60-56 Turbo İntercooler Taktırmak Ne Kadar Mantıklı ?

[size=10pt]1997 model Türk-Fiat traktörüm var baba yadigarı, zamanında sıfır alındı. Henüz 4500 lü saatlerde. Sadece pompa elemanı ve enjektörler değişti. Yılda ortalama 70 dekar (1000m2 = 1 dekar) sulu tarım yapıyorum. Ve yaptığımız işe yeterli geliyor. Ancak sanayideki usta üst kapağın filan elden geçme zamanının geldiğini biraz ağır bakımlarını yapsak iyi olur dedi sezon sonunda filan. Bende elden geçirceksek turbo-intercooler da taktırayım diye düşündüm. Sonra muhabbet açıldıkça konuşuldukça değer verdiğim abilerimle arkadaşlarımla filan farklı görüşler ortaya çıktı. Malumunuz para kolay kazanılmıyor bende daha tecrübeli bilgili abilerimin arkadaşlarımın fikrini alıp yapılacak en mantıklı şeyi yapacağım,

1.Turbo-intercooler ın çekişe çok etkisi olmayacağını söyleyenler var ve hiç masrafa girme böyle devam et diyolar
2.Turbo-intercooler taktır diğer masraflarınıda yaptır arkana bakmadan 10 yıl daha binersin diyorlar
3.Bunu sat yapacağın masrafı üzerine koy üstenede biraz ekle orjinal turbo intercooler olan 60 bg lik ikinci el birini al diyorlar
4.Sizinde verebileceğiniz fikir varsa açığım ayırabileceğim bütçe 5.000tl, değiştircek olursam kendimi sıkıştırırsam 10.000tl, kredi çekip sıfır al diyenlerde var ama ben o kadar açılmak istemiyorum borca girmeden traktörümü daha iyi hale getirip gözüm arkada kalmadan işime bakmak.

Aslında traktöre çok para bağlamak istemiyorum çünkü bana yeterli geliyor, parayı daha çok araziye veya yatırım amaçlı arsa vs. şeklinde değerlendiriyorum. Okuyan ve yorum yapan herkese teşekkürler..
[/size]

Ynt: 60-56 Turbo İntercooler Taktırmak Ne Kadar Mantıklı ?

boşver orjinal turbo intercooler bir traktör al. çünkü güç arttırıldığında mekanik aksamda sorunlar artar.

senin 60-56 da 208 tork var ama yeni nesil nh 55-56 ' da 226 tork var.

yeni nesil nh 55-56 nın 60-56 dan farkı dersen

1,turbo-intercooler
2-lda
3, 500 kg daha ağır
4,motor yağı soğutma var

turbo-intercooler taktırıp birde piston kolu değiştirme işine gidin mi usta sökmüşken bağzı parçalarında yenisini takalım der.masraf artar.
ben olsam 60-56 ya 10 bin daha ekler yeni nesil ikinci el bir 55-56 lardan alırdım

traktör yetiyorsa turbo taktırmadan bakımlarını yaptırıp devam et bence de hatta hiç değiştirme zarar edersin
çünkü yılda ortalama 250 saat kullanmışsın ve çok temiz bakmışsın sanırım
üzerine ekleyip alacağın traktör senin traktörün kadar temiz kullanılmış olmayabilir
ne adamlar var traktörün canını çıkarıyorlar
mesela bizim oradan deli lakaplı adam var boşuna deli dememişler
traktörü vites takılı kalmış takviye ile çift sürerken vede geri viteste.
adam tarladan kaldırmış pulluğu geri geri son gaz sanayiye gelmiş :D
tamirci arkadaş da beklemeden anahtarı almış vidaları sökmek için eli yanmış arkadaşın :D
bu adam 2 3 yılda bir traktör değiştiriyor
artık bunun sattığı traktörü kim alıyosa çok ah ediyodur.

bencede traktörün okadar eski sayılmaz. taktırma satarsın o masrafıda koyarsın yeni bir traktör alırsın. sen şu an 20-50 yağ kullanıyorsun bildiğim kadarıyla, turbo ünitesinde 15-40 kullanmak gerekir o sorunu nasıl çözüceksin.

Ali KOÇKAYA link=topic=82098.msg975753#msg975753 date=1424934145' Alıntı:
boşver orjinal turbo intercooler bir traktör al. çünkü güç arttırıldığında mekanik aksamda sorunlar artar.

senin 60-56 da 208 tork var ama yeni nesil nh 55-56 ' da 226 tork var.

yeni nesil nh 55-56 nın 60-56 dan farkı dersen

1,turbo-intercooler
2-lda
3, 500 kg daha ağır
4,motor yağı soğutma var

turbo-intercooler taktırıp birde piston kolu değiştirme işine gidin mi usta sökmüşken bağzı parçalarında yenisini takalım der.masraf artar.
ben olsam 60-56 ya 10 bin daha ekler yeni nesil ikinci el bir 55-56 lardan alırdım

değiştirirsem düşündüğüm model 55-56 mavi kasa temizinden bitane üstüne 10 bin ekleyip bulabilirmiyim acaba

144fenomen link=topic=82098.msg975760#msg975760 date=1424935773' Alıntı:
Ben olsam hiç uğraşmam senin 60-56 25 bin rahat eder.üzerine 10 bin koyar 2006 model TD65 çiftçeker alırım.

o fiyatlara temiz td65 çiftçeker bulabilirmiyim araştırayım biraz teşekkürler

FatihEFE link=topic=82098.msg975762#msg975762 date=1424936296' Alıntı:
traktör yetiyorsa turbo taktırmadan bakımlarını yaptırıp devam et bence de hatta hiç değiştirme zarar edersin
çünkü yılda ortalama 250 saat kullanmışsın ve çok temiz bakmışsın sanırım
üzerine ekleyip alacağın traktör senin traktörün kadar temiz kullanılmış olmayabilir
ne adamlar var traktörün canını çıkarıyorlar
mesela bizim oradan deli lakaplı adam var boşuna deli dememişler
traktörü vites takılı kalmış takviye ile çift sürerken vede geri viteste.
adam tarladan kaldırmış pulluğu geri geri son gaz sanayiye gelmiş :D
tamirci arkadaş da beklemeden anahtarı almış vidaları sökmek için eli yanmış arkadaşın :D
bu adam 2 3 yılda bir traktör değiştiriyor
artık bunun sattığı traktörü kim alıyosa çok ah ediyodur.

traktörüm temiz tek el kullanıldı hırpalanmandı, 2. elde temiz ekmeği yenmemiş traktör bulmak lazım evet

Black.Boyss.37 link=topic=82098.msg975769#msg975769 date=1424938408' Alıntı:
Senin traktor 4500 saatte motoru yarim bile olmamis arkadaşım sokturme rektevelik olana kadar anahtar vurma derim sibob enjektör ayari yaptir devam et

aslında rektefelik değil tabi sadece üst kapak elden geçecekmiş yani en ucuz yoldan kurtalayım dersem bu şekilde yapcam

ibrahim0076 link=topic=82098.msg975827#msg975827 date=1424956651' Alıntı:
bencede traktörün okadar eski sayılmaz. taktırma satarsın o masrafıda koyarsın yeni bir traktör alırsın. sen şu an 20-50 yağ kullanıyorsun bildiğim kadarıyla, turbo ünitesinde 15-40 kullanmak gerekir o sorunu nasıl çözüceksin.

bunu bilmiyordum teşekkürler, o zaman turbo olayını rafa kaldırmak lazım

285 ' lere turbo takıldığında 90 beygire çıkıyor diye biliyorum ben.14 beygir fark ediyor intercoolerda 5 beygir farkediyor.Toplamda 19 beygir gibi bir fark oluyor.60-56 ' da ne kadar fark eder bilemem ama böyle bir fark olursa ciddi bir fark oluşuyor.60 beygir 80 beygire çıkar.Ben traktörün orjinal beygir gücünde olması taraftarıyım çünkü o traktör o güce göre tasarlanmış onun dışında bir artış traktöre zarar verebilir kanısındayım.Ayrıca motorda sorun olursa hevesiniz daha çok kaçar.Traktör sizin için yeterli ise taktırmayın derim ben.Güç artışı elbette iyi ama sonuç olarak bu traktör 18 yaşında.Kendi adıma konuşmak gerekirse benimde kulağıma hoş geliyor ama bu işten sonra pişman olmakta var.İyi araştırın taktıran varsa onlardan bilgi alın bence.Traktörünüzün lastik durumu az ise lastik gibi başka masrafları da varsa oturun hesabınızı yapın.Eğer masrafınız traktörünüzün üzerine para ekleyip ikinci el turbolu bir traktör alabilecek mevlaya yakınsa ikinci ele yönelin.Örneğin lastiğiniz bitmişse bugün 4 lastik 2-3 bin lira arasında 5 binde turbo intercooler için verirseniz 7-8 bin lira gibi bir para yapar.Az bir mevla değil 30-35 liraya iyi traktörler var tavsiye isterseniz td65d ya da td75d olabilir hem fiatçısınız zorluk çekmezsiniz kullanmada.

ustan bence sırf bsyler yapmak ıcın konusmus aynı motorun 2001 modeli var 8000e saate yaklastı daha bıkere debrıyaj gobegı degıstı onun harıcınde usta yüzü görmedi...turbo ıntercoole gelınce bence uzerıne 10 verebılıyorsa al bır tane duzgun 60-66 bak keyfine derim

coyote26 link=topic=82098.msg976230#msg976230 date=1425029487' Alıntı:
ustan bence sırf bsyler yapmak ıcın konusmus aynı motorun 2001 modeli var 8000e saate yaklastı daha bıkere debrıyaj gobegı degıstı onun harıcınde usta yüzü görmedi...turbo ıntercoole gelınce bence uzerıne 10 verebılıyorsa al bır tane duzgun 60-66 bak keyfine derim
Aynen katiliyorum.

Anıl Tiraki link=topic=82098.msg976160#msg976160 date=1425007769' Alıntı:
285 ' lere turbo takıldığında 90 beygire çıkıyor diye biliyorum ben.14 beygir fark ediyor intercoolerda 5 beygir farkediyor.Toplamda 19 beygir gibi bir fark oluyor.60-56 ' da ne kadar fark eder bilemem ama böyle bir fark olursa ciddi bir fark oluşuyor.60 beygir 80 beygire çıkar.Ben traktörün orjinal beygir gücünde olması taraftarıyım çünkü o traktör o güce göre tasarlanmış onun dışında bir artış traktöre zarar verebilir kanısındayım.Ayrıca motorda sorun olursa hevesiniz daha çok kaçar.Traktör sizin için yeterli ise taktırmayın derim ben.Güç artışı elbette iyi ama sonuç olarak bu traktör 18 yaşında.Kendi adıma konuşmak gerekirse benimde kulağıma hoş geliyor ama bu işten sonra pişman olmakta var.İyi araştırın taktıran varsa onlardan bilgi alın bence.Traktörünüzün lastik durumu az ise lastik gibi başka masrafları da varsa oturun hesabınızı yapın.Eğer masrafınız traktörünüzün üzerine para ekleyip ikinci el turbolu bir traktör alabilecek mevlaya yakınsa ikinci ele yönelin.Örneğin lastiğiniz bitmişse bugün 4 lastik 2-3 bin lira arasında 5 binde turbo intercooler için verirseniz 7-8 bin lira gibi bir para yapar.Az bir mevla değil 30-35 liraya iyi traktörler var tavsiye isterseniz td65d ya da td75d olabilir hem fiatçısınız zorluk çekmezsiniz kullanmada.

Turbo taktırmaktan vazgeçtim çünkü turbo bi güç artışı yapacağından diğer aksamlar üzerinde daha hızlı tahribat yapabileceğini söyledi başka bir usta traktörün orjinalliğini bozma ilerde (5-10 yıl) satarken piyasadan daha düşüğe gider dedi, bende hem model yükseltmek için hem daha rahat çalışmak için 2007 model üstü td65d kabinli yada 65-56 kabinli ile değiştirmeyi düşünüyorum artık, gerisi hasata kaldı bakalım nasibimizde varsa değiştircez

Black.Boyss.37 link=topic=82098.msg976172#msg976172 date=1425017910' Alıntı:
Üstüne 10 bin koyup yeni model traktor almakta mantikli traktoru bin lira masraf edip kullanmakta kirmizi kaportanin saglamligi piyasasini da goz onune alin derim

evet haklısın sezon sonu elimdeki paraya göre değiştirebilirsem değiştircem değiştiremezsem bin lira gibi çalışmaya devam

coyote26 link=topic=82098.msg976230#msg976230 date=1425029487' Alıntı:

valla pek sanmıyorum usta tanıdık ama tanıdık kazığı atarmı bilmiyorum, artık hasada bıraktım nasip olursa değiştircem

herkese yorumlarınız için teşekkür ederim

bence hiç elleme turbo taktırsan daha güçlü olur ama bana soracak olursan degıstırmeye nıyetın yoksa orjınallıgını bozma bu traktoru yapan fabrıka o motora gore sanzıman diferansıyel uyumunu yaptı sen o motorla oynarsan ılerıde degısık degısık arızalar alabılırısın bence normal bakımını yaptır yoluna devam et