Adi Fiğ Ekiminde nelere dikkat etmeli !

Arkadaşlar 2015 Mart ayı başında fırsatını bulursam 65 dekar Adi Fiğ ekmeyi düşünüyorum. Balyaları alacak olan Koyuncuların talebi üzerine Fiği tahılla karıştırmayacağım. Dekara kaç Kğ. tohum kullanırsak yüksek verim alabiliriz. Ayrıca Taban ve üst gübreleme hakkında deneyimi olan arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum.

Ynt: Adi Fiğ Ekiminde nelere dikkat etmeli !

Adi fiğ işinde öyle aşırı bir balya cıkacanı zannetmem .
daha önce ektinizmi ,yada gördünüzmü bilmiyorumda.adi fiğ yeşil mercimek,nohut büyüklünde bir bitkidir.
o yüzden hasatıda diğer macar fiği gibi makinayla olmaz.illaki elle yolunması lazım .bu yüzden astarı yüzünü gecer .alacanız destek zaten işçi parasına gider.
ben bi kaç yıl ektim ama hiç gübre kullanmadım .ekimde 1 çinik yani 8-9 kğ 1 dönüme (1000m2) gelecek biçimde ekilir.
ben ektiğim senelerde dane tutmasını bekleyip öyle hasat ettim.daneyi ayırmak için elle yoldurup ,patozla daneyi kesi ayırt ettim.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81969.msg973703#msg973703 date=1424467803' Alıntı:
Adi fiğ işinde öyle aşırı bir balya cıkacanı zannetmem .
daha önce ektinizmi ,yada gördünüzmü bilmiyorumda.adi fiğ yeşil mercimek,nohut büyüklünde bir bitkidir.
o yüzden hasatıda diğer macar fiği gibi makinayla olmaz.illaki elle yolunması lazım .bu yüzden astarı yüzünü gecer .alacanız destek zaten işçi parasına gider.
ben bi kaç yıl ektim ama hiç gübre kullanmadım .ekimde 1 çinik yani 8-9 kğ 1 dönüme (1000m2) gelecek biçimde ekilir.
ben ektiğim senelerde dane tutmasını bekleyip öyle hasat ettim.daneyi ayırmak için elle yoldurup ,patozla daneyi kesi ayırt ettim.
Ben yeşilken tamburla biçip, balya yaptıracağım, Dekardan 15 balya gelse kafi. Dane lazım değil. Ama bazı çiftçiler taban gübresi kullanıyor, kimi de üst gübre olarak üre kullandığını söylüyor. Daha önce ektim. Ama taban gübresi kullanmadım. Lakin ziraat mühendisleri taban gübrelemede TSP ve sülfat kullanımını öneriyor. Bu şekilde dekardan 350 kğ. kuru ot verimi alınıyormuş. Bende tecrübesi olanlara danışmak istiyorum.

sagalassos link=topic=81969.msg973707#msg973707 date=1424468254' Alıntı:
Ben yeşilken tamburla biçip, balya yaptıracağım, Dekardan 15 balya gelse kafi. Dane lazım değil. Ama bazı çiftçiler taban gübresi kullanıyor, kimi de üst gübre olarak üre kullandığını söylüyor. Daha önce ektim. Ama taban gübresi kullanmadım. Lakin ziraat mühendisleri taban gübrelemede TSP ve sülfat kullanımını öneriyor. Bu şekilde dekardan 350 kğ. kuru ot verimi alınıyormuş. Bende tecrübesi olanlara danışmak istiyorum.
Yazcaklarımı yanlış anlamanda .nasıl bir adi fiğ tohumuymuş bu dekardan 15 balya cıkacak.son güzde ekilen macar fiğ olsa cıkar belki o kadar balyada.adi fiğ diyince .
benim ektiğim çeşit köşeli adi fiğ diye geçiyordu ve inan en fazla 20 cm boyunda oluyordu.
hatta şuan bile evde tohumu var.
Daha önce ektinizde hasatını nasıl yaptınız ,biçme makinası alacak kadar boy yaptımydı.
benim bildiğim ve teçrübem bu yönde .
yani iyi araştırın zarar etmenizi istemem .

sagalassos link=topic=81969.msg973687#msg973687 date=1424466191' Alıntı:
Arkadaşlar 2015 Mart ayı başında fırsatını bulursam 65 dekar Adi Fiğ ekmeyi düşünüyorum. Balyaları alacak olan Koyuncuların talebi üzerine Fiği tahılla karıştırmayacağım. Dekara kaç Kğ. tohum kullanırsak yüksek verim alabiliriz. Ayrıca Taban ve üst gübreleme hakkında deneyimi olan arkadaşlar bilgi verirse memnun olurum.
adi figden bekledıgını alamama durumun cokdaha yuksek yeterınce yagıs alamadıgı durumda elle yolum boyunda kalanı mercımek gıbı yolanları gordum. oyuzden hububatla karısık ekmenı tavsıye ederim yerın sulanabılır arazıyse sulamanın cok faydasını gorrusun. tohum olarak sade edimde 15 karısık ekımde 10.12 kg cıvarı kullanılıyor. gubreleme 7 kg dap 7 kg azotlu gubre. sulamama veya kurak lık sıkıntısında attıgın her gubre bıtkıye dusman olacaktır dıye dusunuyorum. özellıkle ustgubresını zamanında vermelısın. bırede bakterı aşısı var ben gormedım ama merakta edıyorum bilen arkadaşlar varsa yardımcı olsun.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81969.msg973717#msg973717 date=1424468893' Alıntı:
Ali bilader marta ekilen fiğ mayıs sonu haziran başı gibi.yeşile biçim oldumu haliyle mayıs sonu .bu tarih bizim iklim ve toprak yapısına göre tabi.
içine arpa tritikale bugdayda katsak yine bu biçim böylemidir yeşile biçileceği zaman .. sizin iklimde oluyorsa burdada olurda merakımdan soruyorum ekeceğimden değil :)

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81969.msg973712#msg973712 date=1424468730' Alıntı:
Yazcaklarımı yanlış anlamanda .nasıl bir adi fiğ tohumuymuş bu dekardan 15 balya cıkacak.son güzde ekilen macar fiğ olsa cıkar belki o kadar balyada.adi fiğ diyince .
benim ektiğim çeşit köşeli adi fiğ diye geçiyordu ve inan en fazla 20 cm boyunda oluyordu.
hatta şuan bile evde tohumu var.
Daha önce ektinizde hasatını nasıl yaptınız ,biçme makinası alacak kadar boy yaptımydı.
benim bildiğim ve teçrübem bu yönde .
yani iyi araştırın zarar etmenizi istemem .
abı tamamen mevsime baglı verim adi figde dekardan 20 balya macardan dekardan 40 balya bagladıgım mevsımlerı bılıyorum.. tarla ve yagış orantılı bence.

Şimdi ilkbahar çok kurak geçerse Adi Fiğ yeterli gelişmeyi gösteremez. Hacı mehmet bey sizinki öyle olsa gerek, normalde 30-35 cm. boya ulaşır.

Ali SARAÇ link=topic=81969.msg973720#msg973720 date=1424469131' Alıntı:
içine arpa tritikale bugdayda katsak yine bu biçim böylemidir yeşile biçileceği zaman .. sizin iklimde oluyorsa burdada olurda merakımdan soruyorum ekeceğimden değil :)
Aslında olur ,sizin iklim şartları daha elverişli.ama öyle yonca veye güzden ekilen macar fiğ diye gecen çeşit gibi fazla gelişmez .
benim en son ektiğim çeşit öyle aşırı bir boy yapan çeşit değildi.şuan piyasada varsa öyle büyüyen çeşit ondanda benim bilğim yok.
Ama macar fiğ daha karlı iş bence .

By_eSeS link=topic=81969.msg973721#msg973721 date=1424469199' Alıntı:
abı tamamen mevsime baglı verim adi figde dekardan 20 balya macardan dekardan 40 balya bagladıgım mevsımlerı bılıyorum.. tarla ve yagış orantılı bence.
Ben 2 sene önce ektim, dekardan 15-16 balya aldım. Yukarıda yazdığım şekilde gübreleme yapan var mı ? TSP ve Sülfat ile..

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81969.msg973728#msg973728 date=1424469428' Alıntı:
Aslında olur ,sizin iklim şartları daha elverişli.ama öyle yonca veye güzden ekilen macar fiğ diye gecen çeşit gibi fazla gelişmez .
benim en son ektiğim çeşit öyle aşırı bir boy yapan çeşit değildi.şuan piyasada varsa öyle büyüyen çeşit ondanda benim bilğim yok.
Macar Fiği malumun güzden ekmek gerekiyor. Ama sapı sert olduğu için koyuncular pek sevmiyor. Amaç burada para kazanmak. Tahılsız SEK adi fiğ ekiminde 23-24 kğ.lık balya fiyatı 15 TL.

By_eSeS link=topic=81969.msg973721#msg973721 date=1424469199' Alıntı:
Doğrudur .ben bizim iklim şartları ve toprak yapısına göre yazdım.
sagalassos link=topic=81969.msg973727#msg973727 date=1424469408' Alıntı:
Şimdi ilkbahar çok kurak geçerse Adi Fiğ yeterli gelişmeyi gösteremez. Hacı mehmet bey sizinki öyle olsa gerek, normalde 30-35 cm. boya ulaşır.
Doğrudur abi. Ben bizim iklim şartları ve toprak yapımıza göre yazdım.ben 2 yıl ektim ve her iki yılda daneye yoldurdum.zaten biçim yapılcak bi boyda olmadı .sonrasında macar fiğ ektim 2 yıl . hayvanları azaltıp destek işide azalınca bıraktım ekme işini.

Dostum ben dane işine pek bulaşmam, dediğin gibi yolacaksın patoz edeceksin, zaten en iyi şartlarda dekardan 80-100 kğ. tohum alırsın, oda masraflara gider, burada önemli olan, az iş gücüyle tatminkar para kazanmak.

sagalassos link=topic=81969.msg973729#msg973729 date=1424469534' Alıntı:
Ben 2 sene önce ektim, dekardan 15-16 balya aldım. Yukarıda yazdığım şekilde gübreleme yapan var mı ? TSP ve Sülfat ile..
hayır ama ıkısınıde tabandan vermelısın ekimde cunku sülfat azotu yavaş eriyecegınden gec alım olur birde kükürte fazla ıhtıyacın olacagını sanmam sonucta tane almıyacaksın.

Ali SARAÇ link=topic=81969.msg973708#msg973708 date=1424468342' Alıntı:
mart ayında ekilen fiğ ne zaman hasat ediliyor ? merakımdan soruyorum ..
Biçim zamanını şöyle anlatayım, Bitkinin altındaki fasulye şeklindeki baklalar içini doldurup, kahve rengini aldığı zaman , biçim yapılmalı. Oda mayıs sonu, haziran başı arasında oynar.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=81969.msg973728#msg973728 date=1424469428' Alıntı:
anladım abi ben sadece bilgi amaçlı sordum .. aklımızda olsun olur bi yer denk gelir bişey olur ne ekelim kısa dönem diye düşünürüz bu şkilde aklımda olsun .. ben bu sene yem bezelyesi ektim bi miktar gelişimi güzel fiğ ekenlerin tarlalarıyla genel durumuna bakıyorum yem bezelyesi gerçkten daha etli duruyor .. harmanda görcez bakalım bezelyemi fiğ mi .. benim hasada bişey kalmadı 40 yada 50 gün içinde allahtan bişey gelmezse silajımı yapacam ..

By_eSeS link=topic=81969.msg973738#msg973738 date=1424470002' Alıntı:
hayır ama ıkısınıde tabandan vermelısın ekimde cunku sülfat azotu yavaş eriyecegınden gec alım olur birde kükürte fazla ıhtıyacın olacagını sanmam sonucta tane almıyacaksın.
Yaptığım araştırmalara göre Adi Fiğ gelişme döneminde Fosfora çok ihtiyaç duyuyormuş, o yüzden tabana Triple Süper Fosfat , azot ihtiyacı içinse çabuk eriyip bitkiye ulaştığı için Amonyum sülfatı birlikte veriyorlarmış. Ama veren var mı bu şekilde hiç duymadım.

sagalassos link=topic=81969.msg973744#msg973744 date=1424470339' Alıntı:
Yaptığım araştırmalara göre Adi Fiğ gelişme döneminde Fosfora çok ihtiyaç duyuyormuş, o yüzden tabana Triple Süper Fosfat , azot ihtiyacı içinse çabuk eriyip bitkiye ulaştığı için Amonyum sülfatı birlikte veriyorlarmış. Ama veren var mı bu şekilde hiç duymadım.
bu amonyum sulfat benim bildigim 21 lik azot ve kukurt yavaş etkileşimli bir gubre dıye hatırlıyorum. ama benden bılgılı arkadaslar var bu sıtede gubreleme hakkında.. arkadaşlar nedir durum? yavaşmı hızlımı ?