Bilecik’te ölmeyen gelenek askıda ekmek

23.04.2009
14,004
23,992
35
Bilecik
Bilecik’te fırınlarda halen devam eden Osmanlıdan geldiği belirtilen ‘askıda ekmek’ uygulaması senelerdir ölmeyen gelenek haline geldi.

Uygulama, hayırsever vatandaşların fırınlara gelerek satın almak istedikleri ekmek adedinin parasını verip bunu tabloya yazarak muhtaçların ücretsiz almasını sağlamak olduğu belirtiliyor. Bilecikli fırıncı Şenol Düzgün, askida ekmek uygulamasını tavsiye üzerine başlattıkları anlattı. Düzgün, “Hemen hemen 1-2 seneden beri iki işletmemizde de bu fırında askı tabelamız mevcut. Fırında askıyı biz vermiyoruz, bizimle alakası yok. Nasıl bize bırakanlar müşteriyse onu alanlar da müşteridir. Biz soramayız alanlara sizin ihtiyacınız var mı veya yok mu diye. Kim gelirse gelsin fırınımıza alsın. Biz vay efendim sizin ihtiyacınız yoktur, veremeyiz gibi şeyler söyleme lüksümüz yok. Sonuçta o ekmeği veren biz değiliz” dedi.

“BU OLAYI ART NİYETLİ KULLANIYORLAR”
Bu fırınlardaki askıda ekmek uygulamasının Osmanlıdan gelen bir gelenek olduğu belirten Şenol Düzgün, “Ama daha yeni yeni uygulanmaya başlandı. Bizden bazen gerçekten ihtiyacı olan insanlar almıyor bunun farkındayım ben. Benimle alakası yok, sonuçta parayı veren başkası. İnsanlar veriyor parasını ama dediğim gibi gerçekten ihtiyacı olanlar almıyor. Artık çok art niyetli oldular. Mesela, adam ilk önce çocuğunun bir tanesini gönderiyor askıda ekmek var mı diye veriyoruz, ardında öbürünü gönderiyor ve en son kendisi geliyor. Bilmiyorum yani iyi midir, kötü müdür. Fırında askı bir anlamda insanları bedavaya alıştırmak gibi” dedi.

“SURİYELİ AİLELER ASKIDA EKMEĞİ BİLMEDİKLERİ İÇİN GELİP ALMIYORLAR”
Bilecik’te yaşayan Suriyeli ailelerini uygulamayı bilmedikleri için askıda ekmeği talep etmediğini belirten Düzgün, “Suriyeli bir tane aile var, sadece onlar gelip istiyorlar onlara da veriyoruz zaten. Olsa da olmasa da veriyoruz onları. O aile dışında Suriyeliler gelip almıyor. Diğer fırınları bilemem ama bizde Suriyeliler yok. Ama ihtiyacı olanlar almadığı için bana kalsa ben kaldıracağım. Şuan kaç tane astığımız hakkında bir rakam veremem, ama bizim askımız hiç boş kalmıyor. Ortalama 100 ekmeğin altına düşmez bizim burada. Bu uygulamanın bir zorunluluğu yok. Tamamen işletme ve sahibiyle alakalı. Ama bana kalırsa iyi bir şey değil, art niyetli kullanıyorlar” dedi.