Yeni yaptırdığım balya ambarı (Kaba yem deposu)

Ynt: Yeni yaptırdığım balya ambarı (Kaba yem deposu)

Guzel olmus, gule gule kullanin, kullandiginiz malzeme ozelliklerini ve acikliklari, yukseklikleri yazabilir misiniz? Biz de benzeri bir sundurma yapmak istiyoruz, uygulanmis tecrube herkesin faydasina olacaktir.

Tesekkurler.

Güzel paylaşım Hacı Mehmet abi. Güle güle kullan. Sarkıtma güzel olmuş. Bizde bizim eski sarkıtmayı yıkıp yapacağız bakalım. Ama bir türlü fırsat olmadı. Hava şartlarından dolayı...

vinçsiz iyi iş çıkartmışsınız helal olsun
inşaat mühendisiyim yüzlerce çelik proje yaptım usta işi yapılara hayranım kendim yer yaptırırken ustaya bırakcam ekonomik olsun
tek sıkıntı bazı makasların kolon yerine kiriş üzerine oturması sağlam bir yük aldığı takdirde o makaslar kirişlere eksenel yük aktarır
sıkıntı oluşturabilir.
iyi günlerde kullan hayırlı olsun

Hayırlı olsun iyi günlerde olsun hocam. Bende merak ediyorum kaca Mal oldu ve ölçüleri neler.
Ha birde hocam makas yerine niye bu tipi sectiniz

n_sayan link=topic=82150.msg976456#msg976456 date=1425064985' Alıntı:
vinçsiz iyi iş çıkartmışsınız helal olsun
inşaat mühendisiyim yüzlerce çelik proje yaptım usta işi yapılara hayranım kendim yer yaptırırken ustaya bırakcam ekonomik olsun
tek sıkıntı bazı makasların kolon yerine kiriş üzerine oturması sağlam bir yük aldığı takdirde o makaslar kirişlere eksenel yük aktarır
sıkıntı oluşturabilir.
iyi günlerde kullan hayırlı olsun
kirişler o yükü yine kolana aktarmaz mı
genelde o şekilde denk geliyo zaten
her makasa bi kolon çıkılsa maliyetin altından kalkılmaz
eeemreee link=topic=82150.msg976458#msg976458 date=1425065297' Alıntı:
Hayırlı olsun iyi günlerde olsun hocam. Bende merak ediyorum kaca Mal oldu ve ölçüleri neler.
Ha birde hocam makas yerine niye bu tipi sectiniz
valla ben profil makas yaptırdım ama bunları yaptırsam daha kullanışlı olurdu bunlar daha güzel duruyo

hayırlı olsun...

hesabı kuvvetli TK üyeleri eni 10 metre boyu 25 metre direk yüksekliği 4,30 cm. burası kaç balya alır. (standart küçük balyeden.)

benim hesaptan 5300 çıktı

FatihEFE link=topic=82150.msg976461#msg976461 date=1425065601' Alıntı:
kirişler o yükü yine kolana aktarmaz mı
genelde o şekilde denk geliyo zaten
her makasa bi kolon çıkılsa maliyetin altından kalkılmazvalla ben profil makas yaptırdım ama bunları yaptırsam daha kullanışlı olurdu bunlar daha güzel duruyo
düşey yük olarak aktarır yanal yüklerde sıkıntı var ağ makası yada çok parçalı tabir edilen makaslarda da bu tip uygulamalar var
ama hesap yapıldığı takdirde kesinlikle kurtarma şansı yok sebebi o kirişler düşey yönden ataleti kuvvetli yanal anlamda çok zayıf
yönetmeliklere göre alınan kar yüklerinin yağması yada deprem esnasında büyük sıkıntılar meydana gelecektir

dolu gövdeli makaslar benimde tavsiyem çok parçalı makaslara göre daha rijit resimlerdeki makas petek kiriş yada kastella diye tabir edilen
bi makas çeşidi 240 lık bir kirişden 320-340 vs gibi yüksekliklere çıkarak kirişe düşey yönde atalet kazandırılarak daha ekonomik çözümler sunar

Ali KOÇKAYA link=topic=82150.msg976463#msg976463 date=1425065999' Alıntı:
hayırlı olsun...

hesabı kuvvetli TK üyeleri eni 10 metre boyu 25 metre direk yüksekliği 4,30 cm. burası kaç balya alır. (standart küçük balyeden.)

Balya ölçüleri ne abi ?

Ali KOÇKAYA link=topic=82150.msg976463#msg976463 date=1425065999' Alıntı:
hayırlı olsun...

ahmtkskr link=topic=82150.msg976475#msg976475 date=1425067572' Alıntı:
Balya ölçüleri ne abi ?

36*46*130 olsa bir balya 0,21528 metreküp
depo 10*25*4,3 den 1075 metreküp

4993 balya alır hiç boşluk bırakmamak şartıyla

n_sayan link=topic=82150.msg976472#msg976472 date=1425067396' Alıntı:
düşey yük olarak aktarır yanal yüklerde sıkıntı var ağ makası yada çok parçalı tabir edilen makaslarda da bu tip uygulamalar var
ama hesap yapıldığı takdirde kesinlikle kurtarma şansı yok sebebi o kirişler düşey yönden ataleti kuvvetli yanal anlamda çok zayıf
yönetmeliklere göre alınan kar yüklerinin yağması yada deprem esnasında büyük sıkıntılar meydana gelecektir

dolu gövdeli makaslar benimde tavsiyem çok parçalı makaslara göre daha rijit resimlerdeki makas petek kiriş yada kastella diye tabir edilen
bi makas çeşidi 240 lık bir kirişden 320-340 vs gibi yüksekliklere çıkarak kirişe düşey yönde atalet kazandırılarak daha ekonomik çözümler sunar
Aha mühendis var aramızda