TopRak Yiyen Köy Kadınları Muhtarı Çıldırttı!

Ynt: Topak Yiyen Köy Kadınları Muhtarı Çıldırttı!

sebazios link=topic=81870.msg972211#msg972211 date=1424172125' Alıntı:
Köy meydanına 3-5 tane yalama taşı bırakalım yav.

Sevabı yeter..
Kamyonla götürüp, samanlıkta saklanmaları benim ilgimi çekti. Herif sormazmı? ne işi var bu toprağın samanlıkta? diye :D

nailyetek link=topic=81870.msg972213#msg972213 date=1424172422' Alıntı:
Kamyonla götürüp, samanlıkta saklanmaları benim ilgimi çekti. Herif sormazmı? ne işi var bu toprağın samanlıkta? diye :D

hayır ben ciddi ciddi gayeyi anlayamadım. Kamyonla kaçak doldurup köy meydanına döküyorlar, ordan da kadınlar hucum edip evlere kaçırıyor?

Videonun altında yazıyormuş:

'toprak yiyen köy kadınlarının muhtarı çıldırtması
Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen Mahallesi Muhtarı Şahin Yurttaş, 20 yılı aşkın süredir kansızlığa iyi geldiğine inanılarak toprak yiyen kadınları.'

Başlık yanlışmış. Toprağı yiyen köy kadınları değil, diğer bölgelerdeki zengin kadınlarmış.

sebazios link=topic=81870.msg972215#msg972215 date=1424173132' Alıntı:

Konya’nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen Mahallesi Muhtarı Şahin Yurttaş, 20 yılı aşkın süredir kansızlığa iyi geldiğine inanılarak toprak yiyen kadınları.'

Başlık yanlışmış. Toprağı yiyen köy kadınları değil, diğer bölgelerdeki zengin kadınlarmış.
Diğer bölgedeki zengin kadınların samanlıkta saklamasıda manidar, çıkılmaz bu işin içinden :)

Yahu başka yerde toprak mı yok da aynı yeri kazmışlar... Yolda giderken avuç avuç yesinler yiyeceklerse, kamyonla alıp gitmek nedir arkadaş. Var bunun içinde bir iş ama çözemedim :D.

Ynt: TopRak Yiyen Köy Kadınları Muhtarı Çıldırttı!

sebazios link=topic=81870.msg972211#msg972211 date=1424172125' Alıntı:
Köy meydanına 3-5 tane yalama taşı bırakalım yav.

Sevabı yeter..

Yalama taşı tam çözüm değildir...Rasyona Premix Witamin Mineral ilawesi gerekir her öğünde bi ömür o zaman eksiklik çekmezler.... :)

İnsan içinde Haywan içinde aynısı geçerli...Koyunlar Keçiler Poşet yiyorsa kesin witamin eksikliği wardır, ha poşet yemiş koyunlar, ha insan toprak yemiş.....

Ben açıklık getireyim yoksa işin içinden çıkılmayacak belli. Mahalle 5 km uzaklıkta köyüme.

Ereğli de Zengen mahallesi var eskiden belediyelik idi. Ordaki hanımların hepsinde değilde azımsanmayacak kadar çoğunda toprak yeme alışkanlığı var. Eskilerden kalma ve nesillerce devam eden alışkanlık. Toprağın tadının değişik ve bir kez yiyenin kolay kolay bırakamayacağını söylüyor bu kadınlardan görüştüğüm birkaçı. Ereğli sağlık müdürlüğü konuyu araştırıyor kum yiyen kadınlar geçenlerde topluca sağlık taraması ve tahlillerden geçirildi. Sonucun açıklanmasını bekliyoruz.

Olay abartılmış öyle kamyon kamyon toprak yiyen yok. Muhtar konuya dikkat çekmek için kamyon kamyon demiş. Doğrudur kamyon kamyon kum çekiliyor ordan çünkü orası eski bir kum ocağı ve halende ara sıra kum alınıyor ordan.

Kum ocağından mahalleye kum gelir dolgu için sıva için vs. Kadınlar bu kumun tadına bakarlar. Kumda değişik ve güzel bir tad bulur ve her geçen gün hem daha fazla yemeye başlarlar hemde yiyen kişi sayısı artar.

Bu mahallede kanserden ölüm oranları ilçenin hatta ilin ortalamasının çok üstünde. Nedeninin bu kum olduğu düşünülüyor. Dediğim gibi sağlık müdürlüğü test-tarama yaptı sonuçlar bekleniyor.

sebazios link=topic=81870.msg972215#msg972215 date=1424173132' Alıntı:

Bu arada yılmaz abi yanlış anlamışsın. Zengen isminde mahalle var büyükşehir yasası çıkmadan önce belediye idi.

Edit: ....

omeryucel link=topic=81870.msg972227#msg972227 date=1424177007' Alıntı:
Ben açıklık getireyim yoksa işin içinden çıkılmayacak belli. Mahalle 5 km uzaklıkta köyüme.

Ereğli de Zengen mahallesi var eskiden belediyelik idi. Ordaki hanımların hepsinde değilde azımsanmayacak kadar çoğunda toprak yeme alışkanlığı var. Eskilerden kalma ve nesillerce devam eden alışkanlık. Toprağın tadının değişik ve bir kez yiyenin kolay kolay bırakamayacağını söylüyor bu kadınlardan görüştüğüm birkaçı. Ereğli sağlık müdürlüğü konuyu araştırıyor kum yiyen kadınlar geçenlerde topluca sağlık taraması ve tahlillerden geçirildi. Sonucun açıklanmasını bekliyoruz.

Olay abartılmış öyle kamyon kamyon toprak yiyen yok. Muhtar konuya dikkat çekmek için kamyon kamyon demiş. Doğrudur kamyon kamyon kum çekiliyor ordan çünkü orası eski bir kum ocağı ve halende ara sıra kum alınıyor ordan.

Kum ocağından mahalleye kum gelir dolgu için sıva için vs. Kadınlar bu kumun tadına bakarlar. Kumda değişik ve güzel bir tad bulur ve her geçen gün hem daha fazla yemeye başlarlar hemde yiyen kişi sayısı artar.

Bu mahallede kanserden ölüm oranları ilçenin hatta ilin ortalamasının çok üstünde. Nedeninin bu kum olduğu düşünülüyor. Dediğim gibi sağlık müdürlüğü test-tarama yaptı sonuçlar bekleniyor.

Bu arada yılmaz abi yanlış anlamışsın. Zengen isminde mahalle var büyükşehir yasası çıkmadan önce belediye idi.

Edit: Değinmeden edemedim. Her ne kadar alışılmadık ve ilginç olsada, tamamen mizaç için kullansakta yalama taşı, vitaminden çok zeka eksikliği gibi kelimeler rencide edici olabilir. Açıkçası beni etti ne yalan söyleyim...
Açıkçası son değindiğin konuda bende sana katılıyorum, sür-çi lisan ettiysek affola.
Eskiden taş duvar kerpiç olan evlerin duvarları ak toprak ile sıvanırdı ve yaşlılar bize yalamamızı önerirdi. Sonraları bunun yanlış olduğu açıklandı, hatta bu toprağın çıktığı bölgeden içme suyu gelen köylerde ciddi genç ölümleri ve kanser vakaları görüldü. Su kaynakları değiştirildi, şimdilerde ise bu toprak temin ettiğimiz yerlerde kozmetik ve sanayi Talk ' ı çıkartılan maden ocakları var.
Her ne kadar topraktan gelip toprağa gidecek olsakta, toprağın yenilmesi biraz garip.
Not: Derdini anlatmaya çalışan muhtarda biraz kabahat var, 2 gün önce Kars ta ender görülen beyaz Hindi için ekran karşısına geçen köy muhtarıda takım elbise ve kıravatlıydı :)

omeryucel link=topic=81870.msg972227#msg972227 date=1424177007' Alıntı:

Edit: Değinmeden edemedim. Her ne kadar alışılmadık ve ilginç olsada, tamamen mizaç için kullansakta yalama taşı, vitaminden çok zeka eksikliği gibi kelimeler rencide edici olabilir. Açıkçası beni etti ne yalan söyleyim...

Ömer ' im rencide edici mesajlarin hepsi silinmistir. Kusurumuza bakma. Biz isin mizahindayiz ama mizah da olsa kırıcı olmamalı. hatırlatma için de ayrıca teşekkürler.

Not: Hakikaten çok ilginç. Kanser ile bağı kesinleşmiş olmasına rağmen geleneğin devam etmesi daha ilginç.