Bilgi ve Deneyimlerinize ihtiyacım var

Arkadaşlar abilerim herkeze merabalar sizlerin deneyim ve tecrübelerize istinaden birkaç sorum olacak Arkadaslar yeni dogmus veya 2 ay arası kuzularda aralarında bazen hastalananlar oluyo her türlü ilacı denediğimiz halde yaşatamıyoruz örneğin bugün bi kuzu çok keyfsizdi ve ememiyordu bizde deneme olsun diye keçi sütüne biraz maya karıstırıp şırıngayla ağız yoluyla enjekte ettik sanki biraz faydası oldu gibi haliyle aklıma bu soru takıldı eskiden ilac yoktu bu işler insanların kendi buldukları çözümlerle çözülebiliyordu sizlerinde ilac harici kendi bulduğunuz çözümlerinizi bu konu altında benle paylaşırsanız sevinirim Saygılarımla...

• Beğen
Tepkiler: yevis
Ynt: Bilgi ve Deneyimlerinize ihtiyacım var

Bizimde boyle sorunlarimiz oldu bu sene ilk kuzuyu anlamadik .gece biraktik sabah olmus olarak bulduk. 2. Kuzu da tam yem yemeye basladi. tamam bu pacayi kurtardi dedik bi gun baktik ki keyifsiz sut felan iciyo ama oyun oynamiyordu .midesi hazmediyor fakat bagirsaklardan diskiyi atamadigini farkettik.neyse biberona sirkeli ekmek sodasi ve zeytinyagini koyduk. Zorlada olsa bir miktar icirebildik.aksama dogru
kakasini yapti ve kuzu acilmaya basladi simdi yeme ve icmesinde sikinti yok..
dışkı problemiyse bu sekilde cozduk biz...

• Beğen
Tepkiler: yevis

mumtu00 link=topic=82269.msg978332#msg978332 date=1425573511' Alıntı:
Bizimde boyle sorunlarimiz oldu bu sene ilk kuzuyu anlamadik .gece biraktik sabah olmus olarak bulduk. 2. Kuzu da tam yem yemeye basladi. tamam bu pacayi kurtardi dedik bi gun baktik ki keyifsiz sut felan iciyo ama oyun oynamiyordu .midesi hazmediyor fakat bagirsaklardan diskiyi atamadigini farkettik.neyse biberona sirkeli ekmek sodasi ve zeytinyagini koyduk. Zorlada olsa bir miktar icirebildik.aksama dogru
kakasini yapti ve kuzu acilmaya basladi simdi yeme ve icmesinde sikinti yok..
dışkı problemiyse bu sekilde cozduk biz...
hocam bilgi için teşekkürler deneyeceklerim arasına aldım zeytinyağını bende deniyorum bağırsaklarını yumuşatır düşüncesiyle ama bi anda keyfsizleşiyolar ve sapasağlam hayvanlara olunca içimize batıyo problemin sebebini anlamaya fırsat kalmadan ölüyolar tabi bu aşırı miktarda değil ama teklemede olsa güzelim merinoslarım bi anda yıkılıyolar ee haliyle içime batıyo yani ticari boyutundan çok insanı olarak üzülüyorum bi merinos hastası olarak...

sbnkyncu link=topic=82269.msg978465#msg978465 date=1425588060' Alıntı:
hocam bilgi için teşekkürler deneyeceklerim arasına aldım zeytinyağını bende deniyorum bağırsaklarını yumuşatır düşüncesiyle ama bi anda keyfsizleşiyolar ve sapasağlam hayvanlara olunca içimize batıyo problemin sebebini anlamaya fırsat kalmadan ölüyolar tabi bu aşırı miktarda değil ama teklemede olsa güzelim merinoslarım bi anda yıkılıyolar ee haliyle içime batıyo yani ticari boyutundan çok insanı olarak üzülüyorum bi merinos hastası olarak...
geçen bi yerde duydum yada okudum ama nerede olduğunu bilmiyorum
yavru ölümlerinin çoğu biberonla süt içirmeye çalışırken hayvanın ciğerine kaçırılan ve enfeksiyon yapıp öldüren sütten kaynaklanıyormuş

ORION link=topic=82269.msg978468#msg978468 date=1425588280' Alıntı:
koyun rasyonunda olan mineral eksikliği sebebi ile sütte mineral eksik olabiliyor ve buda kuzuların toprak yemeye itiyor kuzuların toprak yeme gibi problemi var mı veya önlerinde yalama taşı?
Yalama taşları var ama acıkcası cokta takıp edilmedi yalayan yalamayan ama bitiriyolar tasları ...

FatihEFE link=topic=82269.msg978478#msg978478 date=1425589098' Alıntı:
geçen bi yerde duydum yada okudum ama nerede olduğunu bilmiyorum
yavru ölümlerinin çoğu biberonla süt içirmeye çalışırken hayvanın ciğerine kaçırılan ve enfeksiyon yapıp öldüren sütten kaynaklanıyormuş
hocam mantıklı cünkü hayvan istemedigi halde enjekte ediyoruz ama dıkkatlı sekilde yapıyoruz su an alakası oldugunu düşünmüyorum

Benim deneyimime göre küçükbaş hayvanlar ısı ve nemden çok fazla etkileniyorlar... özellikle kış aylarında yeterince su tüketmiyorlar ve doğadan ,kapalı ahırlarda gerekli vitaminleri alamıyorlar. Ben de geçmişte böyle şeyler yaşamıştım. Ama deneye deneye kış aylarında vitamin ve yalama tuzunun önemini keşfettim. Özellikle gebe ve süt veren hayvanların hem kendine hem yavrusuna bakabilmesi için, yediği yemden yararlanabilmesi için bol su içmesini sağlamak gerek. Yalama tuzu kullanıyor musunuz?

Bir de rasyonda ne yiyor bu hayvanlar arkadaşım.... kapalı sistemde kuzu beslemek zordur... Hasta olanı hemen ayır öncelikle sorunu çözene kadar. Kuzular basit hayvanlardır. çok çabuk hastalık yayılır. Allah en kısa sürede şifa versin herbirine. Selamlar

irfansagdinc link=topic=82269.msg979810#msg979810 date=1425927475' Alıntı:
Bir de rasyonda ne yiyor bu hayvanlar arkadaşım.... kapalı sistemde kuzu beslemek zordur... Hasta olanı hemen ayır öncelikle sorunu çözene kadar. Kuzular basit hayvanlardır. çok çabuk hastalık yayılır. Allah en kısa sürede şifa versin herbirine. Selamlar
abicim tesekkürler beni aydınlattın şu an sütten sonra mısır sılajı beyaz saman fenni kuzu yemi yediriyoruz yalama taşlarınıda eksik etmiyoruz maalesef ülkemizdede bu tarz seyleri araştırtmak için yeterli labrotuar yok bizde sorunu kendimiz tecrübe etmeye calışıyoruz

sbnkyncu link=topic=82269.msg979901#msg979901 date=1425940190' Alıntı:
abicim tesekkürler beni aydınlattın şu an sütten sonra mısır sılajı beyaz saman fenni kuzu yemi yediriyoruz yalama taşlarınıda eksik etmiyoruz maalesef ülkemizdede bu tarz seyleri araştırtmak için yeterli labrotuar yok bizde sorunu kendimiz tecrübe etmeye calışıyoruz

Bu forum dahil bir çok yerde, küçükbaş hayvanların yem rasyonlarında silaj verilmemesini çok duydum, ama bilmiyorum, hayvancılık yapmıyorum, bir araştırın bence...

Hamilelikte silaj önermem... sürü bakıyorsanız ve çok adil bir besleme imkanınız yoksa silaj faydalı olmasına rağmen çok yiyen gebe hayvanlarda düşük yaptırabiliyor. Çünkü koyunlar doyum hissi olmayan hayvanlardır. Çatlayana kadar yerler ve içinde yavruyu sıkar. Doğğum sonrası ve boş dönemlerde ekonomik olduğu için silaj iyidir. Koçların son dönem besisinde de silaj etin tadına rengine sirayet edeceğinden iyi olmaz. İmkanın olursa damızlıklarında fenni yemden de kurtulmanı öneririm. İçerikleri tam belli olmadığı için hayvanların bünyesinde uzun vade sorunlar olabiliyor (kısırlık, böbrek sorunu, tırnak sorunları, meme problemleri vs.) Kuzu bakıyorsan arpa en güzeli ve doğalıdır derim. Selam ve saygılarımla

sbnkyncu link=topic=82269.msg979901#msg979901 date=1425940190' Alıntı:

Awrupa da küçükbaş üreticileri koyun we keçilere asla Silaj wermezler...

Silaj vermek çok doğru değil ama ekonomik olduğundan tercih ediliyor. Ama İrfan abinin de dediği gibi gebe hayvanlara vermemek en iyisi. Bir de rasyon dengeli olmalı. Bildiğim kadarıyla silajın nem oranı %75 - 80 civarı. İdeal bir rasyonda nem oranı %50 - 54 civarı olmalıymış.

Haklısınız Küçükbaşın midesindeki nem oranı çok önemlidir. Kış aylarında özellikle en iyisi silajdan uzak durmak...:) sıcak havalarda ve boş dönemlerde ekonomik olduğundan bir miktar tercih edilebilir diye düşünüyorum. Silajın şöyle bir sakıncasını da yaşadım. İster istemez yemliklerde ve yerlerde silaj kalıntıları oluyor ve bunlar zamanla bozuluyor. Güçsüz, öğünden hakkını az almış veya küçük hayvanlar bu kalıntıları yediğinde mideleri bozuluyor. Özellikle kaba yeme yeni başlayan yavru hayvanlar bu çürük silajı az miktarda bile olsa yerse tehlikeli olabilir.

Arkadaşlar sılaj konusunda hemfikiriz sanırsam ama bolge sartlarında bu donemde hayvanlara verebilcegımız en ekonomik ürün bu gözüküyo zaten hakkmız olan parayı kazanamıyoruz maalesef ama bizimde sılaja olan dıkkatimiz fazla çürükleri kesinlikle ayırıyoruz zararını görerek tecrübeyle sabitledik zaten arkadaslar bizim tesisimiz kara düzen bi isletme degil merinos hastalıgımız var ailede bu sene projesi bitti ve elit sürü olduk ırkımızı saflastırdık yani elit sürü olmayı biraz açarsak hayvanlar tek renk sabit merinos dogum aralıgımız belli günlere ayarlıyoruz dogumlardan 10 gün once cok dıkkatlı olarak sılaja başlıyoruz küf falan ayırıyoruz tamamen dogum kilollarına kadar kayıt altına alıyoruz sılajla ilgili verdiginiz bilgiler aklımda hepinize tesekkür ederim beni aydınlattınız ama nedense bu hastalığın kaynagı baska gibi geliyo sanki kuzu kanseeri ha soyle bi durum var bu kayıplarımız asırı degil her sene olan miktarda ama bizim bu tarz kayıplarada tahammülümüz yok artık o yüzden bu tarz sorunların köküne inmeyi planlıyoruz hepinize saygılar selamlar

Silaj olmazsa olmazı şu: ekonomik olması mısırın yetiştirmesinin kolay olması vs. Ama üstteki yorumlar doğru olandır. En iyisi aslında kaliteli kuru ot, Ayçiçek küspesi Saman Silaj vereceksen kuru ot ya da samanla iyice karacaksın. Yeğenime dinletemiyorum şunu koyunları zayıf oluyor hep.