Yaprakların Dili

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

HUBUBAT BİTKİLERİ İÇİN

AZOT NOKSANLIĞI
Noksanlık belirtileri ilk (alt) çıkan yapraklarda en şiddetli olarak görülür. Yaprağın uç kısmından başlayarak yaprak kınına doğru yeşil renk yerine önceleri açık yeşil ve daha sonra sarımsı yeşil renk oluşur

Buğday bitkisinin boğum araları kısalır, kısa boylu bitkiler oluşur, daneler tam dolmaz, buruşuk kalır. Un randımanı ve kalitesi (ekmek veya makarna) azalır. Azot fazlalığından ise boğum araları uzar, rüzgar ve yağıştan yatma görülür, bitkinin su tüketimi artar, özellikle makarnalık buğdaylarda ve biralık arpada kalite azalır.

FOSFOR NOKSANLIĞI
Gelişmenin ilk dönemlerinde ve özellikle kışı sert geçen yörelerde daha çok görülür. İlk çıkan yaşlı (alt) yapraklarda damar aralarında mavimsi yeşil ve daha ileri sahalarda Erguan (morumsu ) rengi meydana gelir. Tohum bağlama azalır ve verim çok düşer .

POTASYUM NOKSANLIĞI
Çok kumsal ve hafif bünyeli topraklar hariç noksanlık belirtisi fazla görülmez. Noksanlık belirtileri Azot ve fosforda olduğu gibi önce yaşlı (alt) yapraklarda görülür. Yaprağın uç kısmından itibaren damar araları sararır daha ileri safhalarda kahverengine dönüşerek yaprakların uç kısmı kurur.

ÇİNKO NOKSANLIĞI
Noksanlık belirtileri sapa kalkma döneminde daha belirgin olarak ortaya çıkar. Genç (tepe) yapraklarda damar aralarında küçük açık sarı yeşil danecikler halinde noksanlık belirtileri görülür. Bazı hallerde yapraklar daralır ve küçük kalır, verim çok azalır.

MANGAN NOKSANLIĞI
Buğdayda Mangan noksanlığında, bitkilerde büyüme yavaslar ya da bodur büMangan noksanligiyüme, genç yapraklarda damarlar arası sararma, tek çenekli bitkilerde ise alt yapraklarda gri benekler özellikle buğdaygillerde görülen en tipik belirtilerdir.
Buğdayda bor noksanlığında, Buğday Bor gereksinimi az olan bitkilerdendir. Bor noksanlığı bitki büyüme noktalarına zarar verir ve büyüme yavaşlar genç yapraklar büzülüp kıvrılır, çoğu zaman kalınlaşır, yapraklar koyu mavi yeşil renk alır, boğumlar arası kısalır, büyüme bodurlaşır ve bitki çalılaşmış bir forma kavuşur. Buğdaygillerde dane verimi düşer.

DEMİR NOKSANLIĞI
Buğdayda Demir noksanlığında, genç yapraklarda en ince damarların bildemir noksanlıgıe yeşil kalması ve damarlar arasında rengin tamamen sarıya dönmesi en tipik belirtilerdir. Böylece yeterli miktarda klorofil oluşmaması nedeniyle en genç yapraklar beyaz renk alır.
Kireçli alkalin topraklarda yetişen bitkilerde demir noksanlığı belirtileri daha yaygındır.
Demir noksanlığında klorofil a ve b miktarlarına paralel olarak karotin, ksantin, lütein gibi çeşitli pigment madde miktarları da azalır. Bitkilerde fotosentez oranında da benzer azalma görülür.
Buğdaygil bitkileri günümüzde Strateji II olarak adlandırılan farklı mekanizma ile topraktan demir alabilirler. Araştırıcılar buğdaygil bitkilerinin kökleriyle salgıladıkları fitosiderofor adı verilen maddelerle rizosferdeki Fe’i yarayışlı sekile dönüştürerek aldıklarını belirlemişlerdi

BOR NOKSANLIĞI
Buğday Bor gereksinimi az olan bitkilerdendir.
Bor noksanlığı bitki büyüme noktalarına zarar verir ve büyüme yavaşlar genç yapraklar büzülüp kıvrılır, çoğu zaman kalınlaşır, yapraklar koyu mavi yeşil renk alır, boğumlar arası kısalır, büyüme bodurlaşır ve bitki çalılaşmış bir forma kavuşur. Buğdaygillerde dane verimi düşer.

NOT: Bitki analizi ve toprak tahlili yaptırın.

Ynt: Yaprakların Dili

İsmail Pelit link=topic=81816.msg971402#msg971402 date=1424022280' Alıntı:
Bizim geçen seneki buğday. Noksanlık ne olabilir acaba azotu az verdiğimiz halde koyu yeşil renk var ve genç yapraklarda yaprak uçlarında sarrma

İsmail kardeşim, aşağıda yazılan belirtiler de var mıydı? Fotoğrafı büyük olarak incelediğimde mavimtrak-koyu yeşil renkler farkettim.

***1 – BUĞDAY SÜRME HASTALIĞI
Hastalık Belirtisi
Sürme “kör, karadoğu, karamuk” gibi isimlerle de anılan bir başak hastalığıdır. Buğday sürmesi enfeksiyonlarında ilk kaynak kör adı verilen hastalıklı danelerdir. Hastalığa yakalanmış bitkilerde, başaklar süt olum dönemine gelinceye kadar sağlamlardan ayırt edilemezler. Tarlada hasta bitkiler; kısa boyludur ve daha uzun süre yeşil kalırlar, hastalıklı başakların renkleri mavimtırak-yeşil olup dik dururlar. Sürmeli başakların kavuzları açılarak kirli gri renkte kör daneler görülür. Teşhisi, kör danelerin parmaklar arasında ezilmesi ile balık kokusuna benzer koku yayarlar. Buğday yetiştirilen tüm yörelerinde bulunmaktadır. Tohumluğun kalitesini düşürmektedir. Kör danelerin ezilmesi, parçalanması sonucu sağlam danelere bulaşan sporlar onların, rengini ve kokusunu değiştirerek un kalitesini etkilemektedir. Esmer renk alan unlarla beslenen insanlarda ve bulaşık dane ve saman yiyen inek, koyun, domuz ve kümes hayvanlarında sindirim sistemi bozukluklarının oluşturmaktadır
Mücadele Yöntemleri
Kültürel Önlemler
Güzlük ekimler erken, yazlık ekimler geç yapılırsa, hastalık daha az oranda kendini gösterir. Bu hastalığa karşı dayanıklı çeşit kullanılmalıdır.
Kimyasal Mücadele
En etkin yol kuru tohum ilaçlamasıdır. Tohumlar ekim öncesi tohum ilaçları ile metoduna uygun olarak ilaçlanmalıdır. Tohumluğun ilaçlama düzeni olan selektörlerde ilaçlanması tercih edilmelidir. Selektör bulunmayan veya selektör merkezlerinden uzakta olan yerlerde ise kolla çevrilen içi paletli ilaçlama bidonları kullanılmalıdır.***

ENES4422 link=topic=81816.msg971573#msg971573 date=1424036281' Alıntı:
İsmail kardeşim, aşağıda yazılan belirtiler de var mıydı? Fotoğrafı büyük olarak incelediğimde mavimtrak-koyu yeşil renkler farkettim.

***1 – BUĞDAY SÜRME HASTALIĞI
Hastalık Belirtisi
Sürme “kör, karadoğu, karamuk” gibi isimlerle de anılan bir başak hastalığıdır. Buğday sürmesi enfeksiyonlarında ilk kaynak kör adı verilen hastalıklı danelerdir. Hastalığa yakalanmış bitkilerde, başaklar süt olum dönemine gelinceye kadar sağlamlardan ayırt edilemezler. Tarlada hasta bitkiler; kısa boyludur ve daha uzun süre yeşil kalırlar, hastalıklı başakların renkleri mavimtırak-yeşil olup dik dururlar. Sürmeli başakların kavuzları açılarak kirli gri renkte kör daneler görülür. Teşhisi, kör danelerin parmaklar arasında ezilmesi ile balık kokusuna benzer koku yayarlar. Buğday yetiştirilen tüm yörelerinde bulunmaktadır. Tohumluğun kalitesini düşürmektedir. Kör danelerin ezilmesi, parçalanması sonucu sağlam danelere bulaşan sporlar onların, rengini ve kokusunu değiştirerek un kalitesini etkilemektedir. Esmer renk alan unlarla beslenen insanlarda ve bulaşık dane ve saman yiyen inek, koyun, domuz ve kümes hayvanlarında sindirim sistemi bozukluklarının oluşturmaktadır
Mücadele Yöntemleri
Kültürel Önlemler
Güzlük ekimler erken, yazlık ekimler geç yapılırsa, hastalık daha az oranda kendini gösterir. Bu hastalığa karşı dayanıklı çeşit kullanılmalıdır.
Kimyasal Mücadele
En etkin yol kuru tohum ilaçlamasıdır. Tohumlar ekim öncesi tohum ilaçları ile metoduna uygun olarak ilaçlanmalıdır. Tohumluğun ilaçlama düzeni olan selektörlerde ilaçlanması tercih edilmelidir. Selektör bulunmayan veya selektör merkezlerinden uzakta olan yerlerde ise kolla çevrilen içi paletli ilaçlama bidonları kullanılmalıdır.***
Yok abi daneler dolgundu verinde iyiydi hastalık yoktu o hastalığı biliyorum. ama fosfor nokksanlığından şüphelendim ben

Buğdayın olum zamanına yakın bir fotoğrafa benziyor bu İsmail. Olgunluk belirtileri de olabilir uçlardaki sararmalar. Bazende verimin çok iyi olduğu yıllarda bitkiye ne kadar besin versen de bazı belirtiler olabilir çünkü bitki istihap haddini aşmıştır.

Ismail buğdayın renginin çok koyu olması, fosfor eksikliğine işaret eder. Rengin çok açık olması ise azot.

Özellikle grimsi bir koyu yeşil varsa (ki aynı senin resimdeki gibi) fosfor noksanlığı kesinleşir. (Grilik, ayırıcı semptom olarak verilir)

Uç ve uca yakın kenar bölgelerindeki kuruma ve yanmalar da en net potasyum eksiklik belirtisidir.

sebazios link=topic=81816.msg971596#msg971596 date=1424039249' Alıntı:
Ismail buğdayın renginin çok koyu olması, fosfor eksikliğine işaret eder. Rengin çok açık olması ise azot.

Özellikle grimsi bir koyu yeşil varsa (ki aynı senin resimdeki gibi) fosfor noksanlığı kesinleşir. (Grilik, ayırıcı semptom olarak verilir)

Uç ve uca yakın kenar bölgelerindeki kuruma ve yanmalar da en net potasyum eksiklik belirtisidir.

İsmail ' im kusura bakma ama bunlar çiftçiliğin a-b-c ' sidir. Bunları bilmeden bu işi yapmak gerçekten biraz tuhaf geliyor bana.

Neden?

Tecrübe etmesen bile, sadece google amcaya sorsan 'bitki besin noksanlıkları' diye. Yada herhangi bir 'tarım kitabı' geçirsen eline, A ' dan Z ' ye örnekleri ile anlatır.
Yılmaz abi aklıma geldikçe araştırıyorum çok yazı okudum elimdede bitki besleme kitabı var ama kesin bir sonuç çıkaramıyorum burayada bi sorayım dedim. dediğin gibi bende koyu renkten dolayı fosfordan şüphelendim bizimde ph başımıza dert oluyor bu konuda. Ama bu yıl bitki ve toprak analizini yaptıracam fosfor için yapacak bişey yok şimdidn sonra ama azot ve mikro elementleri telafi edelim diye düşünüyorum

ydincbayram link=topic=81816.msg971587#msg971587 date=1424038458' Alıntı:
Buğdayın olum zamanına yakın bir fotoğrafa benziyor bu İsmail. Olgunluk belirtileri de olabilir uçlardaki sararmalar. Bazende verimin çok iyi olduğu yıllarda bitkiye ne kadar besin versen de bazı belirtiler olabilir çünkü bitki istihap haddini aşmıştır.
Evet abi burası taban tarla verim iyiydi ama son yıllarda çektiğim fotoları inceliyorum böyle belirtiler hepsinde var fosfor konusunda yanlış yapıyoruz bundan sonra toz kükürtle karıştıracam gübreyi gübrenin içindeki yetmiyor ph problem oluyor 7.89 çıktı ph

• Beğen
Tepkiler: genc ciftci