dönerli pulluk

16.03.2014
171
125
erzurum

Arkadaşlar ünlü 12' 4 lü dönerli puluk almayı düşünüyorum ama traktörün kaldırma kapasitesi 2.250 kg puluk 950 kg bu ağırlıktaki puluk traktöre zarar vermeden dönermi fikirlerinize ve tecrübeli olanlarında tavsiyelerine ihtiyacım var

Ynt: dönerli pulluk

Bizim köyde komşumuzun biri jd 5085m aldı bunalar döner puluk alacaklardı ama birileri döner puluğun döndüğü esnada traktörü sözde oradan bölüyormuş böyle bir şey varmı

haşim25 link=topic=81951.msg973471#msg973471 date=1424436636' Alıntı:
Bizim köyde komşumuzun biri jd 5085m aldı bunalar döner puluk alacaklardı ama birileri döner puluğun döndüğü esnada traktörü sözde oradan bölüyormuş böyle bir şey varmı
yok canım daha neler case kaçlık ? caseyede olur tabiki.
bu konulara bak
http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-205/traktorun-hidrolik-kaldirma-sistemi-daha-guclu-olacak-irt5422789517/msg949831/#msg949831
www.youtube.com/watch?v=twDBSMGzCn0

Abi senin alacağın pulluk inç ayarlı 3 lü 16 lı. Sallamaz o traktör o pulluğu. Sürersin ama çok geçmez sıkıntı yaratır. Pulluğu boşta kaldırması bişey ifade etmez çünki Çit sürerken toprağın içinden çekip çıkartması gerekiyor birde pulluğu toprak sardığında dahada ağırlaşıyor. 4 şeye heves etme derim ben. Bizim 4 lü dönerli 1065 Kilo yazıyor ama 70 bg çift çeker deutz yerden kesmiyor..

Bizim 5li 13 inç turan pulluk var ağırlığı heralde 700 kg jd 5055E kaldırıyor.---birde 3 metre geniş irtem mibzer var boş ağırlığı 1 ton tam dolu ağırlıüı 1600 kg geliyor jd 5055E mibzeri tam dolu iken sonuna kadar kaldırmıyor ama geri dönecek kadar yerden kesiyo :)

Jd5055E nin kaldırma kapasitesini bilmiyorum :)

Kullandıgınız traktore o agırlıktakı doner pullugun zarar verecegını dusunmuyorum Bahsettıgınız pullukta kullanan arkadas var Sorun kaldırma kapasitesi olmaz ama 65 hp ıcın buyuk gelebılır dusuncesındeyım...75lıgınde kullanan bırı var kaldırma kapasıtesı sızınkıyle aynı İlla doner kullanacaksanız 3-14 doner alın derim traktorunuze daha uygun oldugunu dusunuyorum...Asagıdakı lınkten bakabılırsınız...

www.youtube.com/watch?v=-W9recmioE0

Anlamadığım 65hp 4lü 12 yi nasıl çekecek ki bide dönerli ben o pulluğu 90 hpye takarım en azından seri iş yapar zaten hidrolikte çok zarar görür 3lü 14 dönerli en ideali 22-24 inç kullananlar varken 12inçte bi ısrar var milletimizde çok gövdde olsunda motorum çok çekiyo gibi görünsün hesabı.

Benim 80 lik erkunt 4 lü 12 inç yarı otomatik pulluğu anca tam verimli kullanıyor
Seninki onu kadırsa bile anca ikilemede falan çeker. Nadas yapamazsın
Pulluğu attın mı açacan müziği yakacan sigarayı traktör çektiydi
çekmediydi diye düşünmeyecen işte öyle pulluk tak traktörüne ;)

maaydin link=topic=81951.msg973522#msg973522 date=1424445823' Alıntı:
Benim 80 lik erkunt 4 lü 12 inç yarı otomatik pulluğu anca tam verimli kullanıyor
Seninki onu kadırsa bile anca ikilemede falan çeker. Nadas yapamazsın
Pulluğu attın mı açacan müziği yakacan sigarayı traktör çektiydi
çekmediydi diye düşünmeyecen işte öyle pulluk tak traktörüne ;)
aynen ben herzaman güce göre bir nebze düşük ve seri iş yapmaya uygun pulluğu severim :)

Kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler; dönerli pulluk normal pulluktan ağır olduğu için 1 kulak eksik kullanmak gerekiyor. Yani traktörün 5 ' li 11 ' i rahat çekiyor diye ben olsam 4 ' lü 12 dönerli pulluğun ağırlığıyla traktörümü yormazdım.

Ünlü nün pullukları 12-14-16' e ayarlanabiliyordu diye hatırlıyorum yine en ideali 3lü 12-14-16' pulluk almak 3lü 16' ve 4 lü 12' pulluğun götürdüğü yer aynı çekmezse inç ayarını da küçültme seçeneğin olur en azından

haşim25 link=topic=81951.msg973599#msg973599 date=1424457401' Alıntı:
Şu an 5 li 11'le çok rahat sürüm yapıyorum bide 12' 4 lüylede deneme yaptım ama döner değil artı 3 14 olacağına 4 lü 12 neden olamsın diyorum
Pullukta inç büyüklüğü arttıkça sıra temizliği artar yani sıranın içine dökülen tezek vs azalır buda traktörün sarsıntısını azaltır tutunmayı artırır gizli patinaj olayı azalır haliyle yakıt düşer umarım yanılmıyorumdur :)

çekişten yana bi dediğimiz yok amaç kulak az olsun ki hidroliğe basmasın. ünlünün pulluğu 12-18 arası ayarlanabiliyor. 3 lü 18 li yaptığın zaman 54 inç yer götürür bu da senin 5 li 11 linden 1 inç az yer yapar. eğer 4 lü alırsan mecbur ince şase alcan video da ki gibi tutulmuyor ince şaseleri yani en azından bizim burda zora gelince kopuyor ben kaç tane gördüm kopuk tarlada yatan.
bizim deutz da kaldırma kapasitesi 3000 kilo yazıyor ama yazan gibi olmuyor.
mustafaya da katılıyorum
karar senin yinede..