buğday da 1.üst gübreleme

öncelikle tüm trakklüp üyelerine merhaba diyorum. ben bayram ay. bursa harmancık ilçesinde şimdilik küçük çapta çiftçiliğe başladım. kendim ilçe tarım müdürlüğünde çalışıyorum. bu platforma yeni üye oldum. sizlere birkaç sorum olacak. ben bu yıl deneme amaçlı olarak 24 dönümlük bir araziye buğday ektim. aralık ortasında ekim yapıldı. ekim yapılırken mibzer kullanıldı ve dönüme 24 kg buğday ile 25 kg 20-20 gübre verildi. ocak ayı tamamen kar yağışıyla geçti ve araziye 1 metre civarı kar yağdı. havaların yeni açmasıyla üst gübreyi anca 28 şubatta verebildik. tarlaya yağıştan dolayı traktör giremedi ve üst gübreyi el ile verdik. 46 lık azot kullandık. el ile atılan gübreyi kg olarak ayarlamakta zorlandığımız için ortalama dönümde 15 kg 46 lık gübre verildi. gübrelemeden sonra hafif yağış oldu. aynı gün içinde. bu gübreleme çok mudur ve ikinci üst gübreleme de ne kadar kullanmalıyım ?

Ynt: buğday da 1.üst gübreleme

ikinci üst gübre olarak hangi gübreyi kaç kg kullanmamı önerir siniz ? tabi bunlar hava ve toprak şartlarına bağlı bunu biliyorum ama normal şartlarda ne kadar kullanmamı önerir siniz ?

bayram ay link=topic=82219.msg977744#msg977744 date=1425375572' Alıntı:
ikinci üst gübre olarak hangi gübreyi kaç kg kullanmamı önerir siniz ? tabi bunlar hava ve toprak şartlarına bağlı bunu biliyorum ama normal şartlarda ne kadar kullanmamı önerir siniz ?
14-18 Kg. Amonyum nitrat %33 nisan başından itibaren.

Bayram bey hoş geldiniz. Ekim ve ilk gübreleme miktarları gayet güzel. İkinci gübre olarak arkadaşlar öneride bulunmuşlar (33 nitrat).

Ekinlerin gelişme ve hastalık durumunu gözlemleyin. Eğer farklı bir besin eksikliği görülürse o eksikliği giderecek gübre kullanırsınız.

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlarım abilerim.sanırım nisan başında 33 nitrat da mutabık kaldık. Tavsiyelerinize uyacağım.

DemirdöğeN link=topic=82219.msg977872#msg977872 date=1425410854' Alıntı:
Aramiza hosgeldiniz
Bazi ziraat muhendisleroi 26 lik nitrat oneriyor kalsiyum sayesinde danelerin daha iri olacagini soyluyorlar tecrube eden varmi
Taneyi besleyen calsium değil nitrat azotudur.26 ligin is yaptığı yerler sadece aşırı asidik ph ' si düşük olan yerler.çok kullanılması ve tercih edilmesinin asil nedeni çiftçinin ucuza kaçması.cunku asil işgören 33 luk biraz daha fiyatlidir