Bakır Çubukla Yeraltı Suyunu Bulmak

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Bakır çubukla yeraltı suyunu bulma konusu çok eski bir uygulamadır. Bu yöntemle yeraltı sularını bulabiliyorlar. Aşağıdaki videoda ise aynı zamanda suyun akış HARİTASINI çıkarıyor. Ben de bu şekilde bir çalışma yapmak istiyorum ama bu işin bir ustalığı yada püf noktası var mı?

Bu konuda tecrübe ve iyi bilgisi olan arkadaşlarım bu konuda yardımcı olsunlar.

https://www.youtube.com/watch?v=lXpM7oXllDM

Ynt: Bakır Çubukla Yeraltı Suyunu Bulmak

arkadaşla bu tel 5 metredeki suya da açılır 300 metredekine de.az suya da açılır çok suya da.burada en garanti yol. size en yakın güçlü bir sondajdan su damarını takip edip gelip tarlanıza en yakın noktada sondajı yaptırman.diğer türlü masraf boşa gidebilir.ben komşu tarladaki suyu takip edip tarlamda suyu çıkarttım

Arkadaşlar aslında yabancılarda bizden daha çok yaygın. Bazıları diyor ki; eğer tabanda ıslak kil tabakası olsa su varmış gibi tepki verir diyorlar.

O zaman bu işlem yazın yapılmalı ki hataya düşmeyelim. Bir arkadaşım bu yolla su bulan bir kişi getirip arazide baktılar. adam tam yerini gösterdi. İzin alınıp sondaj vurdular ve damla sulamada kullanmak için su rezervi hazır şimdi.

bende bu yıl denedim bunu ama benim denediğim çubuk sistemi farklıydı yanlız şunu söyleyeyim el hareketinizlede o çubuğu bilerek veya bilmeden oynatabiliyorsunuz
çubukların sahibi olan ve bu işle uğraşan akrabamda kan tutması gerek dedi bende çalıştı ve hatta çok ilginçtir denemek için hazır kuyuların olduğu yerlerde denedik ve bir adımda olsa kanala gelmeden çalışmıyor ama yer altında bu kanalın bu kadar ince olması ne kadar mantıklıdır bilemiyorum
bir yöntem daha varmış onunlada kaç metre derinde olduğunu buluyormuş ama onu göstermedi :D

Babam 50 yaşında. 30 yıllık sondajci ve ondan öncesinde de suruc Ovasında ciftcilikle ugrasan aileden geliyor. Hiç bi şekilde itimadi olmadı. 350 mt tolet çukur u açtığımız i bilirim ben

eeemreee link=topic=81885.msg972456#msg972456 date=1424203677' Alıntı:
Babam 50 yaşında. 30 yıllık sondajci ve ondan öncesinde de suruc Ovasında ciftcilikle ugrasan aileden geliyor. Hiç bi şekilde itimadi olmadı. 350 mt tolet çukur u açtığımız i bilirim ben

İtimadı olmadı derken, yani babana göre bunlar güvenilir değil mi?

ENES4422 link=topic=81885.msg972459#msg972459 date=1424203873' Alıntı:
İtimadı olmadı derken, yani babana göre bunlar güvenilir değil mi?
Kesinlikle hiç bir şekilde güveni yok inanmazda . Çünkü manasizligini fazlaca görmüş bi adam. 350 mt kupkuru kuyu actirdi adam bize . Dedik adamlara yapmayın yoktur burada devam devam et diye diye 350 mt oldu . Sonra çomakci adam kayboldu sahiplerinde dolmayan toleti. Metresi ozaman için 110 civarına yapmıştık havalı ile . 2009 civarı sanırım tarihide

UÖZKAN.77 link=topic=81885.msg972458#msg972458 date=1424203850' Alıntı:
Fatih yeri anladık.. bi zahmet DERİNLİK sırrını da öğren :)
onuda sordumda salladı biraz öğretmeye pek istekli değildi :D
ama bu yaz kuyu vurdurmayı düşünüyorum bende o zaman gidip bakacağız onunla orada çözerim sırrını

FatihEFE link=topic=81885.msg972462#msg972462 date=1424204161' Alıntı:
onuda sordumda salladı biraz öğretmeye pek istekli değildi :D
ama bu yaz kuyu vurdurmayı düşünüyorum bende o zaman gidip bakacağız onunla orada çözerim sırrını
Hocam tavsiyem şudur ovanin kurdu bi sondajci bulun zaten avucunin içi gibi bilir su varlığını. Tabii yinede belli olmaz bi bant çıkar oluk oluk akar bi bant gelir komsularda şu varken size bişi çıkmaz. Birde dikkatli olun en kolay üçkağıtçı lik yapilacak meslek kolu. Parasindan kaçmayin temiz işiniz olsun

biraz da nasip.. burda hidromeğin arka kola en fazla 5 metre iner.. 3 yılda 5-10 kişiye su bulduk..

biz suyun garantisini vermiyoz 5 metre ineriz o kadar.. adam eş burayı diyo.. bilek gibi su çıkıyo.. hepsi 300-500 tl o kadar nasip :)