hayvancılık ve ileriki dönemler

arkadaslar özel bir şirkette çalışıyorum maaş olarakta iyi bir maaş veriyorlar lakin baba mesleği olan hayvancılık surekli aklımda ama bacıba mesleği büyükbaş hayvancılık kucukbas konusunda cok bilgim yok netten surekli okuyorum arastıyorum.

işimi bırakıp kucukbasa yonelmek istiyorum ama ileride hayvancılık ne olur geleceği nedir dusununce tedirgin oluyorum. Yarı acık besi ve traktor ekıpmanlar hersey hazır bu konuda bana yardım etmenizi diliyorum. Yıllık toplam 150 donum arpa ve bugday ekimim oluyor.

saygılarımla

Ynt: hayvancılık ve ileriki dönemler

Hayvancılik yapısı itibariyle tarımın diğer kollarına pek benzemez riskleri daha çoktur eğer çok iyi bilmiyorsanız pek bulaşmayın derim veya az bir hayvan alıp biraz besleyin olurmu olmazmı görün ona göre yatırım yapın.

hayır hayvancılığı biliyorum özellikle büyükbaşı ama küçükbaş konusunda cok bilgim yok ama öğrenebileceğime üstesinden geleceğimede
inanıyorum ama beni düşüdüren küçük işletmelerin yavas yavas azalması ve ileride ne olur bu konuda izlenimleriniz nelerdir?

Şöyle anlatayım ben size. Biz keçi aldığımızda 2006 yılında köyde onlar keçi bakamaz ne anlar çobanlıktan bilmem ne laflar çok oldu. Hatta 90 yaşında kadın bize gelip keçi gütmeyi öğretecek oldu falan. Biz dinlemedik hiçbirini aldık 3 keçi ile başladık şu an 170 civarı keçi var. Elimizden geçen sayı 1000 in üstündedir. Keçiler hasta oldu şap geçirdi. Ama her zaman bize kazandırdı. Eğer tavsiye istersen sana şunu diyeyim. Alacaksan koyun değil keçi al. Keçiyi süt için bak. Doğal olarak süt ırkı seç. Keçiler çok cana yakın hayvanlardır. Dilinden anlarsın yavaş yavaş, sürekli araştır. Keçi ırklarını hastalıklarını davranışlarını... her türlü bilgiyi kayıt altında tutmaya çalış. Keçi bakanlara sor her şeyi. Ama direk uygulama :) Tavsiyelerim bunlar.

Ama koyun bakacağım dersen o işe karışmam bilen abilerimiz arkadaşlarımız yardımcı olur sanırım. Bir de son olarak keçi koyun eti değerlenecek gibi geliyor bana piyasa da. Ama şu an öyle mi? Tabi ki değil.

Not: Eğer keçi için mera sıkıntı dersem 5 dekar arazin varsa yaparsın ahırını bölersin tarlayı eker eker yedirirsin. Keçinin yem masrafı koyundan az olur.

zelgazelganore link=topic=82307.msg978870#msg978870 date=1425679247' Alıntı:
hayır hayvancılığı biliyorum özellikle büyükbaşı ama küçükbaş konusunda cok bilgim yok ama öğrenebileceğime üstesinden geleceğimede
inanıyorum ama beni düşüdüren küçük işletmelerin yavas yavas azalması ve ileride ne olur bu konuda izlenimleriniz nelerdir?
Büyükbaş neden yapmak istemiyorsunuz hazır bildiğiniz işse madem daha kolay yaparsınız ne demişler en iyi iş bildiğin iştir.

maaşım iyi diyorsun. ne güzel
keçiyi bilmem ama benim komşu yıllardr koyunculuk yapar hem de porofosyonel.
80 başla başladı şu an 300 başda
tam 18 yıl oldu başlayalı
şehirden 100000 tl. değeinde bir evaldı bankadan hayvancılık kredisi kullandı 7 yıllk evi o para ile aldı
çobanlığını kendi yapar oğlu ve karısı kızı sürekli içindedir
ömründe ilkkez 2012de iyi kar etti
koyunun adet fiyatı 1000 tl oldu dedim gel etme eyleme sat bu koyunları
dinlemedi

şimdi hala o gün satmadığına pişman
aramızda bazen sohbet olur koyunculuk karlı şeklinde bende ona derimki ben ineğin sütüyle hem kendisini hemde yavrusunu beslerim cevap veremez
bende büyük baş yaparım 20 yıldır hala ev ev alamadım
şidide oğlanı nasıl evlendireceğim kara kara düşünüyorum (kız vermiyorlar köye)

buykbas yapmamamın sebebi maliyeti cok fazla ve bizim koyde mera yeterli seviyede. ben evliyim cok sukur karımda sen bilirsin hayvancılık kazancı guzel diyor, simdi maasım guzel lakin hep aklımda hayvancılık var ama beni korkutan ileride nasıl olur sonucta ticaret ne olacağını kimse bilemez sadece koyunculuk ileride ne durumda olur

150 dönüm arazi ekip-kaldırmak gayet iyi bir miktar. Bu konuda bilgim var diyorsun ve sermayen de var. Birde fazladan bu iş için hevesin var. Bence en önemli seçenek bir işi sevmektir.

O zaman her şey tamam. Yukarıda arkadaşlar bilgi vermişler benim ekleyeceğim bir tavsiye var. İlk başta çok fazla hayvanla başlama derim. Önce bir miktar ile başla, zaman içinde eksiklerin ve kapasiten ortaya çıkacaktır.

Başarılar dilerim.

Hayvancılığın geleceğini biraz geniş olarak ele almaya çalışırsak tahminimce mevcut halini koruyacak veya dahada değerlenecek. Nedeni ise Dünyada gıda fiyatları hızlı bir yükselişte deniliyor ve gerçekten doğru. Türkiye ' de ekonomik model olarak dış dünya ile gittikçe dahada entegre ve geçişken olmaya çalışıyor. eğer gelecekte dünyada genelinde tarımsal ve hayvansal üretimin artacağını ve fiyatların düşeceğini öngörebilirsek buda Türkiye ' dede bu ürün fiyatlarının düşmesine ve hayvancılık ile çiftçiliğin değer kaybetmesine neden olabilir, ama gelecek için bunu şahsen öngöremiyorum dünyadaki tarımsal ve hayvansal üretimin artmayacağı inancındayım. nedeni ise çok basit: küresel iklimin yıldan yıla gidiş seyri denilebilir. Gerçekten bu küresel ısınma bir çok şeyi etkiliyor. bazı bölgeler kuraklıktan tarımsal ürün alamıyor, bazı bölgeler ise aşırı yağıştan dolayı ürün zayiatına giriyor. tabi ki önceden de kuraklık ve sel felaketi yaşanıyordu ama bu doğal olayların yaşanma miktarı istatistiksel olarak yıldan yıla azalma veya belli oranlarda kalma yerine kanımca artıyor. kendi meleketim Konya,Tokat ve benim memleketim Yozgat ta tarımsal üretimde malesef verim düşüşleri yaşanıyor son yıllarda. keşke yanılıyor olsam. Bu durumda sanırım şunu söyleyebiliriz tarım ve hayvancılık birbirine entegre iç içe meslekler olduğu için tarımsal üretimde dünya genelinde yaşanan düşüşler hayvansal üretiminde düşmesine neden olacaktır, hayvansal ürünlerdeki üretimin yani arzın talebe göre nispeten düşük olması hayvansal ürünlerin fiyatının yüksek kalmasına neden olacaktır dolayısıyla gelecekte hayvancılık değer kaybetmeyecek tahmininde bulunabiliriz sanıyorum.

hançer. link=topic=82307.msg979013#msg979013 date=1425741406' Alıntı:
Hayvancılığın geleceğini biraz geniş olarak ele almaya çalışırsak tahminimce mevcut halini koruyacak veya dahada değerlenecek. Nedeni ise Dünyada gıda fiyatları hızlı bir yükselişte deniliyor ve gerçekten doğru. Türkiye ' de ekonomik model olarak dış dünya ile gittikçe dahada entegre ve geçişken olmaya çalışıyor. eğer gelecekte dünyada genelinde tarımsal ve hayvansal üretimin artacağını ve fiyatların düşeceğini öngörebilirsek buda Türkiye ' dede bu ürün fiyatlarının düşmesine ve hayvancılık ile çiftçiliğin değer kaybetmesine neden olabilir, ama gelecek için bunu şahsen öngöremiyorum dünyadaki tarımsal ve hayvansal üretimin artmayacağı inancındayım. nedeni ise çok basit: küresel iklimin yıldan yıla gidiş seyri denilebilir. Gerçekten bu küresel ısınma bir çok şeyi etkiliyor. bazı bölgeler kuraklıktan tarımsal ürün alamıyor, bazı bölgeler ise aşırı yağıştan dolayı ürün zayiatına giriyor. tabi ki önceden de kuraklık ve sel felaketi yaşanıyordu ama bu doğal olayların yaşanma miktarı istatistiksel olarak yıldan yıla azalma veya belli oranlarda kalma yerine kanımca artıyor. kendi meleketim Konya,Tokat ve benim memleketim Yozgat ta tarımsal üretimde malesef verim düşüşleri yaşanıyor son yıllarda. keşke yanılıyor olsam. Bu durumda sanırım şunu söyleyebiliriz tarım ve hayvancılık birbirine entegre iç içe meslekler olduğu için tarımsal üretimde dünya genelinde yaşanan düşüşler hayvansal üretiminde düşmesine neden olacaktır, hayvansal ürünlerdeki üretimin yani arzın talebe göre nispeten düşük olması hayvansal ürünlerin fiyatının yüksek kalmasına neden olacaktır dolayısıyla gelecekte hayvancılık değer kaybetmeyecek tahmininde bulunabiliriz sanıyorum.

Dediklerine katılıyorum ancak. Arkadaş üretmek istiyor ama maalesef bu ülkede üreticinin malının fiyatı artmaz. Artmıyor daha doğrusu. Bu işe devletin el atması lazım et ve süt fiyatları konusunda. Ama yapacaklarına inanmıyorum.

2500 tl veya üzeri maaş alıyorsan bulaşma derim daha aşağısı ise bırakılıp başlana bilir ama koyunların otlatılması gerekir otlatılmaz ise koyundan zarar edilir. Otlatılırsa koyuun bir masrafı yok zamanla öğrenirsin bende öğreniyorum şuan hiç bir şey bilmiyordum 5 ay önceye kadar şimdi nasıl kuzulatılır nasıl beslenir nasıl kuzu ile anne emiştirilir ağız sütü nasıl ve nezamana kadar verilir öğrenmeye başladım diyebilirim ama dediğim gibi aylık maaş gibi olmaz gece 3 de sıak yatağından uyanıp kuzuları emzirmeye gitmen gerekir.
Sonra isyan etme :)

Seçimlerinin sonuçlarına katlanabileceksen hemen başla otlatırsan acayip kar kalır...

dusunceleriniz için teşekkür ederim arkadaslar aklımda sürekli bu iş var surekli arastırıyorum soruyorum sorusturuyorum niyetim girmek
herseyim hazır sadece ziraat bankasından kredi cekip yarı acık besihaneye yerleştirmek. Buyukbas maliyetli koyunculuk cazip geliyor
offff cok dusnuyorum surekli aklımda maaşım 2500 tl sigortam tam yatıyor ama içinde surekli koyunculuk var :/

zelgazelganore link=topic=82307.msg979349#msg979349 date=1425836393' Alıntı:
dusunceleriniz için teşekkür ederim arkadaslar aklımda sürekli bu iş var surekli arastırıyorum soruyorum sorusturuyorum niyetim girmek
herseyim hazır sadece ziraat bankasından kredi cekip yarı acık besihaneye yerleştirmek. Buyukbas maliyetli koyunculuk cazip geliyor
offff cok dusnuyorum surekli aklımda maaşım 2500 tl sigortam tam yatıyor ama içinde surekli koyunculuk var :/

Bir insan birden çok iş sahibi olabilir. Bu konuda yazılan çok sayıda 'kişisel gelişim' kitapları var zaten bilirsin...
Sana cesaret vermek açısından şunu belirteyim. Hem memur olan hemde koyunculuk veya büyükbaş besicilik yapan çok arkadaşım var.

Çalıştığın şehirde yapma imkanın varsa yapabilirsin. İşin başka şehirde sen başka şehirde yapmayı düşünüyorsan zor tabi.

aslında 2 işi bir arada dusundum ama kendi işim cok yogun aksam 8-8.30 ' a kadar mesai haftasınu c.tesi 4-4.30 a kadar çalışıyorum satın almacıyım bu arada yeni kurulan fabrikada
cok yoruluyorum bu kadar çalışırken daha önce yaptıgım için(buyukbas) kendi işimle ugrasyım istiyorum kurulu duzen hazr tek eksik koyun.zaten buyukbas yaparken surekli ticaret, iş kurma kişisel gelişim surekli okudum ve okuyorumda lakin ileride 20 25 yıl sonra sektorde kucuk işletmeler(max 500 ) kapanırmı tekel piyaslar olusurmu

zelgazelganore link=topic=82307.msg979362#msg979362 date=1425837580' Alıntı:
aslında 2 işi bir arada dusundum ama kendi işim cok yogun aksam 8-8.30 ' a kadar mesai haftasınu c.tesi 4-4.30 a kadar çalışıyorum satın almacıyım bu arada yeni kurulan fabrikada
cok yoruluyorum bu kadar çalışırken daha önce yaptıgım için(buyukbas) kendi işimle ugrasyım istiyorum kurulu duzen hazr tek eksik koyun.zaten buyukbas yaparken surekli ticaret, iş kurma kişisel gelişim surekli okudum ve okuyorumda lakin ileride 20 25 yıl sonra sektorde kucuk işletmeler(max 500 ) kapanırmı tekel piyaslar olusurmu

Senin yaşadığın o duyguları ben çok önce yaşadım, o yoldan 20 yıl önce geçtim...:)) Aramızdaki tek fark ben pazar günleri de çalışmak zorundaydım ve günde 12 saat çalışıyordum.

Gelecekte ne olur soruna gelince; Geleceği sadece Allah c.c. bilir, biz sadece tahmin etmeye çalışırız.
Dünya var oldukça insanlar gıda-barınma-giyim ihtiyacına sahip olacaklar. Toprak fiyatları her geçen gün artarak
devam ediyor.

ENES4422 link=topic=82307.msg979373#msg979373 date=1425837993' Alıntı:
Senin yaşadığın o duyguları ben çok önce yaşadım, o yoldan 20 yıl önce geçtim...:)) Aramızdaki tek fark ben pazar günleri de çalışmak zorundaydım ve günde 12 saat çalışıyordum.

Gelecekte ne olur soruna gelince; Geleceği sadece Allah c.c. bilir, biz sadece tahmin etmeye çalışırız.
Dünya var oldukça insanlar gıda-barınma-giyim ihtiyacına sahip olacaklar. Toprak fiyatları her geçen gün artarak
devam ediyor.
belkide geleceği cok dusunmemek gerek Allah c.c bilir biz bismillah diyerek başlayalım sonucta Allah c.c. rızkımızı verir

Vallahi hocam sağlaması bakıcı ile gayet güzel yapılabilir ikinizde çöl güzel ekmek yersiniz. Ha diğer türlü yasa oturturur. Bizim bakıcı işi bırakıyorum dedi 3 haftadır okula donemedim. Yerine yeni adam bulmak ayrı dert öğretmek ayrı dert

eeemreee link=topic=82307.msg979381#msg979381 date=1425838661' Alıntı:
Vallahi hocam sağlaması bakıcı ile gayet güzel yapılabilir ikinizde çöl güzel ekmek yersiniz. Ha diğer türlü yasa oturturur. Bizim bakıcı işi bırakıyorum dedi 3 haftadır okula donemedim. Yerine yeni adam bulmak ayrı dert öğretmek ayrı dert

sonucta bu iş para kazndırmasa insanlar yapmaz diyorum ticaret herseyede acıktır.
bakıcı kilit nokta insanlar asgari ücretle sehirde calısayım diyor, 2000 tl veriyorsun millet gelmiyor gercı sorun bizdede var artık sigorta ve hafta yada 10 gunde 1 gun izin vermeliyiz ki insanlar bıkmasın calısabilsin diye dusnuyorum