Yeni aldığımız mini tilleri denedik...

Arkadaşlar yoğun yağışlardan dolayı bozulan bazı arpa yerlerine yulaf ektik. Arkasından mini tiller ile karıştırdık , tillerin nasıl işçilik çıkaracağını çok merak ediyordum .Burada işçilikten memnun kaldım çünkü arkasında merdane yerine mibzerlerin arkasında bulunan kırlangıç ayaklardan var bu ayaklar ekilen tohumun üzerini örtmede iyi oluyor fakat ayçiçeği yeri hazırlarken merdaneli aysanların yerini tutamaz gibi geldi bana .Nedeni ise hem topraktaki topaçları parçalayamıyacak hemde toprağı bastırmayacak .Sizce tohum yeri hazırlamada nasıl bir işçilik çıkarır?

Ynt: Yeni aldığımız mini tilleri denedik...

Hayırlı olsun mini yazmışsın ama tahminen 3 metre eni var sanırım.

Çıkmayan yerlere tekrar arpada eksen yetişebilirdi hasada. Arkadaki kırlangıç ayak sistemi özellikle sert ve kesekli tarlada yetersiz kalacaktır.

Kolay gelsin. Ben de katlanirini aldim mini tillerin. 4.5 metrelik. Pek memnun kalmadim. Yani tillerin yaptigi isi yapmıyor, aysanin yaptigini yapmiyor. Tillerle istedigim derinlige iniyorum, aysanla en iyi sekilde inceltiyorum. Bu ne ise yarayacak cok merak ediyorum :) benimkisi tirmiksiz, merdanesiz. Ben arkasina disktiller tarzi buyuk capli merdane yaptirmayi dusunuyorum. Bir de oyle deneyecegim.

Toprağım..Dediğin gibi bencede tohum yatağı hazırlamada merdaneli Kültivatör(aysan) gibi olmaz ama yinede kırlangıç ayağının tillerin ayak izlerini kapatması iyi olur.Birde şunu merak ettim;Bozuk arpa tarlasını Tiller ile karıştırıp sonra tohum ve gübre atarak üzerini tırmıklamı örttün yoksa direkt bozuk arpa tarlasına tohum ve gübre atıp üzerini Tiller ile mi karıştırdın?

ENES4422 link=topic=82164.msg976696#msg976696 date=1425131081' Alıntı:
Hayırlı olsun mini yazmışsın ama tahminen 3 metre eni var sanırım.

Çıkmayan yerlere tekrar arpada eksen yetişebilirdi hasada. Arkadaki kırlangıç ayak sistemi özellikle sert ve kesekli tarlada yetersiz kalacaktır.
Teşekkür ederim abi mini derken malzemenin küçüklüğünü kastetmedim :D Şu kullandığımız 17 19 ayak tillerlerin az daha incesi o yuzden mını dedım . Banada kurak topraklarda topaçlı tarlalarda yeterli kalmıyacak gibi gözüküyor .

Ağır tip değil bir ufak yani ayakla
ORION link=topic=82164.msg976703#msg976703 date=1425131975' Alıntı:
Harbiden ha 17-19 ayak ağır tip tiller mi bu? arkadaki merdane olsa daha mı ıyı olurdu acaba tiller bizde aldık bu sene daha deneme fırsatımız olmadı ama iyi işçilik çıkaracak gibi bakalım :)
Hayır bir ufak versiyonu sanırsam yani ayaklar daha ince . Ama arkada merdane olsa daha iyi olurdu .Bu kırlangıç ayakların tek iyi yanı toplama yapmaması . Ya aslında çok güzel bır vıdeo çekmiştim ama silindii ..

FatihEFE link=topic=82164.msg976706#msg976706 date=1425132283' Alıntı:
29 ayak saydım bunun neresi mini :D
sende 5440 da vardı sanırım ona göre miini mi oluyor
ya aslında zeytin bahçereinde böyle büüyük olsa bi defada çeksek gitsek olurmu acaba
Aslında 5400 e takıcaktık ama tarlalar biraz taşlık yerleri vardı o yüzden tam hızlı gidemeyeceğimiz için takmadık . Valla aga zeytin bahçesindende anlamam yaa :D

CropMasteR link=topic=82164.msg976737#msg976737 date=1425137370' Alıntı:
Kolay gelsin. Ben de katlanirini aldim mini tillerin. 4.5 metrelik. Pek memnun kalmadim. Yani tillerin yaptigi isi yapmıyor, aysanin yaptigini yapmiyor. Tillerle istedigim derinlige iniyorum, aysanla en iyi sekilde inceltiyorum. Bu ne ise yarayacak cok merak ediyorum :) benimkisi tirmiksiz, merdanesiz. Ben arkasina disktiller tarzi buyuk capli merdane yaptirmayi dusunuyorum. Bir de oyle deneyecegim.
Sağolun . Hayırlı olsun malzemeniz . Ya bende aslında aysan düşünüyordum katlanır tip merdaneli . Bunu babam almış birinin dolduruşuna gelip . Daha tohum yatağı hazırlamada denemedik ama şu arkadaki kırlangıç ayaklar mibzerin arkasında kullanılıyo ee ozaman bunun arkasında ne arıyor yani ? Bunlar iyi olsa avrupadakı insanlar kullanır . Ben 10 000 lerce vıdeo izledim birtane daha böyle merdanesiz aysan vb bisey gormedım ama arkada merdane olsa biraz iyi işçilik çıkarır sanırsam .Sizin aldığınız kaç ayak ve kaç hp traktörde kullanıyorsunuz ?

İSMAİL TUTAR link=topic=82164.msg976747#msg976747 date=1425138648' Alıntı:
Toprağım..Dediğin gibi bencede tohum yatağı hazırlamada merdaneli Kültivatör(aysan) gibi olmaz ama yinede kırlangıç ayağının tillerin ayak izlerini kapatması iyi olur.Birde şunu merak ettim;Bozuk arpa tarlasını Tiller ile karıştırıp sonra tohum ve gübre atarak üzerini tırmıklamı örttün yoksa direkt bozuk arpa tarlasına tohum ve gübre atıp üzerini Tiller ile mi karıştırdın?
Abi aynen son söylediğin gibi bozuk arpa tarlasına tohumu atıp arkadan tillerle karıştırdım . Bu arkadaki kırlangıç ayakların avantajıda ekilen tohumun üzerini örtmesı oldu .