Hatat A100'e hangi Tiller ve Aysan uygun

Kendi arazilerimizi işlemek için çiftçiliğe başladım. Konforu ve özellikleri nedeni ile Hattat A100 aldım. 9 ' lu çizel düşünüyordum ama tiller almam tavsiye ediliyor. En uygun tiller ve aysan hangisidir. Fazla arazim yok öncelikle 2 el arıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Ynt: Hatat A100'e hangi Tiller ve Aysan uygun

ceksparow-1986 link=topic=82238.msg977970#msg977970 date=1425457266' Alıntı:
traktörün hayırlı olsun a70 7 cizel kullanıyorum rahat çekiyor topraklarımız kumlu
Sağol. Aslında yakıt tasarrufu nedeniyle ben de 70 ' lik veya 80 ' lik arıyordum ama bulamadım. Bu denk geldi aldık. Çevremdekiler çizel yerine tilleri öneriyorlar ama ikisini de değerlendireceğiz artık.

AYSAN MARKASI ÜRETİCİSİ OLARAK TAVSİYEM 16 LI TİLLER UYGUN OLUR MUHTEMELEN 90 BEYGİR MOTORUNUZ. ÇİZEL YERİNE TİLLER DAHA İYİ OLUR SİZE. HEM TOPRAĞI DERİN İŞLERSİNİZ HEMDE AYAKLARIN TİTREŞİMİ SAYESİNDE TOPRAK KARIŞIMINI UYGULARSINIZ.

abdullah_66 link=topic=82238.msg977963#msg977963 date=1425455505' Alıntı:
Kendi arazilerimizi işlemek için çiftçiliğe başladım. Konforu ve özellikleri nedeni ile Hattat A100 aldım. 9 ' lu çizel düşünüyordum ama tiller almam tavsiye ediliyor. En uygun tiller ve aysan hangisidir. Fazla arazim yok öncelikle 2 el arıyorum. Bilgisi olan arkadaşlar var mı?
Hayırlısı olsun , Hattat güle güle kullanın.
Lakin Çizel ve Tiller farklı amaçlar için kullanıyoruz biz.
Çizel daha çok ağır işler , tiller ise daha çok sürülmüş yerleri ikilemede.
Etrafınızdan gözlemleyebileceğiniz üzere bu aletlerin görev alanı olarak kesiştikleri noktalar var , ama her zaman birbirinin yerine geçebilecek aletler bana göre değiller. Örneğin güzden sürüm yaptığınız bir tarlaya kış ve sonbahar döneminde çizel pulluk ile veya tiller ile ikileme kışın rahatça yapabilirsiniz , benzer vazifeyi yaklaşık olarak görürler.
Lakin bu mevsimde ise çizel ile sürülmüş bir ayçiçek elkilecek yere girilmesi , yani derin işleme yapılması bana göre riskli , toprağın tavını kaçırıp , ürünün çıkmama riski var yeterince yağış olmasa , kışın çizel ve tiller işçilik bakımından kesişirken bu mevsimde ise tiller ve aysan dediğimiz hafif tip kültüvatörler benzer işçilik yaparlar. İmkan varsa her ikisinize almanızı veya Çizel , İtalyan ayak aysan öneririm.
Tabi bu gerçekler bölgenizdeki , köyünüzdeki toprak ve iklim yapısına göre değişebilir.

ufukk link=topic=82238.msg995825#msg995825 date=1429719555' Alıntı:
Hayırlısı olsun , Hattat güle güle kullanın.
Lakin Çizel ve Tiller farklı amaçlar için kullanıyoruz biz.
Çizel daha çok ağır işler , tiller ise daha çok sürülmüş yerleri ikilemede.
Etrafınızdan gözlemleyebileceğiniz üzere bu aletlerin görev alanı olarak kesiştikleri noktalar var , ama her zaman birbirinin yerine geçebilecek aletler bana göre değiller. Örneğin güzden sürüm yaptığınız bir tarlaya kış ve sonbahar döneminde çizel pulluk ile veya tiller ile ikileme kışın rahatça yapabilirsiniz , benzer vazifeyi yaklaşık olarak görürler.
Lakin bu mevsimde ise çizel ile sürülmüş bir ayçiçek elkilecek yere girilmesi , yani derin işleme yapılması bana göre riskli , toprağın tavını kaçırıp , ürünün çıkmama riski var yeterince yağış olmasa , kışın çizel ve tiller işçilik bakımından kesişirken bu mevsimde ise tiller ve aysan dediğimiz hafif tip kültüvatörler benzer işçilik yaparlar. İmkan varsa her ikisinize almanızı veya Çizel , İtalyan ayak aysan öneririm.
Tabi bu gerçekler bölgenizdeki , köyünüzdeki toprak ve iklim yapısına göre değişebilir.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Hayrabolu sanayisinden bakımları yapılmış 2.el 27 ' li çift merdaneli aysan ile 15 ' li tiller buldum onları aldım. İkisi 3.700 TL. Diğerini daha sonraya bıraktım. Sağolun hayırlı günler.

abdullah_66 link=topic=82238.msg997774#msg997774 date=1430315047' Alıntı:
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.
Hayrabolu sanayisinden bakımları yapılmış 2.el 27 ' li çift merdaneli aysan ile 15 ' li tiller buldum onları aldım. İkisi 3.700 TL. Diğerini daha sonraya bıraktım. Sağolun hayırlı günler.
bizde 17li aysan marka tiller var merdane kombineli tiller ile anız bozmak zor olur ikinci işlem için tiller ideal ;) anız bozman için ise tavsiyem esener yaylı çizel
https://www.youtube.com/watch?v=UeaneWGqefQ