Euralis Balistic Ayçiçeği Tohumu Hakkında Bilgisi / Tecrübesi Olan Var Mı?

Ynt: Euralis Balistic Ayçiçeği Tohumu Hakkında Bilgisi / Tecrübesi Olan Var Mı?

Euralisin bella ve teramis çeşitlerini diğer piyasa çeşitleri ile birlikte ve aynı tarla düzeni içerisinde geçen yıl ektim. Balistic te ilk ekilişte ekilmiş idi ancak tel kurdu ve bozkurt zararı nedeni ile bozmak zorunda kaldık. Bu yılda 3 adeti CL ve 4 adedi normal olmak üzere 7 adet euralis çeşidini 180 dönüme firma isteği üzerine deneme amaçlı ekeceğiz .
Geçtiğimiz yıl diğer bazı çeşitlere göre ayırt edici özellikleri olarak şunları ifade edebilirim. Mantari hastalıklardan hiç etkilenmedi ... Gövde hasada kadar kendisini yeşil tuttu ve diğer çeşitlerden yaklaşık 10-15 gün sonra hasada geldi . (Tüm çeşitler 4 haziran ekildi). Verimde de 32 kg fark etti ... Firmanın Avrupa ' da güçlü olduğunu Türkiye ' ye yeni girdiğini biliyorum.

sevgili mehmet tolga sen de edirnelisin geçen yıl 5580 i geçti ise bize de söyle hepsini ekelim biliyosun edirnedeki piyasa çeşidi 5580 .geçen yıl rekorlar kırdı .inşallah alternatif ve iysini buluruz firma önemli değil.

MHMET TOLGA arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Yağ oranlarını ve dekara tam verimi yazarsan sevinirim.ve ka cm ekmiştiniz.ben 27 cm düşünüyorum.

Gcen hafa bulgaristandaydım. Orada sygenta neoma özellikle ekilen bi çeşit. inşallah onumuzde kı yıl ulkemıze gelir. Euralis bg de yayılım gösteriyor eken arkadaslarım tamamen eurolis e dondu diyebilirim. bende 5 torba ekecegim kısmetse...

EMINELCIN link=topic=82290.msg993242#msg993242 date=1428957091' Alıntı:
sevgili mehmet tolga sen de edirnelisin geçen yıl 5580 i geçti ise bize de söyle hepsini ekelim biliyosun edirnedeki piyasa çeşidi 5580 .geçen yıl rekorlar kırdı .inşallah alternatif ve iysini buluruz firma önemli değil.
55 80 ile de aynı tarla düzeninde ektik. Ancak tarla toplulaştırmadan geldiği ve bir bölümü geçtiğimiz yıl mısır olduğu için(kış koşullarının olmaması sebebi ile bozkurt mısır saplarında yaşamış) o bölümdeki çiçeği bozmak zorunda kaldık . Dolayısıyla 55 80 ile aynı tarla aynı gün olarak deneyemedim

YYCİNAR link=topic=82290.msg993246#msg993246 date=1428957438' Alıntı:
MHMET TOLGA arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Yağ oranlarını ve dekara tam verimi yazarsan sevinirim.ve ka cm ekmiştiniz.ben 27 cm düşünüyorum.

Gcen hafa bulgaristandaydım. Orada sygenta neoma özellikle ekilen bi çeşit. inşallah onumuzde kı yıl ulkemıze gelir. Euralis bg de yayılım gösteriyor eken arkadaslarım tamamen eurolis e dondu diyebilirim. bende 5 torba ekecegim kısmetse...

Bella ile ll64 62 nizami olarak iki tarlada yarı yarıya aynı gün ekildi. Bella 241 ll64-62 209 kg ölçüldü (GPS ile ölçtürdüm) yağ oranları bella 43.5 64 62 43 yağ randımanı verdi. 64-62 yaklaşık 90. günde aniden kurumaya geçti ( daha öncede mantari hastalıklar oluştu ) Fotolar cep tel de hala var ancak yüklemeyi bilmiyorum . Uygun bir zamanda yardım alarak paylaşmaya çalışacağım . 55 42 ile deneme sonuçlarını da notlardan baktığımda belirtirim. 55-80 yukarıda bahsettiğim sebeple yakın bir tarlada yalnız kaldı . Onun da verim sonucunu bildireceğim. İşlediğimiz araziler toplulaştırma yolu sınır olacak şekilde birbirini takip eden parseller olduğu için(ortalama büyüklükler 70-80 dönüm) her çeşit denemeyi kolaylıkla yapabilir hale geldik. Denemeyi niçin yaptım? Bir mühendis arkadaş yeni bir tohumun çıktığını söyledi ve muratlıdaki(sanırım ismi ayhan) bayinin bir çuval dilediği normal çeşidi parası ile alana bir çeşitte bedava euralis verdiğini söylemesi ve bana teklif etmesi üzerine ' o zaman ben de deneme kurarak ekeyim de herkese faydası olsun düşüncesine münhasırdır. Asıl mesleğim avukatlık , çiftçilik ile gerek arazi varlığı ve gerek ise ilgi ve sevgi duymam sebebi ile ilgileniyorum.
Ekilişler sıra üzeri 30 sıra arası 70 cm olarak yapıldı
Bizim bölge deniz seviyesine yakın olduğu ve çiçeklenme döneminde yaşadığı genel iklim sorunları nedeni ile ayçiçek veriminin genel olarak düşük olduğu bir bölgedir . Bu ürünlere münasip oranda makro ve mikro element uygulaması yapılmıştır.

Mehmet Tolga AKALIN link=topic=82290.msg993431#msg993431 date=1429034181' Alıntı:
Bella ile ll64 62 nizami olarak iki tarlada yarı yarıya aynı gün ekildi. Bella 241 ll64-62 209 kg ölçüldü (GPS ile ölçtürdüm) yağ oranları bella 43.5 64 62 43 yağ randımanı verdi. 64-62 yaklaşık 90. günde aniden kurumaya geçti ( daha öncede mantari hastalıklar oluştu ) Fotolar cep tel de hala var ancak yüklemeyi bilmiyorum . Uygun bir zamanda yardım alarak paylaşmaya çalışacağım . 55 42 ile deneme sonuçlarını da notlardan baktığımda belirtirim. 55-80 yukarıda bahsettiğim sebeple yakın bir tarlada yalnız kaldı . Onun da verim sonucunu bildireceğim. İşlediğimiz araziler toplulaştırma yolu sınır olacak şekilde birbirini takip eden parseller olduğu için(ortalama büyüklükler 70-80 dönüm) her çeşit denemeyi kolaylıkla yapabilir hale geldik. Denemeyi niçin yaptım? Bir mühendis arkadaş yeni bir tohumun çıktığını söyledi ve muratlıdaki(sanırım ismi ayhan) bayinin bir çuval dilediği normal çeşidi parası ile alana bir çeşitte bedava euralis verdiğini söylemesi ve bana teklif etmesi üzerine ' o zaman ben de deneme kurarak ekeyim de herkese faydası olsun düşüncesine münhasırdır. Asıl mesleğim avukatlık , çiftçilik ile gerek arazi varlığı ve gerek ise ilgi ve sevgi duymam sebebi ile ilgileniyorum.
Ekilişler sıra üzeri 30 sıra arası 70 cm olarak yapıldı
Bizim bölge deniz seviyesine yakın olduğu ve çiçeklenme döneminde yaşadığı genel iklim sorunları nedeni ile ayçiçek veriminin genel olarak düşük olduğu bir bölgedir . Bu ürünlere münasip oranda makro ve mikro element uygulaması yapılmıştır.
[

verdiğiniz bilgiler için teşekküer ederim gerçekten aydınlatıcı oldu.bizm denememizde 5580 ll 62 ve 2 çeşit daha vardı diğer çeşitler zayıftı.5580 345 kg ll 62 330 kg idi.o çeşidi bu yıl denemek isterim o zaman. ll 62 yi geçmesi bile önemli

Merhaba
Bende ogretmenim gerci su anda yonetici oldum ama sizin gibi cifcilige ayri bi ilgim var.

Eurolus balistic ekecegim bende.. Verdiginiz bilgiler icin tsk ediyorum. Hayraboludanim Edirne enez tarafindamusiniz?

Çınar kardeşim Keşan Müsellim çiftliği bölgesinde arazilerimiz . Deniz seviyesinden yükseklik, yaklaşık 16-30 metre arası . Sanırım artık opera max veyahut muadillerini ayçiçekte de kullanmaya başlayacağız.

Emin ağabeyim /arkadaşım/kardeşim :) güvendiğin bir çeşit ile bir tarla zemininde yarı yarıya denemende fayda olduğunu düşünüyorum.

Forumda takip ettiğim kadarı ile cropmaster takma isimli Gürkan kardeşimiz işinin hakkını fazlası ile veriyor . Mümkünse onun bir torbalık deneme kurmasının da faydalı olacağını düşünüyorum.

Sonradan ekledim: çeşidin iyi yönlerinden bir tanesi de torbasında (numara fark etmez) 150.000 adet tohum olması. Bazı firmalar tohum iri olunca kiloya mı döndüler yoksa hep mi öyleydi bilmiyorum ancak 3 numara tohumun geçen yıl 22.5 dönüm ektiği bir yerde bu tohumla asgari 27 dönüm yer ekmek mümkün oldu (30x70 cm)

mehmet tolga bey size bu opera max ve diğerleri konusunda fazlasıyla katılıyorum.basf ın piktor isimli ilacını kanola ve ayçiçeğinde deneyen biri olarak

Ben kendi capimda bir deneme kurdum. Bella balistic ve napoli. Durumu paylasirim. Ben cogunlukla LL62 Ve 108 ektim. Cesitlerden ziyade bu yil herbisit odakliydim, ancak buyuk umut bagladigim primextra cok hayal kirikligina ugratti beni. Insallah onumuzdeki yil iyi clearfield plus cesitleri cikar. Yoksa normal clearfield cesitlere geri donecegim. Otla ugrasmak vakit aliyor. Ekim zamani is hizi dusuyor.

Senini deneme kurman çok iyi olmuş gürkan geçen yılkı 62 ortalamalrını biliyorum . Çok iyiydi. Sonuçları yine geçen yıl olduğu gibi hem deneme hem de diğer çeşitler açısından paylaşırsan çok faydalı olur

Diğer yandan bu yüksek oleik asit içeren 3 piyasa çeşidi ( eurolis - syngenta- may) arasında 110 dönümlük bir arazide kişisel bir deneme kurduk. Firma temsilcilerini de bu denemeden tohum alırken bilgilendirdik . Naip olursa sonuçlarını ben de yayınlarım