'TV'de 'süzme bal' diye satılan üründen alıp analiz ettik hiçbiri bal çıkmadı'

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

analize verilen paraya yazık olmuş.. HİÇ tavsiye etmem.. aman sakın.. adamı sağlığından eder TV balları!

http://www.cihan.com.tr/news/-TV-de-suzme-bal-diye-satilan-urunden-alip-analiz-ettik-hicbiri-bal-cikmadi-_0298-CHMTY4MDI5OC8x

Canik Başarı Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ferhat Öztürk, sağlık için tüketilen balın sağlığı tehdit eder boyuta geldiğini söyledi. Öztürk, 'TV ' de süzme bal diye satılan ürünleri analiz ettik. Bunların hiç biri bal çıkmadı. Petek ballarında ise farklı bir durum var. Petek balında da büyük oranda düşük kaliteli bal çıkıyor. Bu sefer de arı, çok kısa bir sürede petekleri dolduracak şekilde şurupla besleniyor. Normalde 1-1,5 ay sürmesi gereken peteğin bal ile dolumu bu şekilde 1-2 hafta içerisinde gerçekleşiyor.' şeklinde konuştu.

Ynt: 'TV'de 'süzme bal' diye satılan üründen alıp analiz ettik hiçbiri bal çıkmadı'

Gercek bal ciksa sasirirdim adamlar 5 kavanozu 100 liraya satiyorlar o paraya gercek bali satmalari icin deli olmalari lazim.yada cok hayirsever biri.

Ynt: 'TV'de 'süzme bal' diye satılan üründen alıp analiz ettik hiçbiri bal çıkmadı'

tv lerde balların sahte olduğunu sağır sultan bile duydu,bizim milletin bedava sevdası yüzündenkandırmak zor olmuyor, pazarda satılan kilosu 10-15 tlye sucuk alıyor daha ne dersin devlet napsın.

Gercekten bal uretimi yapan varmi arkadaslar sitemizde? Yaz sezonunda almayi dusunuyorum baya. Parasi muhim degil yeterki gercek,katkisiz bal olsun?

Köydeki adamlar kendi yiyecekleri bal için bile arılara şerbet filan veriyor. Bu adamlar böyle yaptıktan sonra TV ' deki şaklabanların sattığı ürünlerin bal çıkma ihtimali nedir acaba?

Bizim bir tanıdık var tansiyon hastası. Gerçek bal tansiyonu etkilemiyor. Adam bizim köyde birisinden doğal diye bal aldı tansiyon fırladı. Başkasına da gittik onun balı da fırlattı. En son bir adam var ondan aldık o gerçek bal çıktı. Sonradan öğrendik ki diğerleri şerbet filan vermiş arılara.

Zaten şu balcıları telefoncuları niye durduruyolar hala anlamıyorum.
Kemal Sunal filmlerini sansürsüz izlediğimiz kanallar hele :D

tvlerdeki bal diye satılan şeylerin reklamını görmekten bıktık usandık dogru ama şuna eminim bu adamlar bukadar reklam yapıyor bu reklama harcadıkları para olmasa bu sattıkları fiyata gerçek bal alınır :)
5kavanoz*800gram=4kg(100lira) yani 1 kg 25lira :)
ama bu reklam işi varsa o bal dedikleri bal degildir
büyüzden bal yiyin glikoz vs yemeyin diyorum

bu katkı takviye şerbet kek gibi şeyleri dogru algılamak lazım

misal piyasada bir bal 15-20 lira civarlı kg fiyatı ile satılıyorsa o bal kesin sahtedir diyemeyiz yada hilelidir diyemeyiz
çünkü ister gerçek bal olsun ister sahte bal olsun
bu bal işini ticari yapan herkesin ortalama satış fiyatı bu rakamlar civarında şuanda(toptann bal satanalr 10-12 liray abile satıyor gerçek balı)
belki bu akmalar az olabilir yada kar oranı çok düşüktür buna birşey demiyorum fakat şuanda aslında bal piyasası bu şekilde

tabi istisna ballar var kg fiyatı 200-300 lira olan onların durumu çok farklı(ilaç niyetine kullanılan ballar)
gerçi balların çogu benim açımdan ilaç tır ucuz pahalı fark etmez gerçek olsun yeter

bu arıya takviye verilen gıdalar(şerbet kek vs) içinde şunu söyleyebilirim
takviye verilmeden arıdan bal almak daha dogrusu arıyı yaşatmak imkansız
ama bu takviyelerin mevsimelre göre etkileri farklı
misal
ilk bahardan sonra ve yazın verilen takviyeler direk bal olur yani balın kalitesini düşürür
buyüzden ortalık yeşillenip çiçekler açmaya başladıktan sonra ve eş zamanlı olarak hava sıcaklıkları 14-15 dereceyi geçtikten sonra takviye vermek işin hilesine kaçmaktır
ama
sonbahar ve kışın verilen takviye arının kışı saglıklı ve güçlü çıkarıp zaiyat vermemesini saglar malum çiçek olayı bu mevsimlerde pek olmaz hava sıcaklıklarıda düşüktür

ama işin özünde artık iklim tarım ilaçları ve bunlara benzer olumsuz faktörler arttıgı için az veya çok katkı maddesi var artık ballarda ama dediigm mevsimlere dikkat :)
yani uzun lafın kısası bal alırken tanıdıgınız güveniginiz kişilerden alın
ama tanıdık güvenilir kişi diyede 20 liralık bala 30-40 lira vermeyin

bal yiyin dost kazıgı yemeyin

ayrıca forumda bu arı ve bal ile alakalı geçmişteki tecrübelerimi bir konuda yazmıştım ordanda bazı bilgilere ulaşabilirsiniz arkadaşlar
okumak isteyenler için link
http://www.trakkulup.net/aricilik-balikcilik/turkler-1-yilda-ne-kadar-bal-yiyiyor/

• Beğen
Tepkiler: nasuhsimsek

gerçek bal buranın yerli arıcılarında var.. kendim cep telefonunun en ucuzunu kullanırım ama bal dedimi gider sağım günü direk kavanoza koyar alırım arkadaştan..

Sağım zamanı TEMMUZ-AĞUSTOS gibi isteyene fiyat sorar gönderirim garantili..

buranın yayla balı.. kendi haline kaldımı bazen krem peynir/tereyağı gibi katılaşır.. burda 'bal kesti' derler..çam balı böyle olmaz.. ısıl işlem görmül market/TV balı olmaz.. bu bal olur bazen.. bilmeyen kötü bal sanır.. bilen özellikle ondan alır..

şimdi dün bi peynir üreticisiyle konuştum.. fabrikasına proje yazdık bu vesileyle samimi olduk..

AYNEN dediki.. hazır beyaz peynirlerin hepsi akşamdan sabaha kültürle yapılıyo.. normal 3-4 ayda kendi haline olan gerçek peynir piyasada ÇOK zor bulunur..

mesela.. piyasa peyniri 80 kg sütten 1 teneke çıkarsa.. bu peynir 140 kg sütten 1 teneke çıkıyo..

KÖY peynirinden şaşmayın vesselam..

her iddiasına varım TV ballarından 1 adam düzenli 3-5 ay yesin sağlam adam HASTA olur..

gerçek baldan da hasta adam yesin sağlam olur :)

Umut abi yazin goruselim bu konuyu gerekirse kendim gelir alirim, benim amcam almanyada bal hastasi resmen. Yeter ki dadini begensin, gozu tutsun yazin geliriz hem gezmis oluruz hemde ballarin tadina bakar hosumuza gideniz aliriz..

Bizim burada gezici arıcılar var adam kestane çiçeğinde Bursa ya gidip kestane balı ,kekik zamanı bizim buranın dağlarına çıkıp kekik balı ,ayçiçek ,domates çiçeklenme zamanıda ovaya iner bal yapar vede ballarını üretilen çiçeklere göre fiyatlandırıp satar.Epeyde müşteriside vardı sonuçta insanlar bir gıdanın hakikisini bulunca pahalı bile olsa alıyor.

Özkan.. buranın yazı bildiğin cennet:) Allah tarafından klimalı.. 12 ay sobayı kaldırmayan yayla köyleri var.. görmeyen inanmaz ama aynen öyle..

buyur gel balları da dene zetoru da:)

Insallah abi bi aksilik, elimizde olmayan bi durum olmazsa gelmeye calisacagim..

Zetor denemeyi cok ama cok istiyorum zaten, aydinciktakine cok istedim gitmeyi ama basimizdaki sorunlari az cok biliyosun bi turlu firsat olmadi bakalim kismet.n

Bal mı değil mi bilmem ama tv de satılan ne olursa olsun almam artı reklamları çok can sıkıcı birde şarkıcı türküclerde orda biz de alırız bekle...

Boş kovan 120 tl petek 35 tl/kg koloni 400 tl avadanlıklar,nakliye masrafları,araçlar,işçi masrafları
hepsini toplarsan 50 TL nin altından şüphelen.Emeği geç masrafın altından çıkamaz.:)