traktor ve araba motoru

Arkadaşlar traktör ve araba motoru arasında ne fark vardır
Araba 1.3 75 beygir traktör 3.9 75 beygir motor gücü olarak birinin beygiri
Zayif birinin ki guclumu benim Hyundai de tümosan motoru olsa
1500 devirde 60 2000 devirde 80 yapiyo yada tam tersi traktör de 6000 devirli motor olsa olmazmi biriniz
Bana anlatsin

Ynt: traktor ve araba motoru

yasin_nllhn link=topic=82126.msg976033#msg976033 date=1424981170' Alıntı:
Arkadaşlar traktör ve araba motoru arasında ne fark vardır
Araba 1.3 75 beygir traktör 3.9 75 beygir motor gücü olarak birinin beygiri
Zayif birinin ki guclumu benim Hyundai de tümosan motoru olsa
1500 devirde 60 2000 devirde 80 yapiyo yada tam tersi traktör de 6000 devirli motor olsa olmazmi biriniz
Bana anlatsin
:D devir ve tork farkı var devir arttıkça tork düşer.. devir düştükçe tork artar
80 hp lik bir tümosan motorounu 80 hplik bir otomobile takarsa 3 viteste kalkar araba ama maksimum 120 yapar :D

arabadaki motorum yüksek devirlidir daha düşük tork üretir traktör düşük devirde daha yüksek tork üretir
yani max torkun elde edildiği motor devirleri farklı diye biliyorum ben
ayrıca araba motorları zora bayılmaya gelmez zaten

yasin_nllhn link=topic=82126.msg976040#msg976040 date=1424981607' Alıntı:
Ama araba 5 inci viteste takar her yerde ole gider
Ben şöle bisi duydum traktör sakin devirli motor traktörün bi beygiri arabanın 10 beygirine eşit
Gibi bisey dediler kafama tekildi
seni kandırmışlar :D
1 horse power = 745.69 Watt
bu durumda arabanın 10 wattı traktörün 1 wattına eşit deseler yine inanırmıydın

yasin_nllhn link=topic=82126.msg976040#msg976040 date=1424981607' Alıntı:
Ama araba 5 inci viteste takar her yerde ole gider
Ben şöle bisi duydum traktör sakin devirli motor traktörün bi beygiri arabanın 10 beygirine eşit
Gibi bisey dediler kafama tekildi
Böyle bir soru değilde şöyle bir soru sorsan anlarım yüksek torklu bir traktör motoruna 10 vites bir otomatik şanzıman eklersen oda 200+ gibi hızlara çıkabilir mi bence evet çıkabilir ama daha fazla yakacağından devri artırıp torku düşürüyorlar böylece yakıt tasarrufu sağlanıyor

Ve evet 6000 devire çıkıp da senin traktörün motorundan güçlü torku olan otomobilller yokmu var onlarda X5-X6 mustang vs gibi otomobilller yüksek tork ve devirlere çıkarlar beygir güçleri 700+ dır bunların bu şekilde düşünüp söylemiş olabilirler yani 70 hp traktör motoru 700 hp otomobil motoruna denktir diye oda denk değildir çünkü silindir sayısı ve cc artar :D

ORION link=topic=82126.msg976045#msg976045 date=1424982200' Alıntı:
Böyle bir soru değilde şöyle bir soru sorsan anlarım yüksek torklu bir traktör motoruna 10 vites bir otomatik şanzıman eklersen oda 200+ gibi hızlara çıkabilir mi bence evet çıkabilir ama daha fazla yakacağından devri artırıp torku düşürüyorlar böylece yakıt tasarrufu sağlanıyor

Ve evet 6000 devire çıkıp da senin traktörün motorundan güçlü torku olan otomobilller yokmu var onlarda X5-X6 mustang vs gibi otomobilller yüksek tork ve devirlere çıkarlar beygir güçleri 700+ dır bunların bu şekilde düşünüp söylemiş olabilirler yani 70 hp traktör motoru 700 hp otomobil motoruna denktir diye oda denk değildir çünkü silindir sayısı ve cc artar :D
iş sadece tork da değil
tam olarak nasıl anlatsam bilemiyorum ama otomobil motorunun krank mili ile traktör motorunun krank milini bir karşılaştırın
piston kollarını da zira
traktörün piston kolu daha büyük ve kranka etki ettiği nokta merkezden daha uzak bu sayede ağır şartlarda düşük devirlerde bayılmadan yani zorlanmadan çalışmaya devam edebiliyor

FatihEFE link=topic=82126.msg976047#msg976047 date=1424982537' Alıntı:
iş sadece tork da değil
tam olarak nasıl anlatsam bilemiyorum ama otomobil motorunun krank mili ile traktör motorunun krank milini bir karşılaştırın
piston kollarını da zira
traktörün piston kolu daha büyük ve kranka etki ettiği nokta merkezden daha uzak bu sayede ağır şartlarda düşük devirlerde bayılmadan yani zorlanmadan çalışmaya devam edebiliyor
Farkındayım o kadar teknik ayrıntıya inmedim düşük hplerde ve devirlerde bu torka ulaşmak için o dediklerinin olması gerekir zaten
Yani eşit hplerde düşük devir yüksek tork almak için otomobil motoruna göre... pistonla krankla vs oynamak gerekir hiç bir fark olmadan yapamazsın :D ben direk sonucu yazdım :D

Kullanim amacina gore tasarlanmis aletler bunlar ;) buyuklugude toku gucude buna gore ;) tabiki krank mili pistonu vs vs ;) o yuzden traktor motorunu arbaya takmak yada araba motorunu traktor takmak gbi bi dusunce cok sacma olur diye dusunuyorum ;)

tamamen kullanım amacına göre tasarlanıyorlar. güç, tork istenen yerde strokları uzun, devirleri az motorlar kullanılıyor. hız surat istenen yerde ise strokları kısa, devirleri yüksek torkları düşük motorlar kullanılıyor. Ne amaç ile kullanılacağına bakmak gerekiyor tasarımda.