Ziraat Bankası sıfır faiz

Arkadaşlar, bugün bir duyum aldım.Ziraat bankası ile hükümetin sıfır faizli traktör ile ilgili kredi kullandırabilmesi için çalışmaları olduğunu duydum.Bilgisi olan var mı?

Ynt: Ziraat Bankası sıfır faiz

aoboran link=topic=82178.msg976882#msg976882 date=1425157927' Alıntı:
Arkadaşlar, bugün bir duyum aldım.Ziraat bankası ile hükümetin sıfır faizli traktör ile ilgili kredi kullandırabilmesi için çalışmaları olduğunu duydum.Bilgisi olan var mı?
abi allahmı söyletiyo :D
tam traktör alma arifesinde

Bu şekilde bir çalışma olduğu konuşuldu,bende bilgisi olan var mı diye açtım konuyu,ancak olursa da tahminim eski(yani 10 yaş) traktörleri olanlara yenisi ile değişiminde kullandırılacağını umuyorum.

Sıfır faiz derler, dosya masrafı cart curt diye yine alacaklarını alırlar. Çiftçiyi filan düşünen yok arkadaşlar, hiç bu tarz şeylere aldanmayın. Yolunacak kaz bulunca bir şekilde yoluyorlar. Kötünün iyisini seçip öyle kredi alınacak mecbur.

Allah kredisiz, faizsiz almayı da nasip eder inşallah.

Ayrıca haddime değil akıl vermek ama bazı bankalar özellikle kıyı kesimlerde çiftçilere çiftçinin ödeyemeyeceği miktarda kredi veriyor. Bunu bilerek yapıyorlar. Çiftçinin ödeyememesi işlerine geliyor. Böyle böyle toprakları alıyorlar. Özel bankaların stratejisi bu. Size Tarım Kredisi adı altında yüklü kredi verirler, hatta sıfır faizli bile verirler ama bu iş riskli, borca batan zor çıkıyor. 10 kredi verdiğinden 4 tanesi ödeyemese adamlar kar biliyor. Bankalar da toprakları alıyor böylece... Yani hiç kayıpları yok desek yanlış olmaz. Aman diyeyim. Özellikle Ege Bölgesinde bu tarz krediler daha fazla. Benden söylemesi...

Ayağını yorganına göre uzat diye boşa demiyorlar. Borçlanma büyük işletmeler için faydalı bir şeydir. Adamlar borç gösterip vergiden düşerler. Ama bizim gibi sıfırdan kredi ile bir şeyler yapmak büyük risktir, hele bir de tarım ve hayvancılık gibi riskli bir işle uğraşılıyorsa... Alacağın kredinin 2-3 katı elinde yoksa kredi tehlikeli. Ama mecbur olunca yapacak bir şey yok tabi.

tura30 link=topic=82178.msg976941#msg976941 date=1425190620' Alıntı:
arkadşalr bende giden sene yarı hibeli devletn TKDK kısatması yanlış olabilir vatandaş verilen trktörlerin bu sene hibe kapsamında olmadını duydum nekadar doğru bilmiyorum

Artık traktör hibe destekleri kapsamından çıktı..

aslan07can link=topic=82178.msg976907#msg976907 date=1425160613' Alıntı:
Bende duydum ama sıfır değil faiz şu an %6 traktör kredisi onu %4 veya %3 e çekecekler

Abi bu faiz yıllık faiz mi ?

Traktör fabrikaları çalışıyor üretiyor satmak zorunda , enflasyon da düşük olursa ziraat bankası zirai kredilerinin faizin bir kısmı devlet tarafından karşılanıyor , faizler çok yüksek değil şu an, ama karlılık çok zor , çiftçinin para çıkarması para kazanması için çok akıllı olması gerek.

ya şu işi bi netleştirelim
duydumla kalmayalım
eğer faizleri sıfıra indireceklerse almak mantıklı
ben en iyisi biraz daha bekleyeyim o zamana kadar netleşir
duyan eden soran araştıran olursa paylaşsın lütfen