Ayın Durumuna Göre Tarım Yapmak

arkadaşlar geçenlerde bir programda ayın hareketlerine göre ekilen tohumların daha sağlıklı çıktığını anlattılar. bende netten biraz araştırdım. eskiden bu yana türkler olsun başka milletler olsun bu ay hareketlerini gayet güzel takip edip işlerinde kullanıyorlarmış. tohumlar yeni aydan en az 5 gün sonra ekilmeli vs. tarzında bilgilere ulaştım. ancak bu bilgilerin hepsi teorik. benim bulunduğum yörede bunla ilgili bir uygulama yapan çiftçi yok. sizin tecrübeleriniz var mı bu konuda tecrübelerinizi aktarırsanız uygulamada işe yarayıp yaramadığını hep birlikte öğrenmiş oluruz. malum önümüzdeki aylarda nohut çekirdek ekeceğiz.

Ynt: ayın hareketlerine göre tarım yapmak

İnternette cok guzel siteler var.Gunu gunune ayın durumuna gore bahcelerde ne ler yapılacağına veya yapılamayacağına dair.Baharın ilk ayından ekim sonuna kadar,gosteriyor.www.organikoop.com
Ben buna gore bahçeye girilmeyecek gunlerde bahçeye girmemeğe calışıyorum.
Aslında doğru ama teknoloji biraz ilerlediği için,ihmal ediliyor.
Mesela yarın 21 şubat 2015 günü 'Alçalan ay düğümü ' olduğu için bahçede çalışmayın yazıyor,buna uyarsak bahçelerimizin daha iyi olacağına inanılıyor.

Ynt: ayın hareketlerine göre tarım yapmak

Evdeki bahçe için geçerli olabilir bu kurallar çünkü bugün yapmasanda yarın ya da öbürgün yapabilirsin, ancak tarla işleri için bunlara uymaya kalkarsak işler biraz zor yetişir. Şubatta 3 gün için (bugün bahçede çalışmayınız) demiş. Mevsim şartlarından dolayı şubat ayında zaten 7-8 gün yakalayabiliyoruz onuda kaçırırsak vay halimize.