ERKUNT KENDİ MOTORUNU ÜRETSİN

Ynt: ERKUNT KENDİ MOTORUNU ÜRETSİN

144fenomen link=topic=82086.msg975582#msg975582 date=1424884491' Alıntı:
İleride üreteceği ile ilgili yazı okumuştum.Üreteceği motor sağlam ve az yakıtlı olması lazım ki tutulsun.perkinsden iyi olması lazım bana gore Erkunt da sisu yada deutz olmalı.
erkunttan böyle bişey bekliyoruz inşallah

Ynt: ERKUNT KENDİ MOTORUNU ÜRETSİN

Elbette hepimiz isteriz ki kendi motorumuzu kendimiz üretelim fakat bu işler öyle olmuyor.Motor üreten firmalar alanında uzmanlaşmış durumda ve tüm maliyetlerini en aşağıya çekmiş durumda.Biz Türkiye olarak her şeyi üretebiliriz fakat alanında uzmanlaşmış maliyeti düşürmüş firmalardan ithal etmek çok daha ucuz.Bu demek değil ki her şeyi ithal mi edeceğiz.Hayır.Biz başkalarının uzmanlaşmadığı alanlarda uzmanlaşıp o ürünü ihraç edeceğiz.Bugün dünyanın en iyi traktörü olarak bilinen Fendt motorunu Deutz ' tan alıyor.Neden daha ucuza malettiği için.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim Erkunt ' un motor üretmesi motoru ithal edip traktöre montelemesinden daha pahalıya patlar motor fabrikası kurması ve ar-ge çalışmaları dahil bile edilmeden hemde.Motor üreten şirketler 100 yıldır üretim yapıyor o yüzden biz daha yeni motor teknolojilerine yönelmeliyiz.Hidrojenli, elektrikli motor tarzı motorlar dünyada yeni üretilmeye başlanıyor.Bir an önce bunlar üzerinde ar-ge çalışmaları yapılıp yerli motor üretebiliriz hatta dünya markası haline bile getirebiliriz.Şunu da eklemek gerekir ki üretilecek dizel motor diğerleri kadar sağlam ve verimli olabilecek mi?Bu konuda iyi düşünmek gerekiyor sanırım.