Google Science Fair 2014 (tarımla ilgili)

Ynt: Google Science Fair 2014 (tarımla ilgili)

Konu genel olarak araştırmanın ve bilimin öneminden bahsediyor.
Ayrıntı olarak ise kızlar tarımsal mikrobiyoloji üzerine çalışıyorlar.Yani bakteriler, virüsler, mantarlar, nematodlar vs. Zaten videoda bir yazı var ' ' We love Microbiology ' ' . Toprak içersindeki yararlı bakterilerinin bitkinin kök bölgesine etkisini,büyümesi ve gelişimi hakkında deney yapıyorlar.

sinan35 link=topic=82022.msg975084#msg975084 date=1424789252' Alıntı:
Bu video sadece benim bilgisayarda mı türkçe altyazılı çıkıyor, anlamadım :)
yok abi bendede türkçe görünüyoda...benim anlamadığım bu kızlar bişey yapıyo ama onu anlamadım ...basit bişey yapmadıkları kesin ödül aldıklarına göre...ya video kısa tam bişey anlatmamışlar yada çalışmaları devam ediyo...

Mikrobiyoloji ile bakterileri filan iyi inceleyerek daha az gübre kullanımıyla daha fazla besin almaktan böylece ileride olabilecek yiyecek kıtlığına engel olunabileceğini anlatıyor.
Google Science cocuklara yönelik bir yarışma. Dünyayı değiştiricek fikirleri yarıştırıyorlar.

azoxystrobin link=topic=82022.msg974953#msg974953 date=1424762555' Alıntı:
Konu genel olarak araştırmanın ve bilimin öneminden bahsediyor.
Ayrıntı olarak ise kızlar tarımsal mikrobiyoloji üzerine çalışıyorlar.Yani bakteriler, virüsler, mantarlar, nematodlar vs. Zaten videoda bir yazı var ' ' We love Microbiology ' ' . Toprak içersindeki yararlı bakterilerinin bitkinin kök bölgesine etkisini,büyümesi ve gelişimi hakkında deney yapıyorlar.
genel olarak ne amaçlandığını anladımda ben biraz teknik kısmını öğrenmek istemiştim ...yani şöyle söylim videoda diyoki ' ' arpa ve yulaf tohumlarındaki çimlendirme hızlarında %50 bir artışa ve ürünün kuru ağırlığında %70 artışa tanık olduk. ' ' işte burası çok önemli... eğer yarın birgün bu yaptıkları şey başarıya ulaşıp ticarileşirse çiftçiye ne gibi kazanımlar elde ettirecek(daha çok ürün dışında)mesela ekim le hasat arasındaki süreçten bahsediyorum...