Angus besiciliği

benim anlamadığım bir konu var anguslarla ilgili
bunların sütü yalnızca yavrularına yetiyor diyorlar yani süt almak pek mümkün değil peki dişi bir angus yılda 1 yavru verdi yanı dişiyı gebeli boyunca yaklaşık 1 yıl besliyeceksiniz sonra yavruluyacak yavruruya bir yil besliyeceksiniz yani 2 yıl boyunca ilk yıl anneyi ikinci yıldada yavruyu besleyip yetişkin hale getirip satacaksiniz peki 2 yıllık emeğin ve masrafın karşılığını yetişkin tek angus kurtarırımı. etcil ırklarda süt sağmadan yavru alıp besicilik karlı bir işmi

Ynt: Angus besiciliği

Ne demek istediğini anladım. Aslında besicilikte kazanmak konusunda yazılacak çok şey var. Zaten forumda çok sayıda bu konu işlenmiş durumda... Ben senin soruna şöyle bir olay anlatayım, umarım yardımcı olur.

Yıllar önce Simental ırkları çok popüler olmuştu. Bunları bulmak mümkündü ama talep çok olduğundan fiyatları çok pahalıydı. Ayrıca piyasada SAF IRK olarak melez buzağıları piyasaya sürdüler. Çok insan mağdur oldu.

Bir komşum bu konuda mücadele verdi ve uzun bir çalışma yaptı. Saf ırk Simental dana bulamadı ama saf ırk bir kaç tane düve aldı.

Bu düvelere çok iyi bakım yaptı, öyle ki bölgede o kadar büyük ve güzel hayvanlar sadece onda vardı. Bu düveleri anlaştığı uzman veteriner ve bayi yardımıyla en verimli ve pahalı tohumlamaya tabi tuttu.

Sonuç olarak saf ırk Simental buzağı almaya başladı. Bir miktar düve aldığı oldu ama onları da aynı işleme tabi tuttu.

Neredeyse hiç süt satmıyordu desem yeridir, çünkü buzağılardan artan az miktarda sütü satıyordu. bu süt ise toplamda hayvanların yedikleri yem fiyatını ancak karşılıyor bazı aylarda yetmiyordu.

Fakat bir yandan danalar kesime gelmeye başladı. Maşallah en güzel ve büyük saf ırk Simental danaları elde etti.
Sonuç olarak bu işten en sonunda güzel kazançlar sağladı. (Danalar kesime gelene kadar maddi olarak çok zor günler geçirdi.)

Umarım anlatabilmişimdir, selametle.

Fakat devam ettirmedi tamamen koyunculuğa geçti.

kararsız link=topic=82231.msg977898#msg977898 date=1425417824' Alıntı:
benim anlamadığım bir konu var anguslarla ilgili
bunların sütü yalnızca yavrularına yetiyor diyorlar yani süt almak pek mümkün değil peki dişi bir angus yılda 1 yavru verdi yanı dişiyı gebeli boyunca yaklaşık 1 yıl besliyeceksiniz sonra yavruluyacak yavruruya bir yil besliyeceksiniz yani 2 yıl boyunca ilk yıl anneyi ikinci yıldada yavruyu besleyip yetişkin hale getirip satacaksiniz peki 2 yıllık emeğin ve masrafın karşılığını yetişkin tek angus kurtarırımı. etcil ırklarda süt sağmadan yavru alıp besicilik karlı bir işmi
Bu konuda bir tecrübem yok ama şöyle bir hesabı olmalı diye düşünüyorum: bir Angus ineğe günde 3-4 kg saman, 2 kg yonca, 5-6 kg silaj ve 1-2 kg yem yeter bence. Bunun da maliyeti yıllık 1200 - 1500 ₺ eder. Hatta mera olanağı varsa daha da aşağıya çekilebilir.
Yılda bir yavru alırsak ki alınır bence çünkü bunların hastalık, döl tutmama, meme hastalığı gibi dertleri olmaz çünkü yoğun yem yemiyorlar süt vermedikleri için. Bunlara sadece yaşam payını veriyoruz. Bu yeterli geliyor.
Şimdi besi için sütten kesilmiş bir Angus, Limuzin veya Şarole buzağı almaya kalksanız en az 2500 ₺. Ama siz besi ırkı anaçlarınız sayesinde bu besilik danalara 1500 ₺ ye sahip oluyorsunuz.
Bu 1500 ₺ ye (sadece annesinin yıllık bakım parasına) sahip olduğunuz bu buzağıya 1 yıl bakıyorsunuz. Buna normal besi prosedürlerini uyguluyorsunuz. Ve 15 aylık kesime veriyorsunuz diyelim.
Bir yılda tahmini 2500 ₺ yedirirsiniz. 1500 ₺ de annesine masraf yaptınız. 4000 ₺ eder. Benim tahminim 15-16 aylıkken bunlar 350-400 kg karkas yapar. Bu da 8.000 ₺ yi geçer. Net kar da hayvanbaşı 4.000 ₺ olur.
Tabi % 50 dişi olur. Dişiler de ya damızlık satılır, ya da onlar da erkekleri gibi besiye alınabilir.
Sağım derdi yok. Bakımı çok kolay. Bunların doğumları da çok kolay oluyormuş, kendileri doğuruyormuş çoğunlukla. Hele bir de mera olanağı varsa.
Valla iyi gibi duruyor. Tabi tahmini konuşuyorum şuanda. Atladığım birşeyler de olabilir. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa düşüncelerini bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: kurtlar85

arkadaşlar bizim hayvanlar yerli ve simental kırması ama boğalar safa yakın simental katarız nisanın 15i gibi çobana katarız sabah meraya gider akşam gelir buzağılardan kalan sütü sagarım haziran sonuda yaylaya çıkar inek le buzağı beraber hem otlar hemde emerler anneleirini 2ay boyunca eylülde buzağıyı ayırırız inekler kasımın ortalarına kadar yine merada otlar hiçbirşey vermeyiz ben danalarımı satmadım hele ama komşular benim danaların ayarındakilerini çiftini 5500 ile 6000 arasında sattılar.Ben şuan da 20 adet ineğe çoğunluğu doğum yapmış günde 9 ot balyası veriyom yem sılaj hiçbirşey vermiyom danalar günde iki kere annelerini emiyolar serbest doyana kadar şimdi gelelim benim maliyetime 7 ay çoban masrafım 3000tl ineklerin 5ay kuru ot gideri 1350 balya çayır otu çayırlar kendimizin olduğundan sadece mazot masrafım oluyor biçim ve taşımaya 5000tlde mazot ve işçilik toplam 20 ineğin bana ilaç ve veterineride 2000tl toplam masraf 10000tl gelelim gelirime mayıs haziran ve eylülde yani 3 ay arta kalan sütü sagarım günlük ortalama 100 kğ süt satarım mandıraya 90 günde eder 9000tl 12 erkek danayı güzden satsaydım 33000tl ederdi şimdi daha fazla 8 dişi danada 16000tl toplam gelirim 58000tl masrafı çıktıkmı kalır 48000tl.şuanda ahırımda 10.danayı doğuracak inek var gayet sağlıklı ve kilosu yerinde

poyraz2030 link=topic=82231.msg978117#msg978117 date=1425498546' Alıntı:
simental ırkına ve angusa da ilgim var benimde. Yukarıdaki bilgileri okudum çok güzel şeyler yazıyorlar.
Angus, Limuzin, Şarole besi ırklarıdır. Sütleri sadece yavrularına yeter. Et verimleri çok iyidir. Aynı zamanda yemden yararlanımları yüksektir. Otu ete çevirme de üstlerine yoktur. Meraya da çok uygundur.
Simental bunlardan biraz farklıdır. Simental kombine verimli bir ırktır. Hem et hem de süt verimi vardır. Etçi Simental et konusunda bir Angus ' a yakındır. Bunun yanında etçi Simentaller 16-17 litre de süt verir. Sütçü Simentalin hem et verimi iyidir hem de laktasyonda 6-7 ton süt verir. Süt verimi, et verimi ve özellikle de dayanıklılık ve yapılan hataları tolere edebilme kabiliyetinden dolayı AİLE İŞLETMELERİ için ideal bir ırktır.
Holstein sütçüdür. Et verimi de fena değildir. Çok iyi süt verimi vardır. Ancak hastalıklara karşı dayanıksız ve narin bir ırk olduğu için daha çok kendi veterineri olan profesyonel büyük çiftliklere uygun bir ırktır.

Biz simentel kirmasi ama çok güzel ayakli duvelerimize Angus tohumlama yaptık.
cok güzel sonuçlar aldık irk tamamen kendi özelliğinde simsiyah oluyor
erkekler 16aylik 357--382 aralığında geldi
dişi lerin boy yapması çok güzel oldu buza haric 20lt çok rahat görduk

Süt inekçiliğinde aylık para dönüyor ama .

Her zaman söylerim karlılık hesabı büyük başta aylık yapmak zor neden ?

Hiç besi olmasa elimizde sadece süt ineği olsa yine elimizdeki anaçlardan yaşlı olanları kestirip genç düve ile değiştireceğiz.

Çünkü bir süt ineği 5 - 6 yavru yapınca genellikle işi bitiyor işi biten ineği kestirip yerine genç hayvan koymak aylık hesapları değiştiriyor .

Besi uzun vadeli iştir besiye başlarken cebimizde hariçten danaları kesinceye kadar yetecek sermaye olmalı bu bizim karlılığımızı çok değiştirir etkiler.

Her işte olduğu gibi bu işlerde de ekonomi yönetimi mali disiplin hesap kitap işi çok önemli, en önemlisi istikrar iş kolay öğrenilmiyor, dahada önemlisi işten para kazanmak kolay öğrenilmiyor .

BOZKURT07 link=topic=82231.msg978228#msg978228 date=1425544536' Alıntı:
Biz simentel kirmasi ama çok güzel ayakli duvelerimize Angus tohumlama yaptık.
cok güzel sonuçlar aldık irk tamamen kendi özelliğinde simsiyah oluyor
erkekler 16aylik 357--382 aralığında geldi
dişi lerin boy yapması çok güzel oldu buza haric 20lt çok rahat görduk

Saf ırk simental ve saf ırk anguslar dikkat edilirse birbirine çok yakın. O yüzden bu iki ırk birbirine aşılansa gayet güzel sonuçlar alınabilir.

Çok eskilerden insanlar normal ırklara simental aşılattılar. O zamanlar çok bilinçli yapılmıyordu. Ne yazıkki büyük hayvanı doğuramayan inekler öldü.

ismail_17 link=topic=82231.msg978233#msg978233 date=1425545537' Alıntı:
Süt inekçiliğinde aylık para dönüyor ama .

Her zaman söylerim karlılık hesabı büyük başta aylık yapmak zor neden ?

Hiç besi olmasa elimizde sadece süt ineği olsa yine elimizdeki anaçlardan yaşlı olanları kestirip genç düve ile değiştireceğiz.

Çünkü bir süt ineği 5 - 6 yavru yapınca genellikle işi bitiyor işi biten ineği kestirip yerine genç hayvan koymak aylık hesapları değiştiriyor .

Besi uzun vadeli iştir besiye başlarken cebimizde hariçten danaları kesinceye kadar yetecek sermaye olmalı bu bizim karlılığımızı çok değiştirir etkiler.

Her işte olduğu gibi bu işlerde de ekonomi yönetimi mali disiplin hesap kitap işi çok önemli, en önemlisi istikrar iş kolay öğrenilmiyor, dahada önemlisi işten para kazanmak kolay öğrenilmiyor .

Benim yukarıda anlattığım olayda, komşum sadece besi ırkı yapmaya karar vermişti. Dediğin gibi süt ırkı da olacak ki belli bir sermaye dönsün. Yoksa çok zor oluyor.

ENES4422 link=topic=82231.msg978235#msg978235 date=1425545743' Alıntı:
Benim yukarıda anlattığım olayda, komşum sadece besi ırkı yapmaya karar vermişti. Dediğin gibi süt ırkı da olacak ki belli bir sermaye dönsün. Yoksa çok zor oluyor.

Aynen, ben bu siteden örnek versem başarılı bir çok arkadaşımız süt ve besiyi birlikte götürüyor .

Süt aylık gelir besi yıllık yada daha seyrek ama toplu para geldiği için çok beside çok önemli, bir birini tamamlıyor .

Bide yemin ucuz maliyet işi var o zaman devreye çiftçilik giriyor elindeki mera doğal imkanlar giriyor ki en önemlisi, elindeki imkanlar uygun değilse taşıma su ile değirmen dönmez enerji pahalı ülkemizde zaten et piyasası istikrarsız , onun için elinde mera yada kuru tarım , yada sulu tarım , yada çevredeki sanayi kuruluşlarının yemde kullanılacak küspe yada posa gibi şeyler olup almaması çok önemli .

AVANTAJLARI
1-Bakımı çok kolay.Kesif yem servisine hiç gerek yok.
2-Veteriner masrafınız neredeyse hiç yok bulaşıcı hastalık olmadığı sürece.
3-Doğumları çok kolay müdahaleye gerek yok.
4-Tesisi çok ucuza kurulabilir.
5-Etrafta az olduğu için değerlidir.
6-Etini pahalıya satma şansınız yüksek.Özellikle İstanbul ' un iyi restorantlarıyla bağlantı kurabilirseniz çok pahalıya etini satabilirsiniz.Bilen bilir.Eti çok lezzetli.
7-Kredi imkanınız rahat.

DEZAVANTAJLARI
1-Çok kalabalık sürüyle işe başlamanız gerekir.En az 50 baş.
2-Süt satamayacağınız için masrafını en az 2 yıl cepten karşılamanız gerekir.
3-Et fiyatı iyi olduğu için çiftlikler damızlık satışı konusunda pek yardımcı olmuyorlar.

Bursa Yenişehir ' de Erginler Çiftliği en iyi örnek gidin gezin.
Buraya atamadım 'ACTON SÜPPER BEEF' adlı videoyu izleyin.Hevesiniz 1000 kat artar.

Besicilik riskli iş. Süt hayvancılığı gibi değil.
Besilik danaları arıyorsun, buluyorsun, pazar pazar, çiftlik çiftlik geziyorsun. Et fiyatının yüksek olduğu dönemde besilik danaları da yüksek fiyattan alıyosun. Çünkü canlı besilik hayvan piyasası et fiyatlarına endeksli gibi bişey. Ama iş almakla bitmiyor çünkü sen bu hayvanları BU GÜNKÜ piyasadan alıp, 7-8 ay bakıp, O GÜNKÜ piyasadan satacaksın.
Peki O GÜNKÜ piyasayı önceden tahmin edebiliyor muyuz? Hayır.
Piyasa aynen kalsa bile alırken pahalıya aldığın hayvanı düşük karlarla satıyorsun. Hayvanbaşı 1000 ₺ bilemedin 1500 ₺ kazanırsan iyi.
Bu durumda bir Angus Anaç Kadrosu ' na sahip olmak besiciliğin bu riskli durumunu ortadan kaldırıyor. Çünkü kendi çiftliğinde doğan hayvanları besiye alıp kesime gönderiyorsun. İşi riskli hale getiren her defasında besilik hayvan alımından kurtuluyorsun.
Eğer yukarıda yazdığım Angus anaçlarının bakım masrafları ve danalarının verimleri pratikte doğruysa, böyle yapılacak bir besicilik hem daha risksiz, hem daha stressiz, hem daha kolay hem de en az 2 kat daha karlı.
Ne dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: kurtlar85

Aslında benim içinde çok uygun sılaj saman yok elimde yıllardır ot ve arpa veriyorum birazda fenni yem.

Sütçülüğün kahrını boşuna çekiyorum yıllardan beri

Daha önce bir tane angus olmuştu kendi ineklerimde tohumlamadan , dişi bütün özellikleri tamamdı hatta boynuzu bile çıkmadı, kesime gönderdim yetişince, süt yapmaz diye , mezbahada görmüşler kesme bunu ver dediler , aldı adam tanımıyorum , et parasından çok yüksek fiyat verdi aldı .

Ben holstein süt sığırcılığı ilerleme sağlayamadım , komşular vardı şarolay bakıyorlardı merada hiç sağmıyorlardı buzağılar büyüyünce diz çöküp emiyorlardı annelerini , memnundular hayvanlardan sadece ete çalışıyorlardı , sütçülük çok zor.

İmkanı uygun olan mutlaka düşünsün tabi dediğim gibi elindeki imkanlar neye uygun

Önemli olan ucuz maliyet ile hayvan yetiştirebilmek , sütçülükte çok para geliyor ama çok parada gidiyor, bu tür besi işinde ot ile doğal imkanlar ile yetiştirmek mümkün görünüyor .

beni çok heveslendiriyorsunuz bu konuları okudukça 2003 yılında bıraktığım hayvancılığa besi işletmesi olarak geri dönmeye düşünüyorum bakalım sizler böyle paylaşımlar yaparsanız ve iyide bir adam bulursam biyerden bende başlıcam galiba hayırlısı...