Organik Tarım, Kompost ve Gübre Yapımı

3 Mart günü saat 10:00 da Osmangazi Üniversitesi Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonunda organik madde ve kompost hakkında yapılan konferansa ofas Oğuzhan abi ile katıldık (çok değerli bir abi ve burdan kendisinede teşekkür ediyorum) bir kaç not aldım konferans boyunca(aslında baya bi aldım) ve aldığım notları şu makale ile karşılaştırdım aşağı yukarı aynı şeyleri anlatıyorlar, bende hazır olan bilgiyi tekrar yazmak istemedim
Bilgi Alıntıdır http://www.kiziltepepermakultur.com/2013/12/14/sicak-kompost-berkeley-metodu/
(((Erişim 05 mart 2015 Saat 22:30))
Yakında gıda ormanımızın ilk kısmını oluşturmaya başlıyoruz. Yağmur hendeklerinin ve göletlerin yapımıyla birlikte hendeklere ilk yıl, 150 üretken tür dikmeye karar verdik. Bill Dede’nin önerisini göz önünde bulundurarak her üretken tür için 9 da destek türü dikeceğiz. Öyle görünüyor ki çokça komposta ihtiyacımız olacak. Bütün dikimlerde temel alacağımız fikir: “Bitkiyi değil toprağı besle.” olacak.
Yetiştirdiğimiz bitkiler, toprak altında mantarlar, mikrobiyolojik canlılar, böcekler, solucanlar vs. gibi oldukça zengin bir ekosistemin beslenmesine yardım ediyor. Hayvan gübresi hiçbir işlemden geçmeden bitkilere verildiğinde bitkilerin saçak köklerini yakıp onlara zarar verebiliyor. Ayrıca bitkilerin ihtiyacı olduğundan daha fazla azot içerirken potasyum ve fosfor açısından yetersiz kalıyor. Hayvan gübresi kullanmanın kötü bir yanı da beraberinde ayrık otu tohumu getirmesi. İleride ekim ve dikim yapıldıktan sonra bu tohumlar ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bunların yanı sıra hayvan gübresi, toprağın yapısal düzenine kompost kadar bir katkıda bulunmuyor.
Amacımız kompost hazırlayarak toprağı daha nitelikli bir hale getirmek ve yapısal düzenini sağlamak. Yani humus, besin ve mikrobiyolojik canlı bakımından zengin olan ayrışmış organik maddeleri toprağımıza kazandırmak.
Toprağa kompost eklemenin şöyle faydaları vardır: *compost_1
- Toprağın yapısını geliştirir.
- Nemin toprakta kalmasını kolaylaştırır.
- Toprağın pH seviyesini nötr hale getirir.
- Toprağın verimini arttırır.
- Mikrobiyolojik çeşitliliği ve hareketliliği arttırır.
- Zehirli maddeleri etkisiz hale getirir ve azaltır.
Berkeley metodunu seçmemizin bir kaç önemli nedeni var:
- 18 gün gibi kısa bir sürede kompost hazırlayabilecek olmamız.
- Kompostlaşma sırasında ortaya çıkan ısı sayesinde patojenlerin ve yabani ot tohumlarının ölecek olması.
- Bu kompost yönteminde elimizdeki tüm organik malzeme çeşitlerini kullanabilecek olmamız. Zira bu her tip kompostta mümkün değil.
- Koyduğumuz organik madde miktarına yakın kompost alacak olmamız.
Berkeley metoduyla kompost hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar:
- Kompost yığınına koyacağınız malzemeler ne kadar çeşitliyse elde edeceğiniz kompostun da o kadar çeşitli mikrobiyolojik canlılar içereceği unutulmamalıdır. Bu çeşitliliği arazinizde bulunan yabani otları kompostunuza ekleyerek sağlayabilirsiniz.
- Kompost sıcaklığı 55-65 derece arasında tutulmalıdır.
- Koyulan malzemelerin toplamdaki Karbon:Azot (C:N) dengesi 25-30:1 olmalıdır.
- En az 1m3 hacminde bir yığın hazırlanmalıdır.
- Koyulacak malzemeler olabildiğince küçük parçalar halinde olmalıdır.
- Kompost; yığının içinde kalanlar dışa, dışında kalanlar içe gelecek şekilde çevrilmelidir.

Bazı Organik Maddelerin C:N Oranları

Kahverengiler (Yüksek Karbon İçerenler): Karbon oranı yüksek olan malzemeler, tipik olarak çok yavaş çürürler. Talaş, karton, kuru yapraklar, saman ve diğer odunsu veya lifli malzemeler gibi “kahverengi” malzemeler.
Talaş 400:1
karbParçalanmış Karton 350:1
İnce Talaş 325:1
Parçalanmış Gazete 175:1
Çam iğneleri 80:1
Mısır sapları 75:1
Saman 75:1
Kurumuş yapraklar 60:1
Fıstık kabukları 35:1

Yeşiller (Yüksek Azot İçerenler): Azot oranı yüksek olan malzemeler, tipik olarak çok hızlı çürürler. Meyve ve sebze artıkları, hayvan gübresi ve yaş ağaç gibi “yeşil” malzemeler.
Bahçe atıkları 30:1
Yabani otlar 30:1
Yaş Ağaç 25:1
nitroSebze artıkları 25:1
Yonca 23:1
Kahve telvesi 20:1
Yosun 19:1
At Gübresi 18:1
İnek Gübresi 16:1
Tavuk Gübresi 12:1
Güvercin Gübresi 10:1
Balık 7:1
İdrar 1:1
Ölü Tavuk 5:1

Mineraller
Günümüzde yanlış tarım uygulamaları yüzünden birçok toprak parçası mineral kaybına uğramış durumdadır. Mineraller bitkilerin gelişimi ve besin değerlerinin yüksek olması için gereklidir. Kompostunuza ekleyeceğiniz bazı mineral katkılarıyla bu mineral eksikliklerini giderebilirsiniz. Örneğin fosfor için balık artıkları, potasyum için kemik, silika için kurumuş bambu yaprağı, kalsiyum ve magnezyum için dolomit, karbon kaynağı olarak hümik asit vb gibi. Deniz yosunları da önemli mineral kaynakları olabilir. Yığınınıza kıyasla oldukça az miktarda deniz suyu bile ilave edebilirsiniz.

Kompostlaşma Süreci
Kompost yığınınızı kurduktan sonraki dört gün, yığını olduğu gibi bırakın ve sadece sıcaklığını kontrol edin. Bu kontrolün yığının iç kısımlarından yapılması önemlidir. Sıcaklığın 55-65 C olması gerekir. Eğer bu sıcaklıkta değilse aşağıdaki Kompost Yığınının Kontrolü bölümündeki uyarıları dikkate alabilirsiniz.
4. günde istenilen sıcaklığa ulaşan kompost yığınını çevirmeye başlayabilirsiniz. Kompostlaşmanın doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için, daha önce de belirttiğimiz gibi yığının dıştan içe, içten dışa olacak biçimde çevrilmesi gerekir.
Bundan sonra yığınınızı günaşırı çevirin. Sıcaklık ve nemlilik oranını her defasında kontrol etmeyi unutmayın.
Eğer besin ve su miktarını doğru oranda koyduysanız ve çevirme işlemini belirtildiği zaman ve biçimde yaptıysanız, 18. günün sonunda yığınınız artık kompost olmuştur.
kompile

Kompost Yığınının Kontrolü
Kompostlaşma sürecini hızlandırmak için çeşitli şeyler ekleyebilirsiniz. Bunlar; karakafes otu, ısırgan, civanperçemi, ölü hayvan, balık, idrar ya da eski kompost olabilir. Ölü hayvan ve eski kompost konusunda dikkatli olunmalıdır. Örneğin, ölü hayvan miktarının kompostunuza ekleyeceğiniz mutfak artıklarının %10’unu geçmemesi gerekir. Eski kompostunuzu da mikroskopta inceleyerek mikrobiyolojik aktivitenin hala geçerli olduğunu kontrol etmekte fayda vardır.
Yığının sıcaklık kontrolü için iki yöntem vardır. Birincisi Türkiye’de bulunması zor olan kompost termometresiyle (uzun uçlu termometre) ölçüm yapmaktır. İkinci yöntemse duyumlarınıza güvenmektir. Kolunuzu dirseğinize kadar kompost yığınının içine soktuğunuzda eğer on saniye dayanabiliyorsanız yığınınız doğru sıcaklıktadır. Kompost yığınınız çok sıcaksa, kötü kokuyorsa ve hacim kaybediyorsa, bu fazla azot içerdiğini gösterir. Bu durumda karbon içeriği yüksek malzemelerle dengelenmesi gerekiyor demektir.
Kompost yığınınızın su dengesini ölçmek için ellerinize güvenebilirsiniz. Yığından bir avuç malzeme alıp sıkın. Kıvamı parmaklarınızın arasından bir iki damla su sızacak şekildeyse doğru yerdesiniz demektir. Eğer hiç su damlamıyorsa kompostunuzu çevirirken her katmanı eşit bir şekilde ıslatmaya özen gösterin. Bu sulama işlemi esnasında suyun mümkünse yağmur çisesi gibi akması önemlidir. Eğer avucunuzdan daha fazla damla akıyorsa kompostunuzun altına yığının çapı uzunluğunda dallar ya da tahta parçaları koyarak yığını yükseltebilirsiniz. Böylece fazla suyun sızmasını sağlarsınız. Başka bir önlem olarak da yığınınızın zirvesine 8-10 cm çapında delik açarak suyun daha hızlı buharlaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Alınacak Önlemler
Kompostunuzu aşırı yağmur ve/veya güneşten korumak için bir örtüye ihtiyacınız olabilir. Fazla kuruluk ve fazla ıslaklık kompostlaşma sürecini yavaşlatacaktır. Kullanacağınız örtünün yığına giden havayı engellememesine dikkat edilmelidir.

İdeal kompost nasıl olmalıdır?
Tüm bu işlemlerin sonucunda elimizdeki kompostun hedeflediğimiz yararları sağlayabilmesi için sahip olması gereken bazı özellikleri vardır:
- Renginin koyu kahverengi olması gerekir.
- Burnunuza güvenin. Avucunuza aldığınız kompostun kokusundan rahatsız olmamanız gerekir.
- Kompostu avucunuza aldığınızda topaklı bir yapısı olduğunu gözlemleyebilmelisiniz. Bu kıvam kompostun mikrobiyolojik içeriğinin bir göstergesidir. Elinizde sıktığınızda kolayca bir araya gelmesi ama bıraktığınızda eski topaklı yapısına geri dönmesi çok önemlidir.
- Kompostunuzdan alacağınız bir parçayı mikroskopta incelemek mikrobiyolojik çeşitliliği ve mineral içeriği görmek açısından çok önemlidir. Burada gördüğünüz her canlıyı tanımlayabilmeniz gerekmez. Önemli olan iyi ve kötü adamları ayırt edebilmek ve çeşitliliğe tanık olmaktır. Bir kompost ne kadar çok çeşitlilik içeriyorsa o kadar yarar sağlayacaktır.
- Mikroskoba erişiminiz yoksa sıradan bir el büyüteci ile kompostun mineral içeriğini kontrol edebilirsiniz. Güneş ışığı ve hatta bir masa lambası ışığı bile size mineralleri fark etmeniz için gereken yansımayı sağlayacaktır.
Unutmayın: “Yaşamış olan her şey tekrar yaşayabilir.”
(*) Sürdürülebilir Yaşam Rehberi – Scott Kellog & Stacy Pettigrew – Sinek Sekiz Yayınevi 2013

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87
Ynt: Organik Tarım ve Kompost- Kompost Yapımı

aslan26 link=topic=82280.msg978473#msg978473 date=1425588798' Alıntı:
Paylaşım için sağol hemşehrim ben de o konferansa katılmak istedim ama bu sıralar işlerimiz biraz yoğun o nedenle katılamadım.
Aslında kompost konusunda tam istediğim cevabı alamadım ancak solucan gübresi hakkında çok ayrıntılı bir sunum izledim ve memnunda kaldım açıkçası(solucan göbresi açıklamasından)

Kompost ' un faydaları konusunda güzel ve açıklayıcı bir anlatım yaptılar yani neden kompost üretmeliyiz sorusunun cevabı benim için tatmin ediciydi
Ve abd de sadece (yanlış hatırlamıyorsam) sadece solucan gübresi için 165 milyar dolar gibi bir bütçe ayrıldığını duydum ki bu çok yüksek bir rakam öyleki türkiye ekonomisnin beredeyse yüzde 20 ' sine tekabül ediyor. (Evsel organik atıkların geri dönüşümü)

Aslında bende belki 5 yıldır bu kompost gübre işini araştırıyorum özellikle bizim burada son yıllarda citlemelik ayçiçek ve şeker mısırı ekimi artmasi ile kompost malzemesi arttı insaallah ileride kompost gübre üreten bir tesis kurarım.

aslan26 link=topic=82280.msg978490#msg978490 date=1425590170' Alıntı:
Aslında bende belki 5 yıldır bu kompost gübre işini araştırıyorum özellikle bizim burada son yıllarda citlemelik ayçiçek ve şeker mısırı ekimi artmasi ile kompost malzemesi arttı insaallah ileride kompost gübre üreten bir tesis kurarım.
Çok para var bu işte rıdvan affınıza sığınarak söylüyorum bildiğimiz boku 2.5 tlden satıyorlar :D solucan gübresi diyerek :D

ORION link=topic=82280.msg978498#msg978498 date=1425590773' Alıntı:
Çok para var bu işte rıdvan affınıza sığınarak söylüyorum bildiğimiz boku 2.5 tlden satıyorlar :D solucan gübresi diyerek :D
Zaten bende çok para olduğu için araştırma yapıyorum [emoji2] kompostu 5 sene önce bir kitapta okumuştum o günden beri hep araştırma yapıyorum kompost makinesinin nasıl çalıştıgını nasıl kompost yapılır falan epey bilgi sahibi oldum sonuçta 1 kamyon yarısı yanmış ahır gubresi yarısı toprak olan gübreyi 500 tlye satıyorlar artık kompostunkini sen düşün.

aslan26 link=topic=82280.msg978511#msg978511 date=1425592428' Alıntı:
Zaten bende çok para olduğu için araştırma yapıyorum [emoji2] kompostu 5 sene önce bir kitapta okumuştum o günden beri hep araştırma yapıyorum kompost makinesinin nasıl çalıştıgını nasıl kompost yapılır falan epey bilgi sahibi oldum sonuçta 1 kamyon yarısı yanmış ahır gubresi yarısı toprak olan gübreyi 500 tlye satıyorlar artık kompostunkini sen düşün.
Seminerde sunum yapan Hocalardan bir tanesi ile konuşma fırsatımız oldu kompostta önemli olan parçalayıcı makine ve karıştırıcı makine demişti izmirde kompost üreten bir kurum varmış bunlar-bu makinelerden birini israilden ikinci el olarak 19binliraya falan getirmişler takip edip makinelerini bulabilirsen neden olmasın hatta o kadının e mail adreside olması lazım iletişime geçersen daha da faydalı olabilir senin açından

ORION link=topic=82280.msg978512#msg978512 date=1425592641' Alıntı:
Seminerde sunum yapan Hocalardan bir tanesi ile konuşma fırsatımız oldu kompostta önemli olan parçalayıcı makine ve karıştırıcı makine demişti izmirde kompost üreten bir kurum varmış bunlar-bu makinelerden birini israilden ikinci el olarak 19binliraya falan getirmişler takip edip makinelerini bulabilirsen neden olmasın hatta o kadının e mail adreside olması lazım iletişime geçersen daha da faydalı olabilir senin açından
Ben geçen sene Istanbulda hayvancılık fuarında Aydın lı bir firmanın standında görmüştüm kompost makinesi firma yetkilisinden makine hakkında bilgi aldım ama tabi çalışırken hiç görmedim .

.
Mustafa estağfurullah, ben seninle tanıştığıma çok memnun oldum ( adet yerini bulsun tarzı değil ). Tarım zevk aldığım bir konu ama en azından konu seçimi bana kalırsa seninle bir araya geldiğimizde konuşacağımız şey tarih. Tarım ve trakkulup.net ' in kanayan yarası, aralarda teneffüs niyetine olabilir. İlk günlerde olmazda ileride inşallah tarih öğrencisi olduğunu bana söylediğine pişman etmem seni :).

Dün aklıma geldi, gerçekten öyle mi diye düşündüm ve evet okulda tarih dersini iyi hocalardan almama rağmen bana tarihi sevdiren öğretmen/öğretmen adayı sınıfında açık farkla ilk sıraya geçtin.

Asıl konuya geçecek olursak...

Emre bölüm tercihini daha yapmamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Koyunda var nasılsa, komposttan yürünebilir hala vakit var :)

Bilgiler özellikle oranlar çok değerli bir paylaşım olmuş. Hayal aşamasında eğer gerçekleştirebilirsem. Bu sene kompost yapıp aşamları videoya çekmeyi planlıyorum. Eğer bunu yaparsam sonucu laboratuvar analizi ile taçlandırmayı planlıyorum. Kamera için tripod almam gerekebilir. Bu arada sen tripod aldın mı?

ofas link=topic=82280.msg978564#msg978564 date=1425617210' Alıntı:
.
Mustafa estağfurullah, ben seninle tanıştığıma çok memnun oldum ( adet yerini bulsun tarzı değil ). Tarım zevk aldığım bir konu ama en azından konu seçimi bana kalırsa seninle bir araya geldiğimizde konuşacağımız şey tarih. Tarım ve trakkulup.net ' in kanayan yarası, aralarda teneffüs niyetine olabilir. İlk günlerde olmazda ileride inşallah tarih öğrencisi olduğunu bana söylediğine pişman etmem seni :).

Dün aklıma geldi, gerçekten öyle mi diye düşündüm ve evet okulda tarih dersini iyi hocalardan almama rağmen bana tarihi sevdiren öğretmen/öğretmen adayı sınıfında açık farkla ilk sıraya geçtin.

Asıl konuya geçecek olursak...

Emre bölüm tercihini daha yapmamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Koyunda var nasılsa, komposttan yürünebilir hala vakit var :)

Bilgiler özellikle oranlar çok değerli bir paylaşım olmuş. Hayal aşamasında eğer gerçekleştirebilirsem. Bu sene kompost yapıp aşamları videoya çekmeyi planlıyorum. Eğer bunu yaparsam sonucu laboratuvar analizi ile taçlandırmayı planlıyorum. Kamera için tripod almam gerekebilir. Bu arada sen tripod aldın mı?
Teşekkür ederim abi iltifatın için :) Tarih konuşmaktan sıkılacağımı hiç sanmıyorum eğer sıkılmışsam kolumdan tutup doktora götürebilirsin kesin ters giden birşeyler vardır. :)
Evet emre henüz bölüm tercihini yapmadı bunuda emreye bir öneri olarak iletirim sınavdan iyi puan almakda gerekkli tabiki :) Tripod almadım henüz afyona gidip gelip öyle alayım dedim kendi kendime media markt ' da birtane gördüm giyatı 109 tl idi. onu almaya düşünüyorum inşallah eskişehire dönünce :)
Kompost yapımı işi ticarete de dökülebilir ayrıca kendi tarlamızda kullanmak için amatör şekilde de yapılabilir. malum her sene tarlaya orta halli bir çiftçi 30 bin tllik gübre atıyordur. (tahmini bir rakam) ki bu yüksek bir mebla ve istenilen düzeyde verimde elde edilmiyor. illaki eksik yerleri kalıyor ancak kompostta her mineral enzim vs bulunduğundan toprak sürdürülebilirliği dahada canlanır ve verim artışı sağlanır diye düşünüyorum en azından tarımla uğraşam kesim amatör olarak bunu yapabilir.
Karbon-azot dengesi için yeşil ve kahve rengi atıklar oranlı bir şekilde karıştırılmalı hızlı yanma için organik maddelerin üstüne taze hayvan gübresi serilmeli ve yanma (fermantasyon) sağlanmalı bu şekilde amatör ortamda hazırlanan kompost elde edilmeli :) diye düşünüyorum.
Çok kolaymış gibi anlatmışım ama çok ta zor değil bence abi buna ilave olarak nem ve ısı kontrolu ve carbon azot dengesi konusunda sen daha bilgilisin karıştırmada elbette önemli ama ancak amtör yapıldığı için önyükleyicisi olan her traktör rahatlıkla yapar gibi geliyor bana :)

ORION link=topic=82280.msg978574#msg978574 date=1425624519' Alıntı:
Teşekkür ederim abi iltifatın için :) Tarih konuşmaktan sıkılacağımı hiç sanmıyorum eğer sıkılmışsam kolumdan tutup doktora götürebilirsin kesin ters giden birşeyler vardır. :)
Evet emre henüz bölüm tercihini yapmadı bunuda emreye bir öneri olarak iletirim sınavdan iyi puan almakda gerekkli tabiki :) Tripod almadım henüz afyona gidip gelip öyle alayım dedim kendi kendime media markt ' da birtane gördüm giyatı 109 tl idi. onu almaya düşünüyorum inşallah eskişehire dönünce :)
Kompost yapımı işi ticarete de dökülebilir ayrıca kendi tarlamızda kullanmak için amatör şekilde de yapılabilir. malum her sene tarlaya orta halli bir çiftçi 30 bin tllik gübre atıyordur. (tahmini bir rakam) ki bu yüksek bir mebla ve istenilen düzeyde verimde elde edilmiyor. illaki eksik yerleri kalıyor ancak kompostta her mineral enzim vs bulunduğundan toprak sürdürülebilirliği dahada canlanır ve verim artışı sağlanır diye düşünüyorum en azından tarımla uğraşam kesim amatör olarak bunu yapabilir.
Karbon-azot dengesi için yeşil ve kahve rengi atıklar oranlı bir şekilde karıştırılmalı hızlı yanma için organik maddelerin üstüne taze hayvan gübresi serilmeli ve yanma (fermantasyon) sağlanmalı bu şekilde amatör ortamda hazırlanan kompost elde edilmeli :) diye düşünüyorum.
Çok kolaymış gibi anlatmışım ama çok ta zor değil bence abi buna ilave olarak nem ve ısı kontrolu ve carbon azot dengesi konusunda sen daha bilgilisin karıştırmada elbette önemli ama ancak amtör yapıldığı için önyükleyicisi olan her traktör rahatlıkla yapar gibi geliyor bana :)

Müsait zaman ve ortamdaki ilk görüşmemizde tarih ile ilgili restini görüp artıracağım :)

Bilgi konusunda beraber öğreneceğiz bende bir kaç şey anca biliyorum.
Azot, karbon, kompost, verim, para, zenginlik hepsi bu:)

Sürdürülebilir tarım konusunda kompostta etki tıpkı diğer organik gübreler gibi yani sağlanacak katkı besin elementi değil, toprak düzenleyici rolünde. Katıldığımız konferansta dinlediklerim ve tıpkı tarihteki gibi parça parça bilgilerime göre verim konusunda memnun olmamız için toprağı düzeltmek gerekiyor. Bunun için toprakta saç ayağını sağlam oturtmak lazım. Bunlar, besin elementi+mikroorganizmalar+mikroorganizmalar için uygun ortamı sağlayacak olan organik madde.

Şimdilik ön kepçe yerine kürek yetecek gibi. Uğraşalım olsunda birde analiz yapıp ışık görürsek ne ala. O zaman küreği bırakır ön kepçeye, oradan kepçeye... bakarsın tutar hatta kepçe operatörlüğünden terfi edip para sayma operatörlüğüne bile geçilebilir.

Ya beni bağdan soğutacaksın mod. kilitlese mi ne :)

ofas link=topic=82280.msg978582#msg978582 date=1425626718' Alıntı:
Müsait zaman ve ortamdaki ilk görüşmemizde tarih ile ilgili restini görüp artıracağım :)

Sürdürülebilir tarım konusunda kompostta etki tıpkı diğer organik gübreler gibi yani sağlanacak katkı besin elementi değil, toprak düzenleyici rolünde. Katıldığımız konferansta dinlediklerim ve tıpkı tarihteki gibi parça parça bilgilerime göre verim konusunda memnun olmamız için toprağı düzeltmek gerekiyor. Bunun için toprakta saç ayağını sağlam oturtmak lazım. Bunlar, besin elementi+mikroorganizmalar+mikroorganizmalar için uygun ortamı sağlayacak olan organik madde.

Şimdilik ön kepçe yerine kürek yetecek gibi. Uğraşalım olsunda birde analiz yapıp ışık görürsek ne ala. O zaman küreği bırakır ön kepçeye, oradan kepçeye... bakarsın tutar hatta kepçe operatörlüğünden terfi edip para sayma operatörlüğüne bile geçilebilir.

:D :D

ofas link=topic=82280.msg978582#msg978582 date=1425626718' Alıntı:

Abi amatör kompost yapmanın en kolay yolu pancar yaprağı, pancar hasat edilirken tarlaya atılan yaprakları bir yere fazla yüksek olmayacak sekilde yığın yap bir veya bir buçuk sene hiç ellemeden dursun sonra kompost gübren kullanıma hazır.

aslan26 link=topic=82280.msg978668#msg978668 date=1425644812' Alıntı:
Abi amatör kompost yapmanın en kolay yolu pancar yaprağı, pancar hasat edilirken tarlaya atılan yaprakları bir yere fazla yüksek olmayacak sekilde yığın yap bir veya bir buçuk sene hiç ellemeden dursun sonra kompost gübren kullanıma hazır.
Üstüne saman ve hayvansal gübre atılsa yanma süresi kısaltıp carbon azot dengesi ayarlanmış olmaz mı?

ORION link=topic=82280.msg979051#msg979051 date=1425751015' Alıntı:
Üstüne saman ve hayvansal gübre atılsa yanma süresi kısaltıp carbon azot dengesi ayarlanmış olmaz mı?
Samanı bilmiyorum ama bu işin yöntemi kompost yığını yapıldıgında yığının üstüne 3-4 sıra damlama sulama hortumları çekilir ve ustü şeffaf naylon ile kapatılır naylonun yanları toprak ile bastırıp üstü güneş görecek şekilde açık bırakılır. Hortumlar ile su basılır ve güneş ışığınıda görünce kompost daha çabuk olusur.

aslan26 link=topic=82280.msg979057#msg979057 date=1425752425' Alıntı:
Samanı bilmiyorum ama bu işin yöntemi kompost yığını yapıldıgında yığının üstüne 3-4 sıra damlama sulama hortumları çekilir ve ustü şeffaf naylon ile kapatılır naylonun yanları toprak ile bastırıp üstü güneş görecek şekilde açık bırakılır. Hortumlar ile su basılır ve güneş ışığınıda görünce kompost daha çabuk olusur.
Saman organik madde açısından zenginleştirmek için veya kompost miktarını artırmak için :) her türlü madde atıyorlar yahu kağıt bile var :D

ORION link=topic=82280.msg979060#msg979060 date=1425752871' Alıntı:
Saman organik madde açısından zenginleştirmek için veya kompost miktarını artırmak için :) her türlü madde atıyorlar yahu kağıt bile var :D
Evet kompostun epey çeşitli malzemesi var 1970-1980 li yıllarda Eskişehir şeker fabrikasıda fabrika artıklarından kompost gübre yapıyormustu o zamanlar kompost oluştuktan sonra kireç gibi bir şey ile karıştırip araziye atarlarmıştı.