figlere ustten ve yapraktan gubre uygulaması yapan varmı

arkadaslar bu yıl fıglerımı erken ektım soguktan galiba yapraklarda yanma ve alt yapraklarında curume oldu suan tekrar fılızlenme basladı taban gubresi olarak dap kullandım ustten herhangı bı uygulama yapmam gerekırmı yardımcı olursanız sevınırım

Ynt: figlere ustten ve yapraktan gubre uygulaması yapan varmı

Nerelisin, hangi bölgedesin bilemedimya, ben macar fiğlere yaprak gübresi atıyorum. Dekara 10 kg gibi 33 nitrat veya 26 nitrat atıyorum. Farkı varmı? dersen; devamlı gübre kullandığım için farkını tespit edemedim. Yazlık fiğe atmıyoruz, zaten genellikle çok hayvan gübresi olan yerlere yazlık fiğ ekiyorum.

manısa bolgesınden bahsettıgım curume olayı adı fıgde oldu macar ektım onada dekara 30 kg leonardıt uyguladım serpme olarak ustten onda herhangı bı sorun yok gelısımı cok ıyı fakat adı fıgı kasım ayının basında ekmıstım erken ekımden olsa gerek hızlı gelıstı ve bı ıkı defa sıcaklık -5 lere dusunce soguk vurdu ve curume olayı oldu suan tekrar fılızleme basladı ben normalde ustten gubre atmam fıge sadce tabana dap verıyorm yapraktan sıvı azot veya humık fulvık asit uygulasam olurmu

araplıova link=topic=82183.msg976980#msg976980 date=1425205610' Alıntı:
manısa bolgesınden bahsettıgım curume olayı adı fıgde oldu macar ektım onada dekara 30 kg leonardıt uyguladım serpme olarak ustten onda herhangı bı sorun yok gelısımı cok ıyı fakat adı fıgı kasım ayının basında ekmıstım erken ekımden olsa gerek hızlı gelıstı ve bı ıkı defa sıcaklık -5 lere dusunce soguk vurdu ve curume olayı oldu suan tekrar fılızleme basladı ben normalde ustten gubre atmam fıge sadce tabana dap verıyorm yapraktan sıvı azot veya humık fulvık asit uygulasam olurmu
fiğin yaprakları havadaki azotu alıyor herhal de, eğer yanlış bilmiyorsam. Bizde kışa dayanamaz adi fiğ, mart sonu gibi anca ekeriz. Macar fiğe soğuk bişey yapmıyor, zaten çok geç ve hızlı gelişim gösteriyor, şu an ekilmiş yerlerde hiç yok gibi.

bızım manısa tarafında adı fıg en gec aralık 15 e kadar ekılır ben erken hasat ederım dusuncesıyle erken ektım bu yıl kıs bıraz soguk gectı o nedenle galıba etkılendı suanda 20 cm yakın boyunda ıdı zaten soguk yaktı yapraklarını :D