Yonca ekim ve hasadı

100 dönüm kadar(1000m2) yonca ekmeyi düşünmekteyim. Uzun zamandır aklımda bir yerden başlayayım diyorum. Son 3*4 senedir Arpa ' dan başka herhangi bir ürün ekmiş değilim. Maksadım tamamen ticareti üzerinedir. Yetiştirip balyalayıp satacağım ki kendim köyde kalmıyorum memurum. Eski ata mesleği, alışkanlık heves; artı ek gelir olur hem..

Aklıma takılan ilk soru;

Önceden,2005 öncesi 10-15 dönümlük yoncamız olur el ile toplar kes yapardık, şimdi balya makineleri yaygın. Tırmık ile sıra yapıp bir kaç gün beklettikten sonra; aynı saman çeker gibi balya makinesinin arkasına 4 tekerli engin büyük bir römork yapıp balyaları o römorka tarlada bekletmeden toplayıp direk açık, kuru bir yerde toplarsak küflenme riski olur mu? İki iş yapmamak adına..

ikinci soru ise;

Bir kaç videoda büyük balya römorkları gördüm, toplama aparatı üstünde olan 168 adet balya alabilen, bunların fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?

Bu iş için Traktör olarak 80-66 yeterli gelir mi?

Ynt: Yonca ekim ve hasadı

apsiL link=topic=82046.msg975041#msg975041 date=1424783013' Alıntı:
100 dönüm kadar(1000m2) yonca ekmeyi düşünmekteyim. Uzun zamandır aklımda bir yerden başlayayım diyorum. Son 3*4 senedir Arpa ' dan başka herhangi bir ürün ekmiş değilim. Maksadım tamamen ticareti üzerinedir. Yetiştirip balyalayıp satacağım ki kendim köyde kalmıyorum memurum. Eski ata mesleği, alışkanlık heves; artı ek gelir olur hem..

Aklıma takılan ilk soru;

Önceden,2005 öncesi 10-15 dönümlük yoncamız olur el ile toplar kes yapardık, şimdi balya makineleri yaygın. Tırmık ile sıra yapıp bir kaç gün beklettikten sonra; aynı saman çeker gibi balya makinesinin arkasına 4 tekerli engin büyük bir römork yapıp balyaları o römorka tarlada bekletmeden toplayıp direk açık, kuru bir yerde toplarsak küflenme riski olur mu? İki iş yapmamak adına..

ikinci soru ise;

Bir kaç videoda büyük balya römorkları gördüm, toplama aparatı üstünde olan 168 adet balya alabilen, bunların fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?

Bu iş için Traktör olarak 80-66 ya da FORD 7740 hangisini tavsiye edersiniz..

Aklıma takılan ilk soru;

ikinci soru ise;

Bu iş için Traktör olarak 80-66 ya da FORD 7740 hangisini tavsiye edersiniz..
ilk önce tarlanız güzel mi suyu nuz varmı ?yonca balyalarınızı iyi kurutursanız bir sorun olmaz.Amo anlattığınız zor iş biraz.sonra o balya toplama ve istifleme römorku en az bir 150-200 bin vardır.Traktör olarak bu iş için çok güçlü bir traktöre gerek yok.

Beyefendi muhtemelen sizde araştırma yapmışsınızdır.Yonca ilkbaharın son ayından sonbaharın ilk ayına kadar sulamayla doğru orantılı olarak 4ila 6 kez biçimi yapılabilen yem bitkilerinin kraliçesi olarak bilinen susuz pek bir verim alınamayan çok yıllık bir bitkidir. Şimdi memur olduğunuz için ve ekeceğiniz alan büyük olduğu için işçi olmadan yapılması biraz zor sizin açınızdan.Çünkü belirttiğim zaman dilimleri içinde çok fazla sulama işi olacak. Sorduğunuz soruları cevaplayacak olursak maalesef toplu bir biçimde götürüp ince yığınlasanız bile çürümeye meyilli bir bitki bu yüzden bilinen biçimde işlenmesi gerekli. Dediğiniz toplama makinesi işinizi bayağı bir kolaylaştıracaktır fakat fiyatını bilmemekle beraber 50 60 bin TL nin aşağısında olduğunu sanmıyorum.

Sulama Allah ' ın emri, tarlalar taban tarla..

Römork o kadar var mı yahu, hemen vazgeçtim. Anadutla toplarım yine o parayı vermem :) manuele devam. Ben o römorku rahatlıkla çekebilecek piyasada bulunurluk açısından o iki traktörü yazdım.

İlk sene herhangi bir ekipman almayı düşünmemekteyim, İlk seneyi ayakta satın alan besiciler var, onlara satıp gelen gelir ile ufaktan ekipman temini düşünmekteyim. İlk seneden köşe olmayı düşünmeyecek kadar çiftçilik yaptım.

Cevaplarınız, yorumlarınız için teşekkür ederim.

efes015015 link=topic=82046.msg975066#msg975066 date=1424787052' Alıntı:
Tabi zamandanda tasarruf için kesenin ağzını bayağı açmanız gerek.

Zaman işte sorun olan, bu yüzden bu römorku alma isteği duydum. Yoksa eski usül de yapılabilirdi, en azından ilk 2-3 sene..

yonca bitkisi verimli bir tarlada su stresine girmeden işlendiğinde ticari olarak karlı bir bitki ama işçiliğide bi o kadar fazla , yani sulayıp ,biçip,çevirip,paketleyip,toplayıp,istifleyip,satacaksınız ve bunu senede ortalama 5 kez yapacaksınız bunuda 100 dönümlük bir arazide yapmayı düşündüğünüzde baya zamanını harcayacaktır. yapılacak olan işleri işçi ve parayla yaptırırsanız karınızı yarıya bölmeniz gerekmekte , muhtemelen arpadan kazandığınızdan daha fazla kar edersiiniz ama detaylı bir şekilde hesap etmeniz gerekli özellikle ayırabileceğiniz zamanı, ve bilindiği üzere çiftçilikte kağıt üstündeki hesap çoğu zaman tutmamaktadır. hangi bölgede yapmayı düşünüyosunuz? bölgenizde böyle bir talep varmı? ekim yapacağınız tarla kaç parça halinde?

Arpadan fazla kazanç olduğu kesin lakin sizin de dediğiniz gibi işçilik sorun teşkil edecek. Bu yüzden balya toplayan römork ve makinaları araştırmaktayım.

Tarlaların 60 dönümü tek parça sayılır(Dere bölüyor) geri kalan 40 dönümü ise çok uzak olmamakla birlikte farklı bir bölgede. Tarla başlarında kapalı sistem vanaları bulunmakta 110 ' luk hat ile dinamosuz, santrawichsiz 45 fıskiye rahatlıkla dönmekte Adana T.beyli yöresinde. Maraş(Göksun, Elbistan), Kayseri(Develi,Pınarbaşı) ile iklim koşulları hemen hemen aynı..

144fenomen link=topic=82046.msg975063#msg975063 date=1424786741' Alıntı:
ilk önce tarlanız güzel mi suyu nuz varmı ?yonca balyalarınızı iyi kurutursanız bir sorun olmaz.Amo anlattığınız zor iş biraz.sonra o balya toplama ve istifleme römorku en az bir 150-200 bin vardır.Traktör olarak bu iş için çok güçlü bir traktöre gerek yok.
bahsedılen makinaların fıyatı kapasıteye baglı olarak yaklasık 70.000-100.000 aralığında traktör olarak 4 sılındır 80hp ve uzerı traktor yeterlı olacaktır....

aslan26 link=topic=82046.msg975067#msg975067 date=1424787378' Alıntı:
168 adet kapasiteli balya romorku için en az 100 hp traktör gerekir 80-66 o makinayı çevirmede zorlanabilir ama daha küçük kapasiteli römorkları belki çevirebilir.
buyuk balya makınasımı bu cevırmede zorlanacak cevırdıgı hıdrolık yağ merkezi balyaylı ilk yerden alan kısım 100hp fln alakası yok 80 yeterlidir 4 ceker olursa daha randumanlı calısır o kadar 168 liği case 80 4*4 de yıllardur kullanıyorlar Yakından takip ettiğim incelediğim bir alan....

coyote26 link=topic=82046.msg975389#msg975389 date=1424847745' Alıntı:
bahsedılen makinaların fıyatı kapasıteye baglı olarak yaklasık 70.000-100.000 aralığında traktör olarak 4 sılındır 80hp ve uzerı traktor yeterlı olacaktır....
buyuk balya makınasımı bu cevırmede zorlanacak cevırdıgı hıdrolık yağ merkezi balyaylı ilk yerden alan kısım 100hp fln alakası yok 80 yeterlidir 4 ceker olursa daha randumanlı calısır o kadar 168 liği case 80 4*4 de yıllardur kullanıyorlar Yakından takip ettiğim incelediğim bir alan....
Ben İzmir Tarımın sahibine sordum oda 168 tane alan makinesi için 100 hp civarında güç ister dedi belkide daha rahat çalışşın diyede demiş olabilir.

Aklıma takılan ilk soru;

ikinci soru ise;

Bu iş için Traktör olarak 80-66 yeterli gelir mi?
memur bir kişi yonca yetiştirmesi çok zor tek başınaysan eğer

100 dekar yeri sulaması biçim toplama paket taşıma baya uzun iş

ortalama 20 balya alsan 2000 balya çıkar 5 biçimde 10 000 bin balya

bide tek traktorla yapcak olursan 1 gün biçim sürer 3 gün kuruması 1 gün balya 2 günde taşısanız

sulama nasıl olcak en az 10 günde sulama sürse sen bitarafı kaldırmadan diğer taraf yeşerir o yüzden tarlayı 3e bölmek daha mantıklı

hem kendini sıkıştırmadan iş yaparsın rahat rahat

Günde 45-50 fıskiyelik 4 atlatmalı hattan, hat başına 6.5-7 dönümden çift kurum ile 50-55 dönüm tek günde sulanır. Sulama iki günde biter o konuda sıkıntı çıkmaz.

Bunu ben kendim tek başıma yapamam zaten illaki yardım edecek işçi, yevmiyeci duruma göre işin başında durup takip edecek mevsimlik işçi lazım olacak illaki.. Hesaplarıma rağmen yine kazanç var.. Tek sorun olan o 2000-2500 balyanın her defasında tarladan toplanması. Gerisi yürür.

apsiL link=topic=82046.msg975462#msg975462 date=1424865210' Alıntı:
Günde 45-50 fıskiyelik 4 atlatmalı hattan, hat başına 6.5-7 dönümden çift kurum ile 50-55 dönüm tek günde sulanır. Sulama iki günde biter o konuda sıkıntı çıkmaz.

Bunu ben kendim tek başıma yapamam zaten illaki yardım edecek işçi, yevmiyeci duruma göre işin başında durup takip edecek mevsimlik işçi lazım olacak illaki.. Hesaplarıma rağmen yine kazanç var.. Tek sorun olan o 2000-2500 balyanın her defasında tarladan toplanması. Gerisi yürür.
saatlik kaç ton suyunuz var?

Barajdan kapalı sistem ile tarla başına kadar vana ile geliyor. Su sınırsız denebilir kış mevsimi kurak geçmedikçe.. Gelen su 110 mm boru ile çıkış alıp 45 fıskiye çevirebilecek basınca sahip, 160 lık çıkış aldığımız vanalar da var..

Yoncada en iyi sulama sistemi yağmurlama mıdır? Tamburlu sulama makinası (maliyet farkını bilemiyorum) ile yonca sulanır mı? İşçilik anlamında verimli ve pratik olur mu?

sinan35 link=topic=82046.msg975516#msg975516 date=1424875604' Alıntı:
Yoncada en iyi sulama sistemi yağmurlama mıdır? Tamburlu sulama makinası (maliyet farkını bilemiyorum) ile yonca sulanır mı? İşçilik anlamında verimli ve pratik olur mu?
Tanburlu sulama makinesi ile yonca sulanabilir ve diğer sistemlere gorede daha hızlı olur bizim köyde makine ile yonca sulaması yapan var 50 dönüm yeri 1 günde suluyor ama o makine için tarlalar 4 köşe ve mümkün olduğunca büyük olmalı yoksa pek bir ise yaramaz.

YONCAYI GÜZEL KURU TAVINDA YAKLAYIP BALYA YAPARSAN KÜFLENME YAPMAZ ELBETTE AMA NEMLİ HALDE YIĞIN YAPARSAN KÜFLENME OLABİLİR.2.SORUNDA BALYA YÜKLEME MAKİNASI DEMİŞSİN.BEN DE SORDUM İZMİR TARIM DİYE BİR FİRMA İZMİRDE YAPIYOR ONLARI.MARKASI ' ' ARCUSİN ' ' 80 İLE 160 BALYA TOPLAYABİLİYOR.BEN 80 TANE TOPLAYANIN FİYATINI SORDUM 55 MİLYAR DEDİ 1 SENE ÖNCE ŞU AN BİRAZ DAHA ARTMIŞTIR SANIRIM.