Danalarda öksürük

Ynt: Danalarda öksürük

Hastalığın adı Pönomoni ilk müdahale geç kalırsa ölümle sonuçlanan bi hastalık
genelde buzağılarda yıkıcı olur 1 yaşının altındaki hayvanlarda etkisi ağırdır
en etkili ilacı Draksin ama pahalı bir ilaçtır

Draxxin süper bi ilaç öksürük için. Ancak son yıllarda uçana kaçana draxxin yaptıkları için olsa gerek bazı vakalarda çalışmadığını duyuyorum. Aynı zamanda aşı gibi koruyucu etkisi de var.
Diğer en etkili ilaç Micotil. Hem draxxin ' e göre biraz daha ucuz, hem de etkili.
3. Alternatif Resflor.
Sürünün geneline yayılmışsa ve hayvan sayısı çoksa ve de durum çok vahim değilse şöyle yapılabilir: önce tüm sürüye Primamycin LA. Hem çok ucuz hem de uzun etkili. 3-5 gün sonra sürünün içinde hala iyileşmemiş olanlara Draxxin veya Micotil uygularsın. Bu çözer.
Ama para problem değil denirse direkt olarak draxxin veya micotil. [emoji1]
Draxxin yavaş dağılır, micotil çok hızlıdır. İlerlemiş ve ağır bir tablo varsa hiç düşünmeden Micotil.
Tabi ki bunları veterinere uygulatmalı.

Şimdi arkadaşlar, danalar ve buzağılardaki öksürükle zamanında çok uğraştım. Şimdi draksin uygulaması 5 cc. yapılıyor, ilaç çok kuvvetli. Lakin şöyle bir sıkıntısı var. Bu draksini uyguladıktan sonra , eğer hayvan düzelmesse, diğer hiç bir ilaç artık işe yaramıyor. Zaten öksürük uzun zaman sürerse, akabinde iyileşme olursa ki mutlaka akciğerlerinde mutlaka iz bırakıyor, o dana yada düvenin boy gelişimi duruyor. O hayvan artık gelişmez. En güzel yöntem hergün hayvanları tek tek kontrol edip, hastalığı erken teşhis etmek. Erken görürsen önce penisilin türevi antibiyotik , olmadı mikotil, son çarede DRAKSİN kullanmalıyız.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Genel olarak hastalığın durumuna göre alt grup antbiyotiklerle tedaviye başlamak doğru yöntem olur,hasta hayvanların eteş kontrollerini yaptınızmı eğer ateş yüksekse bakteriyal yada viral bir enfeksiyon vardır bu durumda antibiyotik tedavisi +ateş düşürücü artı destekleyici vitamin kombinasyonları kullanılabilir tulutramisin (draksin) veya tilmicosin (mikotil) etken maddelerini daha ağır ve ilerlemiş ciğer enfeksiyonlarında kullanmalıyız.

sagalassos link=topic=82067.msg976088#msg976088 date=1424986531' Alıntı:
Şimdi arkadaşlar, danalar ve buzağılardaki öksürükle zamanında çok uğraştım. Şimdi draksin uygulaması 5 cc. yapılıyor, ilaç çok kuvvetli. Lakin şöyle bir sıkıntısı var. Bu draksini uyguladıktan sonra , eğer hayvan düzelmesse, diğer hiç bir ilaç artık işe yaramıyor. Zaten öksürük uzun zaman sürerse, akabinde iyileşme olursa ki mutlaka akciğerlerinde mutlaka iz bırakıyor, o dana yada düvenin boy gelişimi duruyor. O hayvan artık gelişmez. En güzel yöntem hergün hayvanları tek tek kontrol edip, hastalığı erken teşhis etmek. Erken görürsen önce penisilin türevi antibiyotik , olmadı mikotil, son çarede DRAKSİN kullanmalıyız.

arkadaşa kesinlikle katılıyorum. draksin vücutta uzun süre kaldığı için draxin tedevi etmedi diye başka ilaçlara geçiliyor. ancak vücutta hala draksin bulunduğu için diğer ilaçlar bunla etkileşime giriyor ve fayda saglamıyor. işin daha da trajkomik yanı draksin ile elde edilen kısmı bağışıklıgı da elimizle yok etmiş oluyoruz. ayrıca bir ilaca o parayı vermekte ne kadar akılcı olabilir??

agır vaklarda micotil+baytril kombine kullanılabilir. prospektüslerinde birbiri ile geçinemeyen ilçalar olarak görünür ancak o geçimsizlik vücüt dışında yapılan testler sonucu söylenmiştir. vücut içerisinde birbirlerinin etkisini artırıcı yönde etkileri vardır

hacimmet link=topic=82067.msg983138#msg983138 date=1426627945' Alıntı:
Genel olarak hastalığın durumuna göre alt grup antbiyotiklerle tedaviye başlamak doğru yöntem olur,hasta hayvanların eteş kontrollerini yaptınızmı eğer ateş yüksekse bakteriyal yada viral bir enfeksiyon vardır bu durumda antibiyotik tedavisi +ateş düşürücü artı destekleyici vitamin kombinasyonları kullanılabilir tulutramisin (draksin) veya tilmicosin (mikotil) etken maddelerini daha ağır ve ilerlemiş ciğer enfeksiyonlarında kullanmalıyız.

izninle bi ekleme yapmak istiyorum abi bakteriyel hastalıklarda ateş çıkar doğru, ancak çoğu viral hastalıkda ates düşer, ve vucut sıcaklığı 25 in altına düşerse hayati riski artar hayanın, o durumda ise ılık diyebileceğimiz vücüt ısısına yakın serum takviyesi yapmamız gerekir ki bunda bile %50 sonuç alabiliriz en faazla

vetali link=topic=82067.msg991946#msg991946 date=1428639683' Alıntı:
izninle bi ekleme yapmak istiyorum abi bakteriyel hastalıklarda ateş çıkar doğru, ancak çoğu viral hastalıkda ates düşer, ve vucut sıcaklığı 25 in altına düşerse hayati riski artar hayanın, o durumda ise ılık diyebileceğimiz vücüt ısısına yakın serum takviyesi yapmamız gerekir ki bunda bile %50 sonuç alabiliriz en faazla
Sayın veteriner hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler hangi viral enfeksiyonarda ateş düşer acaba viral ishal enfeksiyonlarında örneğin başlangıçta ateş yüksekken sonrasında ishalden kaynaklı vücut ısısı düşer hatta ölüm halinde vücut sıcaklığı çok düşük seyirde olur.Tam olarak sormak stediğim hangi viral enfeksiyonlarda ateş tam tersi düşük olur yada hastalığın ileri evresindemi düşük olur? Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

hacimmet link=topic=82067.msg992083#msg992083 date=1428672073' Alıntı:
Sayın veteriner hocam bilgilendirmeniz için teşekkürler hangi viral enfeksiyonarda ateş düşer acaba viral ishal enfeksiyonlarında örneğin başlangıçta ateş yüksekken sonrasında ishalden kaynaklı vücut ısısı düşer hatta ölüm halinde vücut sıcaklığı çok düşük seyirde olur.Tam olarak sormak stediğim hangi viral enfeksiyonlarda ateş tam tersi düşük olur yada hastalığın ileri evresindemi düşük olur? Değerli bilgilerinizi bekliyorum.

hocam teorik olarak bakacak olursak coriza haricindeki tüm viral hastalıklarda ateş düşer diye geçer kaynaklarda. içine istediğinizi katabilirsiniz rotavirus, coronavirus, ibr,ibv bunların hepsinde düşük ateşli die bahsedilir. yalnız taiki teorik ile pratik her yerde oldugu gibi burda da uyuşmuyor. bu hastalıkların çoğu bakteriyel bir enfeksiyon ile komplike olarak gelişiyor. bunun sonucunda hayvan da ateş görünmesi kaçınılaz oluyor. ve kan tahlili imkanımız olmadığı için birçok viral etken aslında tedavi anında es geçilmiş oluyor.
viral etkenlerde ateş görünmemesinin sebebi vücüdumuz bakterilere karşı antikorlar ile aktif savas yaparken viruslara karsı olan bağışıklık eleman sayısının çok az olmasıdır. ve savas bittiği zaman vücudun kendini bırakması pes etmesi sonucu ateşin düşmesidir.

• Beğen
Tepkiler: sena09

hacı mehmet yine yarama tuz bastınız 15 gün önce 10 15 dana aldık kapalı ahırda idiler gelince boşa saldık sabaha kadar koşturdular tabiki terlediler üzerine su derken şifayı kaptılar hepsi yogun bakımlık oldu konya fuarına bi karış sakalla gitmişim orada önerdigin aşıyı hemen getirttim bazıları öksürmeyi kesti bir kaçında hala devam ediyor hatta düvelerede bulaştı onlarda ara ara öksürüyor piramisin la baytiril ve brovit b devam ettim hala öksürme var aşıyı yapınca 15 gün beklememi söylediler daha geçmezse ne tavsiye edersiniz not kendi hesabımdan yazamadım hasanın bilgi sayarından yazıyorun ben bilgi sayarın düğmelerine basarken yine bozdum cahilligin gözü kör olsun

Ağır Abi link=topic=82067.msg992262#msg992262 date=1428695539' Alıntı:
hacı mehmet yine yarama tuz bastınız 15 gün önce 10 15 dana aldık kapalı ahırda idiler gelince boşa saldık sabaha kadar koşturdular tabiki terlediler üzerine su derken şifayı kaptılar hepsi yogun bakımlık oldu konya fuarına bi karış sakalla gitmişim orada önerdigin aşıyı hemen getirttim bazıları öksürmeyi kesti bir kaçında hala devam ediyor hatta düvelerede bulaştı onlarda ara ara öksürüyor piramisin la baytiril ve brovit b devam ettim hala öksürme var aşıyı yapınca 15 gün beklememi söylediler daha geçmezse ne tavsiye edersiniz not kendi hesabımdan yazamadım hasanın bilgi sayarından yazıyorun ben bilgi sayarın düğmelerine basarken yine bozdum cahilligin gözü kör olsun
Geçmiş olsun Mustafa amca Pasturella aşısından bahsediyoruz galiba özellikle işletmeye yeni gelen hayvanlar için mutlaka yapılmalı,abi sizin karantina bölümü uygulamasına geçmeniz lazım bu şekilde ne kadar önlem alırsak alalım işletmedeki diğer hayvanlara bulaşma riski yüksek.
Cevanın Florkem (florfenikol) ardı Maksicam 4x4 (meleksicam) yada fulimeglin florkem ve fulimeglin artı baytril b ve c vitamini iyi bir kombinasyon olur bence

Bu şekilde pasturella vakalarında birçok farklı antibiyotik ve destekleyici kombinasyonlar var mikotil,rimadyl,enroflaksasin olabilir.Draksin,melaksicam olabilir yani mutlaka tedavidebirağrı giderici ateş düşürücü ilaç kullanılmalı meleksicam uzun etkili bir ateş düşürücü ama hızlı tesir etmiyormuş onun yerine fulimeglini florkemle kombine edebilirsiniz.Cobaktan La da olabilir 4. Kuşak sefalosporin grubu bir antibiyotik pasturelladada çok iyi çalışıyormuş inceleyebilirsiniz http://www.msd-hayvan-sagligi.com/products/cobactan_la/020_product_details.aspx

Draxxin süper bi ilaç öksürük için. Ancak son yıllarda uçana kaçana draxxin yaptıkları için olsa gerek bazı vakalarda çalışmadığını duyuyorum. Aynı zamanda aşı gibi koruyucu etkisi de var.
Diğer en etkili ilaç Micotil. Hem draxxin ' e göre biraz daha ucuz, hem de etkili.
3. Alternatif Resflor.
Sürünün geneline yayılmışsa ve hayvan sayısı çoksa ve de durum çok vahim değilse şöyle yapılabilir: önce tüm sürüye Primamycin LA. Hem çok ucuz hem de uzun etkili. 3-5 gün sonra sürünün içinde hala iyileşmemiş olanlara Draxxin veya Micotil uygularsın. Bu çözer.
Draxxin yavaş dağılır, micotil çok hızlıdır. İlerlemiş ve ağır bir tablo varsa hiç düşünmeden Micotil.
Güzel Bilgi

3. Alternatif Resflor.
Benim danalarda da öksürük var bayadır vetirener çağırdık draxsin yaptı ilk iki üç gün iyiydi şimdi yine nuksetmeye başladı sarılıkta başladı hayvanlarda bı gün hepsininin aşısını yaptım öksürük için etkili bı ilaç varmi her hekim başka birşey öneriyor ne yapacağımı sasirdim