pancar ekiminde kaplamalı ve cıplak tohum diskinin ayarı kaç numara olması gerek

arkadaşlar gasporta müpzerimle giden sene 36*1.8mm diskle ekim yaptım kaplama tohumda hiç sorun yoktu fakat kaplama tohum fiyatlarının pahalı olmasından bu sene cıplak tohum ekmeyi düşünüyorum çift atdırmadan hangi diski kullanmamı isdersiniz bilgisi olan varmı saygılarımla nevşehirden turan

Ynt: pancar ekiminde kaplamalı kaplamasız tohum ekimi

Kaplamalı tohumlarda kullanılan genelde Ø2,1 çapında ve 36 adet deliğe sahip ekici disktir. Delik çapının Ø 2,1 olması nedeniyle fan 25-35 birim aralılıgın da basinç ta rahatlıkla ekim yapılabilirken Ø1,8 delik çapında is fan bu değerlerin üst seviyelerine yakın olmalı. Zira delik çapı ufak ve ihtiyaç olan tohum çekme basıncı biraz daha fazladır.

Kaplamasız tohumlarda genelde Ø1,7 delik çapı idealdir. Ama elinizdeki Ø1,8 delik capli diskle iyi bir selektör (Tekleyici) ayarı ile rahatlıkla cok fazla ciftleme yapmadan ekim yapabilirsiniz. Unutmaın fan ayarı cok yüksek olursa ciftleme fazla olacaktır. Dusuk olursa da tohum atmama durumu yasarsınız. İdeal olan ekime başlamadan traktör arkasında makineyi kaldırıp elle tekeri çevirmek ve deneme yapmaktır.

www.tarmakpar.com

Ynt: pancar ekiminde kaplamalı ve cıplak tohum diskinin ayarı kaç numara olması gerek

gasbartonun diski 140tl imiş bende şakalak firmasından 1.5 disk getirtdirdim şuan kar olmasından dolayı cıplak tohumu deneme fırsatı olmadı denedikten sonra ona göre tohum alacam şuan beklemekteyim.
nutmadan arkadaşlar piyasıya ekim yaptırıyorsanız mutlaka makinanın yavaş gitmesini ve sizin tarlaya geldinde muhakkak tohum makinanı çine dökülünce ayar yapıldından emin olunuz. makinacı aldı parayı bilir fakat tarlanızda nekadar pancar düzgün çıkarsa cebinize okadar fazla para girer şakalan diski 50tl bilginiz olsun