Ynt: yeni bir ürün herkes lütfen baksın !!!!!

ben bu otla her yıl mücadele ediyorum
havalar yağışlı giderde vaktinde süremezsem traktörün boyunu geçiyor
isminin şalgam otu olduğunu yeni öğrendim hardal deniyor bizim buralarda
bu otu ekerseniz ertesi yıllar ekeceğeniz ekini yarıyarıya unutun çok arsız ve kurutması zor bir ot
yinede ekmek isteyen olursa tohum satarım :D hatta isteyene otu satarım şimdiden yerden 30-40 cm kalkmıştır :D

yem bitkisi otu olarak yeni ortaya çıkan şalgam otunun bildiğimiz hardal olup olmadığından bende emin değilim benziyor araştırmak lazım, fakat şurası var ki şalgam otu önceden yam bitkisi olarak kullanılamıyor muş çünkü içerisinde adını unuttuğum zararlı bir bileşen varmış, laboratuvar ortamında bu zararlı bileşenden arındırıldıktan sonra avrupa da çok yaygınlaşmış ve sevilmiş. Yani bildiğimiz hardal ile aynı olsa bile satılan tohumu ıslah edilmiş ve hardaldan farklıdır. zaten benim bildiğim hardalı hayvanlar severek tüketmezler çok az yerler.

Ynt: Ynt: yeni bir ürün herkes lütfen baksın !!!!!

hançer. link=topic=82049.msg975136#msg975136 date=1424793668' Alıntı:
yem bitkisi otu olarak yeni ortaya çıkan şalgam otunun bildiğimiz hardal olup olmadığından bende emin değilim benziyor araştırmak lazım, fakat şurası var ki şalgam otu önceden yam bitkisi olarak kullanılamıyor muş çünkü içerisinde adını unuttuğum zararlı bir bileşen varmış, laboratuvar ortamında bu zararlı bileşenden arındırıldıktan sonra avrupa da çok yaygınlaşmış ve sevilmiş. Yani bildiğimiz hardal ile aynı olsa bile satılan tohumu ıslah edilmiş ve hardaldan farklıdır. zaten benim bildiğim hardalı hayvanlar severek tüketmezler çok az yerler.
Aynen katılıyorum.hardal yabani ot.hayvanlar yemiyo onu.

FatihEFE link=topic=82049.msg975085#msg975085 date=1424789339' Alıntı:
http://www.trakkulup.net/sut-hayvanciligi/yeni-bir-urun-herkes-lutfen-baksin-!!!!!/msg975029/#msg975029
Bunla hardal çok farklı. Buna kanola deriz biz slajı felan olur aktif olarak ekilir bizde.ama kendim hiç ekmedim.hardal yayvan dallı oluyor.kanola dik olarak çıkıyo.

144fenomen link=topic=82049.msg975177#msg975177 date=1424797285' Alıntı:
Aynen katılıyorum.hardal yabani ot.hayvanlar yemiyo onu.
valla bizim burda hayvancılar biçiyo bazen bahçelerin içini kurutup topluyolar
hele saman çok pahalıydı ve bulunmuyodu 3 4 yıl önce hayvanlara hep hardal yedirdiler
sen bunların yayvan durduğuna bakma biraz geç kal sürmekte traktör boyu oluyor bunlarda
resimde görülen yere ben 1 ay önce 2 defa diskarow çektim çok boyluydu
ardından yine yağmur yağdı yine çıktı

144fenomen link=topic=82049.msg975184#msg975184 date=1424798332' Alıntı:
Öyle diyorsan doğrudur.bizde yoncanın içinde de çıkar bazen,dolayısıyla yonca ile karışır hayvanlar yemez ayırır.farklı şeyler o zaman.
valla hayvanlar yiyormu yemiyormu bilmiyorum ama dediğim gibi biçiyorlar tabi sadece hardal çıkmıyo yabani yonca yabani fiğ dedikleri otlarda çıkıyor daha değişik otlarda turp otuda şevketibostanda daha adını bilmediğim otlarda
flora geniş yani

Uzaktan hardal otu sandigimiz,yanina gelince hayvan şalgamı cikabiliyor ama daha önce oraya şalgam ekilmiş olmali tohumları hiç bitmiyor her yil hardallarla beraber yeşeriyorlar.

144fenomen link=topic=82049.msg975179#msg975179 date=1424797449' Alıntı:
Bunla hardal çok farklı. Buna kanola deriz biz slajı felan olur aktif olarak ekilir bizde.ama kendim hiç ekmedim.hardal yayvan dallı oluyor.kanola dik olarak çıkıyo.
Arkadaşa katılıyorum, üstelik lenox (ot tipi yem şalgamı)nın kokusu bal gibi kokar. Arılar, inek dana koyun keçi yemeye bayılır.

maygun10 link=topic=82049.msg975189#msg975189 date=1424799006' Alıntı:
Uzaktan hardal otu sandigimiz,yanina gelince hayvan şalgamı cikabiliyor ama daha önce oraya şalgam ekilmiş olmali tohumları hiç bitmiyor her yil hardallarla beraber yeşeriyorlar.
sagalassos link=topic=82049.msg975208#msg975208 date=1424801417' Alıntı:
Arkadaşlar hardal otu başka birşey, bu lenox otu, bildiğimiz kanola otunun genetiğiyle oynanmış hali.
sagalassos link=topic=82049.msg975210#msg975210 date=1424801633' Alıntı:
Arkadaşa katılıyorum, üstelik lenox (ot tipi yem şalgamı)nın kokusu bal gibi kokar. Arılar, inek dana koyun keçi yemeye bayılır.
benim bahçelerde çıkanın ne olduğunu nasıl anlayacağız

CENGER link=topic=82049.msg975529#msg975529 date=1424879246' Alıntı:
sür tarlayı yeşil gübre olsun bence sana en faydalı hali bu olur.
aynen öyle yapıyoruz zaten
ama pulluk tıkıyor namussuz önce bi dıskaro çekiyoz biraz bekliyoz toprak altında çürüyo biraz sonra pullukla sürüyoz
otun çok yoğun olduğu yerlerde gübre atmışım gibi oluyor toprak :D