Noltalji - A6 Böcek

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

ANADOL A6 Böcek

Tür Silahlı Kuvvetlerinin isteği üzerine üretilen bir araç.

Anadol Böcek üretim bandından A6 kodu ile 1975’te indi. Böcek, aslında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin isteği doğrultusunda geliştirildi. Volkswagen “Buggy” modeli ile benzerlikler taşımasına karşın, konsept ve karakteristik olarak değişik bir dizayn ile üretilmiştir. Otosan, o yıllarda artan turizm potansiyelini ve sayıları gittikçe çoğalan tatil köylerini de düşünerek, aracın halktan da göreceği talebi de dikkate almıştı.
Üstü açık, kapısız, ön camı kaputla aynı eğimde olan dizayn, değişik gösterge paneli ve konsol aracın en önemli konsepti idi. Aynı eğimdeki kaput ve cam dizaynı, ileriki yıllarda ortaya çıkan SUV araçlara da esin kaynağı olmuş, döneminin ilerisinde kabul edilen panel ve konsol dizaynı, daha sonraki yıllarda pekçok Avrupalı üreticinin otomobil dizaynında esin kaynağı olmuştur. Gösterge panosu direksiyon milinin hemen üzerinde ancak ön konsoldan ayrı olarak dizayn edilmiştir. Bu panoda 3 gösterge bulunmaktadır. Solda, alt kısmında uzun hüzme (mavi) ve sinyal (sarı) lambalar ile km sayacının bulunduğu Smiths km saati, ortada marş (kırmızı), yağ (yeşil) lambalarının bulunduğu Smiths yuvarlak hararet ve benzin göstergesi, sağda ise Smiths devir saati yer almaktadır.
Anadol Böcek ' in cam elyafı ve polyesterden imal edilen 4 kişilik ve kapısız araç gövdesi, diğer Anadol şasilerine göre kısaltılmış ve modifiye edilmiş çelik şasi üzerine oturtulmuştur. Şasi, helezonlu bağımsız ön süspansiyon ve makaslı arka aksın üzerine kurulmuştur. A1 ve A2 modellerde de kullanılan 5500 d/d ' da 54 HP güç üreten, motor bloğu demir dökümden mamul 1298cc Ford Kent Crossflow OHV motor ile donatılmış, hafif ve küçük kasası nedeniyle yüksek performans elde edilmiştir. Döneminin pop-art dizaynına paralel olarak asimetrik ön ve arka görünüşü, yine asimetrik ön panel, arkada sağda 2, solda 3 stop lambası, ön cam üzerindeki 5 açılı dikiz aynası, 225/55/13 ebadında lastikleri, fiber üzerine vinil kaplı koltukları ile alışılmışın dışında bir görünüme sahipti. Direksiyon ' da 'rack-and-pinion' (kremayer) sistemi, frenlerde tek devreli hidrolik sistem (önler disk, arkalar tambur), debriyajda da tek kuru plaka, diyafram yaylı, spiral kontrollu telli sistem kullanılmıştır. El freni iki koltuk arasında ve mekaniktir. El fren kolu, içli dışlı bir kablo ile arka tekerleklerdeki el freni levyesine bağlıdır. Şanzıman olarak döküm demirden, 4 ileri düz vitesli Ford ' un Type 2 modeli tercih edilmiştir.
Anadol Böcek, kullanım ve isteklere göre değişik versiyonlarda tasarlanmıştır: TRT dış çekimleri için martı kanat kapılı versiyonu, off-road versiyonu, itici/çekici versiyonu ve askeri versiyonu bulunmaktadır.
Anadol Böcek üretimi de, STC-16 gibi şanssız bir döneme rastgelmiştir. Döneminin çok ilerisinde dizayn edilen her iki model de petrol krizinden kaynaklanan Dünya’daki ve Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle talep yaratamamış ve üretimleri askıya alınmıştır.
1975 yılında 202 adet üretilen Böcek modeli, 1977 ' de de özel olarak 1 adet üretilmiş olup, toplam üretim adedi sadece 203’tür.

Ynt: Noltalji - A6 Böcek

o 203 taneden biri bizim ilçedeydi
halada duruyor sanırım
çocukken ilk gördüğümde sanayide ustalara yaptırılmış bir araba zannettim o kadar düz ve basit bi arabaydı kapılarıda yoktu :D
anadol böcek o araba demişti babamda

FatihEFE link=topic=82252.msg978155#msg978155 date=1425505853' Alıntı:
o 203 taneden biri bizim ilçedeydi
halada duruyor sanırım
çocukken ilk gördüğümde sanayide ustalara yaptırılmış bir araba zannettim o kadar düz ve basit bi arabaydı kapılarıda yoktu :D
anadol böcek o araba demişti babamda

Çocukluğumda muhteşem bir arabaydı ve benim hayalimdi... Büyüyünce alacaktım.:))

Şu an bile çok beğeniyorum.

ENES4422 link=topic=82252.msg978164#msg978164 date=1425506886' Alıntı:
Yan kapılar ve camlar yok, atlayıp biniyorsun...:)
jeep cj5 alalım abi sana bundan daha ucuza alırsın daha kullanışlıdır
bu arabalar koleksiyonluk olduğu için kimse satmak istemiyor
90larda sıfır araba üstünede para teklif etmişler vermemiş adam şimdi hiç vermez