Çiftçilikten Memnunmusunuz ?

Çiftçilikten Memnunmusunuz ?

• Kullanılan toplam oy
    195
Ynt: Çiftçilikten Memnunmusunuz ?

toprakla uğraşmayı hepimiz seviyoruz ama iş memnuniyete gelince şöyle diyebilirim
yılda bir gün çok memnunum çiftçilikten oda hasadı sattığım gün
bi tek o gün para giriyor cebimize
kalan tüm yıl harcamaya gidiyor
budama parası
gübre parası
işçi parası
sulama parası
mazot parası
tek işi çiftçilik olanların işi hayli zor yanında bi sabit gelir olunca çiftçilik güzel kazandırıyor

• Beğen
Tepkiler: Laser master

TOPRAKDAN GELDİK TOPRAĞA GİDİCEĞİZ SÖZÜ Ne bileyim Toprak olmazssa Olmaz İyiki böyle Bir Manisanın ilçesinin 3 Bin lik nüfuslu bir köyünde Dogmusuz Cennet desek yeridir Köylerimiz kasabalarımız

FatihEFE link=topic=82095.msg975689#msg975689 date=1424894344' Alıntı:
toprakla uğraşmayı hepimiz seviyoruz ama iş memnuniyete gelince şöyle diyebilirim
yılda bir gün çok memnunum çiftçilikten oda hasadı sattığım gün
bi tek o gün para giriyor cebimize
kalan tüm yıl harcamaya gidiyor
budama parası
gübre parası
işçi parası
sulama parası
mazot parası
tek işi çiftçilik olanların işi hayli zor yanında bi sabit gelir olunca çiftçilik güzel kazandırıyor

Dogru :) ama O Hasattan o yıl giderleri ayıracaksın ki peşin bankaya hesaba yatırcan kafan ağrımayacak diğer geliride geçinme süresi :) Evet mesela Hem esnaflık hem çitçilik yapan Veya hem çiftlik hem Ticaret hem Yatırım yaparak işletme yaptırmak Vs hayvancılık yapmak Yanında veya güzel yani yaa :)

ben bu işi sevmeyen yapamaz diye düşünüyorum , sevmeyerek zorunluluktann yapanlar belli oluyor zaten adam ne tarlasına bakıyor ne mahsülüne günü kurtarma peşinde oluyo, ama seven kişi daha kaliteli ürün üretmek için araştırıyo okuyo soruyo soruşturyo deniyo sevdiği işten daha çok para kazanmak istiyo kazandığında mutlu oluyo kazanmadığında ya nasip diyor, alet ekipman parkını genişletmeye çalışiıyor arazisini genişletmeye çalışıyor dünyadaki gelişmeleri takip etmeye çalışıyor, bu işi seven adam eliniin kirlenmesinden üstünün çamur olmasından korkmuyo saçının sakalının toz olması onu rahatsız etmiyor, alın terini döküyo toprağına sevmeyen adam bu işi yapamaz yapsada hakkını veremez bence

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

Çİftçi senede 1 kez para görür. Şayet allah rahmetini dengeleyip verirse. (Az verir ağlarız- Çok verir ağlarız misali) Sezon yaklaştı mı bir çoğunun cebinde para kalmaz. Parası olanda gıdım gıdım harcadığından, dahası bir çok şeyde pintilik ettiğinden ucu ucuna yetirir. Ama ek geliri olanlar biraz daha rahattır. Yoksa çiftçinin karnını açıp bakarsan, içinden hep gelecek sene çıkar :D

' ' Nefret etmek ' ' değilde memnun olmamak olabilirdi memnuniyetin karşısındaki seçenek belki, bu forumda bir saniye bile geçirmez çiftçilikten nefret eden kişi... Hatta çoğunluk ' toprağa ' sevdalıdır burada...

• Beğen

Çiftçiliği ek iş olarak yaptığımı söyleyebilirim.Bazen benim de kafama takılıyor acaba değiyormu yaptığına diye ama aybaşında maaş bekleyen bir çalışan olarak harman zamanı toptan para almak iyi geliyor.Çocuk yaştan beri tarlada büyümenin de verdiği merakda var tabi.Yani ne onunla ne onsuz..

• Beğen

çifçilik zor iş ama bilinçli yaparsan arazin büyük suyun bol paran var mazotu ğübreyi tohumu veresiye almassangüzel benim dedemden babaya babadan bana intikal 100 dönüm bağım var hep ikişer üçer dönüm ayrı ayrı yerlerde hep harap bıraktım sadece 6 dönüme bakıyom 4 dönüm de tarla çeşit sebze dikerim üzüm para etmiyor ben emekliyim 1150 lira maşım var bazen mazot arabaya gaz parasını çocuklardan isterim bana manyaksın kaç kuruş karın oluyor derler onlar bağa adım atmaz ama sabah saat 6 da ağacın altında her gün hanımınan kahvaltı ederiz o zevki ben bilirim inanın ben daha hiç kar etmedim yinede bırakamam

genel olarak ben memnunum. işimiz zor devamlı müçadele ediyoruz ve risk her zaman var. hava koşulları , yakıt ve gürbe fiyatları , sonra ürünü satma, hepsi ayrı bir zorluk. gecen yıl don nedeniyle kaysı bahcem hiç meyva vermedi 40 bine satmıştım evelki yıl 1 yıl boşa gitti mesela. sonra mısır ekmiştim slaj olarak tonu 120 tl ye gitti geriye bişe kalmadı. şu an ığdırda tam bahar havası var ağaçlar 15 gün sonra çicek acar çoktan uyanmışlar bu yılda don riski var , yani işimi gercekten zor. yinede müçadele ediyoruz. allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun emeğimizi boşa cıkarmasın .

• Beğen
Tepkiler: altanasc

Bende Maasla ozel bi firmada 8 / 5 calisan biriyim Arada denk geldikce araba arsa tarla alir satarim .Sadece arpa tarimi yapiyorum 1000 m2 bahce var birazda 500 m2 filan cesitli sebzeler ekerim.Kisin mecbur kalmadikca sebzeye para vermem yazdan depolarim konservesini kurutmasini dolaba atmasini yapar hanim gecen yil dolu vurdu arpalarimizi 80 donum yerden 13 ton mahsul aldim karini zararini siz hesaplayin.Para kazanmak icin degilde sevdigim icin yada toprakla ugrastigimda rahatladigim icin yapiyorum.Amaci para kazanmak olan bu isi bence yapamaz.

Tek gelirin ciftcilik degilse on numara ek is olarak guzel toprak guzel babadan dededen kalma anilar guzel rabbimin verigi nimetleri seyretmek guzel bizler az kazaniyoruz ama kirac arazi mutlu ediyor emsalleriyin arasinda tatli bir rekabet var o guzel yoksa sehirde yasiyon zengin insan cok altinda audi bmv geziyor ister istemez benim de olsa diyon ama koy genellikle senin gibi insanlar takim elbise yok bi yapaylik yok herkesi taniyon bunlarda guzel seyler