Fare İlaçlarında İlginç Durum

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Arkadaşlar bu yıl ilginç bir durum yaşadım ve paylaşmak istedim.

Daha önceden fare mücadelesi yapmıştık. Geçtiğimiz haftalarda ilk gübrelemeyi yapmak için hazırlık yaptık ve yanımıza Tarım İl Müdürlüğünden daha önce aldığımız fare ilacını da tedbir amaçlı aldık.

Fakat yarım paket gibi az kalmış, bizde yetmez düşüncesiyle eczaneden biraz daha aldık. Bu aldığımız ilacı tarlada kullanacağımızı söyledik. Aldığımız ilaç kırmızı ilaçlanmış buğday. Kırmızı ilaçlanmış bu ürünü eczacının anlatmasına göre insanlar tarlalarda da kullanıyorlarmış.

Biz o gün, gübrelemeden sonra daha önce ilaçlama yaptığımız yerleri dolaştık, çoğu kaybolmuş. Sonradan yeni açılmış yuvaların içine ilaç bıraktık.

Genel olarak başarılı olmuşuz. Geçtiğimiz pazar günü hava çok güzeldi ve ailecek bu fırsattan yararlanıp bütün arazileri dolaşmaya çıktık.

İlginç bir olayla karşılaştık. İl müdürlüğünden alınan SİYAH RENKLİ ilaçlar tamamen yenmiş ve tüketilmiş. Fakat eczaneden alınan kırmızı renkli ilaçlı buğdaylar yenmemiş ve yuvalardan dışarıya çıkarılıp atılmış....!? :( Sonradan oluşan o yuvalar işlenik ve hiç ölmemişler haliyle. Diğer taraflarda başarılı olmuşuz.

Buralara sonradan tekrar aldığım SİYAH RENKLİ il müdürlüğünün ilaçlarından tekrar bıraktım.

Bu olayın nedenini bilmiyorum.

Ynt: Fare İlaçlarında İlginç Durum

Bilindiği gibi geçen yıl oldukça fazla fare vardı. İlaçlamalar yapıldı. Hatırı sayılı bir kış - 18 leri gördük.
Fakat tarlalarda hala fareler dolaşıyor. Zehirlere karşı bağışıklık kazandılar. Faydası olmadığını görüyoruz.
Bu sene tekrar fare zararlarını göreceğiz.

erol demirbağ link=topic=82262.msg978242#msg978242 date=1425547506' Alıntı:
Bilindiği gibi geçen yıl oldukça fazla fare vardı. İlaçlamalar yapıldı. Hatırı sayılı bir kış - 18 leri gördük.
Fakat tarlalarda hala fareler dolaşıyor. Zehirlere karşı bağışıklık kazandılar. Faydası olmadığını görüyoruz.
Bu sene tekrar fare zararlarını göreceğiz.

Bu yıl da öyle, çok aşırı çoğalmışlar. Ayrıca hayatımda ilk defa 4 kez ilaçlama yaptım. Çok şükür şu an iyi ama bu işi önemsemeyen ve sonucunu takip etmeyen insanların zararı epey var.

ENES4422 link=topic=82262.msg978255#msg978255 date=1425549280' Alıntı:
Bu yıl da öyle, çok aşırı çoğalmışlar. Ayrıca hayatımda ilk defa 4 kez ilaçlama yaptım. Çok şükür şu an iyi ama bu işi önemsemeyen ve sonucunu takip etmeyen insanların zararı epey var.
abi onların ilaçlamaması sana da zarar veriyor o hayvan bilmiyorki tarlanın sınırını
aynı durum böcek ilaçlamalarında da söz konusu
mesela benim bi bahçemin yakınındaki adam yüzünden o bahçeden her sene ürün kaybı yaşıyorum
açıkçası bu duruma karşıda gerekli yasalar çıkmalı diye düşünüyorum
eğer ben ilaçlamamı yapmama rağmen ürün ve kalite kaybı yaşarsam ve bunun sebebi atıl durumdaki bahçesine bakmayan tarladan gelen yoğun populasyon olduğu bilirkişi tarafından tespit ettirilirse o bahçe sahibi bizim zararımızı tazmin etmeli
bu ülke ekonomisi içinde gerekli bi durum
bu sayade paylaşılmayan ve icara bile verilmeyen miras sahiplerini de anlaşmaya iter

FatihEFE link=topic=82262.msg978387#msg978387 date=1425579936' Alıntı:
abi onların ilaçlamaması sana da zarar veriyor o hayvan bilmiyorki tarlanın sınırını
aynı durum böcek ilaçlamalarında da söz konusu
mesela benim bi bahçemin yakınındaki adam yüzünden o bahçeden her sene ürün kaybı yaşıyorum
açıkçası bu duruma karşıda gerekli yasalar çıkmalı diye düşünüyorum
eğer ben ilaçlamamı yapmama rağmen ürün ve kalite kaybı yaşarsam ve bunun sebebi atıl durumdaki bahçesine bakmayan tarladan gelen yoğun populasyon olduğu bilirkişi tarafından tespit ettirilirse o bahçe sahibi bizim zararımızı tazmin etmeli
bu ülke ekonomisi içinde gerekli bi durum
bu sayade paylaşılmayan ve icara bile verilmeyen miras sahiplerini de anlaşmaya iter

Noktasına kadar haklısın. Bir tarla komşum yan tarafımı ayva bahçesi yaptı. Fidanlar küçük olunca bu yıl içine bal kabağı ve kavun ekti. Fakat çoğunu toplamadı ve bahçede çürüdüler. Güzün onun arazisinde fareler çoğaldı. Bir kaç defa tatlı dille anlattım.

Şimdi ise o arazide bir şey yok ve bütün fareler benim tarlama geçmiş. Onunla 140 metre sınırım var, baştan sona kadar fareler o taraftan benim tarafa kanallar açarak gelmişler belli. Bir kaç defa uyardım 'tamam haklısın diyor' o kadar.! Bir de bu benim arkadaşım, bensiz yapamaz... :-\

En çok o tarlada sorun yaşadım diğer taraflar kolay oldu ama o tarla komşunun ihmali yüzünden kalbura döndü.

abi benim 2 tane bahçeme sınır ve 40 yıldır paylaşılmayan araziler var ben her yıl yabancı ot ilaçlaması yapıyorum sürüm yapıyorum her yıl o komşudan gelen tohumlar tarlayı basıyo
faresi böceği sünnesi ayrı dert
diğer bahçeler tertemiz oralar berbat
satmıyorlarda bakmıyorlarda
zaten satın alınmaz artık mirasçiların çoğu başka şehirde çoğu yurtdışında

FatihEFE link=topic=82262.msg978407#msg978407 date=1425581748' Alıntı:
abi benim 2 tane bahçeme sınır ve 40 yıldır paylaşılmayan araziler var ben her yıl yabancı ot ilaçlaması yapıyorum sürüm yapıyorum her yıl o komşudan gelen tohumlar tarlayı basıyo
faresi böceği sünnesi ayrı dert
diğer bahçeler tertemiz oralar berbat
satmıyorlarda bakmıyorlarda
zaten satın alınmaz artık mirasçiların çoğu başka şehirde çoğu yurtdışında

Allah yardımcın olsun.

.
Kırmızı ilaç ile ilaçlanmış buğdayı fareler yememiş, yeni delikler açılmış ve faaliyet devam etmiş.

Siyah renkli ilaç ile ilaçlanmış buğdayın tamamı fareler tarafından yenmiş.

Sebebi soruyorsunuz galiba. Doğru anladığımı farz ederek tahminime geçeyim.

Fareler çok hassas bir koku alma özelliğine sahiptirler. Siz kırmızı renkli zehirli buğdaya, kabına-poşetine, ilacı attığınız kaşık vs dokunduysanız kokunuzu hissetmiş ve buğdaya dokunmamış olabilir. ( Bizzat yaşanmış bir durumdur. )

Elbette bu konuya ambalajlamayı yapan firmanında aynı hassasiyeti göstermesi şart.

Not : Zehirli buğday ile ilgili bilmeyen arkadaşlar için bir ipucu; eğer fazla buğday atarsanız fare bunu yesede etkili olmaya biliyor. Çünkü fazlası ( afedersiniz ) kusmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple sadece işlenen deliklere 2-3 adeti geçmemekte fayda var.

ofas link=topic=82262.msg978423#msg978423 date=1425583790' Alıntı:
.
Kırmızı ilaç ile ilaçlanmış buğdayı fareler yememiş, yeni delikler açılmış ve faaliyet devam etmiş.

Siyah renkli ilaç ile ilaçlanmış buğdayın tamamı fareler tarafından yenmiş.

Sebebi soruyorsunuz galiba. Doğru anladığımı farz ederek tahminime geçeyim.

Fareler çok hassas bir koku alma özelliğine sahiptirler. Siz kırmızı renkli zehirli buğdaya, kabına-poşetine, ilacı attığınız kaşık vs dokunduysanız kokunuzu hissetmiş ve buğdaya dokunmamış olabilir. ( Bizzat yaşanmış bir durumdur. )

Elbette bu konuya ambalajlamayı yapan firmanında aynı hassasiyeti göstermesi şart.

Not : Zehirli buğday ile ilgili bilmeyen arkadaşlar için bir ipucu; eğer fazla buğday atarsanız fare bunu yesede etkili olmaya biliyor. Çünkü fazlası ( afedersiniz ) kusmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple sadece işlenen deliklere 2-3 adeti geçmemekte fayda var.

İlgine teşekkür ederim.

Şöyle yaptım: Benim kullandığım kapaklı hava almayan özel bir kutu var. (12 cm x12 cm kare) Bunun içine yıllardır sadece fare ilacı doldururum. Bu kutu yarım olduğundan kırmızı ilaçlı buğdayları da ekleyip karıştırdım.

İlaçlamada mutlaka eldiven ve PLASTİK KAŞIK kullanırım. Bu kaşık ilacın içinde durur ve başka koku barındırmaz. Ayrıca yuvalara bırakılan miktara dikkat ederim.

Yuvaların dışına asla yem bırakmam. İlk gördüğümde yanlışlıkla dışına dökmüşüm sandım..! :-\

Fakat yürüyüp başka yerleri kontrol edince olayı anladım. Elbette kırmızı olanda etkilidir ama iki ürünü aynı kabul edip karıştırmam doğru olmamış. Belki renginden, belki kokusundan belki tadından... Bunu şimdilik fareler biliyor..:))

.
ENES4422 link=topic=82262.msg978429#msg978429 date=1425584967' Alıntı:
İlgine teşekkür ederim.

Şöyle yaptım: Benim kullandığım kapaklı hava almayan özel bir kutu var. (12 cm x12 cm kare) Bunun içine yıllardır sadece fare ilacı doldururum. Bu kutu yarım olduğundan kırmızı ilaçlı buğdayları da ekleyip karıştırdım.

İlaçlamada mutlaka eldiven ve PLASTİK KAŞIK kullanırım. Bu kaşık ilacın içinde durur ve başka koku barındırmaz. Ayrıca yuvalara bırakılan miktara dikkat ederim.

Yuvaların dışına asla yem bırakmam. İlk gördüğümde yanlışlıkla dışına dökmüşüm sandım..! :-\

Fakat yürüyüp başka yerleri kontrol edince olayı anladım. Elbette kırmızı olanda etkilidir ama iki ürünü aynı kabul edip karıştırmam doğru olmamış. Belki renginden, belki kokusundan belki tadından... Bunu şimdilik fareler biliyor..:))

Adım Hıdır, elimden gelen budur. :)

Fareler bir goruşe göre insandan sonraki en zeki sosyal canlılardır. Kimyasal yolla baş edilmesi oldukça guçtur. Tecrubelerimden biliyorum. Yılan we kedi ile mücadele edilmesi en isabetli olanıdır. Yılanım yok ama isteyene kedi yardımında da bulunabilirim.😊

Hermiyas link=topic=82262.msg978709#msg978709 date=1425658525' Alıntı:
Fareler bir goruşe göre insandan sonraki en zeki sosyal canlılardır. Kimyasal yolla baş edilmesi oldukça guçtur. Tecrubelerimden biliyorum. Yılan we kedi ile mücadele edilmesi en isabetli olanıdır. Yılanım yok ama isteyene kedi yardımında da bulunabilirim.😊

Teşekkür ederim...:))

Çok seneler önce böyle olmuştu ve o yılı takip eden sene ise yılan sayısı çok artmış fareler kaybolmuştu. Bu önümüzdeki dönem yine besin zincirine bağlı olarak artabilir. En azından yılanlar mahsüle zarar vermiyorlar :)

zehirli buğdaylarda insan kokusu almışlar ilaclerı atarken kesinlikle insan vucudune dokundurmadan atılmalı mümkünse ellere plastik eldiven giyinip tahta kaşıkla atılmalı

Arkadaşlar yukarıda anlatmıştım yaşadığım olayı. Bu gün bir ziraat mühendisi (Bitki korumada görevli) dostumla telefonda görüşürken durumu anlattım. Bana çok ilginç bir cevap verdi.

Yıllar önce SAHTE kırmızı ilaçlanmış buğdayları fare zehiri olarak üretip paketleyip satanları tesbit ettiklerini ve ceza verildiğini anlattı. Hatta bunların kırmızı zehirli buğdaylarını farelerin kesinlikle yemediğini anlattı.

Fakat adamlar Allah ' tan korkmadığından ukala tavırlarla 'Biz altımıza Mercedes çektik ceza keserseniz kesin' demişler.

Şimdi kırmızı buğdayların neden yenmediğini anladım. Bundan sonra sadece resmi yemleri kullanacağım.
Gerçi o kadar önemi yok, sadece elimdekiler yetmez diye iki paket yedek olarak eczanelerde satılanlardan
almıştım.

Sizlerinde aklınızda bulunsun.

arkadaşlar ilçe tarımların verdigi ilaçlar çok etkili öğrendiğim kadarıyla çinko fosfür denen bir ilaçla hazırlanıyo buğdaylar başka ilaçlar zaman ve maddi kayıptır bence güvenmediğiniz yerden almayın çalışan deliklerin içine 3 er adet atmanız yeterli kenara atılan bugdayları tahılla beslenen kuşlar da yiyebiliyo inşallah farelerin yanında fareyle beslenen kartal gibi kuşlara zarar vermeyiz