su tahhliyesindeki kamışlar

slm arkadaşlar, benim tarlamın yanında sulamasuyu tahliye diranajı var. burada devamlı kamış çıkıyor kunturollu şekilde kışın yakmama rağman devamlı çogalıyor, bana zararı isie başkaları yolldan geçerken kirbitle yakıp bahcedeki ağaçlara zarar vermesi. birkere ot illacıda attım pek fayda vermedi. bu illetten nasıl kurtulabilirim bana bilgi verirseniz çok memenun olurum. tşklr

Ynt: su tahhliyesindeki kamışlar

ibrahim0076 link=topic=82112.msg975822#msg975822 date=1424956078' Alıntı:
slm arkadaşlar, benim tarlamın yanında sulamasuyu tahliye diranajı var. burada devamlı kamış çıkıyor kunturollu şekilde kışın yakmama rağman devamlı çogalıyor, bana zararı isie başkaları yolldan geçerken kirbitle yakıp bahcedeki ağaçlara zarar vermesi. birkere ot illacıda attım pek fayda vermedi. bu illetten nasıl kurtulabilirim bana bilgi verirseniz çok memenun olurum. tşklr
En etkili ilaç randup at bidaha hiç çıkmaz 100 litre suya 5 lt at bizim tarlada çok çıkıyordu ben 1 ton suya 20 lt attim 30 dönüm yere attım 3 sene önce daha hic kamış çıkmadı

İlaç raundup, fakat çok etkili ve uygulama zamanını iyi oku. Mesela bura öğle sıcağında kullanan birileri başarılı olamadı sonradan sabaha karşı uyguladılar o zaman başarılı oldular. Gerçi ayrıntılı şekilde ilaç üzerinde yazar.

Sen etkilisi rondop

Abi şimdi kamışları yakacaksın... Daha sonra kamışlar 40-50 cm olunca 100 litre suya 5 litre rondop ile karıştıracaksın daha sonra kamışların üstüne uygulayacaksın, ilaçlanan bölgeye 15 ile 20 gün süre ile hayvan girmeyecek (şayet girerse ilacın etkisi azalıyor etkili bir şekilde öldürme sağlayamıyor)
Yaklaşık 30 gün içinde kurur
Kamış çok güçlü bir bitkidir kökleri yaklaşık 2 metre aşağıya kadar uzanır... Yine kamışı tarım için uygun olmayan toprakları ıslah etmede kullanıldığını duymuştum doğru mudur yanlış mıdır bilmem bilen biri bu konuda benide aydınlatsın:)

rizom yani kok parcalari ile cogaldigi icin yakmak ile bitiremezsiniz. Roundup bir total herbisit dolaysiyla bitki olan herseyi olduruyor, etraftaki agaclardan bahsetmissiniz, cevresine zarar vermemesi icin gerekli onlemleri de arastirin. Bir de bu tip ilaclari bitkinin aktif olarak calsitigi donemlerde kullanmak gerekiyor. Yaprak ile alinip bitkiyi oldurdugu icin bitkinin faal olmasi gerekiyor. Ben de tarla icersindeki kamislar icin misir ekildiginde mucadele edebilecegim bir ilac aradim. Ancak total herbisitler haricinde etkili bir sey bulamadim.

• Beğen
Tepkiler: genc ciftci