Kaşmir Nedir?

Kaşmir, kaşmir keçisinin kısa kıllarından elde edilen, kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir şal ve kaşmir halı imalatında kullanılan ince yumuşak liflerdir.
Kaşmirin Özellikleri:
Kaşmir ince, yumuşak lifleri ile karakterizedir, fiyatı çok ipek misali çok yüksektir.
Doğaldır, hafif mükemmel bir yalıtım özelliğine sahiptir.
Doğal renkleri beyaz, gri ve kahverengidir.
Bölgelere göre değişmekle birlikte Mart ve Mayıs ayları arasında kaşmir keçiler kırkılarak ham kaşmir elde edilir. Özel işleme tarakları ile kaşmir uzun kıllardan ayrılarak dokumada kullanılacak kaşmir elde edilir.
Eşdeğer yün, kıl ve tiftikten en az 6 kat daha sıcak tutma özelliğine sahiptir.
İpekle karıştırılıp giyecek için kumaş imalatına uygundur.
Kaşmir istenilen renk kök boya ile boyanabilir.
Kaşmir keçisi bu özelliklerinden dolayı yetiştirilmektedir. Dünyada kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir şal ve kaşmir halı çok aranılmaktadır. Kaşmirin giyimde birçok kullanım sahası olması dolayısıyla kaşmir keçi yetiştiriciliği yüzyıllardır yapılmaktadır.

Kaşmir Keçisi
Anavatanı, Hindistan - Pakistan ortak bölgesi Kaşmir’den ismini alan kaşmir keçisi dünyaya buradan yayılmıştır. Özellikle Pakistan, Hindistan, Çin, Tibet, Moğolistan, İran ve Afganistan ve çevrelerinde yüz yılar boyunca yoğun olarak yetiştirilen kaşmir keçisi diğer dünya ülkelerinde son yüzyılda yetiştirilmeye başlanmıştır. Kaşmir keçisi, kumaş, triko ve halı imalatında kullanılan yün elyafı elde etmek için yetiştirilir.

Kaşmir Keçinin Özellikleri:
Yukarıda bahsettiğimiz ülke ve çevrelerinde yaygın olarak uzun yıllardan beri yetiştirilen kaşmir keçisi yetiştirildiği ülkeye ve coğrafyaya yere göre özelliklere sahiptir. Bu özellikler keçinin renginden kaşmir verimine göre değişiklik gösterir.

Kaşmir Keçisi Görünüm özellikleri:
Kaşmir keçi ırkı çoğunlukla beyazdır, siyah, gri kahverengi renklerde görülebilir. Vücutlarındaki kıllar iki bölümden oluşur. Uzun kıllar ve kısa kıllar, insanlar için önemli olan kaşmir elde edilen kısa kıllardır. Kaşmir keçiler genelde uysal bir yapıya sahip olmalarına rağmen, tırmanma ve zıplamayı çok severler. Kulakları sarkık, boynuzlar keçilerde dik, tekelerde yana doğru kıvrıktır. % 95 ' inde boynuz görülür.

Kaşmir Keçisi Verim Özellikleri:
Canlı ağırlık tekelerde 70 kg. Keçilerde ise 45 - 50 kg. ' dır. Kaşmir verimi yılda 150 gr. ile 200 gr. elde edildiği bilinmekte birlikte. Ergin bir keçiden ortalama saf 150 gr. kaşmir elde edildiği kayıtlara geçmiştir. Eti yağsızdır. Oğlaklar geç geliştiğinden kesime sevk edilmezler. Süt verimi diğer keçi ırklarına göre düşüktür. Ancak kaşmir keçi peyniri tat olarak çok özeldir.

Diğer Özellikler:
Tam bir mera hayvanıdır. Kapalı ortamları pek sevmezler. Kış aylarına diğer keçi ırklarına göre daha çok dayanıklı oldukları bilinmektedir. Yağmurlu havayı sevmezler. Yağmur yağdığı esnada sığınacak yer ararlar. Dünyada en büyük kaşmir keçi üreticisi Çin’dir. 120 milyon keçi varlığı olduğu bilinmektedir. Kaşmir yukarıda bahsettiğimiz gibi kaşmir keçisinin kısa kıllarından elde edilen, kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir şal ve kaşmir halı imalatında kullanılan ince yumuşak liflerdir.

Kaşmirin Lifi Özellikleri:
Kaşmir ince, yumuşak lifleri ile karakterizedir. Doğaldır, hafif mükemmel bir yalıtım özelliğine sahiptir. Doğal renkleri beyaz, gri ve kahverengidir. Bölgelere göre değişmekle birlikte mart ve mayıs ayları arasında kaşmir keçiler kırkılarak ham kaşmir elde edilir. Özel işleme tarakları ile kaşmir uzun kıllardan ayrılarak dokumada kullanılacak kaşmir elde edilir. Kaşmir yününün ısı yalıtımı çok yüksektir, kaşmir çok sıcak tutan bir elyaftır. Eşdeğer yün, kıl ve tiftikten en az 6 kat daha sıcak tutma özelliğine sahiptir. İpekle karıştırılıp giyecek için kumaş imalatına uygundur. Kaşmir istenilen renk kök boya ile boyanabilir. Kaşmir keçisi bu özelliklerinden dolayı yetiştirilmektedir. Dünyada kaşmir kumaş, kaşmir triko, kaşmir ve kaşmir halı çok aranılmaktadır. Kaşmirin giyimde birçok kullanım sahası olması dolayısıyla kaşmir keçi yetiştiriciliği yüzyıllardır yapılmaktadır.