+ Konuya Cevap Yaz
15 sonuçtan 1 ile 15 arası gösteriliyor
 1. #1
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,038
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kangal Çoban Köpekleri  KANGAL KÖPEKLERİNİN TARİHÇESİ VE TEMEL KARAKTER ÖZELLİKLERİ

  Bu köpeklerin, yüzyıllar boyunca, Anadolu insanının özellikle hayvancılık konusunda en önemli yardımcısı olmuştur. İnsanlara karşı oldukça yumuşak olan bu köpekler, sürüyü tehdit eden her türlü yabani hayvana karşı oldukça uyanık, tepkili ve öldürücüdür. Bulunduğu yeri sahiplenme ve koruma içgüdüsü diğer köpek türlerine göre daha güçlüdür. Zeka düzeyi yüksek, hafızası oldukça güçlüdür. Dostunu ve düşmanını senelerce unutmaz. Dişilerin, erkeklere oranla daha sert ve sahibine daha bağlı olduğu inancı hakimdir.

  Kangal Çoban Köpeği Heykeli  KANGAL KÖPEKLERİNİN IRK ÖZELLİKLERİ

  Kangal köpeğinin vücut yapısı aslanı andırır.Kuyruğu uzunca, sırtına doğru iç içe bir buçuk halka oluşturacak şekilde kıvrık, ve adeta kalçasına yapışık konumdadır Kök kısmı kalın, uç kısmı çok ince olmayan bu kuyruk gövde renginden biraz daha koyudur. Kuyruğun kök ve üst kısmı siyah kırçıllı, en uç kısmı ise beyaz ya da siyah olabilir.Burnu, alnı ve kulakları kara olup, Karabaş adını almasına sebep olan ırkının belirleyici özelliğidir. Kangallarda kafa iri, alın kısmı geniş ve yüksek, çene kalın ve güçlü, dişler çok iridir. Çene ve burun orta uzunlukta, burun küt, kulaklar üçgen şeklinde, büyükçe, kafaya yapışacak şekilde aşağı sarkıktır. Gözler oval, genelde siyah ve kahve rengi olup etrafı siyahtır. Boyun adaleli, kısa ve başa yakın genişliktedir. Gövde kirli beyaz , boz ve çelik rengi ve bazen kırçıllıdır. Göğüs oldukça geniş, derin ve adaleli olup rakibine ilk saldırıda kullandığı silahıdır. Kalça oldukça küçük olup, boyun yüksekliğindedir. Bel ince, karın içeri çekiktir. Uzun gövdesi sebebi ile, yürürken oluşan yılan kıvrımları, onun aslana benzemesine neden olur. Ön bacaklar oldukça kalın ve adaleli olup kavgada kullandığı önemli silahlardan biridir. Arka bacaklar, ön bacaklar kadar kalın olmamakla birlikte, daha uzun olup, düşmanını biran önce yakalamada büyük avantaj sağlar. Olağan duruşu, zikzak yapan bir yayı andırır ve bu ırkın sürati ve çevikliğinde önemli rol oynar. Ayaklar iri, yere basan kısmı uzunca, parmaklar bombeli ve siyahtır. Ayakların tümü veya dizden yukarısı gövdesinin rengindedir. Ön ayak parmakları dört adet olup kalın ve küt tırnaklıdır. Tırnak rengi genellikle siyahtır.Tabandaki tırnaksız olan beşinci yassı parmak topuk görevi yapar. Bazılarında, ayak pençesinin üzerinde de bir tırnak bulunabilir. Bu tırnak arka ayaklarda çift olabilmektedir. Bu tırnağın çift ya da tek olması halk arasındaki inancın aksine, Kangal ' ın saflığı konusunda hiçbir anlam ifade etmez. Bedeni kısa ve sık tüylerle kaplı olup bozdan çelik rengine kadar farklılık gösterir. Göğüste ve bacakların alt kısımlarında bulunabilen beyaz tonlar, geçmişine Akbaş karıştığını gösterir . Yüzündeki Kangal beni ya da benleri ile üst damağındaki siyah leke Kangal’ın soy saflığının garantisidir.

  Beden ölçüleri şu şekildedir:

  Ağırlık Kalça Yüksekliği

  Erkek 45 - 70Kg 70 - 85cm

  Dişi 40 - 60Kg 60 - 75cm

  Kangal Kopegi Yavruları Buyume Evreleri


  Sivas Kangal Çoban Köpeği Yavruları Büyüme Evreleri, Sütten Kesilme Zamanları, Kangal Köpeklerinin Hangi Dönemlerde Daha fazla gelişme gösterir.
  Kangal Irkı Türk Çoban köpeği, Türkiye’de yetiştirilen çoban köpek Irkları arasında en çok bilineni ve tanınanıdır. Özellikle Sivas’ın Kangal ilçesi ve çevresinde sürüleri koruma köpeği olarak yetiştirilir. Kangal Köpekleri dünya ırkları arasında iri yapılı köpekler sınıfına girer. Sivas kangal köpeklerinin doğum ağırlıkları yüksektir. Kangal çoban köpeklerinin ortalama doğum ağırlıkları 535 gram ile 539 gram arasında değişmektedir.

  Kangal köpeğinin sütten kesilme ağırlığı 4850 gram yaklaşık yedinci haftadır. Kangal köpeklerinin erişkin ağırlıkları 47 ile 72 kg olarak değişmektedir. Yavrular 36. güne kadar sadece annelerinin sütüyle beslenmelidir. 36. günden sonra verilen mamalar ıslatılmalıdır. Kangal köpek yavrularına mamaya ilaveten haftada en az üç gün kemik yedirilmelidir. Kangal Köpek Yavrularının büyüme üzerinde sonbahar ve kış aylarının pozitif bir etkisi vardır. İlkbahar ve yaz aylarında doğan yavruların gelişimi daha yavaş olduğu gözlenmiştir. Kangal köpeklerinin Türkiye’de bildirilen cidago yüksekliği 66 ila 82 cm arasında değişmektedir.

 2. #2
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Sivaslı arkadaşlar şu asil köpekten bitane enik hediye etse ne iyi olur demi abi

 3. #3
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,038
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Alıntı ahmtkskr link=topic=81990.msg973973#msg973973 date=1424543563 Nickli Üyeden Alıntı
  Sivaslı arkadaşlar şu asil köpekten bitane enik hediye etse ne iyi olur demi abi
  Evet gerçekten asil bir hayvandır. Sadece besleyen, arkadaş olan ve gerçekten bu hayvanın yaşam tarzına şahit olanlar ne kadar değerli asil olduğunu bilir.

 4. #4
  Semsamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Ekim 2009
  Şehir
  Yozgat
  Yaş
  31
  Mesajlar
  970
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Gercekten cok guzel kopekler.. Sahip olmak okadarda zor degil aslinda arkadaslar biraz bu konuda ilgi,zaman harcayin siz farkinda olmadan sahip olmus olacaksiniz zaten

 5. #5
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Ben de bir şeyler yazayım bir kangal aşığı olarak . Bu konu için teşekkür ederim. Kangal bizim milli değerimiz ve gerçekten başka köpekler ile karıştırıldığı için her geçen gün bozuluyor. Yabancılar da ülkemizden kaliteli damızlıkları ciddi paralar verip götürüyorlar. Milletimiziz bu değerimizi gerçekten iyi tanımaya ihtiyacı var.

  - Görsellere kangal yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların neredeyse tamamı kangal değildir. Kangal kırması veya malaklı dediğimiz başka bir ırka ait fotoğraflardır. Kangal güçlü, yüzü sarkık olmayan, hantal olmayan, oldukça çevir bir sürü koruma köpeğidir. Renkleri boz renkten kara kırçıl renklere kadar değişkenlik gösterir. Alnı mastifler gibi dik değildir. Kangalda kulak ve ağız bölgesi siyahtır. Kangal kuyruk sarma özelliği vardır. Tabi sarmayanlar veya daha az saranlar da vardır ancak gerçek bir kangalın kuyruk sarması aranan bir özelliktir. Çift tırnak, mahmuz dedikleri olay bir efsaneden ibarettir ve saflık göstergesi değildir. Fakat bu efsaneden ötürü çift tırnaklı köpekler ' ' daha iyi ' ' oldukları düşünüldüğü için üretilmişlerdir ve çoğu çoban köpeğinde bu çift tırnak görülür. Tüy yapısı oldukça sıkı ve serttir. Erkeklerde cidago yüksekliği 75-85 cm arasındadır. Dişilerde ise 75-80 cm ' dir. Aslında eskiler kangalın daha büyük olduğunu söylüyorlar. Fakat kitaplara bakacak olursak kangalı git gide küçültüyorlar. Ben şahsen 80 cm üzerindeki erkek ve dişileri üretirdim.

  - Karakter özelliğinden bahsedecek olursak; tam anlamıyla insan dostudur. İnanılmaz bir karakteri vardır. Kesinlikle bayanlara ve çocuklara karşı daha naziktir, erkeklerle oynadıkları sert oyunları kesinlikle bayan ve çocuklarla oynamazlar. Kendisine ve koruduğu şeylere tehdit olmayacak canlılara karşı oldukça sabırlı ve hoşgörülüdür. Görevi kesinlikle kurt boğmak değildir, sürü korumadır. Sürüsünü canı pahasına da olsa diğer canlılara karşı korur. Son zamanlarda kangal sürü koruma köpeğinden çok kurt tazısı haline getirilmiştir. Kangalın hızı ve gücü kurt yakalayıp boğmasına elverişli olsa da kangalın kullanım amacı kesinlikle kurt yakalamak değildir.

  Kangal hem karakteri hem de fiziği ile bir bütündür. Yani görevini yerine getiremediği sürece istediği kadar fiziksel olarak üst seviye olsun, bu kabul edilemez. Aynı şekilde istediği kadar görevini yerine getirsin, fiziksel olarak tatmin etmediği sürece kangal diyemeyiz. Gerçek bir kangal hem karakteriyle, yaptığı görevle hem de fiziksel özellikleri ile birlikte olmalıdır.

  Ben sürekli internette bulduğum safkan kangalların fotoğraflarını toplarım. Bir kaç tanesini ekleyeyim. Karakterleri hakkında bilgim yok ancak ekleyeceğim köpeklerin görevlerini en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Fotoğraftan bile asilliklerini, kalitelerini yansıtıyorlar.

  Güzel yaşlı bir dişi

  [img width=546 height=600]http://i.hizliresim.com/j4Q5JJ.jpg[/img]

  Bu da meşhur mirce . Belgeselden tanırsınız, mükemmel bir kangal...

  [img width=780 height=600]http://i.hizliresim.com/7oykoY.jpg[/img]


 6. #6
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Bizim köyde bitane var köpek rambo gibi aynı geceleri köyün sokaklarını tektek geziyo milletin bahcedeki köpegini boguyor
  Bildigin tank )

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  07 Ağustos 2014
  Şehir
  canakkale
  Yaş
  36
  Mesajlar
  196
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Alıntı volkanuzel link=topic=81990.msg974242#msg974242 date=1424607691 Nickli Üyeden Alıntı
  Bizim köyde bitane var köpek rambo gibi aynı geceleri köyün sokaklarını tektek geziyo milletin bahcedeki köpegini boguyor
  Bildigin tank )
  milletin bahcesindeki kopegi boguyosa fazla omru kalmamis demektir.
  bu kopekleri boyle yetistirenler utansin...

 8. #8
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Bizim köyde kalmadı. Koyun besleyenler gidince kangallar da gitti. Bizim de vardı eskiden 3-4 tane. Az boğuşmadım onlarla . Her hafta kurt, köpek boğup atarlardı. En son köyde bir kangal vardı sahibi İstanbul ' a taşınıp köpeği bırakmış. Köye gidince besliyordum onu, yoksa köydeki çöplerle filan idare ediyordu. Kendi kendine köyün inekleriyle birlikte gidiyordu. 3 kangala tek başına girdiğini biliyorum, sürü o kadar iyi koruyordu. Köydekiler bakmadığı için onu alıp bir yakınımın kangal çiftliğine götürecektim fakat çalmışlar. Köydekilere çok kızdım, bu köpek sizin ineğinizi koruyor niye beslemiyorsunuz sahip çıkmıyorsunuz diye de oralı olmadılar. Artık kurtlar gelip köyün içindeki köpekleri boğup atıyor.

 9. #9
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,038
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Alıntı ELPRESACANARİO link=topic=81990.msg974102#msg974102 date=1424552573 Nickli Üyeden Alıntı
  Ben de bir şeyler yazayım bir kangal aşığı olarak . Bu konu için teşekkür ederim. Kangal bizim milli değerimiz ve gerçekten başka köpekler ile karıştırıldığı için her geçen gün bozuluyor. Yabancılar da ülkemizden kaliteli damızlıkları ciddi paralar verip götürüyorlar. Milletimiziz bu değerimizi gerçekten iyi tanımaya ihtiyacı var.

  - Görsellere kangal yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların neredeyse tamamı kangal değildir. Kangal kırması veya malaklı dediğimiz başka bir ırka ait fotoğraflardır. Kangal güçlü, yüzü sarkık olmayan, hantal olmayan, oldukça çevir bir sürü koruma köpeğidir. Renkleri boz renkten kara kırçıl renklere kadar değişkenlik gösterir. Alnı mastifler gibi dik değildir. Kangalda kulak ve ağız bölgesi siyahtır. Kangal kuyruk sarma özelliği vardır. Tabi sarmayanlar veya daha az saranlar da vardır ancak gerçek bir kangalın kuyruk sarması aranan bir özelliktir. Çift tırnak, mahmuz dedikleri olay bir efsaneden ibarettir ve saflık göstergesi değildir. Fakat bu efsaneden ötürü çift tırnaklı köpekler ' ' daha iyi ' ' oldukları düşünüldüğü için üretilmişlerdir ve çoğu çoban köpeğinde bu çift tırnak görülür. Tüy yapısı oldukça sıkı ve serttir. Erkeklerde cidago yüksekliği 75-85 cm arasındadır. Dişilerde ise 75-80 cm ' dir. Aslında eskiler kangalın daha büyük olduğunu söylüyorlar. Fakat kitaplara bakacak olursak kangalı git gide küçültüyorlar. Ben şahsen 80 cm üzerindeki erkek ve dişileri üretirdim.

  - Karakter özelliğinden bahsedecek olursak; tam anlamıyla insan dostudur. İnanılmaz bir karakteri vardır. Kesinlikle bayanlara ve çocuklara karşı daha naziktir, erkeklerle oynadıkları sert oyunları kesinlikle bayan ve çocuklarla oynamazlar. Kendisine ve koruduğu şeylere tehdit olmayacak canlılara karşı oldukça sabırlı ve hoşgörülüdür. Görevi kesinlikle kurt boğmak değildir, sürü korumadır. Sürüsünü canı pahasına da olsa diğer canlılara karşı korur. Son zamanlarda kangal sürü koruma köpeğinden çok kurt tazısı haline getirilmiştir. Kangalın hızı ve gücü kurt yakalayıp boğmasına elverişli olsa da kangalın kullanım amacı kesinlikle kurt yakalamak değildir.

  Kangal hem karakteri hem de fiziği ile bir bütündür. Yani görevini yerine getiremediği sürece istediği kadar fiziksel olarak üst seviye olsun, bu kabul edilemez. Aynı şekilde istediği kadar görevini yerine getirsin, fiziksel olarak tatmin etmediği sürece kangal diyemeyiz. Gerçek bir kangal hem karakteriyle, yaptığı görevle hem de fiziksel özellikleri ile birlikte olmalıdır.

  Ben sürekli internette bulduğum safkan kangalların fotoğraflarını toplarım. Bir kaç tanesini ekleyeyim. Karakterleri hakkında bilgim yok ancak ekleyeceğim köpeklerin görevlerini en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Fotoğraftan bile asilliklerini, kalitelerini yansıtıyorlar.

  Güzel yaşlı bir dişi

  [img width=546 height=600]http://i.hizliresim.com/j4Q5JJ.jpg[/img]

  Bu da meşhur mirce . Belgeselden tanırsınız, mükemmel bir kangal...

  [img width=780 height=600]http://i.hizliresim.com/7oykoY.jpg[/img]

  Güzel çalışma olmuş eline sağlık.

 10. #10
  volkanuzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  24 Kasım 2009
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  11,573
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Alıntı mumtu00 link=topic=81990.msg974252#msg974252 date=1424613034 Nickli Üyeden Alıntı
  milletin bahcesindeki kopegi boguyosa fazla omru kalmamis demektir.
  bu kopekleri boyle yetistirenler utansin...
  Davar köpeği ister istemez asabi oluyor..

 11. #11
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,614
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Bizim buradada Sivrihisar ilcesinin meşhur akbaş çoban köpeği var akbaş köpeğini 1960 li yıllarda Sivrihisar a ava gelen dönemin Amerikanin Ankara büyükelcisi görüyor ve çok beğenip onu Amerikaya götürüyor ve oradaki eğitimlerden sonra şu an Amerikanin en iyi çoban köpekleri akbaslarmis.

 12. #12
  ahmtkskr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  09 Ocak 2013
  Şehir
  ankara
  Yaş
  24
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Rıdvan Akbaşı bende besledim bekçilik konusunda bence kangaldan üstün.Akbaş çok atik hayvan.

 13. #13
  ENES4422 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2012
  Şehir
  ISPARTA
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3,038
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Kangal köpeklerinin en büyük özelliklerinden birisi 'Özgürlüklerine düşkün ve açık arazi' hayvanı olması. Bazıları şehirde kapıya bağlayıp bekçi köpeği olarak besliyor ama bu doğru değil.

  Böyle ihtiyaç durumunda bekçi köpeği cinsi beslemek daha doğru.

 14. #14
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,614
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Alıntı ahmtkskr link=topic=81990.msg974499#msg974499 date=1424637728 Nickli Üyeden Alıntı
  Rıdvan Akbaşı bende besledim bekçilik konusunda bence kangaldan üstün.Akbaş çok atik hayvan.
  Akbaş aslında bekçilikten çok sürü idaresinde başarılıymış özellikle koyun sürülerini tek başına idare edebilme özelliği var. Kangala göre ufak ve atik olduğu için sürüleri kolayca yönlendirebilir.

 15. #15
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Kangal Çoban Köpekleri  Akbaş sürü koruma yarışmasında 1. olmuş. Ancak o yarışmaya çok az sayıda kangal katılmış. İkisi de bizim milli değerimiz, ikisi de çok değerli ve sürü korumada çok başarılılar.

  Ayrıca afrikada kangallar, çita ve aslanlara karşı sürü korumada kullanılıyor.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kafkas Çoban Köpekleri
  Konu Sahibi ENES4422 Forum Diğer
  Cevap: 37
  Son Mesaj : 22.Şubat.2015, 18:19
 2. Kurtlar Köpekleri Yedi
  Konu Sahibi UÖZKAN.77 Forum Diğer
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 03.Şubat.2015, 09:12
 3. Sheepdog-Çoban Köpekleri
  Konu Sahibi ENES4422 Forum Diğer
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 16.Ocak.2015, 23:29
 4. mayolu çoban :))))))))
  Konu Sahibi erkut orkal Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Aralık.2011, 00:18
 5. bu da bizim aksaray malaklı köpekleri
  Konu Sahibi atabey Forum Diğer
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 10.Aralık.2011, 15:40

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status