Ot İlaçlaması Yapılması İçin Optimum Hava Sıcaklığı

Malum yavaş yavaş mart ayının girmesiyle bir çok bölgede buğday ve arpalara ot ilaçlaması yapılacak .. bunla ilgili bilinçsizce ot ilaçlaması yapmamak için bi kaç önemli nokta paylaşıcam sizlerle.toprağa attığımız her türlü kimyasalın çalışması etki etmesi için ana etken doğa koşullarıdır..dolayısıyla atacağınız gübre yaprak gübresi ot ilacı vb. ürünlerin atım zamanı dikkat edilmesi gereken ana husus hava sıcaklığı ve akabindeki yağmur durumlarıdır.şu anda hava sıcaklıkları yurt geneli için ot ilaçlaması yapmaya pek müsait değil önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının 10 ve üzerine çıkmasıyla atacağımız ot ilacından maximum verim alabiliriz.ot ilaçlarının bir çoğu 8-25 derece arasında etki gösterir.en ideal optimum hava sıcaklığı ise 14-15 derecedir,ve arkasından bazı ilaçlarda 6 bazı ilaçlarda ise 12 saat yağmur yağmaması gerekir..Allah herkesin mahsülüne bol bereket versin..Saygılar..

Ynt: Ot İlaçlaması Yapılması İçin Optimum Hava Sıcaklığı

abi bizim buğdaylar baya boylandı hava acınca ilk iş ilaç atmak olucak
genelde 10 derece üstü uygundur biz granstar kullanıyoz hem ucuz hem etkili bi ilaç

aynen granstar iyidir .. amin yok mu .. bizim burda amin yasak , yasak olmasa amin gibi etkili ilaç daha kullanmadım .. ama malesef bizim burda çoğu ot ilacının ruhsatı yok bağlar yüzünden uçucu kaçıcı ilaçlar yasak , yasak olmasa allah muafaza tarlayı satsan ödeyemen :)

Ali SARAÇ link=topic=82055.msg975354#msg975354 date=1424821138' Alıntı:
aynen granstar iyidir .. amin yok mu .. bizim burda amin yasak , yasak olmasa amin gibi etkili ilaç daha kullanmadım .. ama malesef bizim burda çoğu ot ilacının ruhsatı yok bağlar yüzünden uçucu kaçıcı ilaçlar yasak , yasak olmasa allah muafaza tarlayı satsan ödeyemen :)
bilmiyomki hiç araştırmadım yıllardan beri granstar kullanıyoz

o zmn granstara devam .. harmony mi ne kullanıyodum .. ot ilacında sıkıntı olmaz ya hava sıcaklığı uygunsa halleder otu .. düzgün bi firmanın olsun yeter ..

doğrudur .. ot ilacında bu sıcaklık minimum 8 derece.ancak bu 8 derecede tam etki verir anlamına gelmiyor .. dediğim gibi en iyi etkiyi 14-15 derecede yapıyor ot ilaçları.bir kere mart ayının başında ot ilacı atmıştım havala soğuktu ve otlar sadece sersemledi .. sanırım 9 yada 10 yıl olmuştu o zamandan beridir gerek gübrede gerekse ilaçlamada hava sıcaklıklarını hususi takip ederim .. çünkü hepsinin iyi çalışması için hava sıcaklığı önemli . para veriyoruz gübre ve ot ilaçlarına yazık günah milli servet boşa gitmesin heleki basit bir sıcaklık kontrolü yüzünden.

Eline sağlık Ali abi çok faydalı bir paylaşım yapmışsın.Çiftçilerimiz artık bilinçlenmeye başladı.Artık herkeste bir akıllı telefon var her gün hava durumu takip edilmeye başlandı.Yine de bilmeyen çiftçilerimiz olacaktır.Bu tip hususlara dikkat etmek gerek.Zira hem ilaç parası veriyoruz hem mahsül olsun diye koca sene bekliyoruz.Emeğimizin karşılığını almamız için böyle hususlara dikkat etmek gerek.