köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

23.04.2009
14,000
23,989
35
Bilecik

Köylünün evlenemeyen çocukları için devlet harekete geçiyor.

Özellikle bir meslek sahibi olmadığı gerekçesiyle kız verilmeyen çiftçinin erkek çocukları için devlet iki aşamalı bir planı devreye sokacak. Proje ile hem tarım ve hayvancılık sektöründeki genç nüfusun şehre göçü engellenecek hem de sektörün ihtiyacı olan genç iş gücünün sektörün dışına çıkmasının önüne geçilecek.

Yeni Şafak ' ın haberine göre proje şu şekilde işleyecek. Hiçbir mesleği olmayan gençlere İŞKUR bünyesinde kısa bir eğitim ve sertifika çalışması yapılacak. Çalışma kapsamında “süt üreticisi, uzman tarım üreticisi” gibi ismi henüz kesinleşmeyen uzmanlık sertifikaları verilecek. Böylece bir mesleği kabul edilmeyen çiftçi çocuklarına bir meslek statüsü verilecek. Yaptıkları işin bir müessese işi olduğu bilinci yerleştirilecek. Çalışma hakkında bilgi veren Tarım Kredi Kooperatifler Genel Müdürü İrfan Güvendi çocuklarımız mesleği olmadığı için şehre göç ediyor. Kapıcı, güvenlikçi olarak çalışmaya başlıyor. Hem sektörümüz işgücünü kaybediyor hem de çocuklarımız geleceklerine yeniden bir başlangıç yapmak zorunda kalıyorlar dedi.

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek. Ama daha plan aşamasında. Proje ile devlet ‘Sizin bir mesleğiniz var’ mesajı vermiş olacak. Projenin mimarı Tarım Kredi Kooperatifler Genel Müdürü İrfan Güvendi “Bu insanlarının bir mesleği olduğunu bir iş yapan bu işi bilen insan olduğunu göstermemiz lazım. Kız istemeye gidildiğinde karşıdaki aile sen ne iş yapıyorsun denildiğinde ben süt yetiştiricilik uzmanıyım ben bu işi meslek olarak yapıyorum demesi lazım” diye konuştu.

KIZ İSTERKEN PROBLEM YAŞANIYOR

Tarım Kredi Kooperatifler Genel Müdürü İrfan Güvendi konuyu toplumun önemli bir sorunu olarak gördüklerini kaydetti. Güvendi şunları söyledi: Tarım ve hayvancılık sektöründe yapılan işin bir meslek olduğunu bunun bir iş olduğunu herkese anlatmamız gerekiyor. Bunun bir işletme olduğunu bir bakkal sahibi olmakla bir ya da memur olmakla aynı olduğunu kabul ettirmemiz gerekiyor. Özellikle kırsaldaki tarımla uğraşan insanımızn erkek çocukları kız istemeye giderken zorlanıyor. Kabul etmek lazım. Kırsaldan göç ediyorlar.Güvenlik görevlisi kapıcı, pazarcı veya inşaat işçisi olmaya gidiyor. Tarım sektöründe genç nüfus hızlı bir şekilde azalıyor. Kırsalda yaşıyor gözüken nüfusumuzun büyük oranda yaşlı nüfus. Bu bizim gelecek açısından önemli bir konu.

Ynt: köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

İş güçle alakalı değil ki, köyde yaşamak istemiyor kadınlar. Köylerin şehre ulaşım yollarının düzgün yapılması lazım, yani insanlar şehir merkezine gidip gelirken yol onlara eziyet olmasın ki, istedikleri zaman gidebilsinler, dolaşsınlar... Başka türlü olmaz bence...

DeHLiZ link=topic=81852.msg971828#msg971828 date=1424099793' Alıntı:
İş güçle alakalı değil ki, köyde yaşamak istemiyor kadınlar. Köylerin şehre ulaşım yollarının düzgün yapılması lazım, yani insanlar şehir merkezine gidip gelirken yol onlara eziyet olmasın ki, istedikleri zaman gidebilsinler, dolaşsınlar... Başka türlü olmaz bence...
abi bizim köy ilçeye 15 km 8 km si duble yol 7 kmde yeni 4 araç yanyana gidebilir
köyümüzün şehirden farkı yok
ama evlenmek çok sıkıntı oldu bekar kaldık :(

DeHLiZ link=topic=81852.msg971828#msg971828 date=1424099793' Alıntı:

aynen Gürsel abi haklı gelinler köye gelmek istemiyor. köyümüz Polatlıya 20, Ankaraya 55 km uzaklıkta. Ankara-Eskişehir yolunu uzaklığı 1 km bile yok. hayvancılık desen bıraktık tarla işi desen gelin tarlaya gidecek değil şehirden arkımız kalmamaısna rağmen gelin oturmak istemiyor halbuki köyde şehirden daha rahat yaşrsın ayrıca şehirde olduğu gibi herşey para değil ama köyün adı çıkmış bir kere...

hiç bi işe yaramaz.kız istemeye gidecen ne iş yapıyon diyecekler süt yetiştiricilik uzmanıyım diyeceksin.ilk diyecekleri kelime malcımısınız olur.

bugunumuzu dusunuyoruz gelecekte ne oluruz demiyoruz asansorlu kombili genis bi ev diyoruz.kim ugrasacak camurla sobayla tozla toprakla markette ne ararsan var nasil olsa.

Yeni taktikler geliştirmek lazım neslimizin devam etmesi için :D Evlenirken şehire taşınsak 1 yıl şehirle köy arasında mekik dokusak sonra eşimizi ikna edip köye taşınsak olurmu bu iş?? :D

Ben çiftçi çocuğuyum. üniversite bitirdim kendimde çiftçi oldum. Benim çocuğumunda çiftçi olmasında bir sakınca görmem. Yeter ki bilinçli, çağın ve teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uydursun.
Kızlarımız neden çiftçilerle daha doğrusu köyde yaşayanla evlenmek istemiyor? Çocukluktan beri izlediği dizi-film-programların hepsinde özenti hayatlar yaşanıyor. Hayallerinde kendi eliyle yaptığı türk kahvesini eşiyle birlikte içip dışarda yağan karı seyretmek, gece dolunayı sabah güneşin doğuşunu seyretmek, kuzu sesini duyup onu bağrına basmak, baharda yeşeren çimleri açan çiçekleri, yağmur yağınca çıkan toprak kokusu yok.

Çiftçiliğin adını hayvancılığın adını ne koyarsanız koyun bu denklem değişmediği sürece bu iş çözülmez.

Köye kadın kuaförü açalım, köye hanımlar lokali açalım, köye sinema salonu açalım ve bunların hepsini aynı çatı altında avm tarzı gibi toplayalım diyeceklerine alinin adını ali bey yapalım diyorlar.
Asgari ücret alıp şehirde yaşayan birçok kadın sabah 5 te kalkıp köye çapa işi için geliyor.

Mesele köyün yaşam standartlarının yükseltilmesi meselesi. Mesele çiftçiliğin artık kara sabanla, öküzle, omuz zoruyla yapılmadığının anlatılması ve anlaşılması meselesi.

demek ki her bölgede ayni sorun var burda da ayni mesele meslek filan degil ailesi razi olsa bile kiz almiyo birin bi sordurtuyosn carsida oturcaksk olur diyo carsida isterse kümede yasasn ama carsida yasasn ne ugrascan domatiyi capalayamadim filisn alamadim inek sagamadim soba yakamadim ekmk edemedim sehirde olsa sbh kalk herifin önune bi bardak cay ver iyi kotu kapidan ciktimi rahatsn aksam gelir yorgn argin yeme yer koltukda uyuya kalir ustune bi battaniye ativer gün gecti iste durum bu hayirlisi olsn ne diyelim

Bir ayağın şehirde bir ayağın köyde olacak. Zor olur ama başka oluru var mı bilemiyorum... Bu kızlar neden köyü sevmez anlamıyorum :D.

Allah hayırlısını nasip etsin, hayırlısıyla olsun. Hayır getirmeyecek, evde huzur olmayacak, 3 günlük ömür ziyan olacaksa olmasın zaten...

köye yaşayan evde kalmış bekar&dul erkekleri koruma ve yaşatma dernegi açsak epey üyemiz olur sanırım :)
başkanlıga ben adayım :)

şaka bir yana biz nezaman evlenecez :)

Arkadaşlar kadınlar köyde durmak istemiyor hiçbirisi de bu belli ama bunun sebeplerini fazla dile getirmiyoruz, sebepleri bellidir aşağı yukarı her yerde aynıdır mesela en önemlileri köyde;
1- Genç nüfusun olmaması, çoğunluğun yaşlılardan oluşması dolayısıyla genç bayanlarımızın yaş dengi ve kafa dengi yeteri arkadaşı köyde bulamaması,
2-Sosyal faaliyetlerin olmaması ( gezmek , farklı yerde yemek yemek, alışveriş yapmak,)
3-Kendi köyümü de örnek veriyorum, köylerimizde şehirlerdeki dinsel anlamdaki cemaatleşme ve sohbet kültürünün eksik olması bence köyleri manevi yönden eksik ve insan ruhunu sıkan bir yer haline getiriyor.
4-Ve birde insanların özellikle kadınlarımızın bilinç altına yerleşmiş olan, her şeyin kol gücüyle yapıldığı, hiçbir makinanın (çamaşır, elektrikli süpürge, bulaşık, tarım makinaları vs) bulunmadığı eski tip köy algısı halbuki şimdi büyük oranda kadınlar köylerde tarım ve hayvancılıktan el çekti evlerde şehir evinden farksız.

yazdıklarım tartışılabilir, eksikte olabilir ama herkesin bu konuda söyleyeceği bir şeylerin olduğunu biliyoruz, asıl sormak ve ortakça tartışmaya açmak istediğim şey köylerimizin uzun vadede
maddi ve manevi yönden yukarıda da söylediğim eksiklikleri nasıl giderilir nasıl kadınlar köyde yaşamaya razı olurlar.

Saci uzun akli kisa meselesi bu sebepten iste . Koy hayati bambaska bisey ama bayanlar anlamiyor.sehirlerde binbir turlu bela balicisi. seri katili .kapkacisi .hirsizi.tecavuzcusu. diz boyu. koyde sehre nazaran 1000 de 1 rastlaniyor....

YAVUZ_13 link=topic=81852.msg971859#msg971859 date=1424102705' Alıntı:
köye yaşayan evde kalmış bekar&dul erkekleri koruma ve yaşatma dernegi açsak epey üyemiz olur sanırım :)
başkanlıga ben adayım :)

şaka bir yana biz nezaman evlenecez :)
abi ben simdiden cabaliyom sonra daha zor olur diye ama hic olacana bisy yok

ALANYALI07 link=topic=81852.msg971867#msg971867 date=1424103070' Alıntı:
abi ben simdiden cabaliyom sonra daha zor olur diye ama hic olacana bisy yok
antalyalıların işleri kolay yine
tut rusun birinin kolundan bas nikahı
biz napacaz :)