Kadostro calismasi yapilmis koyumuzde bi bakin sikinti var.

Sorunlu haritalarda yanlislik oldugu soylenerek yeni bir olcum yapildi.Tapuda 6600 m2 olan yerimiz suan yeni tapuda 6280 m2 cikiyo.baska bi yerde 170 metre fazla cikiyi ne yapmamiz gerekiyo bilmiyorum koyde kimse razi degil herkez dilekce veriyor.basina gelen varmi nasil bi yol izlemeliyiz.

Ynt: Kadostro calismasi yapilmis koyumuzde bi bakin sikinti var.

yenikentli123 link=topic=81966.msg973580#msg973580 date=1424455587' Alıntı:
Sorunlu haritalarda yanlislik oldugu soylenerek yeni bir olcum yapildi.Tapuda 6600 m2 olan yerimiz suan yeni tapuda 6280 m2 cikiyo.baska bi yerde 170 metre fazla cikiyi ne yapmamiz gerekiyo bilmiyorum koyde kimse razi degil herkez dilekce veriyor.basina gelen varmi nasil bi yol izlemeliyiz.
Aynisinin birçok benzeri bizim köyde de oldu.Dilekçe verdik , başka verenlerde oldu, kabul olmadi.Uzaydan ne görünüyorsa öyle kabul ettiler.Sinir tecavüzleri legal hale geldi.Bir tarladan 1,5 dekar yerimiz eksildi.Diğerlerinden daha az azalmalar oldu.İtiraz dilekçe sinden sonra gelip bakiliyor ama değişen yok gibi.Çünkü ölçümü yapan ekip tekrar kontrol ediyor.Düşündükçe moralim bozuluyor.Tapular eksik şekilde cikti.
Bizim tarlanin eksiği komşu tarla da ama kabul görmüyor.Tapular ciktiktan sonra mahkemeye verebilirmisiz.

Durum asagı yukarı tum ulkede aynı bırcok yerde kadastro olcumlerı 1967 ıle 1986 yılları arasında yapılmıs...tabı o zaman boylesıne cıhazlar yok...ıp ıle metreyle vede mıllettın tarlasının arsanın basında ıken gosterdıgı gıbı ıslenmıs...

Sımdı 2012 yılından ıtıbaren genel bır olcum var...tabı uydudan ıletılen verılerle nokta atısı ıle olcum yapılıyor...

Oyle eskısı gıbı dedem demıstı bızım sınırımız surası yok...

Bızımde 20 ye yakın arsayı olctuler 15 tanesı arttı...4*5 tanesı eksıldı...

Arttınca kımse sesını cıkartmıyorda ...eksılınce durum vahım

arkadaşlar bizim burda denizlide aynı şekılde ölçümler oldu 2014 haziran ve temmuz ayında ve eksilmeler olduu benım 1500metre kare kayıp ama 1 hektar yani 10000metre kare altına itirazlar gecerli sayılmıyacak sayılsa bıle aynı ölçümler gecerli olacak bunun sebebıde 1967 yılındakı matematıksel ölçüm hatalarından dolayı cıkan ölçüm hataları ama şuan arazini ölçtür gene aynı 1967 yılı sınırları gecerli olacak tapularda dağıtıldı bizim burda

1-Eğer arazilerde yol ve su kanallar yoksa, o bölgede geçen bütün yol vs. miktarı bütün mal sahiplerinin arazisi orantısına bölünür ve o miktar düşer.

ÖRNEK:
Diyelim o bölgede 50 tarla var ve bu tarlaların toplamı 100.000 m2 . Oradan 10 tane yeni yol açıldı ve toplam 2.500 m2 yola gitti. O zaman her tarladan % 2,5 yol payı düşülecek.

2-Her arazinin toprak ve coğrafi değeri belirleniyor. Sen değersiz yerden tarlanı değerli yere taşırsan O DEĞER MİKTARI KADAR küçülür. Tam tersi değerli bir yerden tarlanı değersiz bir alana taşırsan o değeri bulmak için büyür.

Not: Burada ikinci toplulaştırma yapılıyor. İlk toplulaştırma yapıldıktan sonra 2-3 yıl içinde tarlaların fiyatı 5 kat arttı. Her tarlanın yolu ve suyu var. Herkes memnun.

Bizim burada 5 sene once toplulastırma yapıldı tarla iyi yerden zayıf yere gelirse dönümü artıyor tam tersi olursada azalıyor.Sizinde oyle bir durum olmuş olabilir.Bizim yan koyde toplam 150 donum yerimiz toplulastırmadan sonra 160 donume çıkmıştı,oda iyi yerden biraz zayıf yere çiktıgı için oldu.

Evvelkisene bizim köyün ve arazinin tamamı da yeniden tek tek ölçüldü, dediğiniz gibi mevcut arazi aynı ama alanlarda bi miktar artış veya azalma oldu, bunun nedeni eski ölçümlerdeki yanlış hesaplamalar ve hatalı ölçümler olduğununu tahmin ettik.
Sulu tarım yaptığımızdan dolayı tarlaların çoğu her sene dönüm hesabı çalışan işçiler ile birlikte ölçülüyordu ve tapudaki alanıyla ölçülen alan farklı çıkıyodu yeni ölçümlerde herşey açığa cıktı bence gerçek ölçümler ortaya çıktı.
Yenikentli ustam sen tapuda 6,600m2 olan yerini kendin hiç ölçtünmü eğer ölçersen tarlanın gerçek alanın 6,280m2 çıkma olasılığı yüksek..

volkanuzel link=topic=81966.msg973711#msg973711 date=1424468712' Alıntı:
Evvelkisene bizim köyün ve arazinin tamamý da yeniden tek tek ölçüldü, dediðiniz gibi mevcut arazi ayný ama alanlarda bi miktar artýþ veya azalma oldu, bunun nedeni eski ölçümlerdeki yanlýþ hesaplamalar ve hatalý ölçümler olduðununu tahmin ettik.
Sulu tarým yaptýðýmýzdan dolayý tarlalarýn çoðu her sene dönüm hesabý çalýþan iþçiler ile birlikte ölçülüyordu ve tapudaki alanýyla ölçülen alan farklý çýkýyodu yeni ölçümlerde herþey açýða cýktý bence gerçek ölçümler ortaya çýktý.
Yenikentli ustam sen tapuda 6,600m2 olan yerini kendin hiç ölçtünmü eðer ölçersen tarlanýn gerçek alanýn 6,280m2 çýkma olasýlýðý yüksek..

volkan guzel diyorsun da 2014 ocak ayinda 30.928 m2 yer aldik olcdurerek suan ayni yer 30.128 m2 800m2 kaybimiz var buda bizim icin 40.000 tl yapiyo yeri alirken 40.000 tl fazla odedik bizim zararimizi kim karsilayacak bn fazlasinida istemiyorum eksiginide .Bizim bu olcumler toplulastirma icin degil hata duzeltmek icin yapilmis.

Arkadaşlar konu yanlış yere kanalize olmuş yenikentli toplulaştırma demiyor kadastro geçmiş
ve kadastro geçerken ölçüm yapmamış uydudan ne gördüyse ona göre yeni tapu vermiş
yani tarla komşusu sınırdan bir metre içeri girip ekip biçmeye başlamışsa orası artık onun kabul edilmiş
şimdi gelelim senin sorununa yenikentli eski ölçümlerde koordinatlar işaretlidir
yani ben tarlamı ölçtürdüğüm zaman koordinatları çıkarıp ona göre ölçmüşlerdi ve eski ölçüme göre ben kuzeyden bir metre komşuya girmişim komşuda güneyden bir metre girmiş çıktı eski sınırlardaki yamukluğu gidermek için daha düzgün sıra çıkarmak için bilerek veya bilmeden böyle şeyler olabiliyor
ama şöyle durumlarda var mesela bir tarlanızla fazla ilgilenmiyorsunuz zaten küçük bir parça komşuda her sene bir sıra girerek toplamda tarlanızın yarısını kendi tarlasına katmış oluyor
şimdi böyle bir durumda bizim oradan da kadastro tekrar geçse bu tarlanın yarısını kaybedeceğim demek mi oluyor
bence böyle olmaması lazım
ha size derlerseki yok orası artık onun
o zaman sizde gidin hazinenin yerini sürüp ekmeye başlayın bakalım aynı durumda orayı sizin kabul edip tapu vereceklermi :D
yani lafın kısası bence düzeltilmesi lazım gaspçıyı haklı gören ölçüm olmaz olursada adeletten geri döner
dilekçeyle değil mahkemede alırsınız hakkınızı
tabi benim kafama göre

Bizim topakli köyü ve velihimmetlideki tarlalarimizdan toplamda 7 parcadan 4500 m2 alan buhar oldu komsunun 68000 m2 eşinin babasindan kalan tarlasi yeni tapuda 41000 cikinca biz şükretmek zorunda kaldik devlet sinirina sahip ciksaydin diyor komsu siniri bozup yaklastiysa senin arazin ölcumde kucuk cikiyor

FatihEFE link=topic=81966.msg973796#msg973796 date=1424503461' Alıntı:
Arkadaşlar konu yanlış yere kanalize olmuş yenikentli toplulaştırma demiyor kadastro geçmiş
ve kadastro geçerken ölçüm yapmamış uydudan ne gördüyse ona göre yeni tapu vermiş
yani tarla komşusu sınırdan bir metre içeri girip ekip biçmeye başlamışsa orası artık onun kabul edilmiş
şimdi gelelim senin sorununa yenikentli eski ölçümlerde koordinatlar işaretlidir
yani ben tarlamı ölçtürdüğüm zaman koordinatları çıkarıp ona göre ölçmüşlerdi ve eski ölçüme göre ben kuzeyden bir metre komşuya girmişim komşuda güneyden bir metre girmiş çıktı eski sınırlardaki yamukluğu gidermek için daha düzgün sıra çıkarmak için bilerek veya bilmeden böyle şeyler olabiliyor
ama şöyle durumlarda var mesela bir tarlanızla fazla ilgilenmiyorsunuz zaten küçük bir parça komşuda her sene bir sıra girerek toplamda tarlanızın yarısını kendi tarlasına katmış oluyor
şimdi böyle bir durumda bizim oradan da kadastro tekrar geçse bu tarlanın yarısını kaybedeceğim demek mi oluyor
bence böyle olmaması lazım
ha size derlerseki yok orası artık onun
o zaman sizde gidin hazinenin yerini sürüp ekmeye başlayın bakalım aynı durumda orayı sizin kabul edip tapu vereceklermi :D
yani lafın kısası bence düzeltilmesi lazım gaspçıyı haklı gören ölçüm olmaz olursada adeletten geri döner
dilekçeyle değil mahkemede alırsınız hakkınızı
tabi benim kafama göre
Hic bi tutar yolu yok hakem tayin ediyor devlet kendini buzamana kadar böyle olmasina ses cikarmadiysan böyle devam et diyor birazda bizim kendimizden kaynaklaniyor yukariya yazdim adamun 68000m2 olan yeri 41000m2 tapuya gecti ya abi hicmi tarla surerken,tohum ekerken hadi olmadi biçerden demi anlamadin dedim bilmiyorum ki diyor😂😂😂

fatihcastle link=topic=81966.msg973803#msg973803 date=1424506322' Alıntı:
Hic bi tutar yolu yok hakem tayin ediyor devlet kendini buzamana kadar böyle olmasina ses cikarmadiysan böyle devam et diyor birazda bizim kendimizden kaynaklaniyor yukariya yazdim adamun 68000m2 olan yeri 41000m2 tapuya gecti ya abi hicmi tarla surerken,tohum ekerken hadi olmadi biçerden demi anlamadin dedim bilmiyorum ki diyor😂😂😂
ya böyle olmaması lazım kanuna aykırı duruyor
mesela miras davası veya küslük yüzünden boş bırakılan tarlalar var komşular yıllardır kenardan kenardan giriyor
bu durumda dahada fazla alan gider
yada ben yarından itibaren sınır kakmaya başlasam 1 yılda tarlalara 20 dönüm eklerim havadan
dediğim gibi kanuna aykırı
orman kanuunu gibi gücü yeten kaksın büyütsün ses edemeyen sussun otursun olmaz böyle iş
bu işte bi terslik var

Arkadaslar yeri alirken iki kez olcum yapildi ilkini yapi denetim firmasindaki arkadasim ikinciyi kadostro kendisi yapti hic bir tutarsizlik olmadi 2 metre demir kazik caktik kepce ile bastirarak her koseye halen duruyo kaziklar.Simdi biz burayi 5 kisi ortak aldik.Alabilmek icin 36 hissedari bi araya getirdik istanbula izmire mardine kadar gittik.Bir suru masraf yaptik.1.5 milyon nakit paodedik mal sahiplerine 1 yilda 8 bin kazanmamisken 8 bin zarar ediyorum hisseme dusen 6 kusur donumyerden bu adaletmidir? avukat ile tapu muduru ile gorustuk tapu muduru benim yapacagim hic birsey yok.Mahkemeye basvurun birsey cikmaz ama diyo.Avukat kisi basi 5 bin istiyo zararinizin tespitini yaptiririm devletten alirim o parayi diyo yani ne tarafa bakarsan bos avukata 5 bin ver bizim 8 bini alacak diye bak kac sene spnra alir allah bilir burasi turkiye diyorum.Gelisme olursa yazarim..

yenikentli123 link=topic=81966.msg973580#msg973580 date=1424455587' Alıntı:

aynı olay birkaç yıl önce bizim burdada oldu

aslında o yapılan ölçümlerin sebebi sadece rutin kadastro ölçümleri degil
asıl amaç arazi toplulaştırması yapılacak olan yerlerde ön hazırlık mahiyetinde yapılıyor birde hazine ve 2b vs gibi arazilerin tesbit edilip satışa hazırlanması hedefleniyor
malum adamlara para lazım
bizim buraya en son kadastro 1050 küsür lü yıllarda gelmiş bide bu birkaç yıl önceki var

bu son ölçümde kimse uydudan bakılıyor adaletli adil bil bir ölçüm oluyor demesin olmuyor çünkü
ayrıca sadece uydu degil birsüür ölçümcü geliyor heryere çubuk diyor ellerinde cihazlar var foto çeker gibi her yeri ölçüyorlar
ölçerkende yanalrında köyden bikaç tane yaşlı insan oluyor bilirkişi oalrak onlar yardımcı oluyor
ha şu da var adam diyor itiraz et edersen ömrün mahkeme kolidorlarında geçecek gözün keseiyorsa dava aç diyor avukatın alacagı binlerce lirada cabası

kısaca dag kanunu yada orman kanunu uygulayıp komşusunun arazisine tecavüz edeni meşrulaştıran haklı çıkaran bir durum ortaya çıkıyor
resmen eger biraz sessiz sakin kavgayı sevmeyen bir tipseniz hapı yuttunuz diyorlar
bu işin suçlusu kim derseniz kimse boşa savunmasın bu işin suçlusu tarım bakanlıgı başta olmak üzere tüm hükümet ve ilgili diger bakanlıklar
adamalra para alzım diyorum ya sırf para için yapılan işler bunlar

bu işin çözümü yok
ama zararı en aza indirmek için yinede birkaç şark kurnazlıgı ve birkaç yol var (rüşvet vs)
ayrıca ölçümden önce misal develtten destek alırken ki tapu miktrınla son ölçümden sonra çıkan miktalar yeni tapu miktarın oluyor ve devlet yeni ölçüm sonuçlarına göre hesaplayıp destek veriyor
umarım çok etkilenmezsiniz