Suudi imam: Dünya dönmüyor, eğer dönseydi...

Suudi Arabistanlı imam Şeyh Bender El Hayberi, dünyanın dönmediğini söyleyip, 'Eğer dünya dönüyorsa bir uçak havada durduğunda Çin ' in uçağa doğru gelmesi gerekmez miydi?' diye sordu. Sosyal medyada Suudi imamı ikna yarışı başladı.

İmam El Hayberi, elindeki pet bardağı kullanarak dünyanın dönmediği iddiasını açıklamaya çalıştı.

El Cezire Türk ' ün haberine göre, bir panelde öğrencilerin dünyanın sabit olup olmadığı yönündeki sorusunu yanıtlayan El Hayberi, “Dünya sabittir. Hareket etmiyor” dedi. İmam, dünyanın dönmediği yönündeki fikrini, önündeki plastik su bardağıyla açıklamaya çalışırken “Bir kere bakalım, biz neredeyiz? Diyelim ki Serce havalanından uçakla Çin’e gidiyoruz. Dünya dönüyor dediniz değil mi? Peki Bana odaklanın şimdi, bu (su paketini gösteriyor) dünya. Eğer dünya dönüyorsa uçak havada durduğunda Çin ' in uçağa doğru gelmesi gerekmez mi? Doğru mu yanlış mı? Eğer dünya aksi yönde dönseydi bu sefer de uçak asla Çin’e ulaşamazdı. Çünkü Çin de uçak gibi dönüyor olacaktı” dedi.

' ALLAH İYİLİĞİNİ VERSİN '

Videonun Youtube’a yüklenmesiyle birlikte sosyal medyada Arapça olarak '#cleric_rejects_rotation_of_Earth' (İmam dünyanın döndüğünü reddediyor) hashtag’iyle tweetler atıldı. Bir twitter kullanıcısının “Ne büyük tesadüf, tam da Galileo’nun doğum gününde böyle bir şey oluyor” mesajı vererek, ' Ama yine de dönüyor ' diyerek ortaçağda engizisyon tarafından hapse atılan ünlü gökbilimciyi hatırlattı. Başka Twitter kullanıcıları da dünyanın güneş etrafında döndüğünü çocukların anlayacağı görsellikte bilimsel olarak anlatan videolar paylaştı. Bir kullanıcı ise “Allah iyiliğini versin” yorumunu yaptı.

Ynt: Suudi imam: Dünya dönmüyor, eğer dönseydi...

haberin kaynagı neresi merak ettim bunlar yine arap alemini kötülemek için uydurulmuş saçmalıklardır
ha diyebilirmi diyebilirde herkes kendi fikrini özgürce söylemelidir ama bunu islamın arkasına sıgınarak söylemiyor sadece fikrini beyan etmiştir

144fenomen link=topic=81864.msg972134#msg972134 date=1424158081' Alıntı:
Arkadaşlar bu imamın iddiasını şöyle bir kafamda canlandırdım adama verecek cevap bulamadım.Cevap verebilecek varsa bende öğreneyim :D
Otobüste havaya attığımız su şişesi arkada oturan muavinin kafasına mı çarpıyor yoksa kucağımıza geri mi düşüyor ?
Mantık aynı , kapalı sistem kuralı.İçerideki havada aynı hızla hareket ediyor , cisimlere(Hava ve cisim her ikisinede) dik etki eden yerçekimi de devreye girmesi buna sebebiyet veriyor.Fakat yerçekimi etkisinden kurtulup atmosferin dışına çıktığınızda bahsedildiği şekilde uzayda asılı durup Dünya dönerken istediğiniz yere inebilirsiniz.

Dünya atmosferi için şöyle de bir olay var, atmosferin yüksek kesimlerinde jet akımı denilen sıcaklık farklarından kaynaklandığı söylenen rüzgarlar aynı mesafe için Batıdan - Doğuya olan uçuşların daha kısa sürmesine sebep oluyor.

hem isminin önünde imam kelimesi olacak hem şeyh olacak hem el takısını kullanacaksın(el hayberi)

ondan sonrada mal gibi dünya dönmüyor diyeceksin

burayada yine birileri çıkıp itibarsızlaştırma diyecek arapları kötülüyorlar diyecek sahsi görüşü diyecek beyler siz harbiden neyin peşindesiniz

ilkokuladamı gitmedin bire zındık bire kafir bire melun
islamı kılıf olarak kullanıp servetine servet katan cahil utanmadan birde konferans veriyor sıfatına tükürdügüm
kutsal kitabımızda bile bu konularla alakalı bilgi verilmiştir yani batı dünyasından yüzyıllar önce bile islam alemi dünyanın yuvarlak oldugunu döndügünü anlatmışken
sen hiç kurandamı okumadın
senin imamı şeyhi isminle beraber neden andıgın belli ya dahafazla yazmayım ben