum olcak bu sene kar yağmur bol miktarda yağiyor sorum ise bu kadar kar ve yagmur varken gübreleme gereklimi yani hiç atmasak sulu gubre ile gecistirsek verim ne şekilde etkilenir.
2. Sorum gubreleme yapmali isem 26 can (15kg) yoksa 33 luk (13kg) mi atayim
3.sorum ust gubreleme yapti isem sulu gubre atmalimiyim ? mecbur ilac atacam onunla beraber sulu gubre verebilirim ne dersiniz?
Lutfen gerekli bilgiye sahip arkadaslar cevap versin çunkü cevaba göre işlem yapacam.
Şimdiden tesekurler

aziyah link=topic=81774.msg975731#msg975731 date=1424900668' Alıntı:
Konya /kulu 1000 metre kare icin analiz yapma sansim yok 26 can 980 tl 33 luk 1070 tl kredi kartina 6 ay taksitli alacam
Arkadaslar cahilligime verin bbir sorum olcak bu sene kar yağmur bol miktarda yağiyor sorum ise bu kadar kar ve yagmur varken gübreleme gereklimi yani hiç atmasak sulu gubre ile gecistirsek verim ne şekilde etkilenir.
2. Sorum gubreleme yapmali isem 26 can (15kg) yoksa 33 luk (13kg) mi atayim
3.sorum ust gubreleme yapti isem sulu gubre atmalimiyim ? mecbur ilac atacam onunla beraber sulu gubre verebilirim ne dersiniz?
Lutfen gerekli bilgiye sahip arkadaslar cevap versin çunkü cevaba göre işlem yapacam.
Şimdiden tesekurler
azotlu gübre uygulamazsanız istediği kadar yağış olsun iyi verim alamazsınız zaten topraklarımız organik maddece fakir.Gübre olarakta amonyum nitrat daha uygun ürede olabilir dozunu ayarlamak kaydıyla. 3. sorunun cevabı ise tabi en iyi sonuç yaprak analizi ile alınır ama ilaçla çinko ve azot vermek faydalıdır geç verilen azot verime çok etki etmez ama proteini artırır yaprak gübreside yapın bence.

(Güneşli günlerde gübre atılıp arkasından yağmur yağmazsa....
Üreticilerin üst gübrelemede gübre cinsi belirlemede dikkat edeceği husus gübre uygulaması yaptıktan sonra bir kaç gün içinde yağmur yağması ve havaların güneşli ve sıcak geçmemesidir. Üst gübre uygulandıktan sonra 5-10 gün yağmur yağmıyor, hava sıcak ve güneşli ise ÜRE gübresinden büyük ölçüde azot kaybı amonyak ( NH3 ) halinde olur ve gübrelemenin etkisi az görülür. Bu kayıp %33 N Amonyum Nitratta nispeten az, CAN gübresinde ise çok az olur. Bunun için özellikle ikinci üst gübrelemede ÜRE kullanımından kaçınılmalıdır.
(Alıntıdır)