+ Konu Kilitlendi
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
55 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Süleyman şah türbesini terk ettik.  Suriye ' nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi ' ndeki askerlerin tahliyesi için askeri operasyon düzenlendi.

  Suriye ' nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan Süleyman Şah Türbesi ' ndeki askerlerin tahliyesi için askeri operasyon düzenlendi.

  TSK’ya bağlı tankların ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleymah Şah Saygı Karakolu’nda görev yapan bordo bereli askerlerin Türkiye’ye getirildiği öğrenildi.

  Buarada tahliye operasyonu nedeniyle Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı ' nda askeri hareketlilik yaşanıyor. İlçe merkezi ve Mürşitpınar Sınır Kapısı güzergahında polis ve askeri birlikler önlem alıyor.
  Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü ve İl Emniyet Müdürü Eyyüp Pınarbaşı ile sözkonusu sınır kapısında incelemelerde bulundu.

  Türk Hava Kuvvetlerine ait 2 savaş uçağının sınırda alçak uçuş yaptığı görüldü. Daha sonra bölgede görev yapan basın mensupları sınır kapısı yakınından uzaklaştırıldı. Bu sırada tank ve bazı zırhlı araçların Mürşitpınar Sınır Kapısı ' ndan Türkiye ' ye giriş yaptıkları gözlendi. Tanklar daha sonra sınır birliğindeki alana konuşlandı.

  Vali Küçük ile beraberindekiler incelemelerin ardından sınır kapısından ayrıldı.

  Türkiye ' nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası

  Irak ve Suriye ' deki terörist örgütlerden Türkiye ' ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören ve
  TBMM ' de 2 Ekim 2014 ' te kabul edilen Başbakanlık Tezkeresi ' nde, 'Uluslararası hukuk uyarınca Türk toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ' na dönük güvenlik riski de artmıştır' ifadesi yer alıyor.
  Suriye ' nin Halep kenti sınırları içerisindeki Karakozak köyünde bulunan, Osmanlı Devleti ' nin kurucusu Osman Gazi ' nin dedesi Süleyman Şah ' ın türbesi, Türkiye ' nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyor.

  Fransa ile Türkiye arasında 1921 yılında yapılan Ankara Antlaşması uyarınca Suriye içerisindeki bu bölge Türk toprağı olarak kabul edildi, Süleyman Şah Türbesi ' nde Türk askerlerinin nöbet tutmasına karar verildi.
  Suriye hükümeti, Fırat Nehri üzerinde inşa ettiği Tabka Barajı ' nın 1973 ' te su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi ' nin tamamen baraj suları altında kalacağını ileri sürerek, Türk hükümetinden türbenin yerinin değiştirilmesini veya Türkiye ' ye naklini talep etmişti.

  Görüşmeler sonucunda türbe, müştemilatıyla birlikte Halep–Hasseki yolu üzerindeki Karakozak köyü yakınındaki yeni yerine nakledildi.

  Suriye tarafı, 1995 ' ten itibaren bu kez de Fırat Nehri ' nin daha üst kotlarında inşasına başladığı Teşrin Barajı nedeniyle Karakozak bölgesindeki türbenin bölge dışında başka bir mevkiye ya da Türkiye ' ye taşınması hususunu yeniden gündeme getirdi. Bunun üzerine, Türkiye ile Suriye arasında yapılan görüşmeler sonucunda, türbenin mevcut yerinin baraj gölünün olumsuz etkilerinden korunmasını teminen tahkim edilmesine karar verildi.

  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce, 22 Ocak 2003 tarihinde Ankara ' da imzalanan 'Süleyman Şah Türbesi Tahkimat Projesinin Uygulanmasına İlişkin Ana Tutanak' uyarınca çalışmalara başlanırken, türbenin yerinde kalması ve Teşrin Barajı sularından etkilenmemesi için çevresindeki duvarların altına 11,5 metre boylarında 880 fore kazık ve geçirimsiz tabaka koyuldu.

  Türbenin çevresine beton duvar örülerek taşlarla kaplandı ve 2 bayrak direği dikildi. Mevcut karakol binası yıkılarak ihtiyaçlara cevap verecek modern bir karakol binası yapıldı.

  Orman Genel Müdürlüğünce Türkiye ' den yollanan ağaçlar ve hazır çimlerle çevre düzenlemesi yapıldı.
  Karakoldan çıkan atık suların Fırat nehrini kirletmemesi için arıtma sistemi yapıldı ve ayrıca türbe bahçesine yapılan mini pompa istasyonuyla baraj gölünden santrifüj pompa vasıtasıyla su çekildi.

  Çekilen bu suyla hem bahçenin otomatik sulanması sağlanırken, hem de türbe bölgesinde Türk askerinin içme ve kullanma suyu karşılandı.

  Yapılan tahkimat sayesinde türbe bölgesi, Teşrin Barajı ' ndaki su hareketlerinden kurtulurken, herhangi bir problemle karşılaşmasının önüne geçildi.

  Saygı Karakolu

  Türbenin muhafazasını sağlamakla görevli olan Jandarma İhtiram Kıtası ' nın ikameti için 30 Mayıs 1938 tarihinde modern bir karakol yaptırıldı.

  1949 ' da Ca*ber *Ka*lesi Jan*dar*ma Ka*ra*ko*lu* ' n*da bir ast*su*bay, bir on*ba*şı ve se*kiz er, tür*be*yi ko*ruyordu.
  Türkiye ile Suriye heyetleri arasında 1956 yılında Halep ' te yapılan üst seviyede bir toplantıda düzenlenen tutanak uyarınca türbe için gönderilecek ihtiram kıtasının her ay değiştirilmesi kabul edilmişti.
  'Bu topraklarda yapılacak bir saldırı aynen Türkiye ' ye yapılmış bir saldırıdır'
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde, 25 Mart 2014 tarihinde, Suriye sınırı içinde yer alan Türkiye ' nin toprak parçası Süleyman Şah Türbesi ' ne karşı bir saldırı olması halinde gereği neyse onun yapılacağını belirtti.

  Erdoğan, 'Süleyman Şah Türbesi ' ne karşı gerçekten böyle bir yanlışlık olacak olursa tabii ki gereği neyse orada o yapılacaktır. Bu topraklar bizim topraklarımızdır, yaklaşık 10 dönüm gibi bir arazidir, bu topraklar uluslararası anlaşmalarla teminat altına alınmış topraklarımızdır. Bu topraklarda yapılacak bir saldırı aynen Türkiye ' ye yapılmış bir saldırıdır' ifadesini kullandı.

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ise Dışişleri Bakanlığı sırasında, 14 Mart 2014 ' te, Süleyman Şah Türbesi ' nin bulunduğu toprakların uluslararası hukuk gereğince Türk toprağı olduğunu ve Türkiye ' nin buranın güvenliği için her türlü tedbiri aldığını kaydetti.

  Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada da Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliğinin bulunmadığı bildirilmişti.
  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise 'Özel kuvvetlerle orası güçlendirilmiş durumda. Biz, her türlü tedbiri aldık. Türk Silahlı Kuvvetleri teyakkuz halindedir' değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Süleyman Şah Saygı Karakolu da tezkerede

  Irak ve Suriye ' deki terörist örgütlerden Türkiye ' ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören bir yıl süreyle geçerli olacak Başbakanlık Tezkeresi, 2 Ekim 2014 ' te TBMM Genel Kurulu ' nda kabul edilerek aynı gün Resmi Gazete ' de yayımlandı.

  'Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gerektiği Takdirde Sınır Ötesi Harekat ve Müdahalede Bulunmak Üzere Yabancı Ülkelere Gönderilmesi ve Aynı Amaçlara Yönelik Olmak Üzere Yabancı Silahlı Kuvvetlerin Türkiye ' de Bulunması, Bu Kuvvetlerin Hükümetin Belirleyeceği Esaslara Göre Kullanılması ile Risk ve Tehditlerin Giderilmesi İçin Her Türlü Tedbirin Alınması ve Bunlara İmkan Sağlayacak Düzenlemelerin Hükümet Tarafından Belirlenecek Esaslara Göre Yapılması İçin Anayasanın 92 ' nci Maddesi Uyarınca Hükümete Bir Yıl Süreyle İzin Verilmesine Dair Karar'da 'Öte yandan uluslararası hukuk uyarınca Türk toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ' na dönük güvenlik riski de artmıştır' ifadesi yer alıyor. 2. #2
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,298
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Çiller kadar yürek yokmuş bu tayyipte

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Ekim 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  592
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  suriyede herkez top oynarken kaleci olmanın anlamı yoktu. en ıyısı yapıldı bence.

 4. #4
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,298
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Alıntı By_eSeS link=topic=82008.msg974258#msg974258 date=1424614858 Nickli Üyeden Alıntı
  suriyede herkez top oynarken kaleci olmanın anlamı yoktu. en ıyısı yapıldı bence.
  o topu kesip çocukları dağıtabilecek güçteydik ama

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  27 Ekim 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  29
  Mesajlar
  592
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Alıntı CELAL KARABULUT link=topic=82008.msg974259#msg974259 date=1424614972 Nickli Üyeden Alıntı
  o topu kesip çocukları dağıtabilecek güçteydik ama
  gereksiz.

 6. #6
  isyankar1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  11 Nisan 2010
  Şehir
  KARS
  Yaş
  31
  Mesajlar
  1,116
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Suriye ' deki dikeni Türkiye ' nin eliyle çıkarma amacı güdenler, Süleyman Şah Türbesini sürekli bahane olarak kullanıyorlardı. Bizi savaşa sokmak isteyenlerin planları bozuldu diye düşünüyorum. Daha önceleri de olduğu gibi türbenin yeri değiştirilecek.

 7. #7
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Hem türbenin korunması hem de oradaki askerlerin korunması için doğru bir adım gibi ama şimdi ne olacak? Topraktan vaz mı geçtik? Toprak kaybetmiş mi olduk?

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  bu konuda kararsızım.oradaki cüzzi toprağın manevi bir değeri var.Ama orada hiç ummadığın bir gizli güç saldırsa devlet olarak misillemeye mecburuz.bir askerimiz bile şehit olsa telafisi yok.Aileler yıkılacak çocuklar yetim kalacak.Hükümetin yerine olsam referanduma sonucuna göre karar verirdim.

 9. #9
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  İlk önce oradaki askerlerimizin can güvenliği olmalı diye düşünüyorum ben. Ama şu açıdan bakarsak toprak kaybetmiş oluyoruz hatta kaybetmiş değil vazgeçmiş; toprağımızı Işide hediye etmiş oluyoruz. En kolayını seçtiğimizi sanıyorum. Biz bu toprakları kazanırken dedelerimiz babalarımız can verdi. Biz hediye ettik. Son cümle her şeyi anlatmaya yeter sanırım.

 10. #10
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  İşin kötü yanı nakilde bile çatışma olmadan şehit veriyoruz.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2009
  Şehir
  istanbul
  Yaş
  42
  Mesajlar
  846
  Blog Girişleri
  5
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  bence devlet doğru olanı yaptı olması gereken bu ıdı daha ıyı o askerlerı ve turbeyı korumak açısından

 12. #12
  B.BAŞARAN07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Aralık 2012
  Şehir
  ANTALYA/alanya
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1,784
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  bnce bu konu uzar tartisma cikar acilmamasi gerekn bi konu

 13. #13
  İSMAİL TUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ağustos 2014
  Şehir
  KIRKLARELİ/VİZE
  Yaş
  27
  Mesajlar
  1,576
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Şahsi Fikrim:Bence iyi oldu.Unutulmamalı ki buna karar veren yetkililer şu an bizim kinden daha çok bilgiye ve deneyime sahip.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2014
  Şehir
  sinop
  Yaş
  26
  Mesajlar
  419
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Bundan öncede yeri değişmiştir.şimdikini büyütecek birşey yok savaşa girmemek için böyle birşey yapıldı.toprak falan kaybetmedik sınırda 10 dönüm yer geçici olarak bizim elimizde.

 15. #15
  ofas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04 Nisan 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,663
  Adı geçen
  20 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  .
  - Daha önceden de yer değiştirildi

  - Savaş çıksa daha mı iyi?

  - Elbette bizi yönetenler bir şey biliyordur.

  Düşüncesindekilere sözüm:

  Vatan toprağı mevzu, sizin, benim tarlamız değil. Toplulaştırma yapılırken tarlanın yeri değiştiğinde kıyameti kopartacağız.

  Yada bir adım öteye geçelim mi?

  Yol, sulama kanalı vs sebeplerle tarlamıza istedikleri bedeli ödeyerek istimlak etseler ne dersiniz?
  Örnek mi?

  Manisa/Soma/Yırca Mahallesindeki çiftçileri hatırladınız mı? Hatta buradan o kadar eleştirmiştik. Zeytinlere yazık oldu, verimli topraklar sular altında kalacak, şirket kandırmış falan falan... Bu saydığımız sebeplerin hangisi vatan toprağımızı devretmek yada ' daha güvenli ' bir yere ile değiştirmekten daha kutsal?

  Ne yapsaydık peki?

  Dik durmalıydık...

  ' Dik durmalıydık ' derken şu meşhur ' dik dur eğilme millet seninle ' deki diklikten bahsetmiyorum.
  Bir kaç gün önce 50.000 işidcinin sınırlarımız içinde olduğu haberi çıktı. ' Gık ' diyemez haldeyiz desek her yer canlı bomba!

  Hatırlayın! İstanbul ' da kadın terörist üzerindeki bombayı patlattı bir polis memurumuz şehit oldu. Oldu da ne oldu? Her zamanki terane, pislik örtmek, köprüden geçmek için mükemmel bir ' KOZ ' umuz var. Elinde silah olmayan, hala hukuken adı konamayan, hala kanun dışı bir olaya bulaşmamış/bulaştırılamamış bir ' silahlı terör örgütümüz ' var, adı paralel! Yap uyduruktan bir operasyon gündem değişsin.
  Yiyecek adam mı yok memlekette?

  Bazıları aman tarlasına dokundurmasın eyvallah, kabul.

  Ama çok rica edeceğim benim vatan toprağı dediğim yere siz diyemiyorsanız, değerini bilmiyorsanız şu ' parlak ' düşüncelerinizi bu topraklara bulaştırmayın.
  .


  Not : Konuya anket açılmış oy vermedim ama bir seçenek eklesek nasıl olur?

  -Yarın doğuda PKK ile sorunlar artarsa tıpkı Süleyman Şah Türbesi ' ndeki yaptığımız gibi ' devlet-millet zarar görmesin ' diye problemli yeri kesip veriversek mi? Şeklinde mesela...

  Bak aklıma ne geldi. Bu yapılan yoksa doğudaki muhtemel geri çekilmenin provası mı?

  - ' Millet nabzı ölçme ' deneme bir-iki...

  .

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,145
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Türkün Töresinde vatan toprağı bırakıp kaçmak varmı ağalar.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2009
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  6,623
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Arkadaşlar mevzu iç savaş olan komşu bir ülkenin 30 km içinde bir kara parçasını korumak.oradaki 44 asker 11 aydır ne izin kullanmış ne değiştirilebilmiş.

  önceki durumun devam edebilmesi için bir koridor açıp devamlı o türbeye gidip gelinebilecek bir ortam olması gerekirdi.bu koridor içinde binlerce asker gerekli.yada uçarak gidilip gelinecek.bu yolculukta da karadaki silahlı güçlerden ateş edilmesi kuvvetle muhtemel. burayı korumak için bir savaş çıksa 10 yıl sürer.inşallah için en hayırlısı şimdikiyapılandır

 18. #18
  DuSTeRo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Eylül 2013
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  28
  Mesajlar
  2,979
  Adı geçen
  41 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Sultan Vahdettin ' i görür gibi oldum..

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  4,663
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  kimse sabrımızı ve gücümüzü test etmesin yoksa bırakır kaçarız haaa

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  16 Ekim 2010
  Şehir
  edirne
  Yaş
  28
  Mesajlar
  232
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süleyman şah türbesini terk ettik.  Alıntı Ali SARAÇ link=topic=82008.msg974399#msg974399 date=1424629562 Nickli Üyeden Alıntı
  kimse sabrımızı ve gücümüzü test etmesin yoksa bırakır kaçarız haaa
  Bir oyum var o da sana..Hiç olmaz sa sözünde duruyorsun

+ Konu Kilitlendi
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 18
  Son Mesaj : 28.Kasım.2015, 20:06
 2. İspanya'ya ilk kez 'ceviz fidanı' ihraç ettik
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tohumculuk
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Ocak.2014, 13:51
 3. 77 model 640 lık aldık iyimi ettik?
  Konu Sahibi maydin02 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 11.Mart.2013, 18:00
 4. İskender Pala'nın anlatımıyla Mühr-i Süleyman
  Konu Sahibi insertend Forum Düşünce
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ağustos.2012, 22:32
 5. MASSEYİ KAMUFLE ETTIK
  Konu Sahibi masseyci_adige Forum Fotoğraflar (Çekimler)
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 16.Aralık.2008, 15:51

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status