Kangal Çoban Köpekleri

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

KANGAL KÖPEKLERİNİN TARİHÇESİ VE TEMEL KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Bu köpeklerin, yüzyıllar boyunca, Anadolu insanının özellikle hayvancılık konusunda en önemli yardımcısı olmuştur. İnsanlara karşı oldukça yumuşak olan bu köpekler, sürüyü tehdit eden her türlü yabani hayvana karşı oldukça uyanık, tepkili ve öldürücüdür. Bulunduğu yeri sahiplenme ve koruma içgüdüsü diğer köpek türlerine göre daha güçlüdür. Zeka düzeyi yüksek, hafızası oldukça güçlüdür. Dostunu ve düşmanını senelerce unutmaz. Dişilerin, erkeklere oranla daha sert ve sahibine daha bağlı olduğu inancı hakimdir.

Kangal Çoban Köpeği Heykeli

KANGAL KÖPEKLERİNİN IRK ÖZELLİKLERİ

Kangal köpeğinin vücut yapısı aslanı andırır.Kuyruğu uzunca, sırtına doğru iç içe bir buçuk halka oluşturacak şekilde kıvrık, ve adeta kalçasına yapışık konumdadır Kök kısmı kalın, uç kısmı çok ince olmayan bu kuyruk gövde renginden biraz daha koyudur. Kuyruğun kök ve üst kısmı siyah kırçıllı, en uç kısmı ise beyaz ya da siyah olabilir.Burnu, alnı ve kulakları kara olup, Karabaş adını almasına sebep olan ırkının belirleyici özelliğidir. Kangallarda kafa iri, alın kısmı geniş ve yüksek, çene kalın ve güçlü, dişler çok iridir. Çene ve burun orta uzunlukta, burun küt, kulaklar üçgen şeklinde, büyükçe, kafaya yapışacak şekilde aşağı sarkıktır. Gözler oval, genelde siyah ve kahve rengi olup etrafı siyahtır. Boyun adaleli, kısa ve başa yakın genişliktedir. Gövde kirli beyaz , boz ve çelik rengi ve bazen kırçıllıdır. Göğüs oldukça geniş, derin ve adaleli olup rakibine ilk saldırıda kullandığı silahıdır. Kalça oldukça küçük olup, boyun yüksekliğindedir. Bel ince, karın içeri çekiktir. Uzun gövdesi sebebi ile, yürürken oluşan yılan kıvrımları, onun aslana benzemesine neden olur. Ön bacaklar oldukça kalın ve adaleli olup kavgada kullandığı önemli silahlardan biridir. Arka bacaklar, ön bacaklar kadar kalın olmamakla birlikte, daha uzun olup, düşmanını biran önce yakalamada büyük avantaj sağlar. Olağan duruşu, zikzak yapan bir yayı andırır ve bu ırkın sürati ve çevikliğinde önemli rol oynar. Ayaklar iri, yere basan kısmı uzunca, parmaklar bombeli ve siyahtır. Ayakların tümü veya dizden yukarısı gövdesinin rengindedir. Ön ayak parmakları dört adet olup kalın ve küt tırnaklıdır. Tırnak rengi genellikle siyahtır.Tabandaki tırnaksız olan beşinci yassı parmak topuk görevi yapar. Bazılarında, ayak pençesinin üzerinde de bir tırnak bulunabilir. Bu tırnak arka ayaklarda çift olabilmektedir. Bu tırnağın çift ya da tek olması halk arasındaki inancın aksine, Kangal ' ın saflığı konusunda hiçbir anlam ifade etmez. Bedeni kısa ve sık tüylerle kaplı olup bozdan çelik rengine kadar farklılık gösterir. Göğüste ve bacakların alt kısımlarında bulunabilen beyaz tonlar, geçmişine Akbaş karıştığını gösterir . Yüzündeki Kangal beni ya da benleri ile üst damağındaki siyah leke Kangal’ın soy saflığının garantisidir.

Beden ölçüleri şu şekildedir:

Ağırlık Kalça Yüksekliği

Erkek 45 - 70Kg 70 - 85cm

Dişi 40 - 60Kg 60 - 75cm

Kangal Kopegi Yavruları Buyume Evreleri

Sivas Kangal Çoban Köpeği Yavruları Büyüme Evreleri, Sütten Kesilme Zamanları, Kangal Köpeklerinin Hangi Dönemlerde Daha fazla gelişme gösterir.
Kangal Irkı Türk Çoban köpeği, Türkiye’de yetiştirilen çoban köpek Irkları arasında en çok bilineni ve tanınanıdır. Özellikle Sivas’ın Kangal ilçesi ve çevresinde sürüleri koruma köpeği olarak yetiştirilir. Kangal Köpekleri dünya ırkları arasında iri yapılı köpekler sınıfına girer. Sivas kangal köpeklerinin doğum ağırlıkları yüksektir. Kangal çoban köpeklerinin ortalama doğum ağırlıkları 535 gram ile 539 gram arasında değişmektedir.

Kangal köpeğinin sütten kesilme ağırlığı 4850 gram yaklaşık yedinci haftadır. Kangal köpeklerinin erişkin ağırlıkları 47 ile 72 kg olarak değişmektedir. Yavrular 36. güne kadar sadece annelerinin sütüyle beslenmelidir. 36. günden sonra verilen mamalar ıslatılmalıdır. Kangal köpek yavrularına mamaya ilaveten haftada en az üç gün kemik yedirilmelidir. Kangal Köpek Yavrularının büyüme üzerinde sonbahar ve kış aylarının pozitif bir etkisi vardır. İlkbahar ve yaz aylarında doğan yavruların gelişimi daha yavaş olduğu gözlenmiştir. Kangal köpeklerinin Türkiye’de bildirilen cidago yüksekliği 66 ila 82 cm arasında değişmektedir.

Ynt: Kangal Çoban Köpekleri

ahmtkskr link=topic=81990.msg973973#msg973973 date=1424543563' Alıntı:
Sivaslı arkadaşlar şu asil köpekten bitane enik hediye etse ne iyi olur demi abi :)

Evet gerçekten asil bir hayvandır. Sadece besleyen, arkadaş olan ve gerçekten bu hayvanın yaşam tarzına şahit olanlar ne kadar değerli asil olduğunu bilir.

Gercekten cok guzel kopekler.. Sahip olmak okadarda zor degil aslinda arkadaslar biraz bu konuda ilgi,zaman harcayin siz farkinda olmadan sahip olmus olacaksiniz zaten :)

Ben de bir şeyler yazayım bir kangal aşığı olarak :). Bu konu için teşekkür ederim. Kangal bizim milli değerimiz ve gerçekten başka köpekler ile karıştırıldığı için her geçen gün bozuluyor. Yabancılar da ülkemizden kaliteli damızlıkları ciddi paralar verip götürüyorlar. Milletimiziz bu değerimizi gerçekten iyi tanımaya ihtiyacı var.

- Görsellere kangal yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların neredeyse tamamı kangal değildir. Kangal kırması veya malaklı dediğimiz başka bir ırka ait fotoğraflardır. Kangal güçlü, yüzü sarkık olmayan, hantal olmayan, oldukça çevir bir sürü koruma köpeğidir. Renkleri boz renkten kara kırçıl renklere kadar değişkenlik gösterir. Alnı mastifler gibi dik değildir. Kangalda kulak ve ağız bölgesi siyahtır. Kangal kuyruk sarma özelliği vardır. Tabi sarmayanlar veya daha az saranlar da vardır ancak gerçek bir kangalın kuyruk sarması aranan bir özelliktir. Çift tırnak, mahmuz dedikleri olay bir efsaneden ibarettir ve saflık göstergesi değildir. Fakat bu efsaneden ötürü çift tırnaklı köpekler ' ' daha iyi ' ' oldukları düşünüldüğü için üretilmişlerdir ve çoğu çoban köpeğinde bu çift tırnak görülür. Tüy yapısı oldukça sıkı ve serttir. Erkeklerde cidago yüksekliği 75-85 cm arasındadır. Dişilerde ise 75-80 cm ' dir. Aslında eskiler kangalın daha büyük olduğunu söylüyorlar. Fakat kitaplara bakacak olursak kangalı git gide küçültüyorlar. Ben şahsen 80 cm üzerindeki erkek ve dişileri üretirdim.

- Karakter özelliğinden bahsedecek olursak; tam anlamıyla insan dostudur. İnanılmaz bir karakteri vardır. Kesinlikle bayanlara ve çocuklara karşı daha naziktir, erkeklerle oynadıkları sert oyunları kesinlikle bayan ve çocuklarla oynamazlar. Kendisine ve koruduğu şeylere tehdit olmayacak canlılara karşı oldukça sabırlı ve hoşgörülüdür. Görevi kesinlikle kurt boğmak değildir, sürü korumadır. Sürüsünü canı pahasına da olsa diğer canlılara karşı korur. Son zamanlarda kangal sürü koruma köpeğinden çok kurt tazısı haline getirilmiştir. Kangalın hızı ve gücü kurt yakalayıp boğmasına elverişli olsa da kangalın kullanım amacı kesinlikle kurt yakalamak değildir.

Kangal hem karakteri hem de fiziği ile bir bütündür. Yani görevini yerine getiremediği sürece istediği kadar fiziksel olarak üst seviye olsun, bu kabul edilemez. Aynı şekilde istediği kadar görevini yerine getirsin, fiziksel olarak tatmin etmediği sürece kangal diyemeyiz. Gerçek bir kangal hem karakteriyle, yaptığı görevle hem de fiziksel özellikleri ile birlikte olmalıdır.

Ben sürekli internette bulduğum safkan kangalların fotoğraflarını toplarım. Bir kaç tanesini ekleyeyim. Karakterleri hakkında bilgim yok ancak ekleyeceğim köpeklerin görevlerini en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Fotoğraftan bile asilliklerini, kalitelerini yansıtıyorlar.

Güzel yaşlı bir dişi

j4Q5JJ.jpg

Bu da meşhur mirce :). Belgeselden tanırsınız, mükemmel bir kangal...

7oykoY.jpg

volkanuzel link=topic=81990.msg974242#msg974242 date=1424607691' Alıntı:
Bizim köyde bitane var köpek rambo gibi aynı geceleri köyün sokaklarını tektek geziyo milletin bahcedeki köpegini boguyor :D
Bildigin tank :))
milletin bahcesindeki kopegi boguyosa fazla omru kalmamis demektir.
bu kopekleri boyle yetistirenler utansin...

Bizim köyde kalmadı. Koyun besleyenler gidince kangallar da gitti. Bizim de vardı eskiden 3-4 tane. Az boğuşmadım onlarla :D. Her hafta kurt, köpek boğup atarlardı. En son köyde bir kangal vardı sahibi İstanbul ' a taşınıp köpeği bırakmış. Köye gidince besliyordum onu, yoksa köydeki çöplerle filan idare ediyordu. Kendi kendine köyün inekleriyle birlikte gidiyordu. 3 kangala tek başına girdiğini biliyorum, sürü o kadar iyi koruyordu. Köydekiler bakmadığı için onu alıp bir yakınımın kangal çiftliğine götürecektim fakat çalmışlar. Köydekilere çok kızdım, bu köpek sizin ineğinizi koruyor niye beslemiyorsunuz sahip çıkmıyorsunuz diye de oralı olmadılar. Artık kurtlar gelip köyün içindeki köpekleri boğup atıyor.

ELPRESACANARİO link=topic=81990.msg974102#msg974102 date=1424552573' Alıntı:
Ben de bir şeyler yazayım bir kangal aşığı olarak :). Bu konu için teşekkür ederim. Kangal bizim milli değerimiz ve gerçekten başka köpekler ile karıştırıldığı için her geçen gün bozuluyor. Yabancılar da ülkemizden kaliteli damızlıkları ciddi paralar verip götürüyorlar. Milletimiziz bu değerimizi gerçekten iyi tanımaya ihtiyacı var.

- Görsellere kangal yazdığınızda karşınıza çıkan fotoğrafların neredeyse tamamı kangal değildir. Kangal kırması veya malaklı dediğimiz başka bir ırka ait fotoğraflardır. Kangal güçlü, yüzü sarkık olmayan, hantal olmayan, oldukça çevir bir sürü koruma köpeğidir. Renkleri boz renkten kara kırçıl renklere kadar değişkenlik gösterir. Alnı mastifler gibi dik değildir. Kangalda kulak ve ağız bölgesi siyahtır. Kangal kuyruk sarma özelliği vardır. Tabi sarmayanlar veya daha az saranlar da vardır ancak gerçek bir kangalın kuyruk sarması aranan bir özelliktir. Çift tırnak, mahmuz dedikleri olay bir efsaneden ibarettir ve saflık göstergesi değildir. Fakat bu efsaneden ötürü çift tırnaklı köpekler ' ' daha iyi ' ' oldukları düşünüldüğü için üretilmişlerdir ve çoğu çoban köpeğinde bu çift tırnak görülür. Tüy yapısı oldukça sıkı ve serttir. Erkeklerde cidago yüksekliği 75-85 cm arasındadır. Dişilerde ise 75-80 cm ' dir. Aslında eskiler kangalın daha büyük olduğunu söylüyorlar. Fakat kitaplara bakacak olursak kangalı git gide küçültüyorlar. Ben şahsen 80 cm üzerindeki erkek ve dişileri üretirdim.

- Karakter özelliğinden bahsedecek olursak; tam anlamıyla insan dostudur. İnanılmaz bir karakteri vardır. Kesinlikle bayanlara ve çocuklara karşı daha naziktir, erkeklerle oynadıkları sert oyunları kesinlikle bayan ve çocuklarla oynamazlar. Kendisine ve koruduğu şeylere tehdit olmayacak canlılara karşı oldukça sabırlı ve hoşgörülüdür. Görevi kesinlikle kurt boğmak değildir, sürü korumadır. Sürüsünü canı pahasına da olsa diğer canlılara karşı korur. Son zamanlarda kangal sürü koruma köpeğinden çok kurt tazısı haline getirilmiştir. Kangalın hızı ve gücü kurt yakalayıp boğmasına elverişli olsa da kangalın kullanım amacı kesinlikle kurt yakalamak değildir.

Kangal hem karakteri hem de fiziği ile bir bütündür. Yani görevini yerine getiremediği sürece istediği kadar fiziksel olarak üst seviye olsun, bu kabul edilemez. Aynı şekilde istediği kadar görevini yerine getirsin, fiziksel olarak tatmin etmediği sürece kangal diyemeyiz. Gerçek bir kangal hem karakteriyle, yaptığı görevle hem de fiziksel özellikleri ile birlikte olmalıdır.

Ben sürekli internette bulduğum safkan kangalların fotoğraflarını toplarım. Bir kaç tanesini ekleyeyim. Karakterleri hakkında bilgim yok ancak ekleyeceğim köpeklerin görevlerini en iyi şekilde yaptığına inanıyorum. Fotoğraftan bile asilliklerini, kalitelerini yansıtıyorlar.

Güzel yaşlı bir dişi

j4Q5JJ.jpg

Bu da meşhur mirce :). Belgeselden tanırsınız, mükemmel bir kangal...

7oykoY.jpg

Güzel çalışma olmuş eline sağlık.

Bizim buradada Sivrihisar ilcesinin meşhur akbaş çoban köpeği var akbaş köpeğini 1960 li yıllarda Sivrihisar a ava gelen dönemin Amerikanin Ankara büyükelcisi görüyor ve çok beğenip onu Amerikaya götürüyor ve oradaki eğitimlerden sonra şu an Amerikanin en iyi çoban köpekleri akbaslarmis.

Kangal köpeklerinin en büyük özelliklerinden birisi 'Özgürlüklerine düşkün ve açık arazi' hayvanı olması. Bazıları şehirde kapıya bağlayıp bekçi köpeği olarak besliyor ama bu doğru değil.

Böyle ihtiyaç durumunda bekçi köpeği cinsi beslemek daha doğru.

ahmtkskr link=topic=81990.msg974499#msg974499 date=1424637728' Alıntı:
Rıdvan Akbaşı bende besledim bekçilik konusunda bence kangaldan üstün.Akbaş çok atik hayvan.
Akbaş aslında bekçilikten çok sürü idaresinde başarılıymış özellikle koyun sürülerini tek başına idare edebilme özelliği var. Kangala göre ufak ve atik olduğu için sürüleri kolayca yönlendirebilir.

Akbaş sürü koruma yarışmasında 1. olmuş. Ancak o yarışmaya çok az sayıda kangal katılmış. İkisi de bizim milli değerimiz, ikisi de çok değerli ve sürü korumada çok başarılılar.

Ayrıca afrikada kangallar, çita ve aslanlara karşı sürü korumada kullanılıyor.