ALINTIDIR- (Mustaf-a)
http://www.trakkulup.net/duyurular/s...ajlar-uzerine/

[color=red][/colorDeğerli forumdaşlarım,

Son zamanlarda Türkiye gündemi ve dünya gündemini de meşgul eden bazı hadiseler sebebiyle sitemizde siyasi içerikli konular ve mesajlar da artmış durumda. Biz kimsenin zarar görmesini, kimseyle aramızda sorun olmasını istemiyoruz.

Ama ısrarla bazı arkadaşlarımız tabir-i caizse bizi denemeye çalışıyorlar. Bilgimizi ve sabrımızı sınamaya çalışıyorlar. Acaba konuya şurdan girsem siyasi olduğunu farkederler mi, acaba şunu yazsam izin verirler mi? Böyle yersiz testler herkesin kalitesini ortaya koymakta. Biz susuyoruz diye zannediliyor ki ihmal ediyoruz. İhmal etmiyoruz sadece mühlet veriyoruz.

Arkadaşlar, bizim artık herkesçe bilinen açık ve net kuralımız var. SİYASET sitemizde yasak. Bunu herkes bildiği halde herşeyi buna alet ederek bu yasağı aşmak istiyor. Bakın sitemizde genellikle yaşananları izah edeyim:

- Bir üyemiz dini bir konu açıyor. Konu bazen içerik olarak, bazen de ortamın durumu olarak siyasete kaçmaya müsait. Bu durumda diyoruz ki 'konunuz siyaset içerdiği için kilitlendi.' Bunu arkadaşımız yanlış anlıyor, daha doğrusu anlamak istiyor sonradan iftiralara başlıyor. 'Bu sitede din yasak, bunların hepsi gavur, kafir, din düşmanı vs.' Hatta bu yetmiyor özel mesajdan yayına başlıyor, yetmiyor başka üyelik alıp iftiralara devam ediyor.
- Bir başka üyemiz gündemle alakalı, çiftçilerle alakalı bir konu açıyor. Mesela mazotun fiyatı. Bakıldığında siyasetle ilgili bir tarafı yok. Ama maalesef bizler siyasi konuları konuşmayı bilmediğimizden herkese verip veriştirmeye başlıyoruz. Mazotun pahalı olduğunu söylemek ayrı şeydir, mazotu pahalı yapan şahıslara veya kurumlara sövmek ayrı şeydir. İlle de sövmek isteyen varsa buna izin veren bir siteye girebilir. Biz yine diyoruz ki sitemizde siyaset yapmayın, bu sefer de benzer şahıslar hemen yaygaraya başlıyor. 'Efendim bu site hükümet lehine çalışıyor, bunlar bilmem ne partili vs.'

Gördüğünüz gibi bir kimseye yaranamıyoruz. Dini konularda hassas olanlar, dini siyasete alet edince bize dinsiz derler. Belli bir parti taraftarı bizi sürekli diğer partidenmiş gibi görür ve bunu derler. Kısaca derler de derler. Ama yaranamayan site olur.

Velhasıl kelam, bizi bu zamana kadar tanıyan tanır. Herkese eşit davrandığımızı düşünüyorum. Belki gecikmeler olur, kısa süreli haksızlıklar ve yanlış anlaşılmalar olur ama bu er geç telafi edilir. Bunun için de gerekirse özür de dilediğimiz olmuştur.

Şunu açıkça söyleyebilirim. Sitemizin hiç bir siyasi görüşle alakası yoktur. Hiç bir grup ve zümreyle de irtibatı bulunmamaktadır. Hangi dini konuların siyasete kaydığını bilen insanlarız, gündemi takip eden insanlarız. Hangi durumun ve olayın siyasetle ilişkilendirilebileceğinin farkındayız. Şayet biz bu işlerin önüne geçemezsek sitemizde tarım dışı bütün bölümler kapatılacaktır.

Son olarak, şunu bilin ki bu siteden çokça insan gitti, banlandı vs. Bunların hepsinin ortak noktası bizi karşı gruptan görmekti. Daha açıkça söyliyim. Kimisine göre CHP ' liyiz, kimisine göre AKP ' liyiz, kimisine göre MHP ' liyiz, kimisine göre BDP ' liyiz, kimisine göre cemaatçiyiz, kimisine göre dinsiziz, kimisine göre fazla dindarız, kimisine göre örümcek kafalıyız, kimisine göre koyunuz vs. Sizin de takdir edeceğiniz gibi bunlardan en fazla ikisi olabiliriz, hepsi olamayacağımızı göre sıkıntı bizde yok. Sıkıntı bizi böyle görmek isteyenlerde. Din üzerinden siyaset yapar, siteyle irtibatını keseriz bizi dinsiz ilan eder. Mazot, gübre üstünden siyaset yapar, siteyle irtibatını keseriz bizi hükümetçi ilan eder. Irk üzerinden siyaset yapar, siteyle irtibatını keseriz bizi belli bir siyasi gruba dahil eder. Dini gruplar üzerinden siyaset yapar, siteyle irtibatını keseriz bizi cemaatçi ilan eder vs.]