Keçinin bacağı kırıldı!

Geçen hafta keçinin birinin bacağı kırılmış. Babamla komşu alçıya sarmış ama çok sıkı olmuş ve yanlış yerden yapmışlar enfeksiyon kapmış.
Bugün alçıyı kestim, Batikon döktüm, zeytinyağ döktüm kara merhem denen bir ilaç var ondan koyup sardım bacağını dışından da sert bir hortum tutturup bağladım. Ardından 5 ml Etkimycine LA 200 (antibiyotik) yaptım. Sizce iyi gelir mi? Enfeksiyon kaptırmamış olsalar ben iyileşeceğine inanırdım ama şimdi zor. Her gün antibiyotik yapacak babam, 2 günde bir de saracağız. Faydası olur dediğiniz bir şey var mı?

Ynt: Keçinin bacağı kırıldı!

ArAnAnAdAm link=topic=82170.msg976817#msg976817 date=1425148373' Alıntı:
Toparlanması geç olur
Antibiyotik yapmadan önce boynunun altından bıçakla kan alsan daha ekonomik olurdu
Boynunun altından kan almayı ilk defa duydum bizim burada bilen olduğunu da zannetmiyorum nasıl uygulanıyor o?

İnşallah birdaha olmaz böyle bir durumda yinede aklınızda bulunsun. ben koyunculuk yaparken uyguladığım bi yöntem vardı yazayım( yaşlı bi koyuncu amcadan öğrenmiştim) kırık olan yeri elle fazla bastırmadan toparlayıp ,önceden hazırlanmış bir kabıt( keten bez parcası) içine yumurta sarısı ve deterjanla karışım yapıp kırık olan yerinin üstüne gelecek biçimde sarın.ne cok sıkı ne cok gevşek olsun.dış yüzeyede 2 parmak enliğinde düz tahta paracıyla destek verin .tahta parcalarını hayvanın tırnak hizasını az gececek biçimde ayarlan.yani hayvan üstüne basma anında ayagına değilde dış yüzeydeki tahtaya bassın bi müddet .tahtanın alt kısmın hayvanın tırnak yapısana göre şekillendirin.belli bi zmn sonrada tahtayı cıkartıp bakın hayvanda gelişme oldukca zaten üstüne basmaya başlar.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=82170.msg977383#msg977383 date=1425294933' Alıntı:
İnşallah birdaha olmaz böyle bir durumda yinede aklınızda bulunsun. ben koyunculuk yaparken uyguladığım bi yöntem vardı yazayım( yaşlı bi koyuncu amcadan öğrenmiştim) kırık olan yeri elle fazla bastırmadan toparlayıp ,önceden hazırlanmış bir kabıt( keten bez parcası) içine yumurta sarısı ve deterjanla karışım yapıp kırık olan yerinin üstüne gelecek biçimde sarın.ne cok sıkı ne cok gevşek olsun.dış yüzeyede 2 parmak enliğinde düz tahta paracıyla destek verin .tahta parcalarını hayvanın tırnak hizasını az gececek biçimde ayarlan.yani hayvan üstüne basma anında ayagına değilde dış yüzeydeki tahtaya bassın bi müddet .tahtanın alt kısmın hayvanın tırnak yapısana göre şekillendirin.belli bi zmn sonrada tahtayı cıkartıp bakın hayvanda gelişme oldukca zaten üstüne basmaya başlar.

Bir de öyle yapalım teşekkür ederim.