Rasyonunda Mısır Flakes kullanan varmı ?

Bugün yem alırken , yemcimde mısır flakes gördüm.deneme amaçlı 5 çuval aldım 35 kg luklardan.Süt veriminin arttırdığını dediler gerçi mantıkende sonuçda işlem görmüş mısır ezmesi.Rasyonunda bunu kullanan varmı ? Tadınıa bakmadım henüz daha açmadım çuvalları yarın bi tadınada bakcam :)

Ynt: Rasyonunda Mısır Flakes kullanan varmı ?

Ben yaklaşık bir yıldır kullanıyorum gayet memnunum.Süt verimi düşmüyor laktasyon içerisinde.Birde ineklerin kondüsyonunu düşürmüyor.Doğumdan sonra kısa zamanda toparlıyor inekleri.Buharda pişirildiği için normal ezmeden daha fazla faydası var.

misir flakes misir ozukuspe ile ayni seymi acaba.eger ayni ise sut yagini miktarini arttiriyor ama disi hayvana zarari cok diyolar yumurtaliklari yaglandiriyormus pamuk kuspesini daha iyi diyorlar hem ete hem sute birdeaycicegi kuspesi sanirim solventli aycicegi kuspesi protein degeri cok yuksek ama bulmak sorun kocaeli adapazari civarinda yok bulamiyorum

Mutlaka iyi bir rasyoncuya danışmak gerek konuyu .

Çünkü yapılacak hata bize pahalıya gelir , kendi paramız ile kendi malımıza zarar vermiş oluruz .

Enerjisi yüksek bir ürün mısır flakesi ben kullanmadım hiç .

Verilen ürünün enerji protein değerlerini bilip ona göre bir karışım hazırlamak çok önemli, hem kaba yemde hem kesif yemde .

merhabalar biz kullanıyoruz mısır flake .pig dönemdeki ineklerin enerji ihtiyacını önceden bypass ile karşılıyorduk şimdi mısır flake ile karşılıyoruz . ne kadar kullanma meseleside sürekli farklılıklar gösterebiliyor sürülerin süt verimi ve dönemlerine bağlı. ama yeterince lif kaynağı varsa rasyonda serbest kullanabilirsiniz çünkü serbest kullanan tanıdıklarım var hem beside hemde sütte çok çok da başarılılar. ama ne kadar ekonomik olur bilmem.tır bazında alırsan ekonomik olabilir biz ton 750 ye alıyoruz şuan ama sağda solda çok pahalıya satıyorlar çuvallısını.

mesut kartepe link=topic=82305.msg978903#msg978903 date=1425689273' Alıntı:
misir flakes misir ozukuspe ile ayni seymi acaba.eger ayni ise sut yagini miktarini arttiriyor ama disi hayvana zarari cok diyolar yumurtaliklari yaglandiriyormus pamuk kuspesini daha iyi diyorlar hem ete hem sute birdeaycicegi kuspesi sanirim solventli aycicegi kuspesi protein degeri cok yuksek ama bulmak sorun kocaeli adapazari civarinda yok bulamiyorum
En gerçek değerleri veren Ayçiçek Küspesini, Trakya Birlik Kooperatiflerinden bulabilirsin.

Rasyona bakmak lazım eğer rasyonda enerji açığı varsa uygun miktarda kullanmak mantıklı olur daha çok pik dönemdeki sağmalhayvanlarımızın enerji açığını kapatmak için kullanılabilir beside ab de tamamen flake ile besi yapan işletmeleri görüyoruz nette ,ben daha önce ineklerimin pik döneminde expender mısır palt yemi kullandım.

Şuanki rasyonun 50 kg arpa kırması + 30 kg kepek + 30 kg pamuk küspesi + 30 kg 18 protein süt yemi + 15-20 kg mısır flakes + 1.5 kg euromix katkı. 1 günde 35 inek+düve için. Yonga ve arpa balyasıda destekli.Mısır flakes verdikten sonra hayvanlada gözde görülür bir enerji artışı oldu.Benim hayvanlarım montofon genellikle.sütçülük yapmıyorum ama boğarsamar olsun suya bıraktığımda ufak buzağ gibi oynamalar arttı

Avşar Beyi link=topic=82305.msg978773#msg978773 date=1425666885' Alıntı:
Bugün yem alırken , yemcimde mısır flakes gördüm.deneme amaçlı 5 çuval aldım 35 kg luklardan.Süt veriminin arttırdığını dediler gerçi mantıkende sonuçda işlem görmüş mısır ezmesi.Rasyonunda bunu kullanan varmı ? Tadınıa bakmadım henüz daha açmadım çuvalları yarın bi tadınada bakcam :)
kolay gelsin benim kendimde danelik mısır var.ben kendim köyün kooperatifinin ezme değirmeninde yapıyorum.tam olmuyor ama ona benziyor.ben kontra süt yemi kullanıyorum 30 proteinli 3 kg yem 2 kg arpa ezmesi 1 kg mısır kırması kullanıyorum.bizim zooktenist bir abimiz var.bana şöyle dedi mısır hem enerji hem de içinde beta karoten var o yüzden döl tutmaya da faydası olur dedi.

gönenli hüseyin link=topic=82305.msg990441#msg990441 date=1428338161' Alıntı:
kolay gelsin benim kendimde danelik mısır var.ben kendim köyün kooperatifinin ezme değirmeninde yapıyorum.tam olmuyor ama ona benziyor.ben kontra süt yemi kullanıyorum 30 proteinli 3 kg yem 2 kg arpa ezmesi 1 kg mısır kırması kullanıyorum.bizim zooktenist bir abimiz var.bana şöyle dedi mısır hem enerji hem de içinde beta karoten var o yüzden döl tutmaya da faydası olur dedi.

evet hüseyin bey.döl tutma konusunda da şuan için bir faydasını görmedim ama daha doğrusu genelde aşılar tutar bende oyüzden faydası varmı yokmu çözemedim.Ama kesinlikle süt verimi artıyor

mısır flake ile mısır küspesifarklı şeylerdir. ancak şunu söylemek gerekir. mısır flake fırında ısıtılarak hazırlandığı için by-pass proteini bakımından kaliteli bir üründür. yani fabrika yemine olan bağlılığı azaltır. süt verimini güzel manada etkisi vardır. tabiki piyasada çok bulunmadığı için fiyatı biraz tuzludur. Ancak bu fiyatı yemcilerde farkedecek ve satışlarındaki farkı görecek diye tahmin ediyorum. burdan da daha seri üretime girip fiyatının bir yıla kadar da düşeceğini tahmin ediyorum. şu anki fiyatı maliyetten değil rekabet ortamı olmadığı için yüksek olduğunu düşünüyorum

Arkadaşlar İstanbul veya Sakarya tarafında çuvalla mısır flake alabileceğim yemci nerede vardır? Kamyonla alamam maalesef hacmimiz için çok çok fazla olur