TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol, 'Türkiye'de en fazla traktör ve pulluğa sahip ilimiz Manisa'dır' ded

04.01.2015
908
159
izmir

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol, 'Türkiye'de en fazla traktör ve pulluğa sahip ilimiz Manisa'dır' ded

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, ülke
genelinde en fazla traktör ve tarımsal makine
ekipmanına sahip ilin Manisa olduğunu söyledi. Akyol, gazetecilere yaptığı açıklamada 2013 yılı
geçici verilerine göre ülke genelindeki 1 milyon
213 bin 560 adet traktörün bulunduğunu,
Manisa ' nın 75 bin 984 adet ile birinci sırada yer
aldığını belirtti. Akyol, 66 bin 719 ile Konya ' nın
ikinci, 47 bin 638 ile Bursa ' nın üçüncü, 41 bin 540 ile Samsun ' un dördüncü ve 40 bin 413 ile
Balıkesir ' in beşinci sırada yer aldığını söyledi. Traktör sayısının en düşük olduğu illerin ise Rize,
Hakkari, Trabzon, Tunceli ve Artvin olduğunu
kaydeden Akyol, '2013 yılı geçici verilerine göre
ülke genelinde 1 milyon 375 bin 885 adet pulluk
bulunmaktadır. Manisa 87 bin 127 pulluk ile
birinci sırada yer alırken, 69 bin 999 pulluk ile Konya ikinci, 54 bin 814 pulluk ile Bursa üçüncü
ve 49 bin 767 pulluk ile Samsun dördüncü sırada
yer almaktadır. Rize ilinde ise sadece 1 pulluk
mevcuttur' dedi.

(NOT :ALINTIDIR)

Ynt: TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol, 'Türkiye'de en fazla traktör ve pulluğa sahip ilimiz Manisa'dır

Manisadaki traktörün çok olma sebebi arazilerin çok küçük olmasından , bu kadar küçük olmasına rağmen insanlar nasıl traktör ve ekipman alabiliyo derseniz yüksek katma değerli ürünlerden borç harç işte ne dersen de :))

Ynt: TÜİK Manisa Bölge Müdürü Akyol, 'Türkiye'de en fazla traktör ve pulluğa sahip ilimiz Manisa'dır

İSMAİL TUTAR link=topic=81928.msg973242#msg973242 date=1424369933' Alıntı:
Koskoca Rize ' de sadece 1 pulluk olması saçma ama!.
benim 2. memleketim rize orlarda hiç traktor görmedim sürülecek tarlada yok doğru düzgün

ama ordu trabzon tarafındaki traktorlar fındık patozu için kullanıyolar

ibrahim_11 link=topic=81928.msg973876#msg973876 date=1424530928' Alıntı:
benim 2. memleketim rize orlarda hiç traktor görmedim sürülecek tarlada yok doğru düzgün

ama ordu trabzon tarafındaki traktorlar fındık patozu için kullanıyolar
Bizde bile 3 tane vardı,birini sattık 2 kaldı.Ne yani Bizde Rize ilinin tplamından iki kat fazla pulluk mu oluyor.Bence vardır yine hepten 1 tane değildir.