bugdaya sulu cinko atcak olan varmi?

Ynt: bugdaya sulu cinko atcak olan varmi?

Çinkonun Kardeşlenme,kok yapısı ve hastalıklara karşı direnç kazandırma özelliği vardır.yalniz alacağın çinkonun EDTA Selatli olmasına dikkat et.Bazı ucuz cinkolarda bu özellik yoktur.Selat, yapraktan geçişi hızlandırır.uygulama dozu 100cc dekara.

azoxystrobin link=topic=82190.msg977276#msg977276 date=1425247558' Alıntı:
Bu gübre NP+Zn . yani azot,fosfor ve çinko karışımı.genelde meyveler icin cicekten once kullanilir.Tarla bitkilerinde misirda cok is gorur.Selat yoktur.
Buğday,silajlık mısır ve yonca için uygulamayı düşünüyorum.... Hepsine Yapraktan dekara 500 ml uygulayacagım ?

ErmanHoca link=topic=82190.msg977336#msg977336 date=1425280159' Alıntı:
Buğday,silajlık mısır ve yonca için uygulamayı düşünüyorum.... Hepsine Yapraktan dekara 500 ml uygulayacagım ?
ErmanHoca link=topic=82190.msg977336#msg977336 date=1425280159' Alıntı:
Dekara 500cc bence çok.150 cc 2 sefer idealdir

- Çinko sülfat. Çinko miktarı %22. Edta ile şelatlı. 1 çuval (25kg) 62,5 lira. 125 dekar yer atar. Dekar maliyeti 0,5 lira (50 kuruş)
- Magnezyum Sülfat. Magnezyum oranı %16. Edta ile şelatlı. 1 çuval (25kg) 125 dekar yer atar. Dekar maliyeti 0,32 lira (32 kuruş)
- Fülvik asit. Doğrudan şelat olarak kullanılabilir. Bitki düzenliyici. 1 bidon (5 litre) 50 dekar yer atar. Dekar maliyeti. 0,8 lira.
- Potasyum Nitrat
- Demir sülfat
- Mangan
- Kükürt (Tüm ürünleri sülfat formunda kullandığınız için bolca da kükürt vermiş olursunuz). Not: Kükürt ayrıca bir fungusittir)
- üre ve nitrat azotları

Tamamını verseniz 4 lira tutmaz.

Kimse kusura bakmasın ama paranız çok gaiba arkadaşlar. Dekara 4 lira maliyet ile yaprak gübrelemesinin kralı yapılır.

Bu arada sitede konu ile ilgili o denli çok başlık var ki..

sebazios link=topic=82190.msg978560#msg978560 date=1425606972' Alıntı:
- Çinko sülfat. Çinko miktarı %22. Edta ile şelatlı. 1 çuval (25kg) 62,5 lira. 125 dekar yer atar. Dekar maliyeti 0,5 lira (50 kuruş)
- Magnezyum Sülfat. Magnezyum oranı %16. Edta ile şelatlı. 1 çuval (25kg) 125 dekar yer atar. Dekar maliyeti 0,32 lira (32 kuruş)
- Fülvik asit. Doğrudan şelat olarak kullanılabilir. Bitki düzenliyici. 1 bidon (5 litre) 50 dekar yer atar. Dekar maliyeti. 0,8 lira.
- Potasyum Nitrat
- Demir sülfat
- Mangan
- Kükürt (Tüm ürünleri sülfat formunda kullandığınız için bolca da kükürt vermiş olursunuz). Not: Kükürt ayrıca bir fungusittir)
- üre ve nitrat azotları

Tamamını verseniz 4 lira tutmaz.

Kimse kusura bakmasın ama paranız çok gaiba arkadaşlar. Dekara 4 lira maliyet ile yaprak gübrelemesinin kralı yapılır.

Bu arada sitede konu ile ilgili o denli çok başlık var ki..

Bu konuda sadece fikirlerimiz değil yolumuzda aynı.

Fakat 25kg çuvallardaki çinkonun edta şelatlı olduğunu bilmiyordum. Yada benim aldığımda yok. Kullandığım 25kg çuvallarda satılan gübrenin üzerinde çinko içeriği %21 yazıyor farklı gübrelerden mi bahsediyoruz? Yoksa 'humik/fulvik asit ekleyince şelatlanmış oluyor'u mu kastettiniz? Bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim.

Kabaca sizin tavsiyenizde gübreleri ayrı ayrı alıp karıştırıyoruz. Diğerinde ise banknotları ayrı ayrı sayıp öyle karıştırıyoruz. Sadece hangi materyali karıştıracağız ona karar vermeliyiz. Onun haricinde karıştırmak her iki seçenektede standart.

ofas link=topic=82190.msg978570#msg978570 date=1425623708' Alıntı:
Bu konuda sadece fikirlerimiz değil yolumuzda aynı.

Fakat 25kg çuvallardaki çinkonun edta şelatlı olduğunu bilmiyordum. Yada benim aldığımda yok. Kullandığım 25kg çuvallarda satılan gübrenin üzerinde çinko içeriği %21 yazıyor farklı gübrelerden mi bahsediyoruz? Yoksa 'humik/fulvik asit ekleyince şelatlanmış oluyor'u mu kastettiniz? Bilmediğim bir şey varsa öğrenmek isterim.

Kabaca sizin tavsiyenizde gübreleri ayrı ayrı alıp karıştırıyoruz. Diğerinde ise banknotları ayrı ayrı sayıp öyle karıştırıyoruz. Sadece hangi materyali karıştıracağız ona karar vermeliyiz. Onun haricinde karıştırmak her iki seçenektede standart.

:D

En garantisi yaprak analisi. Laboratuvarda iyi bi hündes varsa, zaten neden ne kadar karıştırılacağını söylüyor. Aksi halde antagonistik etki kollanarak tek seferde olabildiğince çok besleme yapmak en iyisi.

Herbisitten farklı olarak bunda yöntem farklı. Herbisit ' in etkili olabilmesi için yağmursuz 10c ve üstü 2-3 sat yeterli iken bunda yağmursuz ve sıcak süre ne kadar uzun sürerse o denli iyi.

Birini zehirlemek için 10 saniye yeterli iken birini beslemek çok daha uzun süre alıyor. O nedenle birden çok kez üstelik 20 gün ara ile uygulayın deniyor.

Not: Gübretaş ' ın beyanına göre tüm toz gübreleri edta ile şelatlanıyor.