ANDİNO BUĞDAY DENEMESİ (KIRKLARELİ KOFÇAZ İLÇESİ TOPÇULAR KÖYÜ )12 şubat 2015

ANDİNO BUĞDAY DENEMESİ (KIRKLARELİ KOFÇAZ İLÇESİ TOPÇULAR KÖYÜ )12 şubat 2015

12 Ekim 2014 tarihinde 18 kg dekara ve 22 kg super ekin gübresi ile 95 dönüm andino buğdayı ektim. Fotoğrafını payşatığım tarlada yaz yulafı ekiliydi diğer tarlalarım kısır nadastı. Yaklaşık 1 hafta içerisinde sağlıklı bir şekilde buğdaylar çıkış yaptı, aynı tarihlerde ekmiş olduğum krasunia-exsperia-pehlivan buğdayları aynı çıkışı sağlayamadılar ve zorlu kış koşullarında -17 derece don durumunda diğer buğdaylarda sararmalar oluşurken korkarak ektiğim andino buğdayında şubat ayına tek bir sararmaya rastlamadım. Diğer aylarda da buğdayın gelişimi ile ilgili resimleri buradan paylaşacağım...12 şubat 2015

Ynt: ANDİNO BUĞDAY DENEMESİ (KIRKLARELİ KOFÇAZ İLÇESİ TOPÇULAR KÖYÜ )12 şubat 2015

İnşallah başarılı olur,dediğin doğru o civarlarda dekara 250 kilo alan iyi iş çıkarmış oluyor.Pınarhisar Yenice taraflarında da tarla işliyoruz ormanlık içi aynı verim.Sonuçları paylaşırsan sevinirimin..

Ynt: ANDİNO BUĞDAY DENEMESİ (KIRKLARELİ KOFÇAZ İLÇESİ TOPÇULAR KÖYÜ )12 şubat 2015

bizim köydede maxinum 300 kg kıraçta daha üzeri alan duymadım
daban yerde 500 600 alınıyor bazı yıllar sulama yapıyoz 780 almıştık flamura 85 kılçıklı buğdayda

Geçen yıl krasunia ekmiştim 11 dönüm 365 kg verim almıştım bizim yöreye göre ortalamanın çok üzerindeydi fakat bu yıl andinoya kıyasla çıkışı yavaş oldu... Mart başında ektiğim tüm buğdayları fotoğraflayıp paylaşacağım ....

Bereketli olur İnşallah.
Dekara 18 kilo buğday tohumu atmışsın peki arpada dekara ne kadar atıyorsun?

Bereketli olsun.Sizin bölge için kıraçta 250-300 kg ürün az değilmi biz burada kıraçtan o kadar buğday alıyoruz hatta bazen bu değerleri bile geçtiği oluyor.Sonuçta sizin bölgeniz iç anadoluya göre daha çok yağış alıyor yada siz kıracı her sene ekiyormusunuz?

geçen sene ektim şimdiye kadar gördüğüm en kalitesiz buğday çesidi bu sene tek tane ekmedim değerleri 18 gluten 9 protein 76 hektolitre böyle buğdayı yem fabrikalrı almaz yenlik tabir edilen tırtıkale bile daha değerli bunun yanında

ENES4422 link=topic=81892.msg972683#msg972683 date=1424271927' Alıntı:
Bereketli olur İnşallah.
Dekara 18 kilo buğday tohumu atmışsın peki arpada dekara ne kadar atıyorsun?
Arpa ekmiyorum ben fakat bu yıl arpa ve güz yulafları gitmiş durumda tarlalar sapsarı

aslan26 link=topic=81892.msg972689#msg972689 date=1424273712' Alıntı:
Bereketli olsun.Sizin bölge için kıraçta 250-300 kg ürün az değilmi biz burada kıraçtan o kadar buğday alıyoruz hatta bazen bu değerleri bile geçtiği oluyor.Sonuçta sizin bölgeniz iç anadoluya göre daha çok yağış alıyor yada siz kıracı her sene ekiyormusunuz?
bizim topraklar kumsal ph değerleri çok düşük geçen yıl sadece çok yağışlı geçti. pas ilacı da atmadığımız için buğdaylar yemlik fiyatından gitti....

alper4u link=topic=81892.msg972682#msg972682 date=1424271773' Alıntı:
Güzel paylaşım.Bereketli olsun.Andino verimde tatmin eder mi orasını bilemem ama kalite yönünden yemlik bir buğday çeşitidir.
bizim oralarda uzun yıllardır unluk buğday çok nadir çıkmakta o yüzden kalite pek aramıyoruz :) verim olsun yeter

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81892.msg972674#msg972674 date=1424270756' Alıntı:
Maşallah .senesi bol olsun.
diğer buğdaylarında ,gelişi ve fotolarını yüklerseniz memmun olurum.
özellikle krasunia buğdayını.bende aynı ceşitten ilk kez ektiğim için merak ediyorum.
geçen yılki krasunianın resmini çekmiştim 200-250 kg ortalamanın olduğu bölgede 365 kg vermişti dönümde payl

aştım sizin için...

Maşallah görüntü çok güzel seyrek değil ve canlı bir yeşili var bol bereketli olur inşallah :)
Hasatta verim değerlerini de bekliyoruz :)