Mibzer Tasarımı - Fikirler / Öneriler

Sevgili Arkadaşlar

Bir süredir tasarımı ile ilgili uğraştığımız bir mibzer var. Mibzer kombine (hiç sürülmemiş bir araziye doğrudan ekim yapabilecek) bi mibzer olarak, Türkiye şartlarında çalışacak, 70-80 hp traktörler ile rahatça kullanılacak şekilde tasarlanıyor.

Makine ' nin tasarımı bitmeye yaklaştı. Doğrudan fabrikada, CNC ' ile koordinasyonlu olarak tasarlamaya çalıştığımdan ve sadece işlerden arta kalan zamanlarda vakit ayırabildiğimden biraz uzun sürüyor sadece.

Mibzer ile ilgili ayrıntıları ileriki zamanlarda forum üyelerine A ' dan Z ' ye aktarıcam zaten.

Benim istediği şey, özellik bakımından bize sunulan değil, gerçekten kaliteli, daha önemlisi bizim istediğimiz şekilde tasarlanmış bir alet olması.

Gelelim asıl konuya.

Sizden istediğim, nihai tasarım oluşana kadar, aksamlar ile fikirlerinizi sunmanız. olumlu olumsuz farketmez.

Bu başlık altında, tasarlanan parçaları kısım kısım tartışmaya açmayı düşünüyorum. Nihayi şekli birlikte çizelim. Biliyorum ki sitede Yusuf Abi, Enes4422, Kamil Abi gibi tasarım konusunda oldukça bilgili, tecrübeli arkadaşlar var. Geri kalan tüm iyeler de az yada çok kullanım açısndan tecrübeli.

ilk olarak ayağın özelliklerinden bahsedelim:

- tek hortum bağlantılı (gübresiz)
- kökten yaylı
- balta ayak
- Kolay montaj kamalı uç
- aktarmalı tıkanma emniyeti

Aşağıdaki tasarım, şu an İrtem başta olmak üzere Kurt, Güngör, Mert-san gibi neredeyse tüm Trakya ' lı üreticilerin kullandığı, 'uçtan yaylı balta ayak' adlı ayak yapısının sağlam modifikasyondan geçmiş bi versiyonu.

Patlatma videosu da şu:

http://youtu.be/gavMsjMC4Ts

Ynt: Mibzer Tasarımı - Fikirler / Öneriler

Resimleri izleyenler için ufak birkaç da hatırlatma:

- patik bıçakları ters kamalı bir yuvaya oturtuluyor ve ısıl işlemli çelikten. tek cıvata söküp kolayca değiştirilebiliyor. uzun ömürlü

- bıçaklar olabildiğince dik yapıldı, böylece tavlı ekimde tohum yatağını sıvama yapması engellenmiş olacak

- tohumu bırakan boru, daralarak aşağıya iniyor. böylece tohumun dağılması önlenerek sıra çizgilerinin daha net ve ince şekilde oluşması sağlanacak.

- tohumu bırakan borunun ucu, olabildiğince yerden yüksek yapıldı. amaç toprağa değmesini, dolayısı ile tıkanmasını engellemek. tohum her halükarda yer çekimi ile düşmesi gereken noktaya düşecek.

- ayaklardaki yay ve esneme sitemi, gövdeye bağlandığı noktaya monte edilecek. uçtan yaylı balta ayakların esneme payı çok az olduğundan zemine uyum konusunda yaşanan sorun aşılmış olacak.

- aktarmalı tıkanma emniyeti denen şey, depodan gelen tohumların aktarıldığı bölge. Burada neden aktarma yapıldı?

a-) ayak tıkanmalarında, özel olarak yuvaya göre yapılmış bir aparat kullanılarak tek seferde, üstelik mibzeri yerden kesmeden tıkanıklık açılabilecek (ki bu aparat mibzerin uygun bir yerinde monteli olacak)

yani ayakların temizliği, ele geçen bi sopayla yada tornavida ile değil, mibzeri alırken beraberinde size verilen ve bu iş için özel olarak yapılmış bir aparat ile, üstelik tek hareketle yapılabilecek.
b-) sıradan ayaklarda (boru ucu tıkandığında, tüm hortup tohum ile dolup dişli hücresinden taşmadan, tıkanıklıktan haberdar olamıyordunuz. Bu sistemde ayağın ucu tıkansa bile, tohum ayağın izasına bırakılmaya devam edecek.
c-) mibzerin arka kısmında olan bir, mibzerin durmasına gerek kalmadan ayakları kontrol edebilecek. çünkü akan tohumu göz ile görebiliyor olacak.
d) hortumda kıvrılmadan geldiği için, eğimli arazilerde yaşanan hortum içi birikim yada tıkanma da önlenmiş olacak
e) hortum sabit olarak monte edilmeyip, ayak üzerindeki eğimli borunun içine serbest hareketli olarak bırakıldığı ve ayrıca daha az kıvrım ile hedefe ulaştığından hortum çatlamaları / kopmaları, dolayısı ile hortum maliyeti azalacak.

peki bu ayak sistemine ekleme olarak neler yapılabilir?

ORION link=topic=81939.msg973317#msg973317 date=1424377650' Alıntı:
Abi somun ve civatayı gömme ihtimalin var mı? pulluk bıçaklarındaki gibi sürtünme ve aşınmaya uğrayacaktır diye tahmin ediyorum nacizane yorumum ukalalık olarak alma lütfen :( karşı tara iç yiv açılıp alyan ile sıkılabilir mi acaba?

Mustafa güzel konuya değindin.

patik boyun 17 cm. En derin ekimde bunun 10 cm ' si toprağa girer. Yani patikler yeni iken, patik cıvata ve somununun toprağa değmesi zor.

ama 1500-2000 dekar yer ektikten sonra (ki normal balta ayaklı patikler, bizim arazilerde taş çatlasın 500 dekarda bitiyor) bu patikler de bitecek. İşte o zaman cıvatanın toprağa sürtmesi ihtimali ortaya çıkıyor.

Peki sorun olabilir mi?

Zor. Neden?

Aşağıdaki resim standart bir uçtan yaylı balta ayağın resmi. Yayı tutan cıvataya dikkat et. Şu an tüm Trakya bundan kullanıyor. 10 ' larca bu tip mibzer elimdien geçti ve bu cıvatanın aşındığına şu ana dek hiç şahit olmadım.

Klasiklerde cıvatanın yerden yüksekliği 10 cm civarıdır üstelik. Bizim tasarımda ise 17 cm. 7cm daha yüksekte topraktan.

uctan-yayli-balta.gif

tümosan 4155 link=topic=81939.msg973316#msg973316 date=1424377640' Alıntı:
Hayırlı olsun diyelim :)
Balta ayak olmasi iyi olmuş özellikle yaylı olması çok iyi :)

Sağ olasın. Sen de aldın tabi balta ayağın tadını :D

alipasalierkan link=topic=81939.msg973315#msg973315 date=1424377569' Alıntı:
Ohh Yılmaz abi kolay gelsin. Sende ne cevherler var. Bakalım makinayı çok merak ettim. Sen yakında Akgün Tarım Aletlerini kuracan gibi...:D

Erkan inan tasarımları görünce çatlıyorum sinirimden. Hayır imkan olmasa amenna. Şu orta halli üreticilerin bile elinde 0,1 mm hassasiyetle kesim yapabilen tezgahlar var. Ama nato kafa nato mermer. Bırak özgün tasarımı, ithallerin 1980 ' lerdeki tasarımlarına bile geçemediler. Hala 1970 ' lerdeler. (kanıtlayabilirim :D )

geçen bi pulluk tasarımı yaptım, gör o an istersin :D

Neyse.

İşi üretime geçirebilir miyiz bilmiyorum ama dışardan beklemektense birşeyler tırmalamak daha iyi gibi geliyo.

Lemkenlerdeki kırlangıç tipi bıçakları değiştirme sistemi çok hoşuma gidiyor, pimli yapmışlar. Buna da uygulayabilirsen çok güzel olur Yılmaz.

ekiz link=topic=81939.msg973343#msg973343 date=1424380700' Alıntı:
abi konuyla pek bi alakası yok kusura bakma resimleri hangi programla tasarlandı ?

Solidworks

ydincbayram link=topic=81939.msg973347#msg973347 date=1424381014' Alıntı:
Lemkenlerdeki kırlangıç tipi bıçakları değiştirme sistemi çok hoşuma gidiyor, pimli yapmışlar. Buna da uygulayabilirsen çok güzel olur Yılmaz.

Yakup Abi dürüst olayım benim de aklımdaki tip o. Aslında bu da öyle tasarlandı. yani cıvata olmasın, geri geri gidilmediği sürece (ki mibzere yapılacak en kusurlu harekettir geri gitmek) ayaklar o vida olmadan da çalışır. Ama daha saha deneyimi olmayan bi tasarım olduğundan ne olur ne olmaz diye attım oraya o vidayı :D

o konuya eğilelim biz en iyisi :D

yanlış anlama malzeme bilgim çok yok ama aklıma takılan bir nokta var bıçağın bağlandığı huni vazifesi gören parça aynı zamanda bıçağın dayandığı tek nokta yani o huni görevini gören taşıyıcı parçayı ne tür bir malzemeden yapmayı planlıyosunuz, dökümmü olacak yoksa başka bir sistemlemi üretilecek, diğer bir sorumda sert ve taşlı olan tarlalardada kullanılabilecek bir mibzermi olacak

evet yılmaz abicim .. bunların önüne aslında düz bir disk koysan en azından önüne gelen otu sapı kesse yada alta gömse daha iyi olur .. kavissiz bir disk aynı bir cd gibi ..

yılmaz abi çok ekşıncı bi mibzer olacağa benziyo takipteyiz, Baltalı bibzeri hiç kullanmadık çevremizde olmadığı için bi öneri yapamayacağım ama diskli olsa sakın bulaşma diye bi öneride bulunabilirdim :D

Kolay gelsin bilader bizde diskli mibzer kullanıyoruz baltalı sistemler hakkında sadece havalı baltalı tip mibzer kullandığımız için balta ekicilerin önüne sapı toplamayan ayarlı bir sapı yüksekliği sağa sola itecek bir sistem yapılabilir.Bu tasarım doğrudan anıza ekim şeklinde olacak galiba standart baltalı tip mibzerlerin baltalarından daha dayanıklı olması gerekir.

fatihcastle link=topic=81939.msg973362#msg973362 date=1424384355' Alıntı:
Abi helal olsun gercekten güzel bi iş olacak gibi takipteyim

sağolasın.

realmmt link=topic=81939.msg973380#msg973380 date=1424397395' Alıntı:
yanlış anlama malzeme bilgim çok yok ama aklıma takılan bir nokta var bıçağın bağlandığı huni vazifesi gören parça aynı zamanda bıçağın dayandığı tek nokta yani o huni görevini gören taşıyıcı parçayı ne tür bir malzemeden yapmayı planlıyosunuz, dökümmü olacak yoksa başka bir sistemlemi üretilecek, diğer bir sorumda sert ve taşlı olan tarlalardada kullanılabilecek bir mibzermi olacak

boru 5mm standart boru, huni ise saçtan bükme. Lakin bıçağın geri kaymasını engelleyen şey boru değil, bağlı olduğu metrik 12-14 cıvata. bıçağın gireceği yuva ters kama şeklinde olduğu için aşağı yukarı yada sağa sola kayma dönme ihtimali yok. Cıvata sıkıldığında oynama şansı yok.

Sert toprak tiplerinde ve az taşlı açalışabilir. Lakin içeisinde futbol topu ve daha büyük taşlar olan arazilerde, tüm kombine mibzerler gibi bu da sağlıklı ekim yapamaz. Bu aletten çok kombine ekimin mantığı ile alakalı. zıplama olursa bir önrek ekim gerçekleşmez.

mrts link=topic=81939.msg973460#msg973460 date=1424433532' Alıntı:
Bence balta ayak saplı ve otlu alanlarda mibzerin önüne toplama yapacaktır. Diskli olması daha kullanışlı olmaz mıydı.

diskli ayak tipi de tasarlanacak. Özellikle diskli mibzeri kullanımı konusunda taviz vermeyen iç anadolu için bu olmazsa olmaz. Lakin biraz daha zaman var ona.

Ali SARAÇ link=topic=81939.msg973462#msg973462 date=1424434304' Alıntı:
evet yılmaz abicim .. bunların önüne aslında düz bir disk koysan en azından önüne gelen otu sapı kesse yada alta gömse daha iyi olur .. kavissiz bir disk aynı bir cd gibi ..

hem diskli, hem baltalı diyosun, ilginç bir tasarım. Ama ağır olur. daha hafifi yapmak lazım.

volkanuzel link=topic=81939.msg973487#msg973487 date=1424440673' Alıntı:
yılmaz abi çok ekşıncı bi mibzer olacağa benziyo takipteyiz, Baltalı bibzeri hiç kullanmadık çevremizde olmadığı için bi öneri yapamayacağım ama diskli olsa sakın bulaşma diye bi öneride bulunabilirdim :D

Sağolasın Volkan, diskli ayağa neden bulaşmayalım sahi?