Domates tohumu mu, fidesi mi?

Merhaba arkadaşlar,
Bu yaz domates dikeceğim. Sizce şimdiden tohum alıp fide mi yetiştireyim yoksa fide satın mı alayım?
Hangi cins açık alanda iyi yetişecek sofralık domates cinsini önerirsiniz?

Ynt: Domates tohumu mu, fidesi mi?

realmmt link=topic=82028.msg974750#msg974750 date=1424710783' Alıntı:
tohum alıp fideyi kendin yetiştirdiğinde daha ekonomik olur diye düşünüyorum ama kaliteli fide yetişecekmi soru işareti bırakıyor insanda

5000 fide lazımsa 7000 tohum dikmek gerekeceğini düşünüyorum.

ALANYALI07 link=topic=82028.msg974756#msg974756 date=1424711087' Alıntı:
tohum alirsan daha hesapli olur ama ayni kalitede yetistirmk zor ve domatesin fidesinn yetistirmesi zor erime yani cökerten cok oluyo bnce hic risk alma fide getirt

Fide fiyatlarına baktım az mesela falcon cinsi için 0.38 TL gibi bir rakam vardı bu tane fiyatı mı yoksa belli bir alım şekli mi var?

Bizim köyde ve civarımizda çok sayıda domates yetistiricisi var ve genelde fideyi satın alıyorlar domates ekenlerde en az ekeni 20-30 dönüm ekiyor ve 200 dönüme kadar ekenler var ve hep fideyi satın alıp dikiyorlar.

Orn123 link=topic=82028.msg974763#msg974763 date=1424711468' Alıntı:
Fide fiyatlarına baktım az mesela falcon cinsi için 0.38 TL gibi bir rakam vardı bu tane fiyatı mı yoksa belli bir alım şekli mi var?
o tane fiyatidir yani 380 kurustr biz mesela gecn yil sirik tipi kuzeykoy cinsi adetin 490 kurusu aldik son baharda meramegno cinsini adetin 1 tl den aldik oturak hic yapmadik ama dusunuyorm yaparsam koy tipi kuzeykoy oturak yada ayaş dusunuyorm

fide getittirmen daha mantıklı cunku fıdelerin yetıstıgı serelarda nemı ısısı herseyı ayarlı. eger okanamık dusunuyorsan yıne fıdecılık mantıklıdır tohum alıp fıde yapmaya kalksan yıne aynı heseba gelecektır torfu vıyolu bırde tohum bıtmeme gıbı olayları olur elektrıklı soba kuracaksın bır cok masraf cıkar ve en onemlısı dıyelımkı fıdeyı 20 kurusa mal ettın dıgerıde 40 kurus verımde digerı 2 kılo fazla verse en azından 5 bın fıdede 10 ton fark bırde o acıdan dusun

ELPRESACANARİO link=topic=82028.msg974805#msg974805 date=1424717810' Alıntı:
Ben de yazın aile için bahçe yapacağım, sadece kendimiz tüketeceğiz. Tohumdan alıp yetiştireyim diyordum da şimdi kafam karıştı.

Tohumdan ekeceksin sonra aktaracaksın vs... Hangi cins yapacaksan onun fidesini al dik daha pratik daha güzel...

mehaba arkadaşlar bu domates fideleri

merhaba arkadaşlar budomates fideleri 38 40 kuruş falan yazmışsınız bu fideler aşılımı ben her sene 500 adet alırım çeşit tanesi 20 kuruş aşılılarıda 50 kuruş antalyadan getiriyorlar

bizde domates yetiştiryoz

geçen sene ilk olarak hazır fidde aldım verim farklı oldu
biz salçalık olarak ekim yapıyoz
çinsi hazar geçen sene fide fiyatı 10 kuruştu
fide olarak özgür fide antalya tarım kredi araçılığıyla aldık

ibrahim_11 link=topic=82028.msg974864#msg974864 date=1424724524' Alıntı:
bizde domates yetiştiryoz

geçen sene ilk olarak hazır fidde aldım verim farklı oldu
biz salçalık olarak ekim yapıyoz
çinsi hazar geçen sene fide fiyatı 10 kuruştu
fide olarak özgür fide antalya tarım kredi araçılığıyla aldık

Ben Bergama civarında bakacağım kimler fide satıyor diye. Fiyat araştırması yapacağım. Bir de alanlara ulaşabilirsem memnun olup olmadıklarını soracağım. Bir de falcon cinsi iyi midir?