Daha fazla Kaar İçin İnek Güdme ?

Merhaba arkadaşlar Sorum çok Kısa örnek vererek sölüyorum

10 İnekten İnek başı Yaklaşık hazır besleme ile(artık çogu kişi hazır çünkü maliyet hesabdında daha fazla kaar oluuyor başka yeri bilmem fakat buralarda böyle) neyse İnek başı Hacimmet abim ve birçok kişinin dediğine göre 350 TL En kötü ihtimalle kalır diyor buda demekki 10 inekte 3500tl Bin tl Ayda pekala misal canım sıkıldı veya 1-2 ay önümde hiç iş yok veya sütün en çok veridği dogum sonrası güdmeye götürsem Max 500m meralarda. Örnek vericek olursak gene 1 İnekte hesab edelim 350 tl Demiştik.

Peki ? Bu Kaar oranı gerçekte yükselir mi? yani farklar ne olur ne kadar yükeselir ilk soruum bu 2.sorumda Meralarda yediği otlar vs Slajın yoncanın değeri kadar verimli olurmu hani inek için diyorum Süt veriminde düşüş yaşayabilirmiyiz veya ineklere zarar verirmi hergün git gel git gel Sonuçta holstein yürümeyi sevmeyen hayvandır genelde tüm inek böledir. Ne gibi düşünceler tavsiyeler söylemek istersiniz

Ynt: Daha fazla Kaar İçin İnek Güdme ?

İneğin en temel yemesi gereken bitki ottur .Ülkemizdede inekler neredeyse ottan başka herşeyi tüketiyor.İyi ot olduktan sonra ineğin ot yemesinde sakınca yoktur aksine fayda vardır .İnekler merada gezip hopladıkça kendilerini mutlu hissederler ve buda sütlerinde verim artışı yapar.

Yapay mera ot karışımları var yeterli arazin varsa yapay mera işini görür. Biz ektik 40 dönüm kurbanlık hayvanları ilk baharda içine koyuyoruz 3 ay aralıksız yetiyor. Her yönden verimi artırıyor.ineklerde doğal meraya çıktığında 4-5 lt süt artışı oluyor.

aslan26 link=topic=81832.msg971481#msg971481 date=1424028277' Alıntı:
İneğin en temel yemesi gereken bitki ottur .Ülkemizdede inekler neredeyse ottan başka herşeyi tüketiyor.İyi ot olduktan sonra ineğin ot yemesinde sakınca yoktur aksine fayda vardır .İnekler merada gezip hopladıkça kendilerini mutlu hissederler ve buda sütlerinde verim artışı yapar.

aslan26 link=topic=81832.msg971481#msg971481 date=1424028277' Alıntı:

GENÇ EYMIRLİ link=topic=81832.msg971477#msg971477 date=1424027845' Alıntı:
fazla gezmediği taktırde yeşil otla karnı nı doyurursa tabiki ıyi olur

Hmm Peki hocam hagni saatlerde nasıl güdmek gerekir ve otlamaya gittiği taktirde slaj yonca vs Gibi günlük başka harici birşey verilmelimi ? Yoksa sadece yeşil ot mu ? Kaar hesablarında nasıl artış olur

bantun111 link=topic=81832.msg971518#msg971518 date=1424031032' Alıntı:
Hmm Peki hocam hagni saatlerde nasıl güdmek gerekir ve otlamaya gittiği taktirde slaj yonca vs Gibi günlük başka harici birşey verilmelimi ? Yoksa sadece yeşil ot mu ? Kaar hesablarında nasıl artış olur
Sabah sağım bittikten akşam sağımına kadar merada hayvan otlatılabilir.Yalnız merada hayvan su bulabilmeli ve sıcak havalarda öğlen saatlerinde dinlenmeli.Otun haricinde günlük yemleme ot yeterli değilse yapılabilir o zaman slaj,yonca gibi kaba yemler normal verilen miktarlardan az olarak verilmeli.

aslan26 link=topic=81832.msg971535#msg971535 date=1424032071' Alıntı:
Sabah sağım bittikten akşam sağımına kadar merada hayvan otlatılabilir.Yalnız merada hayvan su bulabilmeli ve sıcak havalarda öğlen saatlerinde dinlenmeli.Otun haricinde günlük yemleme ot yeterli değilse yapılabilir o zaman slaj,yonca gibi kaba yemler normal verilen miktarlardan az olarak verilmeli.

5 İnek için için düşünmüyorum ilerde biriktiği doğduguu zaman 15-20 ye öyle zarar etmemek için 50-60 a çıkana kadar Güdmek istiyorum haftada 3 gün hem kaar hem zarar dan dolayı Kaar oranları ne derece artar

Hocam mera varsa otlat gün içinde hangi saatte olursa fark etmez işin yoksa akşama otlat onlar doydumu bırakır dinlenir canı istedimi tekrar başlar otlamaya kaba yemi fazla tüketmez ler ama fabrika yemini pek fazla azaltma derim ben.

yaşanmış denenmiş bilgiler vereyim
belki bilimsel degildir falan ama bizzat yaşayarak gördük bunları

1-evde sadece yem ve samanla beslersen diyelimki 20kg süt alırsın günlük
2-fakat hem saman hem yem hemde günde 3-4 saat merada yayılırsa direk 25kg yi geçer süt miktarı
3-sadece saman verirsin dışarda sabahtan akşama kadar yayılırsa süt verimi direk 10-15 kg ye düşer
4-gezen hayvanın dogum olayıda kolay oluyor nerdeyse kendi başına dogum yapıyor
5- eger hayvanlar meraya bırakılacaksa yılan akrep ve diger zararlılara karşı dikkatli olunmalı
6-merada sulanacaksa su temiz kimyasal ilaçsız ve herhangi bir mikrop vs ile ilgisi olamamalı

çocuklugumda yıllarca inek güttüm ve bunları azda olsa ögrendim:)
buarada bahsettigim süt miktarları gerçek rakamlardır
her hayvan cinsine göre farklı miktarda süt verebilir fakat bu yazdııgım holstaynın en kalitelisi olmasada bu cinsin orta seviye hayvanlarının süt miktarlardır
vede yerli ile holsyatn melezi hayvanalrın süt degerleridir yani A klite hayvan degiller orta sınıf diyelim :)

sabah çiğ eğer varsa kırağı kalkınca meraya çıkarırsan daha iyi sonuç alırsın meraya çıkarmadan önce parazit iğnesi yapmanda faydalı.olur

YAVUZ_13 link=topic=81832.msg971592#msg971592 date=1424039033' Alıntı:
yaşanmış denenmiş bilgiler vereyim
belki bilimsel degildir falan ama bizzat yaşayarak gördük bunları

1-evde sadece yem ve samanla beslersen diyelimki 20kg süt alırsın günlük
2-fakat hem saman hem yem hemde günde 3-4 saat merada yayılırsa direk 25kg yi geçer süt miktarı
3-sadece saman verirsin dışarda sabahtan akşama kadar yayılırsa süt verimi direk 10-15 kg ye düşer
4-gezen hayvanın dogum olayıda kolay oluyor nerdeyse kendi başına dogum yapıyor
5- eger hayvanlar meraya bırakılacaksa yılan akrep ve diger zararlılara karşı dikkatli olunmalı
6-merada sulanacaksa su temiz kimyasal ilaçsız ve herhangi bir mikrop vs ile ilgisi olamamalı

çocuklugumda yıllarca inek güttüm ve bunları azda olsa ögrendim:)
buarada bahsettigim süt miktarları gerçek rakamlardır
her hayvan cinsine göre farklı miktarda süt verebilir fakat bu yazdııgım holstaynın en kalitelisi olmasada bu cinsin orta seviye hayvanlarının süt miktarlardır
vede yerli ile holsyatn melezi hayvanalrın süt degerleridir yani A klite hayvan degiller orta sınıf diyelim :)

Anladım hocam teşekkür ederim yem miktarını aazaltma 3-4 saat de yakın mera var sa otlatırsan süt verimini yüksek alırsın diyorsunuz anladım Yemden kısacagıma süt verimini tercih ederim